Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 

Orangina

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View PostMemo, on Aug 15 2006, 13:53, said:

In ciuda a ceea ce scrie pe eticheta, va recomand calduros "NU AGITATI!"
E bautura carbogazoasa, unii au patit-o   :rolleyes:

In rest,  buna. Continut ridicat de pulpa, etc. etc. Singurul lucru care nu isi are loc pe eticheta e "Se agita inainte"


am patit si eu asa ceva :) cu o sticla la 2l (parca). Cam dobitoaca faza, nu credeam ca e carbogazoasa :death:

#20
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
orangina....cred ca multi de pe aici nu stiu exact provenienta acestei bauturi...

pentru mai multe info :

http://www.orangina.com (sau .fr)

http://www.musee-orangina.com/

E din Franta, este intr-adevar carbogazoasa, partenera cu Schweppes. Si pot sa va zic ca am baut varianta originala acum cativa ani in Fr. E cu mult peste Orangina noastra.

Pulpa aia este intr-adevar din portocale...nu pot fi sigur daca sunt coji sau chiar e pulpa dar e facuta din portocale.

http://www.prodimarq...na/orangina.php

asa ca...uitati-va mai bine cine le produce ca daca e parteneriat cu o firma romaneasca...hmmmm....nu cred ca e de aceeasi calitate ca cele din franta.

Edited by angel, 05 September 2006 - 13:40.


#21
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,524
  • Înscris: 28.08.2003
Mie imi place orangina oricate chimicale ar avea in ea.

Pentru a verifica daca o bautura e carbogazoasa au ba (asta in cazul in care nu cititi ce scrie pe eticheta-aia-pe-care-degeaba-o-pun-producatorii-pentru-ca-oricum-nu-o-citeste-nimeni-dupa-cum-vad ...):

Strangeti usor PET-ul in mana. Daca se deformeaza - bautura e necarbogazoasa, daca nu se deformeaza (e tare ca stiti voi ce) bautura este carbogazoasa 100%.
Eu asa fac atunci cand iau apa plata sau minerala. Decat sa stau sa citesc care si cum e (sunt zeci de modele) aleg una care are petul mai frumos si gata ...

#22
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostPua, on Aug 18 2006, 00:03, said:

Cappy de kiwi parca (rece ca gheata)
:dribbledrool:

chestia aia e pur si simplu geniala :w00t:

#23
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Reteta originala contine extract din coaja de portocala, tocmai asta o face diferita de alte marci.Mie imi place, dar nu asta produs la noi, e cam diluata formula...

Daca dispui de citrice netratate :bigwhitegrin: poti sa faci un fel de Orangina acasa: coaja de lamaie si /sau portocale ori grapefruit (2-3 lingurite), rasa fin, fara partea alba, se pune la fiert 10-15 min cu miere si suc de lamaie intr-un vas acoperit, la foc mic, apoi lichidul obtinut se strecoara de coaja; cand s-a racit, se amesteca in el sucul proaspat de portocale si apa minerala.  :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate