Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Experimentul Philadephia

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#73
T-72

T-72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.04.2011
Am si eu o intrebare daca nu e cu suparare ^_^ .Mai stie cineva ceva de cipiromsl?Pentru mine par chiar plauzibile si explicate foarte logic majoritatea lucrurilor care le-a postat pe-aici pe forum si as dori sa iau legatura cu el sa mai vorbim diferite lucruri...Am incercat prin mail dar se pare ca adresa nu mai e activa... sau intrebarea mea cea mai mare este in cazul in care ceea ce zicea el era adevarat..daca mai este acum in viata(zicea undeva ca cei de la nasa l-au otravit cu mercur).Daca cineva stie ceva,orice despre el l-as ruga frumos sa-mi spuna... stiu ca nu este un loc potrivit pentru intrebarea mea,dar pe acest topic are si el cateva posturi,deci userii vechi si poate si cei mai noi ar trebui sa stie la cine ma refer.Scuze adminilor daca am incalcat vreo regula,dar nu gasesc un loc mai potrivit pentru intrebarea mea.

#74
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Probabil multi dintre voi au auzit de acest experiment al marinei americane....
A fost real sau doar o minciuna a yankeilor?
De ce astazi nu il pun in practica daca a fost real?
http://www.historia....-sinistru-video

#75
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
Te lamuresti din titlu - ( adevar sinistru...)

Edited by loock, 29 May 2014 - 11:28.


#76
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pe de o parte ai zice ca nu iese fum fara foc (daca nu luam in seama manupularile)
pe de alta parte faptul ca "nici un singur cercetător nu poate oferi un răspuns mulţumitor legat de ceea ce se presupune că s-ar fi întâmplat".
ma determina sa fiu sceptic
nu neg totusi posibilitatea existentei unor tehnologii "secrete"

daca ar fi existat, banuiesc ca ar fi fost perfectionata

Edited by Nero-d, 29 May 2014 - 11:35.


#77
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Pai care a fost rezultatul? Tu ai aplica asta? Cu ce sacrificii ?

#78
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
Experimentul nu s-a bazat doar pe neterminata teorie unificata a campurilor, a lui A. Einstein, dar inclusiv si dumnealui in persoana a lucrat la acest experiment.
De altfel, atunci era anjajat oficial (1943 -1944 ) cu  $25 pe zi, consultant pt. cercetare si dezvoltare la Research and Development Division of the U.S. Navy's Division of Ordnance.

Edited by loock, 29 May 2014 - 11:37.


#79
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
http://www.history.n...aqs/faq21-1.htm

#80
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013

View PostValmont43, on 29 mai 2014 - 11:14, said:

Probabil multi dintre voi au auzit de acest experiment al marinei americane....
A fost real sau doar o minciuna a yankeilor?
De ce astazi nu il pun in practica daca a fost real?
http://www.historia....-sinistru-video
Sunt multe necunoscute care se vor certitudini si multe intrebari fara raspuns .. Cine a fost mai intai oul sau gaina, au fost americanii pe luna, sunt extrateresti in hangarul american ... Daca experimentul a avut loc desi nu sunt certitudini clare (iar americanii nu insista sa faca lumina) bazandu-ne doar pe marturii, experimentul a fost un esec - daca privim prin prisma relatarilor, a mortilor, a combustiilor spontane, etc traite si relatate de echipaj. Un esec a fost si experimentul - in loc de invizibilitate a avut loc "o teleportare necontrolata". Deci tehnic ce sa foloseasca de aici/aplice de aici? Un esec nu vrea nimeni sa-l recunoasca asa ca putem sa credem ce vrem fie ca a fost fie ca e un scenariu sf Posted Image  oricum ar fi nu este util.

#81
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,757
  • Înscris: 07.02.2003
Mit doar.

#82
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Experimentul Philadephia și dovezile

#83
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
Americani stiu multe secrete. Stiu clar care e faza cu extraterestri, stiu ca au falsificat aselenizarea pe luna si ca nu s-au mai intors niciodata, stiu multe chestii pe care oameni de rand nu le stiu. Exista si dovezi pe internet dar imi este lene sa le caut.

#84
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Despre valoarea de adevar nu se va stabili mare lucru intr-o discutie pe forum. In schimb se va mai consulta cite o sursa sau alta, pentru a observa intr-un final, cit de multe controverse circula pe net. Un exemplu:
http://ro.wikipedia....ul_Philadelphia

Quote

Jessup a cercetat mai îndeaproape cele declarate de Allende, care între timp dispăruse, și a întrebat Marina SUA despre evenimentele din portul Philadelphia pe parcursul anului 1943. Deși inițial a negat vehement, Marina SUA a admis în cele din urmă că au avut loc niște cercetări legate de "aplicarea forței electromagnetice" pentru a ascunde navele de radar. Jessup strânsese deja destule dovezi, dar nu a mai apucat să le facă publice, deoarece s-a sinucis într-o seară ploioasă, aruncându-se de la etajul unui hotel. Aparent, omul nu avea nici un motiv să moară, era în culmea gloriei publicistice, dar ancheta poliției a stabilit că s-a aruncat singur de la fereastră

Incitant si misterios am spune. In orice caz am avea un motiv in plus, sa continuam cu sapaturile. Dar ce sa vezi?
http://en.wikipedia....orris_K._Jessup

Quote

However, on April 20, 1959, Jessup was found dead in Dade County, Florida, with a hose between the exhaust pipe and a rear window of the vehicle, filling the car with toxic exhaust fumes.

Deci cum? S-a aruncat de la etaj, dupa care s-a impuscat, iar la urma si-a tras o rpiza de gaze...

Io v-as invita sa lasati timpeniile si sa va apucati de lucruri mai serioase. Un presupus succes cit de mic intr-o astfel de directie ar fi incitat in orice caz guvernul sa continue cu cercetarile in directia asta. Moartea citorva marinari n-ar fi reprezentat nicicind un motiv serios, pentru a intrerupe experimentele

#85
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostNero-d, on 29 mai 2014 - 11:28, said:

pe de o parte ai zice ca nu iese fum fara foc (daca nu luam in seama manupularile)
pe de alta parte faptul ca "nici un singur cercetător nu poate oferi un răspuns mulţumitor legat de ceea ce se presupune că s-ar fi întâmplat".
ma determina sa fiu sceptic
nu neg totusi posibilitatea existentei unor tehnologii "secrete"

daca ar fi existat, banuiesc ca ar fi fost perfectionata

N-a fost o tehnologie, a fost un experiment scapat de sub control. De aceea a ramas si neexplicat si secret si neaplicat.

View Posttrasnitul28, on 29 mai 2014 - 12:08, said:

Americani stiu multe secrete. Stiu clar care e faza cu extraterestri, stiu ca au falsificat aselenizarea pe luna si ca nu s-au mai intors niciodata, stiu multe chestii pe care oameni de rand nu le stiu. Exista si dovezi pe internet dar imi este lene sa le caut.

Nu stiu nimic. Cei care stiau, au cam murit, s-au senilizat, au disparut.

#86
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postandreic, on 29 mai 2014 - 11:52, said:

Mit doar.
sincer si mie imi miroase tot asa...
ca si "prabusirile" alea cu duiumul ale omulteilor verzi taman si doar pe teritoriul lor....
cred ca "experimentul" Philadelphia a avut ca scop sa-i sperie pe nemti, asa cum mitul "omuletilor verzi" si a tehnologiei "extraterestre" a avut ca scop sa-i sperie pe sovietici...
un asemenea experiment chiar si incheiat tragic n-ar fi fost lasat de izbeliste, ganditi-va doar cum ar fi ca eu sa-mi pot teleporta armata unde vreau....

#87
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,757
  • Înscris: 07.02.2003
Ei de fapt vroiau sa faca o nava stealth pentru radar, asta ii durea si era o treaba importanta in razboi, au reusit niste ani dupa Posted Image S-a incercat primul concept de perturbare activa a radarului astfel incat sa nu apara pe ecran... simplu. Chestiile cu teleportarile sunt povesti de prescolari. Pai daca puteau face asa ceva atunci cu tehnologie din anii 45 fara computere serioase etc... acum eram cu totii teleportati Posted Image Puteam cumpara teleportor din magazin.
Eu cred ca toata povestea exagerata cu teleportari & stiff este rodul imaginatiei oamenilor din anii 50, 60 samd... care au publicat articole din era "anul 2000 o sa fim pe marte" si alte chestii futuristice dupa ei iar odata cu mediile moderne a explodat mitul... fiecare crede ca stie ceva, de fapt nu stie nimeni concret nimic, dar toti viseaza ca stiu.

#88
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca o pot teleporta controlat, ar putea fi o realizare. Dar daca o teleportez undeva, candva si raman fara armata in fata inamicului......
Si nu se stie daca a fost sau nu lasat de izbeliste.

View Postandreic, on 29 mai 2014 - 12:42, said:

Ei de fapt vroiau sa faca o nava stealth, asta ii durea, au reusit niste ani dupa Posted Image S-a incercat primul concept de perturbare activa a radarului... simplu. Chestiile cu teleportarile sunt povesti de prescolari. Pai daca puteau face asa ceva atunci cu tehnologie din anii 45 fara computere serioase etc... acum eram cu totii teleportati Posted Image Puteam cumpara teleportor din magazin.

Probabil inca nu avem sculele necesare sau logistica. Dar trebuie sa recunosti, e o idee atragatoare  si nu e imposibila decat la nivelul cunostintelor noastre actuale.

#89
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,757
  • Înscris: 07.02.2003
Teleportari la nivel de particule cica se fac... cam atat. Probleme fundamentale ale teleportarii (paradoxul), daca il demolecularizezi pe unu si construiesti altul... mai este acelasi om ? Evident nu, doar omori originalul si faci o clona. Iar teleportarea teoretica "pe bune" e imposibil de realizat in practica din cauza incertitudinii si interactiunii fortelor nucleare si a spatiului-timp. Din punctul meu de vedere teleportarea ca in star trek este un avorton, o idee care nu are sens decat in filme. Va merge numai la particule suficient de mici incat nu sunt relevante pentru structurile superioare. Procedeul nu poate fi insa multiplicat.

#90
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmyshyk, on 29 mai 2014 - 12:46, said:

Probabil inca nu avem sculele necesare sau logistica. Dar trebuie sa recunosti, e o idee atragatoare  si nu e imposibila decat la nivelul cunostintelor noastre actuale.
Teleportarea e posibila si acum, numai ca poate fi realizata doar pe distante scurte, si implica teleportarea fotonilor sau a unor atomi, nu a unui obiect de dimensiuni mari.

Edited by Hider141, 29 May 2014 - 12:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate