Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

NORMELE EUROPENE PT AGENTII ECONOMICI DIN 2007 TINUTE ASCUNSE?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
cornekus

cornekus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 09.10.2005
Asadar poate sunt eu cam nebun dar de 3 zile rascolesc la internet in cautarea unor norme pentru agentii economicii aplicabile din 2007.

Nu am gasit nimic.Ieri am facut un post pe softpedia cu niste intrebari in acest sens ...si surpriza nu mai este....

DACA A FOST STERS INTENTIONAT NU STIU.

Am cautat tot internetul si nu am gasit nimic. P
e situl
http://www.uniuneaeu...a.ro/mesaje.php
sunt o gramada de mesaje in acest sens si nimeni nu le zice nimic la bietii oameni.

Ce vreti fratilor sa nu stim nimic in acest sens?????????

De ce nu gasesc nimic????

De ce nimeni nu zice nimic...

Uitati-va pe situl asta si vedeti cati oameni cauta niste lucruri care ar trebui sa fie date la TV din ora in ora.

Va multumesc,
Sper sa nu-mi stergeti si acest topic...

#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Cine...şi mai ales, ce răspunsuri...???
Vom trăi şi vom vedea. Suspansul, schimbarea, noutatea, ce-i de-afar' e cel mai bun....ne vor toca viaţa şi nervii următorii 50 de ani.

#3
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
ma ... sunt publice pe net alea ... chiar eu ma ocup de astea si iti garantez ca  nu e nimic ascuns ... da-mi un PM si o sa-ti dau URL-ul de la pagina web

#4
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Daca nu e secret, pune-l aici !

In mod cert, sunt multi coforumisti interesati (inclusiv eu).

#5
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
La ce norme te referi ?
Exista legislatie, monitorul oficial, totul e publicat acolo...
Fi mai explicit!

#6
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005

View Postcornekus, on Sep 13 2006, 21:38, said:

Am cautat tot internetul si nu am gasit nimic. P
e situl
http://www.uniuneaeu...a.ro/mesaje.php
sunt o gramada de mesaje in acest sens si nimeni nu le zice nimic la bietii oameni.

Ce vreti fratilor sa nu stim nimic in acest sens?????????

De ce nu gasesc nimic????

De ce nimeni nu zice nimic...

pentru ca si deoarece ele EXISTA in varianta in engleza.

http://europa.eu/pol/emu/index_en.htm
http://ec.europa.eu/...ce/index_en.htm

poti sa incepi de aici cautarile, nu exista norme pentru agenti economici romani. exista norme generale. :)

succes.

View PostBertino, on Sep 14 2006, 09:23, said:

La ce norme te referi ?
Exista legislatie, monitorul oficial, totul e publicat acolo...
Fi mai explicit!

normele care vor fi adoptate in cadrul muncii unui agent economic. Standardele impuse de UE...care mie sincer mi se par niste aberatii, dar ma rog...nu ma refer doar la agentii economici. Oricum, o groaza de site-uri relateaza toate acestea, important este sa stii putina engleza si cateva cuvinte cheie in google.

Edited by angel, 14 September 2006 - 09:05.


#7
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Intreb si eu: despre ce fel de norme vorbesti?
de exemplu - daca tot te-ai referit la agentii economici - numai in materie de protectia mediului ti se face parul maciuca -  cata legislatie a aparut in ultima vreme si in preambul scrie  -transpunerea in legislatia romana a directivei cutare a UE.
Si  nu numai pe protectia mediului.
Da un exemplu concret.

#8
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

View Postflorin_buda, on Sep 14 2006, 01:47, said:

ma ... sunt publice pe net alea ... chiar eu ma ocup de astea si iti garantez ca  nu e nimic ascuns ... da-mi un PM si o sa-ti dau URL-ul de la pagina web


:lol:

Dar ce? e secret? pune adresa sa vedem. nu o sa-ti interzica nimeni o adresa pentru a vedea noua legislatie!  :nonobad:

#9
cornekus

cornekus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 09.10.2005
Ce norme doresc?


Uite intra aici www.berbesti.ro . E situl firmei mele.Detin 9 magazine in care trebuie sa fac modificari ca doar intram in uniunea europeana si o sa fiu luat prin surprindere de Aldi si alte supermatketuri de afara ...nu prea cred ca o sa intereseze pe cineva asta ....ca au buzunarul gros...In Ungaria si in cel mai mic orasel s-au facut 3-4 marketuri toate cu mari lanturi comerciale...
Eu nu zic ca daca o sa vina astia aii la noi nu o sa fie bine pentru consumator...o sa fie perfect cel putin pana toti agentii comerciali mai mici inclusiv eu o sa disparem....Dupa asta o sa tina pretul cum vor ei ca doar sunt singuri pe piata...Nu vreau decat normele pentru magazine alimentare,restaurante,baruri,magazine instalatii,electrocasnice,mobila ...adica tot ce am eu in acest moment...Vreau sa fiu pregatit de lupta cand vin astia sa ne bage pe gat reclama si produsele lor cu un pret fara egal....:)

DACA VIATA AR FI EGALA TOTI AR TREBUI SA AVEM ACEASI DIMENSIUNE LA CREIER.
Dar nu uitati ca trebuie stimulat.

Va multumesc si astept pareri cat se poate de sincere! Toate linkurile care le gasiti sau le stiti va rog sa le listati aici..nu le mai tineti pt voi .

#10
ankclaudia

ankclaudia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.10.2006
Buna seara!
Daca sunteti draguti...si eu sunt interesata de acele norme europene privind spatiile comerciale ce intra in vigoare din 2007. Cica ele ar fi aparut deja in monitorul oficial? Am tot cautat pe net...dar n-am gasit nimic la prima vedere. Din pacate timpul ma preseaza:( Multumesc anticipat

#11
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Nu are inca nimeni date concrete despre normele astea UE pentru spatiile de la parterul blocurilor?Se vor inchide toate?In orasele mici si mijlocii marea majoritate a spatiilor comerciale sint reprezentate de spatiile de la parterul blocurilor.
Daca are cineve ceva informatii legate de astea il rog sa le posteze aici.

#12
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postluk2011, on Oct 25 2006, 22:15, said:

Nu are inca nimeni date concrete despre normele astea UE pentru spatiile de la parterul blocurilor?Se vor inchide toate?In orasele mici si mijlocii marea majoritate a spatiilor comerciale sint reprezentate de spatiile de la parterul blocurilor.
Daca are cineve ceva informatii legate de astea il rog sa le posteze aici.


Ce te face sa crezi asa ceva? Am vazut in orase din UE acelasi lucru.

#13
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Ar fi bine sa fie asa cum zici tu,si sa nu interzica spatiile comerciale de la parterele blocurilor.
Eu doar am auzit o gramada de zvonuri legate de dimensiunea spatiilor,de inaltimea lor,de amplasarea usilor,geamurilor etc.Chestii din astea.

Tot ce am auzit pana acuma sint zvonuri si as vrea stiu daca are cineva date concrete despre normele astea.

Ar fi prea de tot ca sa inchida toate spatiile comecriale care se afla la parterele blocurilor.N-ar mai ramane aproape nimic,decat ce a fost pe vreama lui Ceausescu,ca atunci erau doar magazinele de stat.

#14
joem

joem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.09.2006
Parerea mea este că nu există niște norme UE special pentru agenții economici din România. Toate "normele UE" normal că sunt specificate și cuprinse în legislația românească, legislație care a fost armonizată cu acquis-ul comunitar. Deci așa zisele norme UE secrete ar fi trebuit să fi fost aplicate de pe acum de către agenții economici. Totodată, trebuie spus că pe anumite sectoare (economie, agricultură, industrie, etc.) sunt anumite măsuri tranzitorii pentru România, adică anumite părți din acquis (legislație) vor fi aplicate după o anumită dată.

#15
bellairplace

bellairplace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 03.08.2006

View Postjoem, on Nov 2 2006, 10:33, said:

Deci așa zisele norme UE secrete ar fi trebuit să fi fost aplicate de pe acum de către agenții economici. Totodată, trebuie spus că pe anumite sectoare (economie, agricultură, industrie, etc.) sunt anumite măsuri tranzitorii pentru România, adică anumite părți din acquis (legislație) vor fi aplicate după o anumită dată.

Este adevarata faza cu suprafata minima a unui magazin? Ar trebui sa fie de 50 metrii???? Prin zona Ardealului, cam toti au intrat in panica.

#16
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
despre standardizari UE:

http://www.asro.ro/

http://www.asro.ro/r...ntru/index.html

teoretic si de la camerele de comert si industrie ar trebui sa puteti obtine informatii...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate