Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Achizitie laptop HP ... or other

- - - - -
  • Please log in to reply
1451 replies to this topic

#37
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Perfect ... deci n-ai avut probleme cu instalarea unui XP Proffesional. Doamne ... ce bine. Las partitia aia asa cum este si am sa scriu pe un dvd ceea ce este pe acea partitie ascunsa, am sa fac dvd-uri de back-up, si apoi sterg tot ce este pe hdd, iau softurile de pe hp.com. Pe acea partitie este si kit-ul original de windows ... pe care il scriu pe un cd pentru a putea folosi licenta ... si vad apoi cum ma descurc. Acum forez pe net sa vad care sunt diferentele intre windowsxp home si windowsxp prof. Cum sta cu performantele acest laptop? Cum se misca in windows xp? Cand ai instalat windows xp l-ai instalat pe curat sau peste windows-ul lui? Iti multumesc mult pentru raspunsul prompt ... care m-a ajutat sa decit sa cumpar acest laptop.

#38
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Inca o treaba ... am gasit ceva pe site-ul Microsoft, urmatoarele functii nu sunt valabile in Windows XP Home:

Quote

Remote Desktop – remotely access your Windows XP Professional PC, from another Windows PC, so you can work with all of your data and applications while away from your office.

Internet Information Services (IIS) version 5.1 – host your own Web site on the Internet or your intranet.

Offline Files and Folders - access to files & folders on a network share when disconnected from the server.

Scalable processor support – up to two-way multi-processor support.

Encrypting File System - protects sensitive data in files that are stored on disk using the NTFS file system.

Access Control – restrict access to selected files, applications, and other resources.

Centralized administration - join Windows XP Professional systems to a Windows Server domain to take advantage of the full range of powerful management and security tools.

Group Policy - simplifies the administration of groups of users or computers.

Software Installation and Maintenance – automatically install, configure, repair, or remove software applications.

Roaming User Profiles - access to all your documents and settings no matter where you log on.

Remote Installation Service (RIS) – support for remote operating system installations where desktops can be installed across the network.

Multi-lingual User Interface (MUI) add-on - change the user interface language to get localized dialog boxes, menus, help files, dictionaries, and proofing tools etc.

Singurul lucru care ma sperie este: "Scalable processor support – up to two-way multi-processor support." Windows-ul Home Edition beneficiaza de performantele procesorului Dual Core, sau pentru acest lucru este nevoie de Windows XP Prof?

Edited by BorisFlokow, 10 September 2006 - 20:08.


#39
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004

View PostBorisFlokow, on Sep 10 2006, 12:06, said:

Inca o treaba ... am gasit ceva pe site-ul Microsoft, urmatoarele functii nu sunt valabile in Windows XP Home:
Singurul lucru care ma sperie este: "Scalable processor support – up to two-way multi-processor support." Windows-ul Home Edition beneficiaza de performantele procesorului Dual Core, sau pentru acest lucru este nevoie de Windows XP Prof?

Beneficiaza si Home. ... este un update de la Microsoft, il gasesti pe site la HP ... este special pentru Turion 64x2!

#40
Vlad01

Vlad01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 11.08.2005
M-au impresionat si pe mine pe bune configuratia si pretul. Cam prin octombrie il achizitonez cred. Doresc sa te intreb ceva: cum e cu acele umbre? Merita sa imi iau primul laptop propus de dine din aceasta cauza sau sa merg pe mana astuia care il ai tu acuma?

#41
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004
Cu umbrele alea e o tampenie ... m-au speriat pe mine putin la inceput ... abea se observa din anumite unchiuri, foarte greu se observa ... si nu sunt deloc deranjante.
In legatura cu a doua intrebare, si eu am stat mult pe ganduri... diferenta de procesor nu o simt, acesta se misca mult mai bine decat AMD63 3000+ pe care il am eu pe desktop, nu cred ca merita se renunti la dotarile in plus pe care le ofera acest nx6325, pentru un Core Duo. Sunt extraordinar de incantat de achizitie.... chiar ma bucur ca nu am ales celalalt laptop, mai ales ca imi displacea monitorul wide, asta imi suporta o rezolutie de 1400x1050, deci suuuuuuuper tare! Am hdd de 100Gb, am 1024 DDR2 ... si asta pe un singur slot... e multa risipa de putere... o sa mai iau curand inca un DDR2 de 1024, cu 2048 DDR2 o sa zboare Gentoo linux, nu mai vb de XP. Acum rulez VS2005 care la serv mi se misca destul de greu, pe un P4 3,6 GHz, cu 1 Gb RAM, bine ca am si o groaza de tampenii instalate, insa pe Win XP Prop curat instalat pe laptop, nu-mi vine sa cred cat de repede compileaza si restul dotarior din VS, intradevar imi usureaza munca, ca nu mai e nevoie sa astept dupa ele.
Tastatura - un material de calitate, insa abea dupa a doua zi de butonat m-am obisnuit cu ea, se misca putin tastele, insa se vede ca sunt de calitate. Plus, se poate schimba foarte usor, si am gasit magazinele care pot aduce tastaturi HP!
Partea de security e suuuuuuuper tare.... cititorul ala de amprente e bestial... acum si pe mess ma conectez prin amprenta digitala, am inlocuit toate parolele de pe softurile din windows cu citirea amprentei... e bestial :)
DVD-RW ... are o prostie cu care poti imprima poze pe CD-uri (pe fata CD-ului), inca nu am testat ca e nevoie de un anumit tip de cd-uri sau dvd-uri, dar din cate am citit e bestiala chestia, bagi CD-ul invers si iti alegi poza sau textul si il imprima!
Ai LAN 10/100/1000 , wireless, bluetooth. Conectiunea wireless se face prin doua antene simultan, deci mai mult ca sigur o sa ai semnal unde altii nu au... mai multe informatii la HP pe site!
Bateria m-a tinut 4 ore si ceva, o singura data am testat-o intentionat... in rest eu stau cu el in priza! Pe unde ma duc am priza... si mi-am mai pus si net wireless in toata casa... sau o sa fie, cred ca maine rezolv problema, ca mai tre sa-mi iau un router wireless.
Placa video cred ca e cam slabuta, eu nu prea ma pricep la jocuri, insa am testst cu 3d Mark 2006 ... si se misca super greu ... nu mai stiu cat am scos... cred ca am postat mai sus. Pe mine asta nu e o problema care sa ma deranjeze, nu ma joc absolut de loc pe calculator ... si mai ales jocuri pretentioase, asa mai dau un Sudoku sau GLTron, iar filmele se vad bestial, nu se reflecta lumina in ecran si se vede foarte bine!
Whatever... sunt super multumit de acest laptop... inca nu am gasit defecte, se misca bine, arata bine... ma ajuta la treaba! Citeste pe www.hp.com ca o sa gasesti multe chestii utile despre laptop plus vre-o 2 reviewri (pe astea le-am gasit eu) care mau convins sa-l iau! :D

#42
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Uite nene, asa e frumos, cand isi ia cineva un notebook sa-i puna un mic review sa stie omu nehotarat ce sa-si cumpere! :)

#43
Vlad01

Vlad01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 11.08.2005
Mul?tmesc mult ciurica. Acu chiar m-ai convins sa il cumpăr. De asa ceva aveam eu voie: portabilitate, CPU bun si autonomie. De jocuri nu prea sunt curios, deci placa video e suficienta pentru nevoile mele.

Edited by Vlad01, 10 September 2006 - 23:33.


#44
adyi04

adyi04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.08.2006

View PostVlad01, on Sep 11 2006, 00:30, said:

Mul?tmesc mult ciurica. Acu chiar m-ai convins sa il cumpăr. De asa ceva aveam eu voie: portabilitate, CPU bun si autonomie. De jocuri nu prea sunt curios, deci placa video e suficienta pentru nevoile mele.

Jocuri..., poate nu intereseaza pe nimeni, dar poate o sa vrem sa punem Vista peste un an. Citeam niste date despre DELL-urile care au video intel 950 incorporat si spunea ca sunt Vista Capable, dar nu merge interfata Aero sau alte "mofturi" ce tin de grafica; merge doar sistemul de baza Vista.

Imi place si mie tare mult laptopul asta, dar daca ar avea o placa video putin mai buna...ar fi cel mai tare de pe piata, chiar daca ar fi cu vreo 500 RON mai scump. Dar, avand in vedere pretul si dotarile non-grafica[rezolutia e de nota 10], este o alegere perfecta !

Sa-l stapaniti sanatosi !

Edited by adyi04, 11 September 2006 - 00:03.


#45
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004
La nx6325, cu toate ca pe situri la specificatii, se spune ca are 128 RAM Shared pentru placa video (ceea ce e adevarat) mai are 128 Mb proprii ... so 256 DDR RAM. Ideea e ca si la HP pe site se spune ceva de Aero .... ca nu e neaaparat suportat de orice placa video care este pe un laptop Vista Ready, insa nu este chiar asa de slaba placa, faptul ca s-a miscat 3d Mark slab, nu inseamna ca nu s-a miscat... OpenGL din Linux se misca super bine, suportul 3D este suficient pentru un sistem de operare. Acum, eu nu am vazut acel Aero ... .dar nu cred ca e Doom 3 sau cine stie ce nebunie 3D ... chiar daca, probabil o sa se miste mai greu, totusi o sa se miste, nu o sa ma opreasca sa nu-mi instalez Vista.
Am testat un DVD Live de Ubuntu cu o prostie care-mi facea desktopul 3D .... sa vad ce anume din componente sunt recunoscute in kernel, pana sa ma apuc de instalat Gentoo, se misca super OK, nu am observat vre-o diferenta intre ce vedeam pe laptop si ce vedeam pe desktop cu Ati Radeon X700 Pro pe PCIe .... cel putin la nivelul asta .... e doar un sistem de operare!

#46
RoAp

RoAp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 22.01.2006

View PostCiurica, on Sep 11 2006, 11:16, said:

La nx6325, cu toate ca pe situri la specificatii, se spune ca are 128 RAM Shared pentru placa video (ceea ce e adevarat) mai are 128 Mb proprii ... so 256 DDR RAM.!

Am comandat si eu unul azi.Mi-a placut treaba cu LightScribe.Mie-mi scapase initial.
Am avantajul ca voi folosi un acumulator travel si se pupa si cu PY417EA si cu EY350EA.

Off topic.
Exista restrictii la folosirea anumitor tipuri de videoproiectoare legat de tipul placii video?N-am prea gasit mare lucru despre asta .Salutam.

#47
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004

View PostRoAp, on Sep 11 2006, 03:02, said:

Am comandat si eu unul azi.Mi-a placut treaba cu LightScribe.Mie-mi scapase initial.
Am avantajul ca voi folosi un acumulator travel si se pupa si cu PY417EA si cu EY350EA.

Off topic.
Exista restrictii la folosirea anumitor tipuri de videoproiectoare legat de tipul placii video?N-am prea gasit mare lucru despre asta .Salutam.

Felicitari! Sa vii si tu cu pareri.

#48
Vlad01

Vlad01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 11.08.2005
Cred ca pana la urma o sa imi rezerv unul, sa nu am surprize in octombrie   <_<

#49
adyi04

adyi04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.08.2006
Cum este display-ul ? Cred ca nu are BrightView !
Este vreo diferenta ?
Se vede mai intunecat ?

#50
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004

View Postadyi04, on Sep 11 2006, 09:40, said:

Cum este display-ul ? Cred ca nu are BrightView !
Este vreo diferenta ?
Se vede mai intunecat ?
Eu nu am avut pana acum nici un laptop cu BrightView ... asa ca imi pot da cu parerea, insa se vede super ok ... chiar nu ma pot plange de luminozitate or something! ... acum, poate cu ala se vede mai bine, dar nu vad un factor determinat in asta la cum se vede acest laptop!

#51
Vlad01

Vlad01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 11.08.2005
Maine sun la novashop sa vad daca se poate rezerva...ca numai prin 15 octombrie o sa il pot cumpara :(.

#52
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Pana la urma ce este acel chip TPM Security 1.2 ... sau ceva de genul asta? La ce ajuta?

#53
RoAp

RoAp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 22.01.2006
S-a ridicat inca un (S)Turion64.Asa le zic eu, "sturioane".

Comparativ cu NX6125(PY417EA) noul venit NX6325(EY350EA) la rece(inca nu am instalat SO-ul) arata cateva chestii in plus.
Intai lid-ul.E clar imbunatatit fata de de 6125.Da senzatia de soliditate.Doi tastele.O idee dispuse mai ergonomic si nu dau senzatia de curbare la apasare.Pentru asta invidiam prin iarna un Acer.Acum nu-l mai invidiez.Trei, o treaba interesanta.Desi are pe burta la vedere un vent fantele de aerisire sunt in nr de patru, fata de 6125 unde is doua.S-a plans cineva pe un topic alaturat ca a renuntat la un model din cauza aceasta.Eu dimpotriva consider ca la modelul acesta treaba asta se vrea un plus.Lasand ventilatia laterala.In fine o sa il vad in sarcina dar despre asta a scris colegul @Ciurica.Care coleg(asta ca sa ne amuzam putin) ne-a scris ca nu vine cu CD-uri.Eronat.Vine cu un CD insa e din... hartie.In fine asta cred ca este din cauza timpilor de productie sau a costurilor.Patru.Foarte bine plasat un slot USB in dreapta jos.Mareste de doua ori durata de viata la bateriile unui mouse wireless.Pentru dreptaci desigur(eu).Important, zic eu.Cinci.Mufa de la incarcator care intra in el supradimensionata.In timp se va vedea utilitatea ei.Sase.Aici nu stiu daca sa ma bucur sau nu.Este mai ieftin decat PY417EA, desi mai performant.Curios.Deh, politica firmei.Va salut si revin.

#54
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004
Ooooooooooooooooo felicitari!
Sa-l stapanesti sanatos!
Sorry ca am uitat de CD-ul din hartie... ma simt foarte vinovat oentru asta :P Te rog, legat de umbrele de la baza ecranului, apar si la tine?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate