Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

problems with my new 19" wide lcd :D

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alexutz

alexutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.08.2005
mi`am luat si eu de curand un monitor lcd de 19" wide Yakumo.caracteristicile lui mi s`au parut bune:5ms timpul de raspuns,850:1 contrastul,rez 1440X900.el se vede f bine sunt multumit de el dar am o problema mare de tot! se vede prea mic! si textul asta pe care l`am scris aici tre` sa ma chiorasc ca sa`l vad.in rest m`am descurcat cu el pt ca i`am dat text size-large si se vede f bine numai ca unele site`uri scrisul de de`a dreptul enervant.adica trebuie sa ma chiorasc la 30 de cm ca sa vad scrisul.nu as putea sa fac sa se vada scrisul asa cum l`am facut la google de exemplu sau cand dau search or smth se vede mare frumos stau confortabil p scaun p spate si vad fara probleme.stie careva cum as putea sa rezolv treaba?

#2
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Cu cat ai rezolutia mai mare, cu atat un caracter cu un font de x fixat o sa fie mai mic! E logic! Gandeste-te ca ai o forma geometrica ce ocupa 10px x 10px. Tot aceeasi suprafata o sa fie ocupata la o rezolutie de 800x600, dar si la 1440 x 900.

Iar ca sa iti iei un monitor de 19" si sa folosesti functii de zoom, sa folosesti rezolutii mici, sau sa maresti fontul....ti-ai luat degeaba monitorul! Daca nu aveai nevoie, puteai sa iei un 17"/15" si nu mai aveai acum probleme de genul acestora!

#3
alexutz

alexutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.08.2005
eu l`am luat pt filme jocuri chestii dar ma gandesc ca tre sa vezi ce scrie cand navighezi p internet nu>?:)
oricum deja am inceput sa ma obisnuiesc:))

View Postalexutz, on Sep 2 2006, 17:29, said:

eu l`am luat pt filme jocuri chestii dar ma gandesc ca tre sa vezi ce scrie cand navighezi p internet nu>?:)
oricum deja am inceput sa ma obisnuiesc:))
si inca o chestie..care e treaba cu refresh rate`ul akum vad ca e screen refresh rate 60herti. pe site scrie:
Horizontal frequency 30 – 80 KHz
Vertical frequency 50 – 75 Hz
si dak nu bifez acolo la ce poate sa afecteze monitoru arata la refresh rate si 150herti asa ca am o dilema care e treaba cu vertical si orizontal si dak se pot regla amandoua sau cum ar trebui sa le stez sa fie cat mai bine?

Edited by alexutz, 02 September 2006 - 16:29.


#4
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
La LCD-uri refresh rate e default 60Hz. Lasa-l asa! La CRT, cu cat mareai refresh rate-ul cu atat era mai bine. La LCD nu se mai aplica regula asta.
Cat legat de Horizontal/Vertical frequency, nu ai ce sa setezi la ele.

#5
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 15.03.2006
* Daca folosesti windowze vezi ca ai pe acolo pe undeva "display prop -> general - dpi setting" large fonts (sau o marime aleasa de tine)
* Si pt browser exista ceva gen "marime text" sau caractere (mi se pare ca in opera se maresc si imaginile si ai un fel de zoom)

#6
alexutz

alexutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.08.2005
ms mult hai ca totul e ok akum merge BRICI:) si fontu e ok akum :) pacat ca a pierdut romania:( Thread Closed!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate