Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Transalpina, cea mai inalta sosea din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
4395 replies to this topic

#1837
tata123

tata123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.07.2008

View Posthai-hui, on 7th August 2009, 09:52, said:

Am postat filmuletul cu Roverul, [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AqZxPrEZUeA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Frumos....apropo am gasit proprietarul acelui Fiat rosu, @monstrul transalpin@.
Chiar el declara ca masinuta "are 34 cp motor original este din 1965 si merge super bine trage ca un tanculet toata lumea care trecea pe linga mine imi facea poze la greu" E inscris pe Dacia Club, la pag 9 din Transalpina.

#1838
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009

View Postlvio, on 6th August 2009, 19:41, said:

grobianu i-ti pot sugera un traseu cu iesire in transalpina?
Chiar te rog! Sunt gata pt. orice tip de drum desi sunt convins ca masinuta mea va avea de suferit.

#1839
air_america

air_america

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 15.07.2008

View Posthai-hui, on 7th August 2009, 09:52, said:

Am postat filmuletul cu Roverul, [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AqZxPrEZUeA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aaaaaa, pai nu e LR Defenderul celor de la Obarisa Lotrului, de la cabana?
Pai asta e acasa pe acolo prin muntii, face ture cu turistii, aveau si un site, dar nu il mai stiu...

#1840
lvio

lvio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 06.08.2009

View Postgrobianu, on 7th August 2009, 11:46, said:

Chiar te rog! Sunt gata pt. orice tip de drum desi sunt convins ca masinuta mea va avea de suferit.
intrare din Talmaciu ,la stanga spre Sadu apoi dupa 7km iar la stanga spre Rau sadului si tot inainte drumul urmeaza firul apei pe langa centralele electrice sadu 1 si 2barajul de la Negovanu(super peisaj aici). .drumul are iesire spre paltinis si in transalpina langa lacul oasa.Pana la obarsia lotrului cam 75 km.drum forestier acceptabil(eu l-am facut cu dsn),o portiune chiar noaptea.sa-ti mai spun ca am ajuns aici din greseala eu de fapt am vrut sa marg de la Sadu la Voineasa dar cineva cred ca m-a indrumat gresit.daca cineva a iesit de la Sadu la Voineasa il rog sa-mi spuna unde am gresit eu drumul.

Edited by lvio, 07 August 2009 - 19:01.


#1841
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008

View Postlvio, on 7th August 2009, 18:59, said:

intrare din Talmaciu ,la stanga spre Sadu apoi dupa 7km iar la stanga spre Rau sadului si tot inainte drumul urmeaza firul apei pe langa centralele electrice sadu 1 si 2barajul de la Negovanu(super peisaj aici). .drumul are iesire spre paltinis si in transalpina langa lacul oasa.Pana la obarsia lotrului cam 75 km.drum forestier acceptabil(eu l-am facut cu dsn),o portiune chiar noaptea.sa-ti mai spun ca am ajuns aici din greseala eu de fapt am vrut sa marg de la Sadu la Voineasa dar cineva cred ca m-a indrumat gresit.daca cineva a iesit de la Sadu la Voineasa il rog sa-mi spuna unde am gresit eu drumul.
Anul trecut am trecut prin Cheile Cibinului - Paltinis - Gatul Berbecului - Sadu
La Gatul Berbecului este o intersectie, cum vi de la Sadu, la dreapta spre Paltinis si tot inainte spre pasul Tartarau si apoi Ob.Lotrului insa inainte de acea intersectie  este si un alt drum forestier care te scoate la Voineasa dar numai pentru masini 4x4 cu garda mare.
Sunt si marcaje turistice dar nu cred ca aveti nevoie de ele.. :)
[ http://img117.imageshack.us/img117/8382/imgp00920278290ml7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
la dreapta este drumul spre Voineasa si inainte spre Sadu
[ http://img362.imageshack.us/img362/563/imgp00910267239xr0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Garmin arata un drum DJ105G dupa comuna Rau Sadului care merge spre Voineasa insa pare intrerupt
(probabil doar greu de trecut)
[ http://img20.imageshack.us/img20/9716/14363788.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img406.imageshack.us/img406/8371/24400728.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[img]http://img300.images...63/34324515.jpg[/img

Attached Files

  • Attached File  1.PNG   288.02K   23 downloads
  • Attached File  2.PNG   264.35K   26 downloads
  • Attached File  3.PNG   278.48K   18 downloads

Edited by pleampa, 07 August 2009 - 21:52.


#1842
kegpr

kegpr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 22.07.2009
Maine la ora 08:00 plecam din Bucuresti . E cam tarziu postul asta, dar daca cei ce pleaca ( sorintudosie parca ) au net mobil, poate il citesc. Speram sa facem TA + Strategica si sa ajungem cumva pe seara la Sibiu unde vrem sa ne cazam. Daca aveti chef sa ne auzim pe drum sau pot sa las cuiva niste apa ( erau bikeri pe care sper sa-i intalnesc pe drum -  desi nu garantez ora la care ajung pe TA ) , ma puteti contacta la 0728 088 948 .

Revin luni-marti cu poze si impresii.

En Taro Adun :)

Edited by kegpr, 07 August 2009 - 23:24.


#1843
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
bafta si drum fara evenimente!

#1844
lexus246

lexus246

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.04.2008
Am facut saptamana trecuta o parte din TRANSALPINA (cea mai uºoarã :P ): Sebeº - ªugag (oprire cafea, terasa cu view frumos-munþi apropiaþi, împãduriþi) - Lacul Oaºa - pasul Tãrtãrãu (1516 m) - Obârºia Lotrului. De aici am mers spre Voineasa (ploua cu gãleata) ºi am ieºit în Valea Oltului la Brezoi.

Drumul asfaltat aproape in totalitate, excepþie zona podurilor peste Sebeº (Frumoasa) care încã nu au fost reabilitate. Atenþie - Lacul Oaºa se ocoleºte pe stânga (cum vii de la Sebeº), s-au construit viaducte peste "prelungirile" lacului. Am fãcut greºeala de merge pe malul drept, conform unei hãrþi pe care o aveam: e drum forestier neîntreþinut care parcã nu se mai terminã, urmãreºte toate neregularitãþile lacului; una peste alta 12 km ºi o orã în plus ... :huh:

Mai sunt vreo 7-8 km neasfaltaþi pe porþiunea aferentã judeþului VL, pânã la Obârºie.

De la Obârºia Lotrului la Voineasa - asfalt cu gãuri: periculos, atenþie mare !

Traseu recomandat pe caniculã - 7-8 grade mai rãcoare decât jos, în vale  :D

#1845
CristiDache

CristiDache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.07.2009
Salutare tuturor

Am si eu nevoie de ceva sfaturi privind cazarea in zona Obarsia Lotrului sau in apropiere.
Pana acum am luat in considerare Cabana Oasa si/sau Cabana Groapa Seaca.
Mi-ar fi de folos si alte pareri.

Multumesc.

#1846
vlad2007

vlad2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.08.2007

View Postlexus246, on 8th August 2009, 13:43, said:

Am facut saptamana trecuta o parte din TRANSALPINA (cea mai uºoarã :P ): Sebeº - ªugag (oprire cafea, terasa cu view frumos-munþi apropiaþi, împãduriþi) - Lacul Oaºa - pasul Tãrtãrãu (1516 m) - Obârºia Lotrului. De aici am mers spre Voineasa (ploua cu gãleata) ºi am ieºit în Valea Oltului la Brezoi.

Drumul asfaltat aproape in totalitate, excepþie zona podurilor peste Sebeº (Frumoasa) care încã nu au fost reabilitate. Atenþie - Lacul Oaºa se ocoleºte pe stânga (cum vii de la Sebeº), s-au construit viaducte peste "prelungirile" lacului. Am fãcut greºeala de merge pe malul drept, conform unei hãrþi pe care o aveam: e drum forestier neîntreþinut care parcã nu se mai terminã, urmãreºte toate neregularitãþile lacului; una peste alta 12 km ºi o orã în plus ... :huh:

Mai sunt vreo 7-8 km neasfaltaþi pe porþiunea aferentã judeþului VL, pânã la Obârºie.

De la Obârºia Lotrului la Voineasa - asfalt cu gãuri: periculos, atenþie mare !

Traseu recomandat pe caniculã - 7-8 grade mai rãcoare decât jos, în vale  :D

deci lexus246 sa inteleg ca portiunea obarsia lotrului-sebes nu mi-ar pune probleme daca ma duc cu un renaul megane ?

#1847
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
@ivio, mersi pt. sugestie dar drumul acela, pe la gatul berbecului, am vrut sa-l fac acum vreo trei ani si iti spun sincer ca mi-a fost cam frisca, mai ales ca nu aveam niciun fel de info despre acel drum! Si cum nici in prezent nu detin un 4x4, frica (de sotie!) ma face sa fiu circumspect (are un upper-cut de stanga teribil - sotia!).

#1848
M.A.D.

M.A.D.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.03.2005
azi m-am intors de pe Transalpina dupa o excursie scurta de 2 zile, am mers dinspre Novaci. Ca o parere mea personala drumul este unul dificil spre foarte dificil pe anumite portiuni insa cu atentie si cu indemanare se poate parcurge. Noi am fost cu un Opel Astra G Caravan si nu am lovit masina decat o singura data destul de usor cu scutul... Atasez si cateva poze mai graitoare:


PS: daca mai doriti mai multe poze spuneti si mai urc; daca aveti intrebari la care va pot raspunde ...

Attached Files


Edited by M.A.D., 09 August 2009 - 19:05.


#1849
kegpr

kegpr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 22.07.2009
Te-am vazut MAD, la un moment dat ( de fapt - masina, fetele ziceau ca uite un alt Forrester  :thumbup:  ) .

Traseul a fost pana la urma :

Buc - Valcea - Manastirea dintr-un lemn ( superba ! ) - Horezu - Polovragi ( manastire ) - Ranca ( mizerabila , o pipera a muntilor ) - Obarsia Lotrului - Oasa - Sugag - Jina ( drumul pana la Jina prin padure, superb si nu foarte dificil ) - Poiana Sibiului - Sibiu .

Impresii la cald :

- nu stiu daca am retinut eu bine, dar asfalt exista pana la Ranca si inca 2 km maxim, apoi urmeaza forestier ( pe unde au trecut totusi utilaje, deci nu e foarte dificil ) - in niciuncaz pana la Papusa, cum zicea cineva pe aici ...
- m-am intalnit cu un nene rotofei cu loganul ( intr-o mega ceata ) , ne-am salutat , zicea ca vine de la Sebes
- ma bucur ca se asfalteaza, vreau sa-l fac si cu masina mea ; asta e, o sa apara si cocletii , oricum am gasit PET-uri proaspat aruncate, asa ca ...
- n-as face traseul asta fara o masina adecvata ( si in niciun caz cu a mea ) ; risti sa se transforme in genul de aventura nedorita si sa-ti strici plimbarea . Era un pusti de VL cu golf 4 care de-abia coborase muntinu ( venea dinspre obarsie ) si era la stilul : 1 conducea, restul impingeau, ambreiajul era pe duca. M-au intrebat disperati daca nu am ulei, dar din pacate nu aveam absolut nimic la mine :(

Concluzia : avem o tara minunata . Pacat ca e locuita.

Sau : traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.

Forester Boxer Diesel, 860 Km, consum mediu 7,8 % . On si off road, o masina excelenta, dar prefer oricand benzina .

Attached Files


Edited by kegpr, 09 August 2009 - 23:21.


#1850
vlad2007

vlad2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.08.2007

View Postkegpr, on 10th August 2009, 00:20, said:

Te-am vazut MAD, la un moment dat ( de fapt - masina, fetele ziceau ca uite un alt Forrester  :thumbup:  ) .

Traseul a fost pana la urma :

Buc - Valcea - Manastirea dintr-un lemn ( superba ! ) - Horezu - Polovragi ( manastire ) - Ranca ( mizerabila , o pipera a muntilor ) - Obarsia Lotrului - Oasa - Sugag - Jina ( drumul pana la Jina prin padure, superb si nu foarte dificil ) - Poiana Sibiului - Sibiu .

Impresii la cald :

- nu stiu daca am retinut eu bine, dar asfalt exista pana la Ranca si inca 2 km maxim, apoi urmeaza forestier ( pe unde au trecut totusi utilaje, deci nu e foarte dificil ) - in niciuncaz pana la Papusa, cum zicea cineva pe aici ...
- m-am intalnit cu un nene rotofei cu loganul ( intr-o mega ceata ) , ne-am salutat , zicea ca vine de la Sebes
- ma bucur ca se asfalteaza, vreau sa-l fac si cu masina mea ; asta e, o sa apara si cocletii , oricum am gasit PET-uri proaspat aruncate, asa ca ...
- n-as face traseul asta fara o masina adecvata ( si in niciun caz cu a mea ) ; risti sa se transforme in genul de aventura nedorita si sa-ti strici plimbarea . Era un pusti de VL cu golf 4 care de-abia coborase muntinu ( venea dinspre obarsie ) si era la stilul : 1 conducea, restul impingeau, ambreiajul era pe duca. M-au intrebat disperati daca nu am ulei, dar din pacate nu aveam absolut nimic la mine :(

Concluzia : avem o tara minunata . Pacat ca e locuita.

Sau : traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.

Forester Boxer Diesel, 860 Km, consum mediu 7,8 % . On si off road, o masina excelenta, dar prefer oricand benzina .


kegpr imi poti spune te rog daca partea obarsia lotrului -sebes poate fi parcursa fara mari probleme cu un renaul megane ?
( stiu ca am mai scris despre asta dar vreau sa fiu sigur daca sa bag masina si pe acolo ) :)

#1851
M.A.D.

M.A.D.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.03.2005
vlad2007  incerc sa-ti raspund eu: Intre Obarsia Lotrului si limita de judet Valcea/Alba drumul este relativ OK, sunt insa vreo 2-3 locuri destul de noroioase (noi am prins si vreo 2 zile destul de ploioase si cu f putin soare). Daca va ploua in continuare situatia se va agrava si mai rau in locurile astea. Nu sunt pietre mari sau alte obstacole ci doar un noroi destul de mare. De la intrarea in judetul Alba drumul alterneaza cu asfalt nou extrem de bun si portiuni pregatite de asfaltare dar pe care inca nu s-a turnat covorul de asfalt.

#1852
kegpr

kegpr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 22.07.2009

View PostM.A.D., on 10th August 2009, 10:41, said:

vlad2007  incerc sa-ti raspund eu: Intre Obarsia Lotrului si limita de judet Valcea/Alba drumul este relativ OK, sunt insa vreo 2-3 locuri destul de noroioase (noi am prins si vreo 2 zile destul de ploioase si cu f putin soare). Daca va ploua in continuare situatia se va agrava si mai rau in locurile astea. Nu sunt pietre mari sau alte obstacole ci doar un noroi destul de mare. De la intrarea in judetul Alba drumul alterneaza cu asfalt nou extrem de bun si portiuni pregatite de asfaltare dar pe care inca nu s-a turnat covorul de asfalt.

Confirm, am intalnit Opel Astra G, Vw Caddy si nu aveau probleme.

#1853
V3R0

V3R0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.08.2009
week-end-ul trecut am facut si noi drumul de la Ranca la Obarsia Lotrului cu un clio si un megane, fara nici o problema! drumul are intr-adevar si portiuni "cu probleme", dar un sofer adevarat poate sa treca fara sa loveasca masina. au fost insa cateva locuri unde ne-am dat jos din masini si a trecut doar soferul cu masina.... dar eram si cate 4 persoane in fiecare masina... :)
locuri superbe, peisaje deosebite, pacat ca prima portiune de drum a fost ceata si nu vedeam nici drumul prea bine, ce sa mai spunem de peisaje...
i-am intalnit si noi pe pustii cu golful de valcea, cam speriati.... probabil sparsesera baia de ulei la masina... sper sa fi ajuns cu bine la Ranca.
si am mai intalnit niste localnici,probabil, cu o camioneta plina cu lemne furae din padure, care ramasesera cu masina in noroi... si un Defender parca care incerca sa-i traga ca sa iasa de acolo. niste idioti care dupa ce ca furasera lemnele din padure, nici nu vroiau sa le dea jos ca sa poata sa scoata masina din noroi!

imi pare bine ca vor reface drumul asta, dar pacat ca oamenii nu stiu sa pastreze locurile astea frumoase! doar traim in romania, nu???
:)

#1854
ratonbox

ratonbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.10.2007

View Postvlad2007, on 10th August 2009, 09:28, said:

kegpr imi poti spune te rog daca partea obarsia lotrului -sebes poate fi parcursa fara mari probleme cu un renaul megane ?
( stiu ca am mai scris despre asta dar vreau sa fiu sigur daca sa bag masina si pe acolo ) :)
Am venit ieri de la Obarsia Lotrului si am vrut sa ma duc cu Loganul pana la Oasa, dar m-am lasat pagubas. Co o zi inainte se impotmolise un camion din cele care lucreaza la drum si ceilalti soferi de pe camioane mi-au recomandat sa nu incerc. oricum, am vezut destule masini care faceau drumul spre Sebes: dacii 1300, audi-uri + foarte multe 4x4-uri.  Oricum, in principal, sfatul este sa nu urci pe acolo dupa ploi. Atat. In rest, cu putina atentie, poti sa mergi fara probleme, ca am mers destul de mult pe jos, spre Sebes. Mai poti sa mai iei informatii despre drum de la cei care culeg ciuperci pe acolo(si sunt foarte multi).
Aici in poza este foarte aproape de Obirsia Lotrului, si se taiau brazii de pe marginea frumului, pentru a pregati taluzarea.
Cele mai recente informatii pe care le am :))
[ http://farm4.static.flickr.com/3055/3816080652_1cd19e6089_t.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS: si mi s-a mai recomandat ca drum frumos si cel care merge de langa barajul de la Vidra spre Voineasa. De pe baraj arata foarte frumos:
[ http://farm3.static.flickr.com/2550/3816139962_ca5c9d0acb_t.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostCristiDache, on 8th August 2009, 13:07, said:

Salutare tuturor

Am si eu nevoie de ceva sfaturi privind cazarea in zona Obarsia Lotrului sau in apropiere.
Pana acum am luat in considerare Cabana Oasa si/sau Cabana Groapa Seaca.
Mi-ar fi de folos si alte pareri.

Multumesc.
Cazare gasesti si la Obarsia Lotrului, si chiar acceptabila ca pret 30 ron/ casute si 105 la pesiunea lor, in camera cu 5 paturi.

Edited by ratonbox, 13 August 2009 - 00:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate