Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Videoclipuri rock care au impresionat...

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Voiam sa pun topicul la sectiunea videoclipuri, insa este vorba de un topic specializat. V-as ruga sa si descrieti in linii mari videoclipul.

Atentie : Se tine cont in primul rand de modul in care a fost facut videoclipul si de legatura cu piesa. Nu are importanta daca melodia este interesanta, atata timp cat videoclipul nu are nici un fel de farmec. (Exemplu : In Flames - Only for The Weak...piesa faina, videoclip pe care-l puteam face si eu).

Sunt multe videoclipuri care m-au impresionat prin imagistica si mesaj, insa probabil unul dintre cele care m-au prins "din prima" este Sentenced - Killg You, Killing Me. Cand l-am vazut prima data eram pe la inceputul liceului si incepuse mania aia a tonelor de videoclipuri pe CD.

Videoclipul infatiseaza un batran si cainele sau, care se plimba pierduti pe malul marii. Temperatura pare a fi destul de scazuta, vantul si culoarea marii indicand acest lucru. Imagistica este superba, elmentele constituente ale unui port precum si expresia personajului fiind foarte sugestive. In final batranul ajunge la un mormant ce pare ar fi al sotiei sale. Minusurile videoclipului s-ar concretiza in aparitia prea deasa a trupei spre final, genul asta de expunere imprastiind atmosfera. Piesa nu este rea, dar nu este nici pe departe o minunatie.

#2
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Metallica - One

Nu stiu ce pot sa spun despre videoclip dar secventele din filme care au fost bagate in timpul videoclipului sunt genial puse. Si sa nu uitam de lucrurile care sunt spuse in acele secvente. Nota 10 regizorului. O melodie care se potriveste perfect cu titlul albumului.

Videoclipul asta trebuie vazut de toti idiotii care spun ca MetallicA e o formatie comerciala.

#3
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006

View Postkill_them_all1000, on Aug 22 2006, 17:23, said:

Metallica - One

Nu stiu ce pot sa spun despre videoclip dar secventele din filme care au fost bagate in timpul videoclipului sunt genial puse. Si sa nu uitam de lucrurile care sunt spuse in acele secvente. Nota 10 regizorului. O melodie care se potriveste perfect cu titlul albumului.

Videoclipul asta trebuie vazut de toti idiotii care spun ca MetallicA e o formatie comerciala.

Nu suport piesa, nu suport clipul. Imi provoaca repulsie din start!!!

Din clipuri care mi au placut...hmmm...mahi, cu tot riscul, mi a placut COF  cu al lor Nymphetamine. Altceva nu mi vine acum in minte...

#4
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Rammstein: Ohne dich.
Habar n-am germana, da cum o zic oamenii aia... :rolleyes:
Edit: cat despre nenea ala, si pe moarte e sexos...

Attached Files


Edited by naughtydream01, 22 August 2006 - 21:09.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Prima parte din GNR - November Rain (faza cu maritisul) e superfaina! Partea a doua nu am inteles-o!

#6
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View PostBursul, on Aug 22 2006, 22:13, said:

Prima parte din GNR - November Rain (faza cu maritisul) e superfaina! Partea a doua nu am inteles-o!

Te referi la solo-ul ala intr-un decor aiurea ?

#7
Slash Snakepit

Slash Snakepit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.08.2006
Primul videoclip care m-a impresionat profund a fost Guns N Roses - Paradise City. Atunci am devenit cu adevarat un fan al muzicii rock. Vizionez oricand cu placere videoclipurile Guns N Roses si in general tot ce tine de glam metal si popul anilor 70 - 80. Videoclipuri interesante au Ozzy Osbourne, Iron Maiden, Metallica, Bon Jovi, Aerosmith, Nirvana etc, dar si fetele de la Bangles sau Vixen de exemplu. Si, cu riscul de a enerva pe unii, chiar si Michael Jackson are niste videoclipuri foarte bune. Vizionati Thriller, din 1983, sau Black Or White, din 1991, si mai vorbim.

Edited by Slash Snakepit, 22 August 2006 - 21:20.


#8
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

View Postkrossfire, on Aug 22 2006, 22:17, said:

Te referi la solo-ul ala intr-un decor aiurea ?
Solo-ul lui Slash?
Eu cred ca n-a inteles faza cu moartea.
Sincer nici eu,
De ce a murit tanti aia frumoasa? :confuzzled:

#9
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postnaughtydream01, on Aug 22 2006, 22:22, said:

De ce a murit tanti aia frumoasa? :confuzzled:

Eu zic ca de sifilis...ca s-a culcat Axel Rose cu destule, si dupa cum se vede , la el boala este in faza terminala.

#10
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

View Postkrossfire, on Aug 22 2006, 22:24, said:

Eu zic ca de sifilis...ca s-a culcat Axel Rose cu destule, si dupa cum se vede , la el boala este in faza terminala.
:coolspeak: saracu', na, daca pe vremea lu' Eminescu nu existau tratamente, asa ne trebuie.

Edited by naughtydream01, 22 August 2006 - 21:27.


#11
Graveland

Graveland

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 07.08.2006
Cradle of Filth- Her ghost in the fog

Dimmu Borgir - Puritania (live, adevarat...)

Edited by Graveland, 22 August 2006 - 21:45.


#12
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
Bine realizat, interesant: Megadeth - Sweating bullets!

In Flames - Cloud Connected excelent clip!!!

Oldies but goldies: Slayer - Seasons in the Abyss!

(filmul din care apar secvente in clipul  One reloaded :lol: se numeste "Johnny Got His Gun")

#13
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View PostClayman, on Aug 22 2006, 22:57, said:

(filmul din care apar secvente in clipul  One reloaded :lol: se numeste "Johnny Got His Gun")

Scarry movie ain't? Viata fara picioare, maini sau ochi si fara sa poti mirosi, auzi sau vorbi.

#14
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
n-am fost niciodata fan Marylin Manson dar la videoclipuri era tatic."the beautifull people" m-a dat pe spate.
In rest ...Radiohead a avut destule foarte reusite.

#15
Slash Snakepit

Slash Snakepit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.08.2006
Iron Maiden are o multime de videoclipuri excelente. "The Number Of The Beast", "Run To The Hills", "Wasted Years", "Can I Play With Madness", "Fear Of The Dark" etc.

#16
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostSlash Snakepit, on Aug 22 2006, 22:19, said:

Primul videoclip care m-a impresionat profund a fost Guns N Roses - Paradise City. Atunci am devenit cu adevarat un fan al muzicii rock. Vizionez oricand cu placere videoclipurile Guns N Roses si in general tot ce tine de glam metal si popul anilor 70 - 80. Videoclipuri interesante au Ozzy Osbourne, Iron Maiden, Metallica, Bon Jovi, Aerosmith, Nirvana etc, dar si fetele de la Bangles sau Vixen de exemplu. Si, cu riscul de a enerva pe unii, chiar si Michael Jackson are niste videoclipuri foarte bune. Vizionati Thriller, din 1983, sau Black Or White, din 1991, si mai vorbim.
Mi-ai luat-o inainte! ai spus exact ce doream eu sa spun, cu o exceptie: la mine primul clip vazut a fost Guns- Don't cry . dupa care a inceput nebunia  :inlove:

#17
yoshi_656

yoshi_656

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 30.03.2006

View Postkill_them_all1000, on Aug 22 2006, 17:23, said:

Videoclipul asta trebuie vazut de toti idiotii care spun ca MetallicA e o formatie comerciala.
Daca imi amintesc bine imediat dupa lansarea clipului One , vocalul a fost acuzat ca a devenit un "mercantil".
Si eu am ascultat si inca mai ascult Metallica , n-o consider comerciala... ca sa nu ma intelegi aiurea  :D

Ontopic: Slayer - Bloodline

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View Postkrossfire, on Aug 22 2006, 22:17, said:

Te referi la solo-ul ala intr-un decor aiurea ?
Da! Aiurea, dar mi-a placut  :proud:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate