Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Despre croitorie

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#91
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
@maltese: in spate.

eu scot tiparele pe coli de hartie (am inventat un sistem: pun hartia intai si deasupra tiparul din burda si intep cu un bold din loc in loc mai ales colturile, apoi unesc gaurelele cu creion si tai)

#92
nepsiss

nepsiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.05.2009

 hionati, on 28th July 2008, 10:00, said:

salut ,

as vrea si eu sa urmez niste cursuri de croitorie ,ai gasit undeva?

multumesc:)

Cursuri de croitorie se gasesc, din nefericire nu prea se tin din lipsa de participanti. Unul a fi la UCECOM - Croitor de imbracaminte dupa comanda, tine 4 luni jumate, 6 ore pe zi (5 zile pe saptamana) si costa 1200 lei. Altul este la Universitatea Dalles - Tehnologie moda,design si croitorie-  tine tot 4 luni dar se tine in 2 zile pe saptamana cate 3 ore. Pretul este tot de 1200 lei. La UCECOM cursul incepe doar cand se inscriu minim 10 participanti (si cred ca si la Dalles e la fel). Cursul de la Casa de cultura MAI costa 300 lei dar nu se tine anul acesta - ati ghicit- tot din lipsa de participanti. Eu am vrut sa ma inscriu la UCECOM azi dar am fost singura....

PS: stiu ca am raspuns cu 1 an si 2 luni mai tarziu decat trebuia  :lol:

#93
AnaBb

AnaBb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.10.2009
Daca stie cineva unde pot gasi tipare pentru sacouri va rog sa ma ajutati.

#94
alexaaa08

alexaaa08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2010
nepsiss 5 zile pe sapt 6 ore pe zi ..e cam mult. Eu una nu am atat timp liber. Dar macar sunt bune cursurile? Chiar inveti ceva?

#95
nepsiss

nepsiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.05.2009

 alexaaa08, on 11th January 2010, 00:43, said:

nepsiss 5 zile pe sapt 6 ore pe zi ..e cam mult. Eu una nu am atat timp liber. Dar macar sunt bune cursurile? Chiar inveti ceva?
Am terminat cursul de croitorie (incepatori) de la dalles si am invatzat cate ceva, profesoara nu prea mi-a placut pentru ca nu explica nimic si e si destul de rautacioasa. Poate sunt subiectiva cand spun asta dar nu m-as mai inscrie la un curs la care ea e profesoara. Si poate colegele mele de la curs ar avea o parere mai buna, mie una nu mi-a placut.

#96
danybossu

danybossu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.06.2008
Salutare o intrebare ptr cine cunoaste i-am luat sotiei o masina de cusut casnica din carrefour (facuta de carrefour) de-aia electrica bun ... ia dat 3 ace 2 sau rupt in tivul blugilor. acum ea a cumparat niste ace de la o mercerie care erau mai subtiri putin in capul unde intra in masina (aveau un joc) sau rupt instant 4 ace  pe acele de la masina scria 90/14 asta e dimensiunea care intra in masina? sau cum sa gasesc ace exact la fel eventual nister marimi sau sfaturi ptr niste ace care sa mearga si la blug etc. explicati-mi si mie cum sta treaba  cu dimensiunile astea adica vreau sa stiu cum sa gasesc aceasi grosime in capul gros sa nu aibe joc in masina si sa nu se mai  rupa Mersi

Edited by danybossu, 21 December 2011 - 16:50.


#97
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010

 danybossu, on 21st December 2011, 16:50, said:

Salutare o intrebare ptr cine cunoaste i-am luat sotiei o masina de cusut casnica din carrefour (facuta de carrefour) de-aia electrica bun ... ia dat 3 ace 2 sau rupt in tivul blugilor. acum ea a cumparat niste ace de la o mercerie care erau mai subtiri putin in capul unde intra in masina (aveau un joc) sau rupt instant 4 ace  pe acele de la masina scria 90/14 asta e dimensiunea care intra in masina? sau cum sa gasesc ace exact la fel eventual nister marimi sau sfaturi ptr niste ace care sa mearga si la blug etc. explicati-mi si mie cum sta treaba  cu dimensiunile astea adica vreau sa stiu cum sa gasesc aceasi grosime in capul gros sa nu aibe joc in masina si sa nu se mai  rupa Mersi
Atunci cand montezi un ac o faci prin insurubarea unui mic surub (cam asa seamana) si strangi bine. Toate acele au aceeasi grosime la aceasta parte. Se imping pana la maxim si se strange, nu are cum sa joace.
Daca materialul de blugi este mai gros, sunt mai potrivite acele de 100 sau 110. De asemenea, ata trebuie sa fie cat mai rezistenta, altfel se rupe unde materialul este suprapus in mai multe straturi. Exista ace mai proaste (ca material) si altele mai bune. Cere ace de buna calitate, chiar daca sunt putin mai scumpe. Acestea sunt puse cate 5 in cutiute de plastic. Exclus cele in pliculet de hartie.
Si mai este un aspect de discutat, puterea motorului masinii de cusut. Daca este slab, nu va avea forta suficienta sa impinga acul prin 6 straturi de material. Aici masina trebuie ajutata cu mana.

#98
emimari

emimari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.02.2010
LA MULTI ANI si Buna ziua
Incep a spune ca nu sant in domeniu dar totul are un inceput.
Doresc achizitia unei masini de cusut care sa fie pe termen mai lung.Dupa o cautare online m-am oprit la doua variante de masina de cusut.

1.-Masina de cusut Brother Innovis 10A sau Brother Innovis 10 nu stiu daca este diferenta.
si
2.-Masina de cusut Brother XL-5700.
Mentionez ca as dori sa cos si materiale putin mai groase cum ar fi matlasari si ceva haina de schi.

MULTUMESC anticipat.

#99
irinapif

irinapif

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.01.2012
Salut,

Stiti cumva un atelier de croitorie unde pot sa fac tricouri in Bucuresti?
Stiu ca e nevoie de o masina specila pentru materiale fine, cu masinile de cusut pentru alte materiale se sparge materialul de tricouri.
Caut de foarte multa vreme, dar nu am gasit.

Multumesc,
Irina

#100
Just_in

Just_in

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 31.03.2006
Daca se mai ocupa cineva cu impletitul..  este un site, fire-engross  se numeste pe shopmania cu fire pentru impletit/crosetat
Preturile sunt de genul 10 bucati la pret de 1.

Spre exemplu 1 pachet (adica 10 bucati!) de fire Dalia tip panglica costa 5,50 RON, si asa mai departe.

Edited by Just_in, 01 February 2012 - 10:51.


#101
cetitorul

cetitorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.03.2012
am gasit www.CROi.ro.
Au sabloane de croitorie interesante si ieftine, dar nu stiu daca se pot incarca pe programul meu de proiectare.
Stie cineva daca se pot incarca pe Gerber ?

#102
slow_and_easy

slow_and_easy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2009

 nepsiss, on 9th March 2010, 13:58, said:

Am terminat cursul de croitorie (incepatori) de la dalles si am invatzat cate ceva, profesoara nu prea mi-a placut pentru ca nu explica nimic si e si destul de rautacioasa. Poate sunt subiectiva cand spun asta dar nu m-as mai inscrie la un curs la care ea e profesoara. Si poate colegele mele de la curs ar avea o parere mai buna, mie una nu mi-a placut.

Buna

Uite eu am facut cursul de la firma Brother care este cam dezamagitor, asa ca un manual de cum sa folosesti masina lor de cusut....ma rog , acum am gasit pe net o firma noua Institutul de Moda Salomeia Truta cu programa ok si se lauda ca ai masina individuala si cursuri ca in Italia , nu stiu ce sa zic.....pun link catre ei poate vrei sa le vezi site-ul.

http://institutuldem...ro/?page_id=313

Bye!

#103
karl_lagerfeld

karl_lagerfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.05.2012

 slow_and_easy, on 16th May 2012, 17:43, said:

Buna

Uite eu am facut cursul de la firma Brother care este cam dezamagitor, asa ca un manual de cum sa folosesti masina lor de cusut....ma rog , acum am gasit pe net o firma noua Institutul de Moda Salomeia Truta cu programa ok si se lauda ca ai masina individuala si cursuri ca in Italia , nu stiu ce sa zic.....pun link catre ei poate vrei sa le vezi site-ul.

http://institutuldem...ro/?page_id=313

Bye!

M-am uitat si eu la poze nu e ca afara ,dar este un inceput.....

#104
whiteazd

whiteazd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.08.2007
Eu am gasit un curs de croitorie foarte interesant. Este cel de la Academia de Croitorie (www.academiadecroitorie.blogspot.com) si se intinde pe o durata de 2 luni. Un total de 24 de sedinta a cate 3 ore. Costa doar 900 lei si se pot plati in rate.

#105
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Buna ziua. As avea si eu o intrebare pentru persoanele mai experimentate in ale croitoriei: mi-am cumparat niste tricouri si din pacate mi-s putin largi, cu toate ca la nivelul umerilor imi vin bine. Oare exista vreo sansa ca daca le duc la croitorie sa le ingusteze putin? Mi-ar trebui cam 1 cm din fiecare parte.

Edited by horatziu, 25 May 2012 - 15:31.


#106
karl_lagerfeld

karl_lagerfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.05.2012

 P1L0T, on 23rd March 2010, 15:20, said:

Buna ziua. Stie cineva unde pot gasi tipare pentru costume de epoca ( renastere, etc ) Multumesc anticipat : astept raspuns pe andrei_spr la yahoo.com

Salut,

Toata gama de tipare inclusiv pentru lenjerie intima fie o poti achizitiona fie o poti realiza la Institutul de Moda Salomeia Truta , eu am fost interesat de cursurile de copii insa m-am uitat si pe brosura lor de prezentare, oricum iti dau un link sa vezi si tu ce si cum...
  http://####/?page_id=481 sau cauti pe net cursuri constructor tipare,poate te ajuta.

Succes!

Edited by karl_lagerfeld, 31 May 2012 - 16:41.


#107
tesaturi

tesaturi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.06.2012
Tesaturi de cea mai buna calitate gasiti pe http://www.tesaturi-textile.ro

Tesaturi bumbac 100%, tesaturi sintetice,perdele,draperii, stofa de mobila, steaguri,lenjerii de pat la cele mai mici preturi =>> http://www.tesaturi-textile.ro

#108
adina_tudor

adina_tudor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 20.06.2012

 karl_lagerfeld, on 31st May 2012, 17:38, said:

Salut,

Toata gama de tipare inclusiv pentru lenjerie intima fie o poti achizitiona fie o poti realiza la Institutul de Moda Salomeia Truta , eu am fost interesat de cursurile de copii insa m-am uitat si pe brosura lor de prezentare, oricum iti dau un link sa vezi si tu ce si cum...
  http://####/?page_id=481 sau cauti pe net cursuri constructor tipare,poate te ajuta.

Succes!

Buna la toata lumea!

Acolo nu faci numai cursuri de tipare ,eu de ex fac cursul intensiv de croitorie care mi-a dat peste cap tot ce stiam de la alte cursuri pe care le-am facut in trecut pe domeniul asta....ma rog ce e de zis e ca de fapt aici am luat totul de la 0 caci de fapt am invatat prost :confuzzled:  tot ce mi-a fost predat...sa vedeti ce pense fac acum...in ce priveste scoala dupa mine cea care mi se potriveste cel mai bine, iar predarea doamnei Salomeia Truta este la superlativ, oricum dupa ce mergeti la 2-3 sedinte o sa aveti un soc despre aceasta meserie supermisto....oricum mai am ceva pana pe 26 cand termin si cred ca le termin pe prietenele mele cu ce toale unicat o sa imi fac...
Pana atunci...pupici :kisstogether:  multi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate