Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Pregatiti-va banii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
85 replies to this topic

#1
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
AM inceput faza de dezvoltare a unui sistem de acces special pentru MEMBRII PLATITORI la site-urile noastre ;)

TAXA se va cifra in jurul a 30 USD/an (pentru ROMANI 500.000 / 6 luni sau 800.000 Lei/an) si va va permite cateva chestii care speram noi sunt interesante.

1. FARA reclame. Un site curat fara nici o reclama, pop-up ...etc.
2. local download pentru cat mai multe programe. (NU pentru toate pt ca este aproape imposibil.. nu putem sa aducem NET-ul acasa :D, dar oricum, cele mai bune vor fi si care nu sunt si sunt dorite pot fi cerute pe o arie speciala)
3. o arie speciala in care membrii pot discuta cu noi. Un fel de suport tehnic online.
4. webmail (casuta nume@softnews, gamenews sau drivernews de 5-10 Mb + POP3 !!!
5. direct download (link-uri de download direct pe prima pagina + multe alte imbunatatiri la site, gen filtre instant, notificari via e-mail .. etc etc)
6. posibilitatea de a arde un CD cu programele preferate. Asta nu stiu cat succes ar avea pt .ro pt ca CD-urile vor fi produse in EU si vor costa cam 8 USD, deci probabil va prinde mai mult la userii de afara)

7. ne mai gandim ;)

8. daca aveti propuneri ? Puteti sa le scrieti in acest thread.

Plata se va face f simplu la orice banca din .ro si evident, veti primi o factura... NU stiu daca userii din ro sunt pregatiti pt asa ceva dar pur si simplu dorim sa ne auto-finantam si speram ca asa vom reusi sa acoperim o parte din cheltuielile tot mai mari implicate de mentinerea serviciilor la un grad acceptabil pt user.

Evident, odata cu introducerea acestor facilitati toate chestiile valabile acum pt membrii site-ului vor DISPAREA, inclusi link-ul de "download metropolitan" ce va fi numai pt userii platitori.

Astept ideile voastre daca le aveti si also reactiile ...

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cataline... nu shtiu ce sa zic... e riscant... de ce?


1. reclamele shi popupurile se pot filtra. sunt n programe free in directzia asta.

2. local download... poate e singurul real avantaj pe care l'ai putea oferi. Shi asta pentru ca in ro, iSPishti pe cable practica tarife aberante la "Unlimited" dar asta nu cred ca ar mai putea tzine prea mult... ma refer la contorizarea traficului.

3. suport tehnic online? ... pentru ce?

4. webmail... sunt nesfarshite... cu POP3 cu tot. de pilda, home.ro da POP3 free.

5. chestia cu prgramele.. e cool.. dar exista alternative free shi mult mai puternice la o adica... tucows, simtel, cnet... etc. de ce un user ar palti pt astea?

6. $8 un CD???? cu programe dl de pe net???? ure serious?

7 + 8. cataline, gandeshte'te la o alta varianta de servicii platite... cele de mai sus nu vor avea success, pe bune shi nu sunt rautacios...

#3
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
Arty - S-a mai discutat si vad ca acusi e chiar pe bune , degeaba ne simtim bine  pe site , s-a format o comunitate destul de mare , unii sunt chiar dependenti de sn :drac: chiar crezi ca va pasa cuiva ca voi de-abia va descurcati , ca cheltuielile le webhosting sunt mari ca mai incolo poate mai trebuie un server sau poate se strica ? NU - Foarte putini vor plati - DACA - vor plati - eu unul sunt dispus sa dau niste bani , am invatat ca lucrurile bune e bine sa fie platite  , nu o fac pentru ca merita sau ca gasesc altceva mai bun pe  alte site-uri .
Download nu fac decat rar , ma  uit pe la stiri si pe forum cand am timp , cu toate astea imi place si daca pot sa ajut cu ceva  o sa incerc sa o fac .
Poate vor face si altii ca mine ... sau poate nu , ideea e - deocamdata - buna .
Numa' bine !

#4
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
arty:

1. cunosti vreunul care sa mearga perfect?
3. suport tehnic pentru problemele care vor aparea (vor aparea sigur, asa se intampla intotdeauna, oricat ai crede ca nu)
4. webmail nu sunt nesfarsite cu adrese @softnews.ro @gamenews.ro @drivernews.ro
5. nu inteleg de ce tucows/simtel/cnet ar fi o alternativa mai puternica, pt ca noi facem update mai des ca ei. (si avem si un site mai curat)
6. atat costa manufactura, noi nu am castiga nimic din cd-urile astea

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Sa ma var shi io ...

Din pacate, sunt de acord 99% cu Arty ... si iti spun de ce - ma iau pe mine ca exemplu:


1. reclame + pop-up:

sincer, NU M-AU DERANJAT NICIODATA asha rau ... sunt conshtient ca e una din modalitatile de supravietzuire in jungla ... shi, de obicei, cea mai cinstita ...

reclamele unele sunt oprite din hosts, altele le las ... mai aflu shi eu ce e nou, mai dau un click, mai vine un ban la respectivul ... e NORMAL sa fie ashe.

pop-urile: nu am folosit anti-popUp niciodata pana la noul google-toolbar ... care e fain facut din punctul asta de vedere ... te lasa sa le lashi pe alea pe care crezi ca tzi-ar place ... cateodat ma enerveaza chiar shi asta

So: No blocks needed!



2. Local Download: - motivul pentru care nu sunt 100 % de acord cu arty!

nu shtiu daca am dat jos mai mult de 10 softuri de pe SN in ultimele luni. cand caut un soft pe google, rar apare SN ... iar la viteza pe care o am pe Astral, mi-e cam indiferent ca dau metro sau extern - tot intre 10 shi 14-15 KB dau ... in general sunt cam la fel ... e adevarat, am abonament de trafic neimitat ... dar cei care au limitat au o alternativa ceva mai viabila: DC++ - pe huburile romaneshti ai > 90% shanse sa iei din metro.

In rest nu intru pe sn.ro cu zilele (daca nu saptamanile), shi daca o fac, e de curiozitate, sa vad ce s-a mai facut la interfatza & stuff ... la mine autocomplete baga automat /forum in coada ... iar de moderat nu trec prin sn.ro ... linku' din mail e direct :D

So: No download needed!



3.  Suport tehnic:

Pai ... ca moderator, mai mult incerc sa ofer decat cer ... la o adica - TOT mie imi cer parerea?! :D

So: No OnLine Support Needed!



4. WebMail:

Pai ... am vreo 4 servere principale de mail pe care am full-support / access(POP3, IMAP, WebMail - totul secure), cu spatziu nelimitat pe fiecare (de la 3 GB --> >80 GB). as zicem ca io sunt un caz mai special din punctul asta de vedere ...

dar ... 5 MB gaseshti la multi altzii ... eventual shi cu POP3 ... sau sunt io in urma cu noutatzile ... :S

So: NO webMail needed!


5. DirectDownload:

La punctul 2 cred ca am spus de ajuns ... in plus, arty a pus problema fair  

So: NO DirectDownload needed!



6. CD 8 USD?!:

Pai scriu lunar 5 - 10 CDuri cu soft / back-up ... ce draq sa dau 400 klei pe inca unu'?! Poate se aplica la cei de afara ... poate!!! La noi- nu cred - ale draq, ca la 50 de mii le iei gata sparte!!!

PLUS: de ce draq trebuie sa fii abonat SN (adica sa dai 30 USD) ca sa potzi da 8 USD pe un CD?! me - confused!

So: NO CD needed!


7. De acord! :D


8. Cred ca am spus destule ... me - agree - arty ..


Sorry! :(

#6
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Eu cred ca poate fi un experiment interesant. Dar cred ca nu ar trebui sa va puneti sperante in chestia asta. Numai pentru faptul ca trebuie sa mergi pana la banca si stai la coada o jumatate de ora si este o problema. Daca ar fi fost din fata calculatorului plata, ar fi fost altceva, poate ar fi platit mai multi. Oricum, dupa cum spuneam, poate fi interesant de aflat daca se poate si la noi asa ceva. Si presupun ca nu aveti nimic de pierdut.

#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
1. ad-muncher + myie2
4. oricum sunt adrese lungi
6. dar daca le ardeti voi si le trimiteti prin posta ramburs nu iese mai ieftin?

#8
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
erau doar nishte comentarii referitoare la ce'a spus cata.

popup killer folosesc googlebarul. e super. reclamele... nu ma deranjeaza. cu popurile am ce am.

tot nu pricep... suport tehnic... pt ce? care probleme? asha... in general?

n'am zis ca sunt cu softnews.ro sau gamenews.ro. Am spsu ca sunt alternative free cu tot cu pop3.

alternativa tucows/cnet exista shi indiferent cat de curata au murdara e.. e free.

daca tu spui ca un cd costa $8... ok, asha sa fie. lasa'ma sa ma indoiesc ca vei avea MACAR UN CLIENT  la asha ceva.

pstdgt, nu vreau sa crezi ca ash fi cel care ar vrea sa puna betze'n'roate.. dar asha cum e prezentata oferta serviciilor cu plata e departe de a tenta pe cineva.

facetzi altceva.. nu shtiu.. oferitzi fluxuri de date.. shtiri. parsate de pe n site's... chestii d'astea. poate ca alea ar tzine mai bine decat cle de mai sus.

#9
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
1. Reclamele nu sunt asa deranjante iar pop-upurile se pot bloca. Pana acum nici nu am stiut ca exista :)
2. Nu ma ajuta cu nimic, oricum traficul imi este limitat si diferenta de viteza nu este semnificativa.
3. Exista suficienti useri care sa raspunda. In ultima instanta apelez la alt forum.
4. Exista suficiente gratis care au si POP3. Vezi: emoka.ro (12MB)
6. La pretul asta ? Scrise in strainatate deci sa astept si pana vin ? Nu prea cred...

Concluzie: nu vad unde se justifica cei 30 $ mai ales in Romania

#10
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Eu personal as face un sistem paralel cu ce ai spus Monitox pentru cei care vor sa devina membrii ai unul club Softnews (sau ceva de genul asta - chestie care parca s-a mai discutat).
As pune o taxa mai micutza de 10-15$/an cu care fiecare membru ajuta clubul / site-ul sa o duca cat mai bine... Sa zicem ca ar fi cel putin 100 (caz pesimist ca sunt 5000 de membrii pe forum parca, nu?) de persoane membrii ai clubului si s-ar strange 1000$/an.
Asa cum scria si Shobolanu, sunt multi care au facut din SN home-ul lor pe net si probabil ca ar cotiza la bunastarea site-ului...

#11
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
1. Reclame? Pai, reclame si poup up-uri sunt pe tot internetul. De ce sa platesc atatia bani numai pentru a scapa de ele in cazul unei singure pagini? Mai degraba as cumpara un program care sa le blocheze cu banii astia. Dealtfel voi insiva afirmati ca nu se castiga bani suficienti din reclame => nici  nu sunt multe bannere cu reclame pe site.
  
2. Cei care folosesc abonament cu limita de transfer taxare diferentiata in functie de userul de la care se downloadeaza sunt tocmai cei care nu au bani si nu-si permit sa plateasca nelimitat. Banii astia mai degraba i-ar pune diferenta sa-si cumpare abonament nelimitat. In felul asta ar downloada de la oricine, nu numai de pe SN.
3. Pai: suport on line se obtine de la userii on line, daca se restrictioneaza asta inseamna ca nu mai este forum.
4. Daca ar fi o adresa de felul numele_meu@numele_meu.ro as fi de acord :) . Dar, asa... de ce sa platesc pentru ceva@ softnews. ro? Suna asa de bine softnews in coada? POP3 sunt multe gratis si oricum nu folosesc.
5. Se cer bani pentru a downloada un program free????? Nu inteleg eu bine?
6. Poate pentru utilizatorii din strainatate.... Cati sunt ?
7 . Da.
    Softnews este foarte bine realizat si, deasemenea f bine intretinut. Cred ca s-ar putea gasi o modalitate de autofinantare, insa nu in felul asta.

#12
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002
parerea mea este ca nu e o idee buna, nu o sa plateasca aproape nimeni...

#13
Kugarth

Kugarth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 25.06.2003
da ... cred ca or sa plateasca decat cei care vor sa ajute SN ... nu pentru facilitatile oferite ci pentru ca vor ei ... cum zicea Shobolanu:"eu unul sunt dispus sa dau niste bani , am invatat ca lucrurile bune e bine sa fie platite ...
... cu toate astea imi place si daca pot sa ajut cu ceva o sa incerc sa o fac .
Poate vor face si altii ca mine ... sau poate nu ... "

#14
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Dupa cum am spus si in primul post, PROBABIL ca multi nu sunt pregatiti pentru asta si asta vine de la mentalitate in PRIMUL rand... No problem.

Nu vor fi useri din Romania ? SO ? Cu timpul vor fi  ;)

Voi in loc sa veniti cu idei ati luat punct cu punct si vreti sa-mi demonstrati ca VOI 5-10-100 de useri nu aveti nevoie de chestiile alea. COOL ! Dar mai sunt inca 10.000 de useri INREGISTRATI pe site la momentul asta. Pot sa pariez ca cei ce nu au nevoie de facilitatile astea nici nu au inca un user pe site  :drac:

Also nu vad rostul posturilor de genul ca eu "intru pe site 1 data la X luni". Inseamna ca NU va intereseaza site-ul deci ... e clar ca NU va intereseaza :D INSA problema nu era asta...

Noi incercam sa strangem bani de la useri pt a fi INDEPENDENTI.
Independenta ti-o castigi numai atunci cand NU depinzi de nimeni.

Sa depindem de useri nu e problema ca pt EI facem eforturile astea dar sa depinzi de nu stiu ce advertiser sau firme mi se pare umilitor si neproductiv. Avem planuri foarte mari de dezvoltare insa stam pe loc din cauza vesnicei probleme financiare..

Era mai bine daca puneam un buton cu DONATI pt SN ?  :rolleyes:
Atunci ce ati mai fi zis ?!?

Daca pt unii nu inseamna nimic o adresa @softnews, poate pentru unii inseamna ceva. Din cei ~ 100.000 de vizitatori zilnici care vin PENTRU SITE poate or sa fie o parte care sa inteleaga acest concept. Eu chiar sunt optimist.

Nu e nevoie sa-mi demonstrati mie ca puteti trai si fara facilitatile astea ca asa puteti trai si fara site si fara forum and so on...

Unii traiesc si fara sa manance in ROmania anului 2003  :P

Vi se par multi 30 USD/an !? Asta inseamna cam 2 USD/luna. adica exact bani de 2 beri sau poate O BERE proasta pt cei de afara :D

8 USD/CD e mult ? Userii selecteaza programele si primesc in max 2 zile un CD scris ACASA prin posta. ATAT cer cei ce se ocupa de asta serviciul fiind INTERNATIONAL. Noi nu o sa stam niciodata sa facem asta... Ar fi extrem de neproductiv.
Alte site-uri si-au pus si adaos si cer de la 12 usd in sus pt chestia asta.

La ora asta nici un site din lume nu ofera atatea facilitati pentru membrii platitori. Altii iti ofera doar "mandria de a fi membrul lor" si eventual link-uri locale de download. Si AU clienti...

Eu nu stiu cum inca isi mai imagineaza unii ca banda e MOKA si totul trebuie sa fie FREE. Nici nu va imaginati CATE resurse costa site-ul + forumul si mai ales CATA BANDA este consumata zilnic.

Oricum, cei ce nu vor plati nu vor fi foarte afectati. Site-ul va ramane ca acum cu exceptia link-urilor de download local care vor disparea pentru ca banda costa BANI si daca voi nu-i dati nici noi nu mai putem sa oferim acest serviciu MOKA. E simplu si logic.

Acum cateva luni am fost la un pas de a desfiinta forumul din cauza resurselor enorme consumate si a profitului negativ adus.
Era bine daca se intampla asta ? Pentru ca oricum, daca va fi sa alegem intre site si forum cred ca e simplu de ghicit care va zbura primul.

Avem deja 2 servere care lucreaza din greu pt ca voi sa va puteti exprima si sa beneficiati de serviciile oferite de noi. Deja un al treilea NU am mai putea sa-l platim. Think...

Nu suntem chiar atat de prosti incat sa lucram 10 ore/zi la ALTE servicii + aici ca sa PLATIM consumurile site-urilor. Daca site-ul si forumul nu ve vor putea finanta vor disparea. Economia de piata...

Nu platiti ?(nu e vorba neaparat de userii de pe forum aici)
No problem. Dupa cum vedeti nu va baga nimeni mana in buzunare. DAR asta inseamna ca nu aveti nevoie de noi deci putem sa mergem la culcare si gata.

#15
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003
Eu zic sa incepeti cu un mic anunt "donati aici", eventual si cu modalitatea de plata electronica.
Eu unul si nici nu descarc, nici nu incarc, nici nu sunt expert in software etc. Dar imi place FORUMUL si pentru asta sunt gata sa ajut.
In rest este greu sa-l faci pe om sa plateasca pentru ceva ce poate lua free din alta parte. Singurul lucru pe care nu-l poate lua din alta parte este forumul si atmosfera...

#16
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@Monitox

Mai demult era idea unei taxe de cca. 50000 lei / luna parca.Ce sa intamplat cu ea? De exemplu eu as scoate fara problema 50k lei / luna si cred ca ar fi multi ca mine, dar eu acum dupa concediu si alte cheltuieli NU AS SCOATE 30USD din buzunar. Multi useri de aici vor merge pe alte forumuri, chiar daca inferioare calitativ.

Vorbeai de mentalitate. Ai dreptate. Desi constientizez treaba asta imi este mai usor sa dau lunar o suma, chiar mai mare decat 50k lei, dar 30usd / an.....NU CRED

Eu zic sa faci un sondaj, un chestionar si sa vezi cum sta treaba si cati ar plati in varianta unui abonament lunar, nu anual Eu zic ca vei face mai multi bani asa decat cu aia 30USD

Doi la mana...eu m-am tot gandit....acest forum este mare...face trafic la greu...si eu cred ca acest trafic este facut in mare masura de useri care nici nu au un cont.
As propune ca threaduri sa fie citibile doar de useri inregistrati si sa aiba minim un post. Acest post sa se faca pe un anumit thread de newbies accesibil tuturor userilor cu posturi 0 si acolo sa posteze nu stiu cum ca au luat la cunostinta regulamentu de ordine interioara.

:cya:

#17
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
facilitatile legate strict de site (deci nu webmail) nu le poate lua din alta parte.

iar chestia cu donate here s-a mai incercat si a iesit foarte "frumos", tot datorita reactiei unor useri de pe forum.

#18
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
So

30USD = 2.5USD * 12 luni

2.5 USD = 85000 lei.

85k lei e o suma acceptabila pentru o patura mai larga de oameni. Pe acest forum sunt useri activi mai instariti sau mai saraci. Un studiu bun este threadu "Ce masina aveti?" in care vei vedea fiecare cam cum sta si cum gandeste.  Ce vreau sa zic? Probabil aceia mai saraci vor rupe de la gura pe pentru SN un 50-85k lei / luna dar pentru ei ar prea mult 30USD

Propun sa se voteze pentru o suma de 50-60k lei... fati un calcul in care sa vezi de cati useri ai nevoie ca sa plateasca pentru a acoperi cheltuielile

:cya:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate