Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Failure poll despre HDD-uri

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

Poll: HDD roundup (1557 member(s) have cast votes)

Ce brand de HDD aveti ?

  1. Wester Digital (758 votes [48.59%])

    Percentage of vote: 48.59%

  2. Seagate (421 votes [26.99%])

    Percentage of vote: 26.99%

  3. Maxtor (177 votes [11.35%])

    Percentage of vote: 11.35%

  4. Samsung (156 votes [10.00%])

    Percentage of vote: 10.00%

  5. Hitachi (39 votes [2.50%])

    Percentage of vote: 2.50%

  6. Nikimi (1 votes [0.06%])

    Percentage of vote: 0.06%

  7. Excelstor (8 votes [0.51%])

    Percentage of vote: 0.51%

Ce marca de HDD a cazut de cele mai multe ori ?

  1. Western Digital (344 votes [22.05%])

    Percentage of vote: 22.05%

  2. Seagate (256 votes [16.41%])

    Percentage of vote: 16.41%

  3. Maxtor (535 votes [34.29%])

    Percentage of vote: 34.29%

  4. Samsung (127 votes [8.14%])

    Percentage of vote: 8.14%

  5. Hitachi (68 votes [4.36%])

    Percentage of vote: 4.36%

  6. Nikimi (107 votes [6.86%])

    Percentage of vote: 6.86%

  7. Excelstor (123 votes [7.88%])

    Percentage of vote: 7.88%

Vote Guests cannot vote

#1
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Poll-ul asta ar trebui sa mai linisteasca putin diferitele lupte aparute dupa intrebarea "Ce HDD sa-mi cumpar?" .
Cei care au avut mai multe brand-uri de HDD-uri(suntem destul de multi cred :rolleyes: ) sa posteze brand-ul din care au avut cel mai mare numar. La fel si pt. intrebarea numarul 2 :D .

Sa va zic si eu, am 3 Seagate-uri mai vechi de vreo 3-4 ani, 2 Western Digital-uri, dintre care unul a picat si unul este in sistem :).

Edited by Crash, 20 September 2006 - 19:19.


#2
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postcods, on Sep 13 2006, 17:36, said:

Poll-ul asta ar trebui sa mai linisteasca putin diferitele lupte aparute dupa intrebarea "Ce HDD sa-mi cumpar?" .
Cei care au avut mai multe brand-uri de HDD-uri(suntem destul de multi cred :rolleyes: ) sa posteze brand-ul din care au avut cel mai mare numar. La fel si pt. intrebarea numarul 2 :D .

Sa va zic si eu, am 3 Seagate-uri mai vechi de vreo 3-4 ani, 2 Western Digital-uri, dintre care unul a picat si unul este in sistem :).

te referi la sata, sata2 sau ata?  :naughty:
pe ata, un prieten de-al meu are 4 Maxtor de vreo 3-4 ani si nu a picat niciunul

Edited by kretzu77, 15 September 2006 - 20:56.


#3
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postcods, on Sep 13 2006, 17:36, said:

Poll-ul asta ar trebui sa mai linisteasca putin diferitele lupte aparute dupa intrebarea "Ce HDD sa-mi cumpar?" .
Cei care au avut mai multe brand-uri de HDD-uri(suntem destul de multi cred :rolleyes: ) sa posteze brand-ul din care au avut cel mai mare numar. La fel si pt. intrebarea numarul 2 :D .

Sa va zic si eu, am 3 Seagate-uri mai vechi de vreo 3-4 ani, 2 Western Digital-uri, dintre care unul a picat si unul este in sistem :).

chestionarul nu e corect din aceea ca eu am mai multe tipuri de harduri si in toate am incredere. eu de 11 ani si ceva ma ocup de recuperari de date si reparatii de harduri si din punctul meu de vedere nu exista harduri rele. fiabilitatea hardurilor depinde cel mai mult de sursa si pot sa afirm ca toate hardurile(in afara de cele scsi) in sistemele mele au fost defecte si apoi reparate de mine. inteleg ca postul asat pute a reclama dar eu nu voi vota pana cand radiobuton-urile nu vor fi schimbate cu checkbox-uri.

#4
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

Quote

din punctul meu de vedere nu exista harduri rele
Cam asta vrea sa fie ideea poll-ului . Din pacate este si o marja de eroare   -_- .

Nu vreau sa scot nici o marca in evidenta, cred ca este clar nu? Stiu ca aproape toti am avut mai multe feluri de HDD-uri(si aici aparea problema), din care unele au picat si nu toti userii si le repara.

Edited by cods, 16 September 2006 - 21:48.


#5
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postcods, on Sep 16 2006, 22:46, said:

Cam asta vrea sa fie ideea poll-ului . Din pacate este si o marja de eroare   -_- .

Nu vreau sa scot nici o marca in evidenta, cred ca este clar nu? Stiu ca aproape toti am avut mai multe feluri de HDD-uri(si aici aparea problema), din care unele au picat si nu toti userii si le repara.

iti dau o sansa de a vedea resultatul

Edited by starpom, 16 September 2006 - 21:54.


#6
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
L-am vazut, nu este edificator nici pe departe, dar macar nici nu contrazice ce s-a spus mai sus.

#7
zipperboy

zipperboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 18.09.2006
Un lucru e sigur:

  Maxtor sucks!

#8
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005

View Postzipperboy, on Sep 19 2006, 14:06, said:

Un lucru e sigur:

  Maxtor sucks!

Alta afirmatie mai "inteligenta" nu ti-a trecut prin cap ?
Citeste AICI inainte de a posta !

#9
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Au avut si maxtor pacatele lor, dar situatia e mai frumoasa acum.
Incercati sa scrieti intr-un posta mai mult decat "X sucks" .

#10
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006

View Postcods, on Sep 19 2006, 18:57, said:

Incercati sa scrieti intr-un posta mai mult decat "X sucks" .
pai de ce ?? daca omu a dat o caruta de bani pe hdd ca sa constate ca la o sapt dupa ce ii iese din garantie hdd-u a binevoit sa crape. nu exagerez dar maxtor are prostul obicei   de a se incalzi ca naiba, tzaraie f tare cand incepe sa se uzeze si in plus am vazut ca face destul de usor bad-uri. sunt curios care e durata medie de viata a unui hdd maxtor. wd are un procent de 10 % defect la hdd-urile noi. de seagate nu stiu nimic. nu uitati si de raportul pret calitate.

#11
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Eu am zis sa posteze mai mult decat "X sucks", nu ti se pare ca este o discrepanta intre propozitia aceea si raspunsul tau?

Edited by cods, 19 September 2006 - 22:00.


#12
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005

View Postr0tt3en, on Sep 19 2006, 22:46, said:

pai de ce ?? daca omu a dat o caruta de bani pe hdd ca sa constate ca la o sapt dupa ce ii iese din garantie hdd-u a binevoit sa crape. nu exagerez dar maxtor are prostul obicei   de a se incalzi ca naiba, tzaraie f tare cand incepe sa se uzeze si in plus am vazut ca face destul de usor bad-uri. sunt curios care e durata medie de viata a unui hdd maxtor. wd are un procent de 10 % defect la hdd-urile noi. de seagate nu stiu nimic. nu uitati si de raportul pret calitate.

Pentru oricare producator de hard disk-uri cei 10% insinuati de tine ar fi un ideal. Atat practic cat si teoretic, cum bine se stie, adevaratul procent este unde intre 25 si 30% in domeniul componentelor pc

Am mai spus, in alt topic, atat timp cat maxtor a fost lider de piata acum cativa ani 5-6 ani, cu numar de unitati vandute cel mai mare, este normal ca dupa atatia ani de folosire sa si cada din ele. Fiind si multe este normal. Nu uitati ca acum 6 ani cam toti utilizatorii scoteau hdd-ul din calculator si cu el in buzunar se ducea la prieteni sa isi mai ia niste filme, jocuri, muzica - find cea mai folosita metoda de tramsporta date de colo colo.  Nu se poate, ca in timp ce mergi cu el in buzunar sa nu il lovesti macar o data, puse hdd-urile pe fel si fel de calculatoare cu surse care mai buna care mai rea ..
Credeti ca nu le-a afectat toata chestia asta ?...

Edited by Doru_Neo, 19 September 2006 - 23:15.


#13
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Are dreptate Doru Neo, de aceea am si pus prima intrebare in poll.
Problema este ca toti am avut mai multe brand-uri de hdd-uri .

#14
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
o intrebare... ce inseamna "a cazut mai des?"... scapat pe jos sau celebrul "a dat ortu popii" ?
daca e ultima varianta... am votat gresit ;)

Edited by GabaGN, 20 September 2006 - 00:23.


#15
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
am un WD de 80gb de 3 ani si un maxtor de 30gb de ... multi ani
maxtor cad cam cel mai repede. de curand unui prieten i-a murit WD-ul, dupa ce a cazut de la ~10cm inaltime :)

#16
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
m-am inteles cel mai bine cu wd, cel mai prost nu pot sa aleg... asa ca am pus hitachi pentru ca nu-mi place numele. nu au decat sa si-l schimbe  (sau sa se adauge optiune in poll ca sa nu aleg nici o varianta :P)

#17
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Asta e problema ca multi se iau si dupa nume cum suna acel nume ... !
Ar trebui bagata si varinata nu stiu sau ceva de genul.In mod sigur multi vor alege la a doua intrebare, dupa cum suna acel nume cunoscut sau nu.

#18
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
De mentionat un lucru pentru cei care voteaza: Hitachi = Hitachi si nu IBM!!

Bun.. revenind:
In prezent am asa: 4 x Hitachi (250GB, 160, 80), 1 IBM (15GB), 1 Maxtor (60GB), 1 Quantum (60GB).

De cazut, mi-a cazut un Seagate si un WD.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate