Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Topic DRIVERE - DELL

- - - - -
  • Please log in to reply
357 replies to this topic

#343
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Incearca driverul pentru Vista

#344
c-ma-ri-an

c-ma-ri-an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.02.2012
am o intrbare-si anume de unde pot procura niste condensatori cu tantal 330u ,buc.3 si220u buc.1?

#345
DoryZ

DoryZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 03.12.2010
Salutare , are cineva drivere Dell Latitude D610 pentru Windows 7 ?

#346
meionescu

meionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.07.2008
Salut,
Am achizitionat de curand un DELL Inspiron 15R 5521 pe care am pus un win7 pe 32bit ,dar am rezolvat partial instalarea driverelor; pt. wireless nu reusesc sa instalez....;mentionez ca softurile de instalare a driverelor le-am descarcat de site-ul Dell ,functie de tipul laptopului si a sistemului de operare ...mentionez ca la Computer Management apare semn de averizare pt.Bluetooth Peripheral Device si Network Controller ...Ma poate ajuta cineva ?

#347
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
nu vrea sa instaleze network controller. ma pune sa activez blueetooth

Edited by shadowgign2, 21 June 2013 - 22:25.


#348
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Rezolvat. Nu era driverul bun.

#349
fartib

fartib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.02.2008
Buna, am un  laptop DELL VOSTRO 1710  are instalat Windows 7 Ultimate /32bits, nu pot instala nici un driver video pentru nVidea GeForce 8600M GS, in prezent functioneaza doar cu driver Standard VGA Graphics Adapter Microsoft 6.1.7600.16385 2006-06-21. Am incercat mai multe drivere de la nVidea dar la restart se blocheaza pe ecran negru, revenind la Standard VGA dupa System Restore.Daca are cineva o solutie, multumesc f.mult.

#350
BrnGtd4TsERB

BrnGtd4TsERB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.03.2012
Postez doar pentru nostalgicii batrani si pentru cei care mai detin in portofoliu un laptop vechi, dar care mai are resurse pentru aplicatii cum ar fi browse de internet, e-mail, office etc.

Am achizitionat o antichitate de Latitude C-640 cu licenta XP Pro, HD 20 GB, Video ATI M7500, P4M 1,8 MHz si 256 MB RAM.
Cu toate ca in toate documentatiile de pe net se spune ca nu suporta decat 512 MB sau maximum 1GB RAM, in momentul de fata, are instalat 2 GB RAM, HDD 80 GB si Windows 7 Utimate (32 biti).
Toate driverele, sunet, WiFi, ethernet etc. s-au instalat fara probleme, direct din DVD de instalare a SO sau din internet.
Singura problema pe care am avut-o a fost driverul pentru placa grafica (Mobility Radeon 7500M). Pe aceasta, nu am reusit sa o scot din VGA standard decat prin instalarea driverului pentru Windows XP (singurul disponibil la support Dell) in compatibility mode Windows XP SP3. Acum, fara a putea rula jocuri performante, Chess Titans functioneaza in 3D iar rezolutia este de 1280 x 1024 cu adâncimea de culoare 32 biti cu 75 Hz (vezi S1). Este adevarat ca am modificat manual in registry rata de refresh de la 60 Hz, la 75 Hz. Altfel nu avea rezolutia decat 1024 x 768. (vezi S4 - Default.Settings.VRefresh)
Sistemul este perfect functional si stabil si se pot rula fara probleme de la filme pana la aplicatii office sau chiar masini virtuale.
Am constatat chiar o crestere a vitezei de citire/scriere a HD de la aproximativ 6-8 M/s pana la aproximativ 9-11 M/s iar accesul pe LAN se face cu viteze de 70-80 Mbps fata de 30-60 Mbps obtinute cu Windows XP pro cu SP3 (viteza teoretica 200 Mbps realizata cu placa GB de pe alt computer). Modulul WiFi functioneza OK. Functioneaza cate 8-10 ore pe zi de mai multe luni, iar varsta reala a laptopului este de peste 10 ani.

Am hotarat sa postez deoarece am observat cate probleme apar la variante constructive mai noi si oarecum surpsins de usurinta in care a decurs instalarea driverelor la antichitatea mea. Cautam tocmai un driver pentru placa grafica, instalata incomplet si in modul carpit descris mai sus.

Rog daca cineva are vreo solutie pentru driver video sau, pentru inlocuire placa video, sa ma ajute.

Respecte!

Attached Files

  • Attached File  S0.jpg   148.04K   13 downloads
  • Attached File  S1.jpg   82.91K   14 downloads
  • Attached File  S2.jpg   256.81K   15 downloads
  • Attached File  S3.jpg   167.23K   15 downloads
  • Attached File  S4.jpg   163.52K   15 downloads
  • Attached File  S5.jpg   153.19K   10 downloads


#351
tibetan74

tibetan74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.05.2011
Salutare! Am cumparat un Laptop DELL 15.6'' Inspiron 3543 (seria 3000) cu SO Linux Ubuntu preinstalat. Am formatat C-ul si am instalat Windows 7 iar acum nu mai pot face scroll pe touchpad, cu doua degete ( nu mai merge mutitouch). Este vreun driver pentru W7 sa meaga multitouch?

#352
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 14.02.2008
Incearca cu programe free de updatat drivere: slimdriver sau driver booster.
Succes!

Edited by romikatm, 15 August 2015 - 11:25.


#353
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 14.10.2010
Salutare!

Am de curand un DELL  INSPIRON 6400.
Intrebare: are port pentru firewire?
Multumesc anticipat.
La Multi Ani!

#354
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Dell E6430, drivere descarcate de le site-ul oficial, conform "service tag:.
Pentru XP32bit si W8.1 64bit

Aceste sisteme le-am instalat, primul XPSP3-ul pe o partitie, al doilea W8.1 pe alta partitie.

Laptopul e dotat cu 2 porturi USB3.0, din care unul "powered".

In W8.1 exista porturile USB3, lucreaza, si in Device manager USB3.0 este VID_8086&PID_1E31;

In WinXP, porturile NU raspund (bagi dispozitiv in ele si asa ramine, nici o reactie).
Am afisat si dispozitivele ascunse si am citit pe rind la FIECARE, indiferent ca era USB sau altceva, VID si PID. Nici urma de acel 8086/1E31.

1. Cum fac sa scot la suprafata acel port?
Am incercat si acel DriverPack rusesc, nimic.
2. Asta e putin offtopic:

Avind 3 partitii, doua primare, una extinsa pt date in sistemul "opus" am eliminat litera partitiei primare a celuilalt SO, asa incit sa nu vad intr-un SO decit partitia sa sistem si datele, nu si cealalta partitie.

Exista si alta solutie, mai buna pentru asta?

Edited by diaconuliviu, 11 April 2016 - 10:28.


#355
ana_eu85

ana_eu85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 18.12.2007
Buna,am si eu un laptop mai vechi dell inspiron 9300 cu windows 7 86x, si nu reusesc sa fac porturile usb sa functioneze,in device manager am la other device-unknown device,nu functioneaza nici un mouse nici stick..

#356
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
ce ID ai acolo unde iti scrie unknown?

#357
ana_eu85

ana_eu85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 18.12.2007
Nu stiu unde scrie ID-ul, dar am observat ca acum functioneaza stick-ul,ce nu functioneaza este mousul,am incercat cu doua dar tot asa unknown device...

#358
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Spune-le și tu cum e segmentată oferta Dell, să nu mai greșească data viitoare:
- Inspiron = Home
- Voștro = Home office
- Latitude = Business
- Precision = Workstation
- XPS = Performance

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate