Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Interferente

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Poti merge pe un Neat Image Pro sau Noise Ninja pentru a scoate noise-ul, dar vei afecta si calitatea pozei, in functie de tipul de zgomot de pe poza. Ma surprinde totusi nivelul de zgomot la modelul respectiv, atata timp cat un A420 \A430 scoate poze mai putin zgomotoase pe ISO 200.

E oarecum posibila o mica dilatare a CCD-ului, dar mi se pare oricum dubios.

#20
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
Pozele au iesit asa zgomotoase doar acolo! Nu ies asa mereu. Daca s-ar intampla asta, eram de mult cu el in service!

#21
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postc_cris85, on Aug 14 2006, 14:03, said:

Pozele au iesit asa zgomotoase doar acolo! Nu ies asa mereu. Daca s-ar intampla asta, eram de mult cu el in service!

Hmm, s-ar putea sa fi fost doar o combinatie nefericita ISO\expunere, desi spui tu ca ISO-ul era fixat.

#22
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
iso e fixat de cand am luat camera. de acum un an. nu s-a mai intampalt niciodata! eu tot pe interferente mizez...mai alez dupa ce am citit ce a patit tipu cu camcorder-ul.

#23
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
eu alta explicatie decat intrarea in rezontanta la frecventa mare (cred ca un fel de microunde) a senzorului care duce la o incalzire a acestuia nu gasesc.

#24
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
ma gandesc la faptul ca daca erau interferente cu procesorul, dungile alea nu era oblice ci probabil ca erau zone din imagine care sa nu se vada. totusi imaginea in procesor este in format digital si nu analogic, nu vad cum ar iesi dungulite oblice in cazul asta.

#25
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
pai ti-ai raspuns singur la intrebare ... semnalul digital bruiat arata total diferit

#26
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
Nu putem raspunde mai usor ce poate  interfera cu partea audio a aparatului>...bazaitul pe fundalul sonor de la ce venea? este clar ca ceea ce interfereaza cu partea audio strica si imaginea

#27
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Am observat un Sony S-600 interferand puternic cu un mic releu de transmitere a semnalului pentru telefoane mobile. La A420 interferenta a fost ceva mai mica, insa a existat. Noi eram chiar langa respectivul releu - incercam sa pozam ploaia de meteoriti :D

#28
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
cum se manifestau interferentele?

#29
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postdeejay86, on Aug 14 2006, 22:26, said:

cum se manifestau interferentele?

Tot zgomot, insa parea a fi tipul de zgomot numit "random noise". Cel de pe fotografiile de sus pare a avea un tipar. Al nostru parea concentrat in anumite zone ale imaginii. Din nefericire nu credeam ca ar putea interesa pe cineva, asa ca nu am pastrat "minunile" :(

#30
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
am observat in unele cazuri ca un grad mic de incarcare al acumulatorilor poate genera un noise mai puternic. Stau si ma gandesc cu stupoare ca probabil acele interferente au creat camp electric in circuitele camerei (efectul de bobina). Nu elimin nici una din variantele expuse mai sus. Cert este, din discutie, ca intr-un fel antenele au afectat calitatea pozelor. Noi aici deja nu mai studiem "daca" ci "cum" :)

#31
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View PostHazard, on Sep 27 2006, 15:27, said:

am observat in unele cazuri ca un grad mic de incarcare al acumulatorilor poate genera un noise mai puternic. Stau si ma gandesc cu stupoare ca probabil acele interferente au creat camp electric in circuitele camerei (efectul de bobina). Nu elimin nici una din variantele expuse mai sus. Cert este, din discutie, ca intr-un fel antenele au afectat calitatea pozelor. Noi aici deja nu mai studiem "daca" ci "cum" :)

Hmm...la multe camere se intampla sa apara probleme de focalizare cand acumulatorul este "pe rosu". Daca au cumva un shake reduction inclus pe auto, se poate sa mareasca fortat ISO-ul. Totusi, nu stiu daca are vreo legatura cu topicul initial.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate