Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Despre Aspiratoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2345 replies to this topic

#1837
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postswtm, on 22 septembrie 2016 - 18:20, said:

V6 absolute luat de pe Amazon.
20 minute, cam 6 minute la puterea maximă

E preferatul soției
il folosesti ca aspirator secundar sau doar pe asta il folositi?
multumesc de info.

#1838
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Practic e principal, dar mai am 4

#1839
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

View Postazkan, on 22 septembrie 2016 - 11:34, said:

... as opta pentru un Miele.
Intrebarea mea este care ar fi diferenta intre seria S8 si C3 in special daca a avut cineva S8. Din ce am dedus se pare ca seria S8 a fost redenumita in C3 prin simplul fapt ca UE i-a obligat sa scada puterea motoarelor si mai e chestia de marketing noi modele etc.
Am gasit un S8340 EcoLine cu putere maxima de 1200W la 180E fata de C3 cu o putere in jurul a 700W care sar de 200E.
Astept cateva pareri...
Maine am drum la Miele și o sa le fac o intrebare pentru tine.
Ref. strict la puterea motorului, al meu are 1.400W, si rar trec de jumatate cu variatorul de putere. Nu de alta, dar ma enervează cand ridica covorul de pe parchet :-)

#1840
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Puterea nu e asa de importantă ci cum o folosești. Dacă vrei randament maxim la covoare aspiratorul trebuie să fie cu perie motorizata. V6 la 100w curata mocheta mult mai bine și mai ales mult mai repede decât un Philips de 450w, dar cu perie normala

#1841
azkan

azkan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.02.2011

View Postdan_slack, on 22 septembrie 2016 - 20:34, said:

Maine am drum la Miele și o sa le fac o intrebare pentru tine.
Ref. strict la puterea motorului, al meu are 1.400W, si rar trec de jumatate cu variatorul de putere. Nu de alta, dar ma enervează cand ridica covorul de pe parchet :-)
Astept cu nerabdare.

#1842
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004

View PostDIVX2006, on 26 august 2016 - 13:06, said:

Pana la urma, eu am luat modelul asta.
Inca nu l-am folosit, dar fata de vechiul Electrolux este extraordinar de silentios.
Problema cea mai mare este ca sacii sunt destul de greu de gasit.
Sper sa curete intr-adevar bine,...cel vechi mai mult plimba scamele pe covor.

Salut. Imi poti spune cum ti se pare aspiratorul?

Si pentru toti ceilalti, vreau sa cumpar un aspirator bunicel. Am ajuns la rowenta silence power si ma uit la cateva modele pana in 850 lei. Dar am mai vazut un aspirator foarte silentios si care aspira si lichide. Ma refer la Aspirator profesional cu sau fara sac Kertec/WD 121L, praf si lichide, 21L.

Ce parere aveti? Ce ati alege?

#1843
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
L.E. nu il mai pot edita:

Imi retrag propunerea de Kertec - firma probabil romaneasca, instaurata de un mare tepar, dupa cateva cautari: specialarad.ro/tupeu-de-tepar-flaviu-barath-initiatorul-grupului-infractional-aeris-si-a-schimbat-lookul-si-recidiveaza-in-timpul-procesului/

Aoleu, ce bucuros eram ca am gasit un aspirator asa bun :)))))

#1844
AnotherOther

AnotherOther

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.12.2006
Am vazut oferta la Miele C3 Cat&Dog in Carrefour Timișoara - 600lei. Eu il am de aproape un an si sunt extrem de multumit de el.

Edited by AnotherOther, 25 September 2016 - 19:19.


#1845
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postnonyhaha, on 25 septembrie 2016 - 11:19, said:

Salut. Imi poti spune cum ti se pare aspiratorul?

....
Silentios, dar la aspirat covoarele este un cosmar(sala gratis la tine acasa).
Se lipeste peria de covor asa tare incat este aproape imposibil sa-l folosesti.
Mini turbo-peria este eficienta pe suprafetele textile netede gen lenjerie de pat, pe covoare si mocheta nu aduna toate scamele, parul si blana de animale.
Per total, aspira foarte bine, insa te cam chinuie utilizarea lui din cauza puterii mari de aspiratie.

#1846
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
ai incercat sa dai putere mai mica? din cate stiu, pe covor nu trebuir sa tii la maxim daca vrei sa aspiri bine. foar la parchrt pui max. la covoare undeva la mediu... cel putin asa apare la aspiratorul meu ...

#1847
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postplimbaretul, on 26 septembrie 2016 - 09:16, said:

ai incercat sa dai putere mai mica? din cate stiu, pe covor nu trebuir sa tii la maxim daca vrei sa aspiri bine. foar la parchrt pui max. la covoare undeva la mediu... cel putin asa apare la aspiratorul meu ...
Da, reduc puterea la treapta indicata covoarelor si deschid clapeta de aer de pe maner la aceeasi pozitie, iar dupa ce termin de aspirat covorul sunt leoarca de transpitat...Posted Image

#1848
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Asta nu e bine. Am tot scris ca nu puterea e importantă ci accesoriile. La dyson tragi o data cu peria pe mocheta și e de ajuns. Aproape ca se mișcă singura, trebuie doar ghidata. La Philips care are puterea de aspirație de 450w, adică de 4,5 ori mai mare, trebuie să treci de mai multe ori pentru rezultate asemănătoare.

Pentru fanii miele, vedeți ca sunt variante de aspiratoare cu perie motorizata.

#1849
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
"La dyson tragi o data cu peria pe mocheta și e de ajuns."  nu mereu e de ajuns: dupa ce tragi spre tine si incepi a impinge -> ceva mizerie ramane pe loc, ceea ce nu se intampla cand se face schimbarea de la impins la tras... mai au de lucru putin aici.
Si inca ceva ce trebuie avut in vedere cand se lucreaza cu accesoriul perie electrica : datorita greutatii si parghiei -> capatul tevii prelungitoare poate crapa ( deh..e din plastic) la jonctiunea cu aspiratorul ( adica in partea opusa periei)
bafta!

#1850
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Parca din ce citesc si caut mai mult, devin tot mai nehotarat.

Problema este ca trebuie sa iau un aspirator, si nu stiu pe ce varianta sa merg.

Am gasit initial aspiratoarele Kertec, care s-a dovedit dupa cateva cautari pe google ca sunt "produse" de o firma a unui tip din Arad cu probleme mari financiare si cu statul Roman.

Am mai cautat si despre Karcher, tot facute in Romania, dar sunt prea zgomotoase, marimea sa zicem ca nu m-ar deranja. Dar stau la bloc, nu am camere extraordinar de mari si cred ca ar fi greu sa aspir cu un nivel prea mare de zgomot toata casa.

Philips / Samsung nu prea as dori sa cumpar, deoarece nu sunt firme specializate in asa ceva. Am un aspirator de la Samsung fara sac, si trece praful prin toate filtrele fara probleme. Din acest considerent nu as dori un aspirator fara sac.

In toata casa am un singur covor de 4mp, in rest gresie si parchet.
Doresc un aspirator un pic mai silentios, cat mai simplu de folosit si curatat.

Nu m-as baga la un aspirator cu filtrare prin apa deoarece imi e frica sa nu il trag la un moment dat mai brusc si sa imprastii pe parchet umplutura.

Ramanand la aspiratoare clasice, cu sac textil sau hartie, nu stiu ce sa aleg.
Banii nu ma dau afara din casa  incat sa iau un Rainbow sau altceva de genul.

Vreau sa platesc undeva pana in 700-800 lei pe un aspirator, si nu stiu ce sa aleg in final.

Ma tot uit la Rowenta silence force, cel mai ieftin pe emag undeva la 665 lei.
Mai spunea cineva mai sus de un Miele c3 in Carrefour la 600 lei.

Ce imi recomandati sa fac?

Edited by nonyhaha, 26 September 2016 - 13:24.


#1851
AnotherOther

AnotherOther

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.12.2006
nonyhaha daca ai 600 lei si gasesti acel Miele ia-l, nu ai sa regreti. Pe langa silentiozitate ai si o putere de aspirare mare.

#1852
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Are cineva idee de ce nu mai putem edita posturile anterioare?

Anyway, multumesc AnotherOther. O sa dau o fuga azi sau maine sa verific daca il gasesc in Carrefour.

In rest, din ce am mai cautat, in caz ca nu gasesc Miele, raman sa aleg intre:
Rowenta RO6331 750W, 4xA clase de curatare/consum, 68 dB, 3,5l sac ~665 lei
Bosch BGL4SIL69W, 700W, clasa C la covoare, 69dB, 4l sac hartie, cica made in Germany. ~610 lei
Miele C3 799 lei la Carrefour.

L.E.

Repede repede:
va rog sa imi spuneti ce sa aleg, vreau sa trec pe la Carrefour daca ma decid pe Miele. Ma apuc sa caut ceva specificatii.

Edited by nonyhaha, 26 September 2016 - 16:43.


#1853
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Miele e mai mult decât suficient. Dar la ce îți trebuie ție cam toate aspiratoarele sun ok. De preferat unul cu sac pentru ca ieftin bagless nu prea e.

#1854
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Am ajuns in carrefour. Este modelul mai vechi c3 total care. 1600w. 77db cica si clase de curatare a suprafetelor rigide b si covoare d parca. O fi mai bun ca rowenta si bosch?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate