Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Coltul ASEistilor

- - - - -
  • Please log in to reply
1056 replies to this topic

#973
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Nu sunt. Sunt un programator ce livrez soft contabil la firme, colaborez cu ele si multe alte aspecte. Si nu e singurul sector unde am tangente. Nu-i nimic iesit din comun. Altii au legaturi cu mult mai multe domenii fata de mine.

Edited by neagu_laurentiu, 24 July 2012 - 21:58.


#974
Anonymous2456

Anonymous2456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 01.02.2012
@catalin: Nu e chiar asa. La inceput, ca in orice domeniu, o sa ai un salariu mediu. Prinzi meserie x ani si daca te "tin balamalele" iti deschizi singur si se schimba treaba. Contabilitate cu preturi de nimic nu se poate face, implicit o sa castigi DECENT de la firme "micute". Ai 10-20-50-n firme "micute" implicit creste si castigul tau. Poti ajunge sa scoti extrem de mult (comparativ cu salariul mediu din Romania) din contabilitate, doar sa lucrezi corect, la timp si sa ai clienti suficenti.

Cat despre termene, daca esti organizat si ai un volum decent de munca termini toata treaba pana pe 20 a fiecare luni (nu stai pana in ultima zi).


EDIT: Cat despre concurenta, nu sunt speriat. Cel mai bun sa castige !

(un viitor contabil)

Edited by Anonymous2456, 24 July 2012 - 22:07.


#975
tziggy

tziggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.01.2007

 Anonymous2456, on 24th July 2012, 23:04, said:

@catalin: Nu e chiar asa. La inceput, ca in orice domeniu, o sa ai un salariu mediu.

Prinzi meserie x ani si daca te "tin balamalele" iti deschizi singur si se schimba treaba.
iti dai seama ca toti contabilii viseaza la asta, oare de ce nu toti reusesc?
Contabilitate cu preturi de nimic nu se poate face, implicit o sa castigi DECENT de la firme "micute". Ai 10-20-50-n firme "micute" implicit creste si castigul tau.
odata cu cresterea numarului firmelor creste proportional si volumul de munca

Poti ajunge sa scoti extrem de mult (comparativ cu salariul mediu din Romania) din contabilitate, doar sa lucrezi corect, la timp si sa ai clienti suficenti.
pai aici e problema pentru ca sunt o groaza de contabili si firme de conta si clientii se gasesc extrem de greu. Iar cu lucrul corect sa stii ca exista patroni care vor sa fenteze legea si vin la tine si te pun sa faci magarii mai mici sau mai mari. Urat.

Cat despre termene, daca esti organizat si ai un volum decent de munca termini toata treaba pana pe 20 a fiecare luni (nu stai pana in ultima zi).
Daca ai 30 de firme s-o crezi tu ca termini, mai ales ca vor fi dintre ele care iti vor aduce acte poate chiar si dupa 20. o sa zici ca o sa le impui sa le aduca mai devreme, dar sa stii ca pe clienti cam trebuie sa-i gadili la oua (si tot nu sunt multumiti) pentru ca daca tu te certi cu ei ca nu ti le aduc la timp o sa-si ia jucariile si o sa plece si n-o sa-ti convina


EDIT: Cat despre concurenta, nu sunt speriat. Cel mai bun sa castige !
pai aici e problema, ca nu cel mai bun castiga. la interviu intai te intreaba ce experienta ai, ce salariu vrei si abia apoi ce studii ai. Absolut degeaba ai terminat facultatea cu 10 daca n-ai lucrat deloc. Degeaba ai tu si putina experienta daca ceri mai mult de 400 de euro. Daca esti incepator si ai un pic de noroc ti se poate propune un 1500 de lei, eventual doar partial pe contract, program de la 9-18, stat peste program juma de luna 1-2 ore(la inceput o sa ti se spuna ca doar foarte rar se sta peste), mess, facebook etc pe ascuns, rechizite cu taraita. Si vei accepta ca esti la pamant dupa alea 20 de interviuri la care ai mai fost si restul de 200 de aplicatii dintre care doar 50 vizualizate


#976
Anonymous2456

Anonymous2456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 01.02.2012
@tziggy:

Nu stiu de ce nu reusesc alte persoane (nici nu prea imi pasa sa fiu sincer).
Corect
Depinde de tine daca accepti sa fentezi legea sau nu. Cand iti dai cu stampila si semnatura nu cred ca mai e asa de usor. Da, poti face lucruri minore dar pentru lucruri majore ii avem pe cei de la STS.

Cu 30 de firme normale, venitul tau lunar se afla intre 1000-2000 de euro (minim). Un salariu decent (dupa parerea mea). Cu clientul nu te certi, ii propui de la inceput sa fie organizat si ca totul se desfasoara organizat. Acuma, ca te suna si iti spune sa il mai astepti 1-2-3 zile ca mai are nu stiu ce factura de incasat e partea a 2a. Trebuie sa reusesti sa te organizezi bine dar in acelasi timp trebuie sa fii si maleabil. Daca nu este de acord sa isi ia jucaria si sa plece.  Defapt sa numai vina deloc. Nu sunt absurd, inteleg ca exista situatii de urgenta, dar eu nu o  sa fiu persoana care pe data de 25 a fiecarei luni sa se fugareasca sa ii termine lu xulescu firma.

Cat despre inceput, nu cred ca ar trebui sa conteze salariul. Asta este greseala care o fac multi, se duc si intreaba de salariu. Eu ma duc sa prind experienta, sa invat practic (pentru teorie am facultatea) tot ce trebuie, stau si peste program pentru viitorul meu. Un an, doi ani, trei, depinde cat voi considera la varsta respectia ca fiind necesari si dupa imi deschid pe puterea mea. Rau nu are cum sa mearga, in cel mai rau caz o sa am acelasi salariu cu munca mult mai putina. Rechinii de la garda vor fi o problema pentru inceput, dar in timp se rezolva si cu ei (sa ajungi sa vorbesti acelasi "limbaj" doar).

Sper ca am acoperit tot in ordine.

Edited by Anonymous2456, 25 July 2012 - 00:41.


#977
tziggy

tziggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.01.2007

 Anonymous2456, on 25th July 2012, 01:41, said:

Cat despre inceput, nu cred ca ar trebui sa conteze salariul. Asta este greseala care o fac multi, se duc si intreaba de salariu. Eu ma duc sa prind experienta, sa invat practic (pentru teorie am facultatea) tot ce trebuie, stau si peste program pentru viitorul meu. Un an, doi ani, trei, depinde cat voi considera la varsta respectia ca fiind necesari si dupa imi deschid pe puterea mea. Rau nu are cum sa mearga, in cel mai rau caz o sa am acelasi salariu cu munca mult mai putina. Rechinii de la garda vor fi o problema pentru inceput, dar in timp se rezolva si cu ei (sa ajungi sa vorbesti acelasi "limbaj" doar).

tu nu lucrezi, asa-i? in ce an de facultate esti?

#978
Anonymous2456

Anonymous2456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 01.02.2012
In toamna intru in anul intai de facultate :).

#979
tziggy

tziggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.01.2007

 Anonymous2456, on 25th July 2012, 12:51, said:

In toamna intru in anul intai de facultate :).

unde?

#980
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Anonymous2456 esti cam optimist :)). Ai sa vezi tu dupa ce lucrezi prima data ca toti incearca sa te fenteze si daca se poate sa-ti dea cat mai putin. Daca lucrezi peste program te mai ia si de prost iti mai si scade :)).

#981
Anonymous2456

Anonymous2456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 01.02.2012

 tziggy, on 25th July 2012, 12:25, said:

unde?

Stiinte economice. Sectia o voi afla in cateva zile. Defapt o stiu, dar nu vreau sa vorbesc de acuma ca poate imi strica planurile "concurenta".

 -catalin, on 25th July 2012, 12:59, said:

Anonymous2456 esti cam optimist :)). Ai sa vezi tu dupa ce lucrezi prima data ca toti incearca sa te fenteze si daca se poate sa-ti dea cat mai putin. Daca lucrezi peste program te mai ia si de prost iti mai si scade :)).

Nu sunt cam optimist, sunt foarte optimist. Nu am mentionat, dar cunosc persoane in domeniu (si nu doar doua) care nu cred ca ma vor fenta inutil. Voi lucra si in timpul anului intai, este cam stabilit teoretic tot. Ma fenteaza unul, doi, trei, dar nu toti.


(Sunt cunostinte vechi care nu au uitat de unde au plecat. Le-am spus deja ca nu ma intereseaza salariul, ci doar sa prind experienta si sa invat)

EDIT: Daca lucrez peste program, lucrez pentru mine ! ce nu intelegeti ? Daca nu am ce sa invat nu stau nici la program si caut alt loc in care sa evoluez.

Edited by Anonymous2456, 25 July 2012 - 14:44.


#982
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Ce le tine asa mult la astia de la ASE? nu pot baga cifrele in pc si sa publice rezultatele?

#983
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Economisti dom'le  :D

#984
Robycutzu

Robycutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.02.2007

 Shade14, on 25th July 2012, 19:27, said:

Ce le tine asa mult la astia de la ASE? nu pot baga cifrele in pc si sa publice rezultatele?

Iti dai seama ca au deja rezultatele dar programu e program au zis pe 26 pe 26 baga... :rolleyes:  orcum eu am intrat la UTCB stat numai imi pasa de ASE ,   :thumbup:  e si la cateva statii de tramvai de mn .

#985
tziggy

tziggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.01.2007

 Anonymous2456, on 25th July 2012, 15:42, said:

Nu am mentionat, dar cunosc persoane in domeniu (si nu doar doua) care nu cred ca ma vor fenta inutil. Voi lucra si in timpul anului intai, este cam stabilit teoretic tot. Ma fenteaza unul, doi, trei, dar nu toti.


(Sunt cunostinte vechi care nu au uitat de unde au plecat. Le-am spus deja ca nu ma intereseaza salariul, ci doar sa prind experienta si sa invat)

aaaa pai trebuia sa spui de la inceput ca ai pile ca se schimba total situatia. Practic nici n-ai mai avea nevoie de facultate sau eventual ai fi putut sa faci un spiru ceva ca sa nu-ti bati capul.
eu iti ziceam niste chestiuni valabile pentru cineva care isi va cauta un loc de munca pe ejobs, bestjobs etc

#986
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010

 Shade14, on 25th July 2012, 19:27, said:

Ce le tine asa mult la astia de la ASE? nu pot baga cifrele in pc si sa publice rezultatele?

:frust:

 Robycutzu, on 25th July 2012, 22:08, said:

Iti dai seama ca au deja rezultatele dar programu e program au zis pe 26 pe 26 baga... :rolleyes:  orcum eu am intrat la UTCB stat numai imi pasa de ASE ,   :thumbup:  e si la cateva statii de tramvai de mn .
Felicitari!

#987
andreutzik

andreutzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 28.07.2008
Haha eu tot asteptam pe aici un rezultat ceva dar nimic sper maine cand ma trezesc sa fie afisate ce naiba :)) Ma simt ca in ziua dinaintea rezultatelor de la bac cand tot ma uitam pe pagina cu rezultate si nu se schimba nimic

Edited by andreutzik, 26 July 2012 - 00:14.


#988
bogdancatalin

bogdancatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.07.2012
Stie cineva pe la ce ora apar rezultatele?

#989
Anonymous2456

Anonymous2456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 01.02.2012

 tziggy, on 25th July 2012, 23:30, said:

aaaa pai trebuia sa spui de la inceput ca ai pile ca se schimba total situatia. Practic nici n-ai mai avea nevoie de facultate sau eventual ai fi putut sa faci un spiru ceva ca sa nu-ti bati capul.
eu iti ziceam niste chestiuni valabile pentru cineva care isi va cauta un loc de munca pe ejobs, bestjobs etc

Nu cred ca te ajuta pilele in meseria asta. Defapt nici nu sunt pile. Singura diferenta e ca oarecum am de unde sa invat. Mai incolo cand o sa fiu pe cont propriu nu cred ca "pilele" o sa vina sa lucreze in locul meu. Cat despre spiru nu e tocmai ok. O diploma de la spiru serveste a fi hartie in partea dorsala. Nici nu stiu daca te primesc sa dai examen la ceccar cu asa ceva.

#990
andreutzik

andreutzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 28.07.2008

 bogdancatalin, on 26th July 2012, 07:31, said:

Stie cineva pe la ce ora apar rezultatele?
1-2 a sunat cineva la ase

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate