Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Bronz artificial

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#73
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

 berlinish, on Sep 18 2007, 13:50, said:

stiti daca am fost data cu autobronzant , ma mai pot bronza la soare ? ofera protectie totala autobronzantul ?
Autonbronzantul nu ofera niciun fel de protectie solara. Mi se pare ca si scrie pe el.  :huh:

#74
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006

 Jaqueline, on Sep 18 2007, 21:34, said:

Autonbronzantul nu ofera niciun fel de protectie solara. Mi se pare ca si scrie pe el.  :huh:
asa i . scrie si pe el .thanks :mellow:

#75
victoria2002

victoria2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.09.2006
dragele mele... am 28 de ani si.. AM FACUT CANCER!! DA.. DE LA SOLAR!!..

povestea mea e ff simpla.. am fost la solar cam.. 2 ierni.. si desigur vara la soare. Nu sunt nici prea alba la piele, nici prea neagra, nu am pistrui, nu am stat prea mult la solar, nu am fost la un solar prost, nu am stat f mult la soare, nu am facut nimic excesiv sau absurd... am vrut doar sa fiu bronzata.. nici macar nu  m-am ars,,.. pt ca eu nu ma ard la soare de fel... pur si simplu m-am trezit cu melanom maling (CANCER DE PIELE) in stare f avansata... si ffff repede... A FOST SOCANT!!! nu mi-a venit sa cred ca mi s-a intamplat mie!!!! si mai ales  DE CE?? de ce zic ca e de la solar si soare?? pt ca in rest nu am facut nimic... nu am rude cu cancer.. nu am o viata dezorganizata.. in fine.. si mie mi-au spus altii ce va spun eu voua si nu am crezut.. stiu ca nici voi nu veti lua de bun avertismentul meu.  simt ca o datorie sa spun... prin ce trec eu de cand m-am imbolnavit.. NU va puteti imagina... dar daca tot o sa spuneti.. cum am spus si eu "ee.. n-o sa mi se imtample mie!!"... MACAR ATAT SA FACETI: FITI ATENTE LA ORICE MODIFICARE CAT DE MICA A PIELII.. ALUNITELOR.. NEGILOR.. ETC!!>.. si imediat mergeti la un ONCOLOG nu la un dermatolog.. care obligatoriu trebuie sa excizeze portiunea modificata.. cu limita oncologica si s-o trimita la un examen histopatologic. Asta va poate salva viata!! Daca aveti ghinionul pe care l-am avut eu.. macar sa incepeti lupta din timp... Desi e ff probabil ca totul sa fie ok in cazul vostru... asta sper din tot sufletul!!!.. bronz placut... cat despre mine.. AUTOBRONZANT.. PT ATAT CAT MAI AM DE TRAIT!!..



 Jaqueline, on Sep 1 2006, 20:40, said:

A venit toamna si bronzul natural se obtine mai greu in a noastra scumpa tara  -_-
Ce preferati, solarul sau autobronzantul?


Din propria experienta am aflat ca autobronzantul e infect  :deadtongue:

Edited by victoria2002, 29 October 2007 - 13:55.


#76
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Chiar asa de avansat e stadiul, nu se mai poate face nimic? :confuzzled:

#77
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 10.08.2007
Nu te poti da cu autobronzant pe tot corpu uniform. Orice ai face o sa fie diferente de nuanta. Nu cred ca sta cineva sa se dea pe tot corpul si sa stea sa maseze ca sa fie uniform.
Ce am inteles de la Victoria:NU MERGETI LA SALOANE DE BRONZAT PROASTE!
Oricum acum existe tot felul de neoane care au tot felu de filtre si sunt si multe creme cu care te dai inainte sa intrii la solar.

#78
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Well eu ma duc la solar doar primavara adica pe masura ce incepem sa aratam cate un crac, cate un umar etc. Solarul produce el cancer, dar si soarele la fel. Si zaharul si inlocuitorii de zahar si tutunul si masinile si si Cernobalul si gaura din stratul de ozon si aditivii alimentari si cosmeticele proaste si mai toate.

Lucrez in Bucuresti, fumez, mananc ce gasesc de cumparat in supermarket - adica rahaturi - ca inca nu am bani cat sa-mi fac ferma organica, inhalez aer poluat si fum...sincera sa fiu solarul e o picatura in intregul pahar in care ma balacesc.

Oricum nu fac exces, doar doua trei sedinte maxim inainte de a merge la munte sau la mare, pentru a nu lumina ca un neon pe plaja sau ca o felie de telemea.

In restul anotimpurilor adica toamna iarna - fondul de ten sa traiasca.

#79
ilovebutterflies

ilovebutterflies

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.01.2008
si eu am incercat autobronzat si crema si spray de la l'oreal..
e adevarat ca se vede ca is de calitate..da iti vine sa mori de la miros.. la inceput e placut da dupa aia..
plus ca ramane pe haine.. m-am dat seara cu spray si dimineata cand m-am uitat pe haine.. toate erau galbene.. mai ales ca aveam un tricou alb..

acuma vreau sa merg si eu la solar sa vad cum e..
2-3 sedinte..

#80
buburuza_norocoasa

buburuza_norocoasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.03.2008
vara trecuta am citit intr-o revista pentru femei de niste pastile care te bronzeaza....se numesc solarfemin. faza e ca nu erau nici scumpe, vreo 25 de lei. nu le-am gasit prin farmacii si tot ce am gasit pe net despre ele erau doar informatii despre compozitia lor. as vrea sa stiu daca le-a folosit cineva si daca functioneaza....??? k mi se par o alternativa super buna fata de solar sau autobronzant

#81
dana_b

dana_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.03.2008
Despre pastile nu stiu nimic, eu sunt pentru bronzul natural, iar cand nu se poate, autobronzant. Ilovebutterflies, autobronzantul meu nu pateaza hainele :); piz buin folosesc, trebuie folosit gradual pana ajungi la nuanta pe care o vrei.

#82
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Frumusete la tinerete,cancere de piele la batrinete.
In trecut erau apreciate femeile cu tenul alb,"sanatos"...acum sint preferate mulatrele insa cele naturale.Solarele asigura un bronz in 8 minute cit o expunere de cca o zi (nu neaparat continua) la soare.Credeti ca e sanatos?
Eu dupa o expunere in Turcia la soare fara sa tin cont decit de orele 11-15 am dezvoltat un nev pigmentar care s-a dublat in 2 saptamini.Prin excizie s-a rezolvat iar prin biopsie am scapat si de "melanom".

#83
camy20

camy20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.10.2007
Nu am mers niciodata la solar.Am preferat bronzul natural pana acum.
As vrea sa incerc si solarul.Ce spuneti?
Pro sau contra solar?

#84
LauriciD

LauriciD

    señoritã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Azi am fost la solar, dupa o pauza de un an.. Am facut o sedinta de 3 min, vertical (de altfel, cum este si indicat pentru o prima sedinta). Insa cand am iesit de-acolo, zona din jurul genunchilor imi era rosie, ca si cum ar fi fost iritata. Sa fie vreo problema? Precizez ca am mai folosit solarul de multe ori si niciodata nu am patit asta.

#85
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Am si eu o curiozitate, cate dintre voi citessc reviste in solar, sau stau cu ochii deschisi in timpul sedintei?

#86
LauriciD

LauriciD

    señoritã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Eu in niciun caz. Ma ador asa, fara probleme de vedere :lol:

#87
ral82

ral82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.01.2007
Io sunt destul de alba la piele si cu toate astea nu ma duc nici la solar, nici autobronzant nu folosesc, deci pot fi considerata off-topic, insa am o problema in legatura cu statul la plaja. Nu stau la ore naspa si folosec crema de protectie. Pe fata folosesc un sunblock de la Uriage cu factor de protectie 50 si are si filtru UVA si UVB. Poblema e ca imi apar foarte multi pistrui pe fata dupa fiecare plaja. Daca nu ma mai expun cateva zile la soar mai trec, dar imi apar din nou la fiecare ora de soare. Iarna am foarte putini pistrui. Imi place bronzul intr-o anumita masura, insa ma duc la plaja pentru ca locuiesc in Efoie Nord si pentru ca ador apa marii. O fi vreo chestie serioasa, sau e normal?

#88
ReAl-IlLuSsIoN

ReAl-IlLuSsIoN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.02.2009
eu aveam pielea deschisa la culoare si merg cam de 2 luni si se observa clar diferenta  :D problema e ca am auzit ca dak nu folosesti ochelari de protectie vederea poate avea de suferit ... :mellow: e adevarat?

#89
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

 ReAl-IlLuSsIoN, on Feb 19 2009, 22:27, said:

eu aveam pielea deschisa la culoare si merg cam de 2 luni si se observa clar diferenta  :D problema e ca am auzit ca dak nu folosesti ochelari de protectie vederea poate avea de suferit ... :mellow: e adevarat?
Da.  -_-

#90
after8

after8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2009
Tare de tot... sunt multi aici care nu au fost intr-un solar in viata lor... si vorbesc doar din ce au auzit la altii.

Nu pot sa spun ca solarul este sanatos ( nimic nu e ) dar nu e asa cum vorbeste lumea aici. solarul in exces , ani de zile.. poate sa fara rau. si treaba cu ridurile... eh. apar de la mult solar, corect... dar sunt 15 milioane de creme pentru riduri. si in plus... si razele de la soare nu mai sunt sanatoase in ziua de azi. cel putin acele raze de la solar sunt controlate... nu ca cele de la soare :) puteti merge linistit la solar. NO STRES,  a da.. si neaparat sa va dati cu crema... ca altfel se vede mai greu bronzu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate