Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

Nivel sunet pe Line-in

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cromo

cromo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.04.2004
Am cuplat castofonul la intrarea Line-in al PC-ului, incercand sa inregistrez ceva muzica mai veche. Problema cu care m-am confruntat consta in faptul ca daca incerc sa maresc nivelul volumului Line-in din Volume Control la un  moment dat nu se mai aude nimic pe unul dintre canale. In acest caz si inregistrarea rezulta cu un singur canal. Care ar putea fi cauza. Rog cateva sugestii.

#2
cobe

cobe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 23.06.2004
Cablul e "home made" sau cumparat? Verifica sa nu fie intrerupt sau ca jack-ul sa nu fie cocsat sau sa fie bine infipt in mufa.

#3
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Are o sensibilitate mare pe cablu , el poate fii cauza ....

#4
cromo

cromo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.04.2004
Cablu este cumparat. Cred ca are mai mult de 5m lungime. L-am verificat cu aparatul de masura si nu pare a fi intrerupt. Cred ca merg sa mai cumpar unul.
Am verificat si jackurile si sunt OK.

#5
cromo

cromo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.04.2004
Am schimbat si cablul cu unul de 1,5m si casetofonul. Se aude in continuare muzica foarte incet pe una dintre boxe, cu un fel de hârâit, ca la un post de radio prins prost. Sa fie oare de la placa? Cand l-am cuplat prima oara a mers putin, dupa care a inceput sa faca figurile pe care le-am mentionat.

#6
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Poate nu esti pe line in !

#7
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postcromo, on Sep 6 2006, 12:11, said:

Am cuplat castofonul la intrarea Line-in al PC-ului, incercand sa inregistrez ceva muzica mai veche. Problema cu care m-am confruntat consta in faptul ca daca incerc sa maresc nivelul volumului Line-in din Volume Control la un  moment dat nu se mai aude nimic pe unul dintre canale. In acest caz si inregistrarea rezulta cu un singur canal. Care ar putea fi cauza. Rog cateva sugestii.
Problema poate fi de la casetofon! :worthy:

#8
cromo

cromo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.04.2004
Lini in nu este bifat pe mute, iar casetofoanele pe care le-am incercat sunt diferite marci.
Ma gandesc ca s-a buşit placa de sunet, poate de la nivelul prea mare de intrare al semnalul primit de la casetofon (la inceput a mers). Insa pot sa ascult muzica de pe hd. Sa incerc sa reinstalez driverul pentru placa, care este un C-media (2042)? Placa este on board (Placa de baza este Asrock).

#9
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Onboard poate sa aibe probleme de drivere! De ce nu faci o mica investitie intr-un Audigy 24biti?

#10
cromo

cromo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.04.2004
O sa iau in calcul si aceasta varianta.
Deocamdata am rezolvat astfel:
-am reinstalat driverul C-media;
-pentru intrarea in calculator am utilizat mufa pentru microfon in locul cele line-in. (Pe line-in, de cate ori modificam volumul sunetului din volume/recording control, ba se auzea/inregistra pe un singur canal, la nivel ridicat, ba hărşâia urât la nivel redus. Saltul era brusc).
Asa am reusit sa trag ceva muzica, la o calitate cât de cât rezonabila.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate