Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4361 replies to this topic

#3511
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
trebe dată la mascul ,aşa a pățit un vecin de ameu,după ce a dat o la fiki-fiki toate problemele s au rezolvat.

#3512
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 02.02.2007
deparazitare interna+ mancare de calitate + ulei somon + ceva vitamine ptr piele/par.
Iti recomand mancarea Winner,(eventual cu somon).  am cani cu par scurt si stiu diferenta!
personal am vazut acum ceva timp cum Brit facea parul sa fie uscat si sa cada..

#3513
marius_Iftime

marius_Iftime

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.12.2016
Am trecut acum la mâncare Bosch și la ulei de somon supliment. Mã duc și la medic mâine, i-am fãcut și refãcut deparazitare interna.
Mã gândesc totuși cã ea are parul prea mare pt rasa ei și acum se regleazã.
Va țin la curent și alte sfaturi abia așteaptã sã le primim.

#3514
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
La un moment dat, cateii isi schimba parul de pui cu cel de adult dar asta se intampla pe la 4-5 luni. La al tau e cam tarziu, poate din cauza ca a fost foarte frig . Daca vrei sa nu-i cada parul, trebuie sa-i dai ceva mai de calitate decat Bosch sau Brit Premium. Eu ti-as recomanda Petkult de la care nici ciobanescului german nu prea ii mai pica parul de unde pana atunci era  catastrofa.

#3515
marius_Iftime

marius_Iftime

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.12.2016
Termin bosch și trec pe asta, pare interesantã. Dar mã duc și la veterinar sã vedem ce zice.

#3516
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
Am un catel Basset Hound. Oscar, 9 luni. Cateilor din aceasta rasa le cade parul tot anul?

#3517
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Tie cum iti cade parul?

Este rasa cu parul scurt, se regeneereaza continuu.
Cand se incalzeste (primavara) o sa ii cada mai mult par.
Cand se streseaza iar cade mai mult.
Cand ii dai mancare prosta iar ii cade mai mult.

Cea mai buna metoda de curatat blana cu fir scurt: iti pui manusi de cauciuc/latex si ii freci blana energic, in felul asta cade tot ce trebuie sa cada.

Edited by arg, 08 February 2017 - 12:47.


#3518
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006

 arg, on 08 februarie 2017 - 12:41, said:

Tie cum iti cade parul?...


Buna intrebare. Mie mi-a cam cazut de mult... Posted Image

Multumesc pentru raspuns. Am inteles ca sunt rase care naparlesc doar primavara / toamna, altele, tot anul. Al meu a inceput sa naprleasca relativ de curand. Eram curios daca e sesiunea de primavara sau se datoreaza faptului ca ajunge maturitate.

#3519
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Eu am observat ca si daca se incalzeste vremea incepe cada mai mult par.

Asa ca: manusi chirurgicale, invitat catelul in baie si frecat blana in toate sensurile, o sa ramai surprins de cat de mult cade.
Pentru rasele cu parul scurt si tare orice perie este inutila.

Edited by arg, 08 February 2017 - 13:06.


#3520
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Toate rasele de caini naparlesc primavara in zona temperata. Depinde de clima si mediul de viata. Cainii din zona tropicelor si cei de apartament naparlesc tot anul.

#3521
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Naparlirea de primavara este in mai-iunie, nicidecum in februarie.

#3522
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 Freddy12, on 08 februarie 2017 - 14:48, said:

Naparlirea de primavara este in mai-iunie, nicidecum in februarie.

Am fost plecati in vacanta si a stat frate miu la noi ca sa aibe grija de animale. Frate-miu si prietena lui sunt foarte sedentari. Asa ca si animalele au fost la fel de sedentare. Adica stat in casa sub calorifer toata ziua. Rezultatul - au inceput sa naparleasca. Ca la ei sub calorifer a venit primavara. :( Deci eu cred ca depinde si de obiceiul stapanului.

Tot asa imi zicea cineva la scoala de dresaj ca au incalzire in pardosea si asta afecteaza foarte serios naparlirea cainilor.

Ce vreau eu sa zic e ca pentru un caine tinut afara regula zisa de tine este corecta. Pentru un caine care sta in casa s-ar putea sa nu se mai aplice. Depinde cat si cum il tii in casa.

#3523
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Si eu tot petkult ii dau cainelui meu!
Din experienta mea recomand acana,taste of the wild si petkult!
O mancare buna la un pret mai decent este si brit care!
Nu recomand royal,platesti publicitatea,are un pret enorm pentru ce ofera!

Trecerea sa o faci treptat in decurs de 7-10 zile ca altfel se strica la stomac!

#3524
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
De la Brit Care, ai mei aveau o blana mai lanoasa. Parca tot Petkult e mai buna. De la TOTW unul din caini avea niste gaze puturoase incat dupa ce au terminat sacul , nu am mai cumparat altul.

#3525
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Salut,

Pana acum am comandat doar de la Zooplus, atat mancare uscata cat si umeda (conserve). Asta pentru ca m-au imbiat cu diverse cupoane de reducere, fie 5, fie 10%. In plus, cand am facut prima comanda am ales si optiunea de 4% pentru un an de zile.

Dar vad ca stau prost de tot cu stocurile la Acana si la Orijen.

A comandat cineva de la hranaacana.ro?

Par mai ieftine (unele, nu toate) si la unele sortimente au saci mari, pe care nu i-am vazut la zooplus.

Mai concret, ma tenteaza asta: http://www.hranaacan...ast-17-kg-pret/

Multumesc

Later edit: vad ca aceeasi firma vinde si...echipament de ski:

http://www.echipamen...=area&id_area=5

Semnul de intrebare devine si mai mare...

Edited by cattavencu, 23 March 2017 - 18:17.


#3526
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 cattavencu, on 23 martie 2017 - 18:04, said:

Salut,

Pana acum am comandat doar de la Zooplus, atat mancare uscata cat si umeda (conserve). Asta pentru ca m-au imbiat cu diverse cupoane de reducere, fie 5, fie 10%. In plus, cand am facut prima comanda am ales si optiunea de 4% pentru un an de zile.

Dar vad ca stau prost de tot cu stocurile la Acana si la Orijen.

A comandat cineva de la hranaacana.ro?

Par mai ieftine (unele, nu toate) si la unele sortimente au saci mari, pe care nu i-am vazut la zooplus.

Mai concret, ma tenteaza asta: http://www.hranaacan...ast-17-kg-pret/

Multumesc

Later edit: vad ca aceeasi firma vinde si...echipament de ski:

http://www.echipamen...=area&id_area=5

Semnul de intrebare devine si mai mare...

Nu stiu de firma cu pricina.
Dar pe aceeasi tema am si eu o nedumerire: in ultimul timp am citit o gramada pareri proaste despre mancare facuta in fabrica deschisa in 2016 in Kentuky. O gramada oameni se plang ca au animalele probleme intestinale. Mai ales de la tot ce contine peste.
Cainele e pe acana sport and agility. Dar pisica e pe Orijen 6 Fish.
Ma tot bate gandul sa nu fac urmatoarea comanda la Acana/Orijen.

Are cineva experienta cu Taste of the wild? Ma bate gandul sa comand - High Prairie

#3527
ValiMiX

ValiMiX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,043
  • Înscris: 23.07.2009
Salutare,

Din 2014 cred, in fata curtii de la tara si-a facut aparitia o catea maidaneaza, ulterior facandu-si culcusul la poarta fiindca, ii dateam mereu de mancare, atat eu cat si membrii familiei, cand ne duceam pe acolo. Tot in anul respectiv aceasta a fatat 3 catei, dintre care a mai ramas la final decat unul singur, unul fiind lovit de masina, altul coloana rupta, tot dupa ce a fost lovit de masina, apoi a disparut dupa cateva saptamani (din ce am inteles, ar fi fost luat de cineva sa il ingrijeasca, sper asa sa fi fost), iar cateaua a fost omorata de niste vecini (din ce am inteles), ramanand doar unul singur, de care am avut grija mereu cand am ajuns la tara, acesta stand in mare parte numai in prin fata curtii, pana in ianuarie anul acesta cand a disparut. (in ultimele luni fiind mai abatut, probabil ca in lipsa noastra era batut)
Am intrebat vecinii de pe strada, ce sa intamplat, daca l-au mai vazut, au spus ca e prin zona, ca l-au mai vazut, lucru care nu prea l-am crezut fiindca de obicei venea imediat cand vedea masina in fata curtii.
Zilele trecute, dupa aproape 3 luni, intamplarea face sa il gasesc intr-o comuna vecina, aproximativ 5 km distanta, batut sau lovit de masina cel mai probabil, schiopatand, fiind lovit la un picior din spate, vizibil suferind. L-am luat si nu l-am mai dus la tara fiindca acolo nu are cine sa aiba grija de el zi de zi, plus ca era victima sigura a vecinilor rai, asa ca l-am adus la oras la curte fiindca aici chiar daca nu sta nimeni deocamdata acolo, zilnic trecem pe acolo destul de des si putem sa avem grija mai bine de el.
Problema e urmatoarea, prima zi l-am lasat liber in curte, dupa cateva ore a sarit gardul, gasindu-l afara la poarta, l-am bagat din nou in curte cand am trecut pe acolo si l-am vazut afara, iar seara am mai trecut odata si nu l-am mai gasit deloc, abia azi l-am gasit la 1-2 strazi distanta reusind sa il aduc inapoi, sa il bag in curte, iar de data asta l-am legat, ca sa nu mai plece, fiindca nu vreau sa il vad lovit de masina sau incaierat de alti cainii, asa cum am mai spus e destul de accidentat si nu prea e in stare sa isi poarte de grija.
Azi de cand l-am legat s-a intristat, nu se plimba prin curte, iar acum seara am incercat sa il bag in cusca, dar nu am reusit sa il conving (probabil si din cauza ca a stat liber mereu, niciodata in cusca), am pus pe el o bucata de pres sa ii mai tina de cald acum noaptea.
Ce ii pot face sa fie mai vesel, sa se adapteze la noul mediu de viata ?

#3528
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Simplu: un tovaras/o tovarasa, fiind singur acum...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate