Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

BlackBerry in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
robert30ro

robert30ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.01.2006

View Postrobert30ro, on Dec 13 2007, 16:42, said:

Buna ziua

Banuiesc ca nav4all functioneaza pe BlackBerry 8310 fara a fi nevoie de un alt receptor GPS , nu ? A incercat cineva ?

Merge fara nici o problema ; in Bucuresti e super ( eu sunt din provincie ) , in tara si alte orase acceptabil .

#38
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
2 intrebari:
- ce setari trebuie sa fac ca doar apelurile ce vin de pe un nr ascuns sa fie directionate catre casuta vocala?
- Blackberry messenger merge numai intre blackberry-uri? Trebuie sa fac anumite setari sau pur si simplu scriu un mesaj catre unul din contacte? un fel de sms ... mai rapid

Multumesc

#39
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Posttim2003, on May 26 2009, 10:58, said:

2 intrebari:
- ce setari trebuie sa fac ca doar apelurile ce vin de pe un nr ascuns sa fie directionate catre casuta vocala?
- Blackberry messenger merge numai intre blackberry-uri? Trebuie sa fac anumite setari sau pur si simplu scriu un mesaj catre unul din contacte? un fel de sms ... mai rapid

Multumesc
nu poti sa faci in afara de DND care respinge orice apel.
daca-l pui pe Phone Only, respinge orice numar nu e in agenda, dar lasa sa treaca apelurile ascunse.

poti sa pui Blacklist Witelist sau advanced call manager. sunt ieftine, daca ai o problema serioasa.

blackberry messenger merge numai intre blackberry-uri, sunt mesaje pin, dar trebuie sa ai activat serviciul blackberry si sa stii pin-ul celuilalt

#40
sebike

sebike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 25.05.2009
dupa voi, care model merita bani?

#41
interpretari_negative

interpretari_negative

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.06.2008
Salutare,
Am si eu o intrebare vreau sa imi cumpar un BB, dar m-am hotarat sa mi-l comand de pe ebay.
Ce nu stiu sunt unrmatoarele chestii:
1. Trebuie decodat ca sa il pot folosi, cat costa si un de as putea sa il decodez?
2. Pe cartele ppy il pot folosi?

Merci Anticipat!

#42
avanzato67

avanzato67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.07.2005
Salut.
Am si eu o intrebare: daca folosesc BlackBerry messenger intre clienti blackberry nu ma costa nimic? sau defapt nu ma costa serviciul de mesaje trimise dar in fond si la urma urmei trebuie sa fiu intr-o zona cu internet wi-fi sau daca nu, sa-mi folosesc traficul de internet pe care il detin. Sunt umpic in ceata cu aceasta optiune.
Multumesc anticipa.

#43
hypn0tic

hypn0tic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.01.2005

View Postavanzato67, on 11th September 2010, 19:27, said:

Salut.
Am si eu o intrebare: daca folosesc BlackBerry messenger intre clienti blackberry nu ma costa nimic? sau defapt nu ma costa serviciul de mesaje trimise dar in fond si la urma urmei trebuie sa fiu intr-o zona cu internet wi-fi sau daca nu, sa-mi folosesc traficul de internet pe care il detin. Sunt umpic in ceata cu aceasta optiune.
Multumesc anticipa.

pt a folosi BB messenger iti trebuie BIS, serviciul internet oferit de cei de la orange. iar comunicarea intre device-uri este 0.

putin offtopic, pt cei care nu reusesc sa acceseze INTERNETUL (aici ma refer doar la browserul incorporat, fara facebook si Yahoo messenger) e nevoie de niste servicebook uri, pe care spre norocul nostru le primim automat si gratis de la orange ( atat cat avem serviciul de DATE activat, nu e obligatoriu MB inclusi) pt a primi aceste servicebook uri gratuit tot ce trebuie sa faceti e sa le stergeti pe cele actuale din telefon, sa scoateti PIN ul cartelei (obligatoriu) apoi un hardreset ( scos baterie + scos cartela) si apoi voila , or sa apara 7 servicebook-uri in telefon, care va permit accesarea cu browserul incorporat, aplicatia youtube, nimbuizz, Gmail, Google maps,  (NO Yahoo messenge, NO FACEBOOK, ca aplicatii)

View Postinterpretari_negative, on 19th June 2010, 22:24, said:

Salutare,
Am si eu o intrebare vreau sa imi cumpar un BB, dar m-am hotarat sa mi-l comand de pe ebay.
Ce nu stiu sunt unrmatoarele chestii:
1. Trebuie decodat ca sa il pot folosi, cat costa si un de as putea sa il decodez?
2. Pe cartele ppy il pot folosi?

Merci Anticipat!


1. asta depinde daca e codat pe vreo retea ( in caz ca da e 1 euro decodarea pe EBAY)
2.da

#44
Florinut_GL

Florinut_GL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.09.2009

View Posthypn0tic, on 16th December 2010, 15:43, said:

pt a folosi BB messenger iti trebuie BIS, serviciul internet oferit de cei de la orange. iar comunicarea intre device-uri este 0.

putin offtopic, pt cei care nu reusesc sa acceseze INTERNETUL (aici ma refer doar la browserul incorporat, fara facebook si Yahoo messenger) e nevoie de niste servicebook uri, pe care spre norocul nostru le primim automat si gratis de la orange ( atat cat avem serviciul de DATE activat, nu e obligatoriu MB inclusi) pt a primi aceste servicebook uri gratuit tot ce trebuie sa faceti e sa le stergeti pe cele actuale din telefon, sa scoateti PIN ul cartelei (obligatoriu) apoi un hardreset ( scos baterie + scos cartela) si apoi voila , or sa apara 7 servicebook-uri in telefon, care va permit accesarea cu browserul incorporat, aplicatia youtube, nimbuizz, Gmail, Google maps,  (NO Yahoo messenge, NO FACEBOOK, ca aplicatii)




1. asta depinde daca e codat pe vreo retea ( in caz ca da e 1 euro decodarea pe EBAY)
2.da


Cum se scoate PIN-ul cartelei si ce fac dupa aceea cu el?

#45
N3cks

N3cks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.06.2006

View Posthypn0tic, on 16th December 2010, 15:43, said:

pt a folosi BB messenger iti trebuie BIS, serviciul internet oferit de cei de la orange. iar comunicarea intre device-uri este 0.

O singura observatie am:
Traficul pt mesaje PIN nu e zero. Se face pe baza traficului de date.
In mod normal ai abonament BIS ceea ce iti permite sa trimiti si sa receptionezi acele mesaje.
Ele trec prin serverul de BB. Gratis nu sunt, doar ca utilizeaza din ceea ce deja e inclus in
abonament. E adevarat insa ca traficul cantitatea de date utilizat de un mesaj PIN e infim.
Dar nu se poate spune ca e 0. :)
Daca esti conecatat la un WI-FI automat se va face transferul prin acea retea de WI-FI.
Asta nu doar in cazul mesajelor PIN ci orice implica transfer daca esti conectat la WI-Fi nu mai consuma
din BIS.

#46
humaila

humaila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,071
  • Înscris: 08.10.2009
Salut,
Am un 8900 curve care a fost folosit in reteaua orange de catre o corporatie (enterprise activated)
L-am decodat si acum il folosesc in Vodafone.
Problema e ca ma chinui sa instalez aplicatia facebook si nu reusesc.
Primesc o eroare cand se download-eaza AppWorld
Ma gandesc ca este din cauza ca a fost folosit de cei de acolo.
As vrea sa incerc sa ii rescriu soft-ul, poate asa scapa de restrictiile aplicate de cei de la IT.
Am nevoie de ceva special sau doar cablul de date si vreun soft?
Daca aveti vreun tutorial v-as fi recunoscator.

Multumesc,

Edited by humaila, 13 February 2011 - 20:47.


#47
AlexeI0nut

AlexeI0nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 22.06.2009
salutare din seara acesta am si eu un bb 9700 sh.. momentan sunt multumit, am cartela vodafone si inca ma obisnuiesc cu el e super ca telefon de vorbit. nu imi plac abonamentele asa ca nu o sa am abonament din acela bb, orcum am auzit ceva genu ca merge netu si fara abonament..?  si pot face ceva in legatura cu wi-fi vreau sa ma conectez la cel din casa si imi cere sa bag codu care imi genereaza el in roouter!

#48
N3cks

N3cks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.06.2006

View Posthumaila, on 13th February 2011, 20:45, said:

Salut,
Am un 8900 curve care a fost folosit in reteaua orange de catre o corporatie (enterprise activated)
L-am decodat si acum il folosesc in Vodafone.
Problema e ca ma chinui sa instalez aplicatia facebook si nu reusesc.
Primesc o eroare cand se download-eaza AppWorld
Ma gandesc ca este din cauza ca a fost folosit de cei de acolo.
As vrea sa incerc sa ii rescriu soft-ul, poate asa scapa de restrictiile aplicate de cei de la IT.
Am nevoie de ceva special sau doar cablul de date si vreun soft?
Daca aveti vreun tutorial v-as fi recunoscator.

Multumesc,

Va trebui sa ii faci un "Wipe", dar nu cel simplu din optiunea telefonului. Acela sterge doar datele.
In momenul in care un telefon a fost folosit cu BES se activeaza pe el
IP Policy. In fapt sunt niste restritii a celor de la dept. de IT din compania respectiva,
o protectie pt companie, ca nu cumva prin softuri 3rd party sa se produca daune.
Caute pe internet BBSAK (BlackBerry Swiss Army Knife, e free) si da-i optiune
"actory restore" (sau echivalentul, nu mai stiu exact cum se numea).
Fa-ti un back-up de agenda si ce mai doresti inainte. Acea optiune iti va activa
Wipe din telefon si va sterge datele, dar in plus iti scoate si IT Policy si vei
putea sa instalezi alte softuri si sa ii faci upgrade de OS.
Succes!

View PostAlexeI0nut, on 13th February 2011, 20:54, said:

salutare din seara acesta am si eu un bb 9700 sh.. momentan sunt multumit, am cartela vodafone si inca ma obisnuiesc cu el e super ca telefon de vorbit. nu imi plac abonamentele asa ca nu o sa am abonament din acela bb, orcum am auzit ceva genu ca merge netu si fara abonament..?  si pot face ceva in legatura cu wi-fi vreau sa ma conectez la cel din casa si imi cere sa bag codu care imi genereaza el in roouter!

Vei putea sa folosesti un device BB la capacitate maxima doar cu abo. BB.
Altfel e doar un simplu teefon, ba mai mult cu un Nokia (de ex) si cu wi-fi poti face muult
mai multe de cat cu un BB pe are poti sa ii folosesti Wi-fi.
Un BB fara BES/BIS e foarte restrictionat.
Alegerea e insa a ta.

#49
bendercasim

bendercasim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.09.2009
salutare. va supun si eu atentiei cate ceva .Eu sunt in UK, am avut Orange prepay pana ieri, nu am folosit BIS ul ci doar APN de la ei pentru navigare . Ieri mi-am luat un SIM Vodafone prepay de asemenea si m-am bucurat sa constat ca dau BIS gratis pana in iulie asa ca am timp sa il testez sa vad daca face sau nu 5 lire pe luna. L-am conectat la wifi in casa, mi au mers toate aplicatiile dedicate care nu mergeau inainte, dupa care anuland wifi-ul si iesind din casa am constatat ca mie netul imi merge in continuare, asta in situatia in care eu nu am niciun fel de credit pe cartela , iar APN ul setat a ramas cel de la sim ul anterior, Orange. Ce explicatie poate fi? De unde se contorizeaza traficul asta ?

#50
thechaser

thechaser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 04.08.2004

View Postbendercasim, on 23rd March 2011, 12:30, said:

salutare. va supun si eu atentiei cate ceva .Eu sunt in UK, am avut Orange prepay pana ieri, nu am folosit BIS ul ci doar APN de la ei pentru navigare . Ieri mi-am luat un SIM Vodafone prepay de asemenea si m-am bucurat sa constat ca dau BIS gratis pana in iulie asa ca am timp sa il testez sa vad daca face sau nu 5 lire pe luna. L-am conectat la wifi in casa, mi au mers toate aplicatiile dedicate care nu mergeau inainte, dupa care anuland wifi-ul si iesind din casa am constatat ca mie netul imi merge in continuare, asta in situatia in care eu nu am niciun fel de credit pe cartela , iar APN ul setat a ramas cel de la sim ul anterior, Orange. Ce explicatie poate fi? De unde se contorizeaza traficul asta ?

:P you lucky bastard :)...
sincer e ciudata faza la tine..dar ma gandesc la faptul ca ai primit sau s-au instalat servicebook-urile atunci cand ai bagat cartela de vodafone sau aveai pur si simplu niste servicebook-uri generice. e foarte tare chestia cu bis gratuit pana in iulie, pe noi ne jecmanesc astia la preturi si la trafic la abonamentele blackberry (la ab la vodafone cel mai ieftin este 9 euro lunar cu trafic bis de 5 mega)

#51
bendercasim

bendercasim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.09.2009
mda...nu stiu ce sa zic. BIS-ul a trebuit sa il activez dupa ce mi-am creat cont pe pagina Vodafone, acolo am vazut ca e gratis pentru ceva timp...normal ca m-am bucurat sa vad ca e moka, mai ales ca nu il avusesem activat la Orange. Odata cu SIM ul am primit si un voucher de 5 lire pentru reincarcare, dar inca nu l am folosit, deci sigur nu am credit...nu stiu ce sa zic...

#52
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 30.12.2008
Ma tenteaza unul din:

9700
SAU

9800 torch

ce parere aveti? :)

#53
me7godfather

me7godfather

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 29.12.2006

View Postionutblv, on 2nd April 2011, 19:48, said:

Ma tenteaza unul din:

9700
SAU

9800 torch

ce parere aveti? :)

Daca tot esti interesat de bb9700 mai bine iti cumperi bb 9780 are cateva plusuri (procesor, camera, etc.).
Nu ti-as recomanda bb cu touch.

#54
status

status

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 09.09.2007
buna ziua,
am si eu intrebare.
se pot creea mai multe level notifications la email filters ?
am un blackberry curve 8520 si cand intru la email filters, am posibilitatea sa creez filtru iar in functie de acel filtru sa suna telefonul intr-un fel (level 1).
intrebarea este: pot crea mai multe level notifcations ?
spre exemplu: daca subiectul mailului este "salut" atunci selectez level 1 notifications.
daca subiectul mailului este "buna ziua" atunci sa pot face un alt level.
multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate