Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Paine si circ

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Ati simtit vreodata nevoia de a asculta o muzica buna, de a manca o mancare buna si deci, de a petrece o seara minunata ?
Toate acestea sunt posibile acasa, dar uneori simtim nevoia de a petrece aceasta seara in oras.

Am avut initiativa de a iesi cu prietena in oras in cautarea unei astfel de seri.

Am ales cel mai potrivit loc: muzica italieneasca de calitate, cea mai buna mancare din oras, precum si un loc ferit de lumea pe care nu imi doresc sa o vad in astfel de momente.

Toate bune si frumoase...mancarea gustoasa, un singur cersetor care sa ceara bani de o paine de 45 de grade ;) si o muzica relaxanta.
Ca un alt avantaj, nu am avut "norocul" de a auzi "trilurile"  copiiilor nesupraveghiati. Ce mai ! totul perfect !

...cu o exceptie..PAINEA ! Ne-a fost adusa fara sa o cerem, asta in conditiile in care eu aveam cartofi prajiti, iar prietena manca un sortiment de paste...

Am rugat o fata sa ia cosul cu paine (in ideea de a nu ii plati ceva ce nu consum - o chestie ce tine de corectitudine, problema de factura subiectiva, insa la care eu tin foarte mult.
Paine a disparut ,iar lipsa corectidunii se dusese si ea....perfect !

Cine ar fi putut crede ca in momentul sosirii notei de plata, o sa am "placerea" de a constata ca in cadrul notiunii "diverse" isi facea loc si mareata paine...

Nu mi-a venit sa cred: un local cu pretentii sa se foloseasca de vechiul si nesuferitul truc al painii. Evident ca ea, painea, se refoloseste. SI ,astfel, ei, iti baga mana in buzunar.

De data asta s-au incurcat cu cine nu trebuie. Pana la urma, de ce sa ii ramana chelnarului 50 de mii cand poate sa ia banii EXACT ?
Da, am luat restul pana la ultima mie de lei.

Oricum, bine ca nu mi-au trecut si lumanarea pe nota de plata caci am inteles ca se practica...

#2
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
De acord. Ai fost un domn, ca altii ar fi facut urat si ar fi comentat pe tema.

Foarte frumos. Fara spaga si automat se deduce simpatia si "cheful" de a mai veni si altadata.

Eu personal cred ca as fi atras atentia intr-un mod subit... Dar depinde si de starea de spirit pe care as avea-o in acel moment. Cine stie, poate dupa o muzica linistita si o atmosfera frumoasa si chiar dupa niste vorbe frumoase din partea prietenei as fi pus leocoplastul la gura.
Daca nu, as fi spus: "...este frumos ce faceti? pentru un nimic ca acesta altadata nu am sa mai vin aici..." Si asta spus pe un ton melodios asortat cu melodia din acel moment...Un ton de Bolero ar fi bun...:)

Daca vrei sa fii domn de domn nu spui nici macar o vorba nimanui daca prietena nu a observat nimic si atunci te vezi o persoana puternica. Si atat de puternica ca nici altadata nu ai sa mai vii pe acolo.
Si cand dupa un timp prietena ti-ar propune sa mai mergi si altadata si te va intreba "De ce?", tu ii vei spune de ce. Si ea: "Pai si de ce nu mi-ai spus atunci?" Si tu: "Pai avea rost sa stricam o parte din seara placuta pe care am avut-o atunci pentru niste retete romanesti..."

Si intr-un final...
1. Local ocolit
2. Impresie buna iubitei  :D

Sa nu excludem posibilitatea de a fi gresit cineva si ar fi pus painea pe nota de plata... Cine stie.
Eu as merge inca odata si daca ar fi la fel, as lasa numele localului si adresa pe aici...Daca permite regulamentul of course...

#3
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
Nu se practica numai in ro astfel de proceduri , si prin alte tari e aceeasi politica , nimic nu se arunca - totul se recupereaza - cat ar fi el , localul , de select !
De ex - in Italia ti se aduce cantitate destul de mare de ulei de masline care nu e tocmai ieftin si normal ca te intoxici daca mananci atata...dar il platesti , in schimb , la unele restaurante ai posibilitatea ca ce ramane sa iti puna intr-un pachetel , pentru caine - suna hilar dar asa e :) .
Ah - si eu am avut neplacuta surpriza de a constata ca localul unde mancam eu lasagne bune recicleaza mai nou acest preparat , ultima data cand l-am mancat imi venea sa :vomiton: , alte persoane mi-au confirmat treaba ....si acum remarc si trucul cu painea - la o portie de lasagne ti se aducea un cos de juma' de paine care oricum nu-l consumai la 400 de grame de lasagne , care for christ sake , sunt paste , adica tot din faina ...
Lume lume....pofta buna :ciocan:

#4
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
in US, nici nu se discuta... tot ce ai platit shi nu ai mancat itzi este frumos impachetat shi acasa cu el. nici nu se discuta. obiceiul este atat de incetatzenit incat fiecare restaurant are cutiile personalizate, etc...

nu e nici o rushine.. dimpotriva!

pe de alta parte, painea, chipshii, alunele, salsa sau altele sunt complementare.. nu plateshti pt ele... sunt pe masa cand vi... dar nici nu le iei la pachet. daca ceri extra, itzi aduce extra, fara comentarii.

la fastfooduri, daca iei un "meal" adica un burger, onion rings/frys shi un drink.. drinkul este refillable. adica daca termini drinkul, te duci shi itzi mai pun unul. shi inca unul daca vrei.. adica nimeni nu'tz numara cate drinks ai la un fastfood. acolo unde te serveshte itzi da doar paharul gol. iar cand pleci, shi asta face absolut toata lumea, faci un ultim refill, dupa care itzi pui un capac pe drink, un pai shi gata.

#5
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ah, mai e o chestie.. de ex, la un "All You Can Eat" nu duci pachet acasa. Astfel de restaurante pot fi exclusiv "Allyoucaneat" unde plateshti intrarea shi in rest te descurci... sau pot fi elemente de meniu...

de pilda.. Buffalo Chiken Wings All You Can Eat la Applebee's ... iei asta.. mananci ... daca mai potzi, itzi aduce again, la fel de mult sau cat spui tu. din experientza.. shi eu sunt mare fan chickenwings... dupa 20-25 tzi se cam apleaca... cu tot cu tzelina cu tot :) so... mie imi aduce inca o data :) shi pe la jumate platoului sunt gata...

in Vegas, toate bufeturile sunt all you can eat... unele fiind chiar gratis... Shi mancare ca'n vegas... mai rar :) ... yummy, mama ce foame m'a batut !

#6
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
Taci ca imi grabesc plecarea , vin clandestin :P

#7
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
arty, nu faci si tu o invitatie pe la tine pe acasa?

#8
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
arty, se pare ca reuniunea forumului sn nu se va mai face pe Lia Manoliu, ci la tine acasa :P

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
mai greu cu vizele...

#10
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
well.. pt intalnirea sn ar trebui sa ne dea vize.. sa se simta onoratzi americanii ca am ales sa fie acolo si nu in alta parte pe glob :P
facem un trade: ei ne dau paine si noi lor circ :D  lol

P.s Sa intzeleg ca odata ce avem vize si ajungem acolo ne primesti
in vizita.. pe toti  ? :drac:

#11
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
dan, am vazut destui care mananca acei cartofi prajiti cu paine. si daca iti vine sa crezi, am vazut pe cineva care manca si paste cu paine :))

corect ar fi fost sa te intrebe daca doresti si paine la cartofi...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate