Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Dvd player Elta 8920

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
In mod normal vocea trebuie sa se auda doar in boxa de centru si la un volum destul de mare. Pe boxele din spate se aud chestii din backgroundul actiunii filmului si sunt folosite doar pentru a-ti crea senzatia de spatialitate. Ce ma enerveaza pe mine la 5.1 este ca la un moment dat in film muzica este prea tare sau anumite explozii sau alte chestii care fac zgomot prea mare comparativ cu sonorul mediu al filmului.
Si eu sunt nemultumit ca boxele din spate se aud mai incet, dar am sistem separat si mi le dau mai tare in detrimentul celor fata.

enjoy,
Mtz

#56
FelixValea

FelixValea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.09.2006
Asha... sa ma bag si io pe aici si sa spun ce probleme am intalnit dupa instalarea update`ului. De la inceptu ma enerva subtitrarea aia mica si in partea stanga... si am facut update`ul de firmware v 1,1 ca cica ala era combinatia ideala dintre v 1 si 2.
1) In primul rand imi citeste si subtitrarile .sub si .srt si io mai stiu ce. La cele .sub tot timpu o i`a scrisul inainte. Am incercat sa o transform in srt cu Subtitle Workshop si o vede in browser... dar cand merge filmu nu apare, & daca apas butonul subtitle apare ca nu este subtitrare. (numele este exact la fel)

2) Cand volumul coboara de la 6->5 nu se da mai incet... ci se opreste cu tot soundu`l. orice i`as face la orice film.


Mtz daca ai putea sa faci ceva pt asta... si daca este posibil sa faci ca si la v2 sa poti pune subtitrarea chiar daca nu are acelasi nume, pt ca nu toti ne`am facut cd`urile cu filme cu gandul ca nu vor merge decat asha la dvd playere :(

Multumesc

#57
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Mai mult de atat nu pot face pentru ca nu am playerul si muncesc aiurea, poate fara rezultat si nu am de gand sa va stric vreun player cu vreo experienta nefericita.

enjoy,
Mtz

#58
goosie

goosie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.05.2006
Am un player elta 8920 si am instalat firmware-ul mtz 1.1.
Merge bine, cu o singura exceptie: la subtitrarile sub, cand este mai mult de o linie pe ecran, la linia a doua si eventual a treia a subtitrarii nu apare primul caracter (il mananca).
Am observat ca la subtitrarile .srt apare corect, si primul caracter.
Oare se poate face ceva pt. a corecta acest neajuns ?

#59
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
v1.2
- s-a rezolvat problema cand nu se afisa primul caracter de pe al doilea/treilea rand al subtitrarii.

Attached File  Elta8920_1250_v1.2_Mtz.zip   915.91K   93 downloads

enjoy,
Mtz

#60
goosie

goosie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.05.2006
Multumesc mult, mtz !

#61
goosie

goosie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.05.2006
Din pacate, am constatat ca mai exista o problema dupa instalarea firmware-ului 1.2, aceea a zgomotului de fond din boxe.
Am gasit un firmware pe site-ul elta, dar acesta rezolva doar problema zgomotului de fond, si nu rezolva vechile probleme cu subtitrarile.
Mtz, daca ai putea sa combini cele doua firmware-uri ca sa preiei si solutia pt. brum, ar fi fantastic.
Multumesc.

Attached Files



#62
goosie

goosie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.05.2006
Player-ul meu Elta a devenit insuportabil. Scoate niste zgomote de fond urate in boxe, mai ales atunci cand citeste de pe dvd sau cd (la incarcarea unui dvd si in pauzele dintre filme sau melodii) sau cand dau sonorul sub nivelul 5.
Nu stiu daca o fi o defectiune sau am facut eu vreo setare gresita.
O sa incerc sa iau legatura cu firma care asigura garantia.

#63
alexupb

alexupb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.05.2005
Dar de Elta 8819 MP4 ce stiti? Este la Metro cu 119 lei.
Pe forum am gasit firmware-uri pt Elta diverse nr. dar nu si 8819.S-ar potrivi unul si pt 8819(pt rezolvarea problemelor cu diacritice si subtitrari mici - pt ca s-ar parea ca mai toate DVD playerele au aceste probleme).
Are cineva Elta 8819? Cum se descrurca cu mp3-le si jpg-le? Unele DVD-uri am auzit ca au problemele cu jpg-urile dc sunt mai mari de 1mb.
Iar avi-urile merg toate(sau majoritatea)?
Va multumesc

#64
ildigolea

ildigolea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.04.2008
Hello all...

Am si eu o intrebare! De ce nu ia dvd-ul (elta 8920) filmele in format DVD? Mai bine zis...nu ia nimic din ce e scris pe dvd-uri!
Cd-urile cu filme , mp3 si audio le citeste fara probleme, dar nu ia dvd-urile!
Ati putea sa`mi spuneti de ce?


Mersi anticipat

Edited by ildigolea, 01 December 2008 - 16:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate