Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Topic DRIVERE - DELL

- - - - -
  • Please log in to reply
357 replies to this topic

#19
reptiler

reptiler

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.12.2007
salut! va rog sa ma ajutati in legatura cu driverul de sata pe un model dell 1520 T7250 cu chipset intel GM 965.nu am reusit sa il instalez din xp pentru ca nici cel de la dell si nici cel de pe siteul celor de la intel nu sunt compatible.
multumesc


.

#20
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Am gasit aici http://direct2dell.c...mentPosted=true cateva informatii legate de driveri Inspiron si linkuri unde pot fi gasiti, dati o cautare ca e lung blogul.

Daca pentru XP se gasesc greu si doar /32 bit din cat am inteles, pentru ce alte systeme de operare ce le'ati testat exista driveri, in special ma intereseaza Dell Inspiron 1521 si 1720, Vostro 1700?

#21
musso

musso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 27.06.2005
pentru inspiron 1520 se gaseste si alt driver pentru placa video (8600 GT) in afara de cel care vine la pachet? (pt vista...). cel actual face probleme si se intrerupe in timpul multor jocuri (driver stop responding and it was recovered)

#22
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ok, mici probleme... care e driver-ul de display pentru D630 cu ecranul de 1280 normal? Ca nu am la dispozitie decat Generic Display, si asta mi-l recomanda si ei.

#23
dragos.spanu

dragos.spanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.08.2007
Salut am un DELL INSPIRON 1501 TL 56 care a venit cu vista pre instalat cu toate driverele etc......
Am formatat HDD-ul am instalat XP am facut rost de drivere de la customer suport DELL dar am o problema pe care aia nu pot sa o rezolve:
- La driverele de placa video daca dau la rezolutie maxima (la care el trebuie sa functioneze ca este wide screen 128sn....)mi se restarteaza in draci laptopul. Am incercat cu diverite versiuni de drivere pe care aia de la dell mi le-au dat dar la toate face la fel. Daca dau rezolutia mai mica 1024x..... totul merge perfect. Am crezut ca este din cauza placii video ca o fi defecta dar daca instalez VISTA la loc totul merge OK la fel si daca dau testul celor de la DELL care il are in sectiunea de boot totul pare OK. Nu stiu ce sa mai incerc!!!! Daca stiti voi o solutie care la voi a mers si pe care vreti sa o impartasiti v-as fi recunosator. mersi!!!!!

#24
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
am un dell inspiron 6400 si vreau in viitorul apropiat sa-mi cumpar o licenta vista x64.
intrebarea mea este daca este cineva care ruleaza pe acest system vista x64, ptr ca pe site-ul dell nu exista suport ptr x64 (nici un driver)... ma intereseaza sa stiu cum merge pe dell-ul asta
prefer acest os ptr ca am auzit numai de bine despre el.

multzam!

Edited by ozzyboy, 22 January 2008 - 21:47.


#25
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Oricine are 64 bit processor prefera un 64 bit OS. Decat sa stau cu Vista 32 bit mai bine stau in continuare cu w2k pana il schimb cu Vista 64.
Ai incercat ozzyboy sa'l instalezi? Va fi interesant sa stim daca ai ceva ce nu'ti vede in calculator.
Eu o sa incerc sa'l instalez, daca reusesc sa iau, pe un Vostro 1700.

#26
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
nu cred ca o sa-l mai cumpar, adica sigur :deadtongue:
m-am inscris pe forumul de pe siteul oficial dell si am pus o intrebare referitoare la de ce nu asigura suport tehnic ptr vista x64 si iaca'ta si raspunsul:

Quote

Dell stopped providing x64 support from some system long time ago .
Something good on Vista, is that Vista x86 & x64 will install generic drivers for the basic components on your computer: Chipset, audio, NIC...
Some others can be downloaded from manufacter's website: Video, printers (some Dell printer has x64), etc...

motivul nu  stiu care ar putea fi, din cate am inteles este ceva legat de marketing.
pacat au mult de pierdut si MS si Dell.

Edited by ozzyboy, 04 February 2008 - 00:50.


#27
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Poate o sa mearga mai repede cu generic drivers 64 bit, intreaba MS.

#28
unknow1

unknow1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.02.2008
salut, da-mi si mie driverele, ca am aceasi problema cu asta.
Da-mi un mail ceva.

Multumesc





gata am rezolvat in sfarsit. Am gasit niste drivere pe siteul german al lui dlink, le-am instalat, am scos cardul si l-am bagat in al doilea slot pcmcia, windowsul l-a recunoscut ca D-Link DWL-G650+ si l-a instalat. A mai trebuit apoi sa caut pe internet un update de la windows, ca windowsul care l-am pus pe el (cumparat acum muuult timp) nu recunostea WPA2 si imi zicea ca trebuie o parola intre 5 si 13 caractere (a mea are cred ca 30). Acuma merge totul.
Multumesc pentru ajutor.
[/quote]

#29
mrpigos

mrpigos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.02.2008
Salut.Am nevoie de drivere pt un dell inspiron 1501, pt xp 64bit.

#30
oberkorn

oberkorn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.02.2007
Salut,

Recent i-am cumparat un Dell Inspiron 1520 cu licenta de FreeDos, asadar fara Vista sau alt Windows instalat. Am instalat Win XP si O distributie de Linux (Ubuntu). Problema e ca nici un SO nu imi recunoaste placa de sunet. Laptopul a venit insotit si de un cd cu drivere. Problema e ca pe acel cd se gasesc drivere pentru mai multe tipuri de notebook-uri Dell, dar nu pentru cel pe care il am eu: Inspiron 1520. Cred ca e greseala producatorului, nu a vanzatorului care a desigilat produsul in fata mea. In fine, ideea e ca nu ii dau de cap cu dvrierul pentru partea de audio. Am cautat pe http://support.euro....port/index.aspx , dar nu am gasit nimic util. Sunt tot felul de drivere pentru Dell 1520, dar nu si cel care sa-mi faca laptopul sa cante. Din cat am citit prin specificatiile tehnice privind partea de audio a notebook-ului, e vorba de Intel HDA Azalia. Am cautat pe site-ul Intel dar nu am reusit sa-i dau de cap.

Imi poate face cineva o copie dupa CD-ul cu drivere originale pt Inspiron 1520 (platesc daca e nevoie)? Sau daca stiti cumva despre ce driver e vorba si unde il gasesc pe internet?

va multumesc

#31
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Daca nu intra direct aici
http://support.dell..../...&hidlang=en
intra tu pe Dell US www.dell.com la suport, normal.

#32
oberkorn

oberkorn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.02.2007

View Postdan.me, on Feb 5 2008, 12:29, said:

Daca nu intra direct aici
http://support.dell..../...&hidlang=en
intra tu pe Dell US www.dell.com la suport, normal.

Multumesc. Am fost aici. A fost primul loc unde m-am repezit, dar degeaba.

#33
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
Salut,
Caut QuickSet pentru DELL Inspiron 1521 (AMD Turion) pentru XP.
Versiunea care exista la DELL este pentru 1501 si raporteaza ca nu e facuta pentru modelul meu.
Multumesc.

#34
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postoberkorn, on Feb 5 2008, 15:09, said:

Multumesc. Am fost aici. A fost primul loc unde m-am repezit, dar degeaba.
Ce aveai nevoie era acolo pe situl us, numai ca nu mai stiu ce aveai nevoie. De ce spui degeaba? fii mai optimist!

#35
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
deci QuickSet pentru DELL Inspiron 1521 (AMD Turion) pentru XP are cineva instalat?

#36
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
dupa un up-date de bios v9, nu mai merge BT pe inspiron 9400. WTF!!! nu mai merge nici cu bios-ul vechi. e prima problema cu el.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate