Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Transalpina, cea mai inalta sosea din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
4395 replies to this topic

#4159
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Drumul este "inchis" datorita proceselor pierdute de CNADNR.

#4160
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Drumul a fost tot timpul inchis. Am fost de doua ori si, desi era proaspat asfaltat, pancarta cu drum inchis era acolo.

#4161
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Mie nu-mi convine deloc, mai ales că vin spre Rânca de pe la Sebiș (jud. Arad) și cum Defileul Jiului este închis mare parte din zi, trebuie să vin prin Făget-Lugoj-Caransebeș-Herculane-Baia de Aramă-Tg.Jiu. Deci un ocol consistent!

#4162
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Se poate parcurge fara probleme Transalpina. Din punct de vedere oficial este inchis insa cum spune si colegul mai sus, situatia in care este acum drumul este aceeasi cu cea din ultimii ani. Niciodata nu a fost deschisa oficial. Insa se poate tranzita fara probleme.

#4163
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se poate circula,chiar daca oficial este inchis.Numai sa urmariti prognoza sa aveti vreme frumoasa, altfel pacat de peisaj.

Edited by MembruAnonim, 07 July 2014 - 20:04.


#4164
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postblackcat, on 07 iulie 2014 - 15:07, said:

Drumul a fost tot timpul inchis. Am fost de doua ori si, desi era proaspat asfaltat, pancarta cu drum inchis era acolo.

nope, cand nu era asfaltat, nu era oficial inchis

View Postblackcat, on 07 iulie 2014 - 07:26, said:

Am fost in Franta pe Col d'Iseran si nu am vazut parapeti. Am fost pe Col de la Bonette si iar nu am vazut parapeti. Ce ii tot da lumea cu parapetii pe Transalpina? Unde ati vazut voi ca ar fi periculoasa Transalpina? Am fost de 2 ori acolo si m-am plictisit de atitea smiorcaieli, e un drum usor si banal. Merita pt peisaje, nu la fel de frumoase ca pe Transfagarasan, dar tot merita.
Cine vrea sa mearga acolo merge, cui ii e frica sa nu mearga. Dar de ce sa blochezi drumul si/sau sa dai amenzi? In loc sa dezvolte turismul acolo, romanul ii pune frina.
Chiar merita bagati bani in intretinerea de astfel de drumuri.
Am fost si pe asa-zisul Transbucegi si repet: cui ii e frica sa nu mearga.
Sa spunem ca pica unul cu masina in gol si mor citiva. Asa si? De ce ar fi vinovat altcineva decit soferul?

cred c-ai fi primul sa ceri despagubiri la CNADNR ca nu te-a anuntat ca e periculos si nu corespunde standardelor.

View PostG-Ionel, on 07 iulie 2014 - 20:03, said:

Se poate circula,chiar daca oficial este inchis.Numai sa urmariti prognoza sa aveti vreme frumoasa, altfel pacat de peisaj.

cel mai periculos este cand intri in nor, e ceata, nu vezi nimic si te trezesti cu un manelist cu bmw de bulgaria ca te arunca in prapastie.

#4165
1ok

1ok

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2011

View Posttsunnami, on 08 iulie 2014 - 15:51, said:


nope, cand nu era asfaltat, nu era oficial inchis

cred c-ai fi primul sa ceri despagubiri la CNADNR ca nu te-a anuntat ca e periculos si nu corespunde standardelor.

cel mai periculos este cand intri in nor, e ceata, nu vezi nimic si te trezesti cu un manelist cu bmw de bulgaria ca te arunca in prapastie.


Si astepti apoi sa te despagubeasca CNADNR ❤️�

#4166
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Da, aștia nu mai pot de grija noastră! Sigur, cum să ne toace de bani cât mai mulți.

#4167
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
O gramada de soferi "afla" acum ca Transalpina este inchisa :)). Unii au mers in anii trecuti si d-abia acum afla ca este inchisa. Ce naiba sofer esti cand au existat mereu indicatoare clare care spun ca drumul este inchis din punct de vedere legal, oficial etc.

Sa nu mai zic de cei care au protestat ca nu s-a deschis drumul. Si-au dat singuri in cap! Odata cu mediatizarea excesiva a faptului ca nu este deschisa deja o gramada s-au panicat si chiar vor renunta sa vina in zona, pana acum ei necunoscand faptul ca este inchisa :)

#4168
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Mai bine asa.

#4169
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Posttsunnami, on 08 iulie 2014 - 15:51, said:






cel mai periculos este cand intri in nor, e ceata, nu vezi nimic si te trezesti cu un manelist cu bmw de bulgaria ca te arunca in prapastie.
Sau cuplez pe greu si il arunc eu pe el.

#4170
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postmardraaxi, on 09 iulie 2014 - 10:45, said:

Sau cuplez pe greu si il arunc eu pe el.
si daca cel pe care vreii sa-l arunci e o basculanta cu pietre?

This is SPARTA!

#4171
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Am fost si eu ieri. Am urcat de la Petrosani catre Obarsia Lotrului si apoi pe Transalpina pana la Ranca. Cu noi a fost si un Matiz. Nici o problema pe Transalpina. Din varf de la popas am coborat prin nor pama aprope de Ranca. Am mers incet si cu grija. Drumul mi s-a parut mai putin periculos decat pe Transfagarasean(in partea unde nu am avut ceata).
Foarte putine masini pe drum, aprope pustiu.

Am fost si eu ieri. Am urcat de la Petrosani catre Obarsia Lotrului si apoi pe Transalpina pana la Ranca. Cu noi a fost si un Matiz. Nici o problema pe Transalpina. Din varf de la popas am coborat prin nor pama aprope de Ranca. Am mers incet si cu grija. Drumul mi s-a parut mai putin periculos decat pe Transfagarasean(in partea unde nu am avut ceata).
Foarte putine masini pe traseu, aprope pustiu.

#4172
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postbzalex, on 10 iulie 2014 - 05:55, said:

Am fost si eu ieri. Am urcat de la Petrosani catre Obarsia Lotrului si apoi pe Transalpina pana la Ranca. Cu noi a fost si un Matiz. Nici o problema pe Transalpina. Din varf de la popas am coborat prin nor pama aprope de Ranca. Am mers incet si cu grija. Drumul mi s-a parut mai putin periculos decat pe Transfagarasean(in partea unde nu am avut ceata).
Foarte putine masini pe drum, aprope pustiu.

Am fost si eu ieri. Am urcat de la Petrosani catre Obarsia Lotrului si apoi pe Transalpina pana la Ranca. Cu noi a fost si un Matiz. Nici o problema pe Transalpina. Din varf de la popas am coborat prin nor pama aprope de Ranca. Am mers incet si cu grija. Drumul mi s-a parut mai putin periculos decat pe Transfagarasean(in partea unde nu am avut ceata).
Foarte putine masini pe traseu, aprope pustiu.

sa inteleg ca ai fost de 2 ori ieri (just kiddin')

#4173
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
:) Merge greu pe telefonul mobil. Am scris si apoi am editat si vad ca apar ambele versiuni ...

#4174
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Fost azi pe TA (Ranca -Obaraia), e circulabila. La ambele capete scrie pe asfalt "SANTIER IN LUCRU" si erau si panouri in acest sens. Panourile pe care le stim cu totii nu mai au specificatia "accesul interzis" .
In unele zone cu probleme s-au facut marcaje cu galben, pe asfalt.

Edited by danutzu_1069, 11 July 2014 - 19:57.


#4175
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postdanutzu_1069, on 11 iulie 2014 - 19:53, said:

Fost azi pe TA (Ranca -Obaraia), e circulabila. La ambele capete scrie pe asfalt "SANTIER IN LUCRU" si erau si panouri in acest sens. Panourile pe care le stim cu totii nu mai au specificatia "accesul interzis" .
In unele zone cu probleme s-au facut marcaje cu galben, pe asfalt.

nu mai e asta?
[ http://i241.photobucket.com/albums/ff108/tsunnami/12879_zpscdd55dcb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

mai sa fie...

#4176
evox

evox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.10.2006
S-a anuntat deja de la MT (eu la radio am auzit): "Transalpina este deschisa, dar are regim de "drum in lucru""...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate