Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Interferente

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
Fratele meu a facut niste poze de pe  terasa de observatie de la Empire State Building cu un Canon A95...unele poze au iesit cu nivel de zgomot f ridicat (cu toate ca aparatul era setat pe ISO 50), iar pe unele fisiere video filmate acolo se aude un bazait ciudat. Aceste simptome au aparut numai in acest loc si sunt convins ca sunt interferente de la antena de pe cladire. Este posibil? pun o poza pt exemplificare, mentionez ca este crop dintr-o poza mai mare.

Attached Files



#2
fido_glc

fido_glc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.05.2006

View Postc_cris85, on Aug 14 2006, 00:49, said:

unele poze au iesit cu nivel de zgomot f ridicat

Tu citesti ce scrii ?

#3
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postfido_glc, on Aug 14 2006, 01:55, said:

Tu citesti ce scrii ?
dar tu ?  <_<

#4
fido_glc

fido_glc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.05.2006

View Postshobi, on Aug 14 2006, 00:57, said:

dar tu ?  <_<

adica..??
din cate shtiu pozele NU au zgomot.. tu cum shtii ?

#5
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
stii gresit, ce vezi in poza aia e zgomot.
http://en.wikipedia....iki/Image_noise

#6
fido_glc

fido_glc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.05.2006
mda.. si oamenii au aripi si totusi nu putem zbura ?.. oare de ce ?

L.E.: cauta in DEX definitia pentru zgomot si dupa aia spune-mi ca AI VAZUT zgomotul.

Edited by fido_glc, 14 August 2006 - 01:10.


#7
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
daca nu esti documentat nu ii contrazice pe altii care stiu ... zgomotul pozelor digitale este similar granulatiei pozelor pe film

cat despre subiect: a95-u nu are voie sa scoata asa zgomot la ISO 50. cat despre antena ... sunt sceptic. senzorul are fotodiode, nu vad cum le-ar influenta undele radio.

[idee trasnita]
sa fi intrat fotodiodele din senzor in rezonanta de la undele radio, lucru care sa fi dus la incalzirea senzorului?
[/idee trasnita]
PS: va rog nu radeti ... ca eu rad :D

#8
fido_glc

fido_glc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.05.2006
Eu spun ca nu are sens. Cum poti sa vezi zgomot ? Daca unii oameni au introdus notiunile astea poate ca AU GRESIT ! Probabil sunt niste unde  sau alte ca***uri.

CE mai urmeaza ?.. Auzim imagini ?

Edited by fido_glc, 14 August 2006 - 01:14.


#9
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005

View Postfido_glc, on Aug 14 2006, 01:55, said:

Tu citesti ce scrii ?
Exista in limba romana cuvinte omonime. In fotografia digitala zgomotul este un efect nedorit datorat variatiilor de interpretare a fiecarei celule fotosensible in parte, mai ales in cazul expunerilor indelungate.
P S Mai pe sleau' sunt acei purici rosii verzi albastrii care apar in poze si care in mod normal n'au ce cauta acolo!
PS2 unele camere au posibilitatea de a atasa mici fisere audio, un fel de memo-uri, fiecarei poze!

Edited by c_cris85, 14 August 2006 - 01:17.


#10
fido_glc

fido_glc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.05.2006
aha.. ce bine

Edited by fido_glc, 14 August 2006 - 01:17.


#11
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
Revenind...ciudat e ca nu a facut probleme decat acolo...si pozele facute spre o anumita directie sunt mai zgomotase decat altele :confuzzled:
p.s. am gasit o poza si mai ciudata, facuta chiar spre antena...se observa niste dungi in diagonala! atasez crop

Attached Files


Edited by c_cris85, 14 August 2006 - 01:31.


#12
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
asta deja nu mai e zgomot...e harmalaie...si ciudata directia dungilor...la poza asta pare a fii opusa!!

Attached Files



#13
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postfido_glc, on Aug 14 2006, 02:09, said:

mda.. si oamenii au aripi si totusi nu putem zbura ?.. oare de ce ?

L.E.: cauta in DEX definitia pentru zgomot si dupa aia spune-mi ca AI VAZUT zgomotul.
esti off-topic, afon si limitat ... what else could you ask for ? :wub:

#14
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
deejay86...sa stii ca nu trebuie sa fie neaparat o interferenta cu senzorul ccd...poate interfereaza cu circuitele post-senzor, cele de procesare a imaginii. Si filmuletele au bazait pe fundal!

#15
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postc_cris85, on Aug 14 2006, 03:21, said:

deejay86...sa stii ca nu trebuie sa fie neaparat o interferenta cu senzorul ccd...poate interfereaza cu circuitele post-senzor, cele de procesare a imaginii. Si filmuletele au bazait pe fundal!
Eu cred ca antena de pe cladire poate interfera cu procesorul si sa apara aberatii atunci cand scrie poza pe card. Daca aveai un aparat pe film nu aveai nici o treaba cu antena dar avand procesor la ap digital sunt posibile astfel de interferente. Ca fapt divers : avand o statie radio si aparat foto, atunci cand fac fotografii, statia radio bazaie cat ap. foto scrie pe memorie. Nu am avut curiozitatea sa vorbesc la statie in timp ce fac poze, dar s-ar putea ca in felul asta sa iasa poze ciudate.

#16
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
Se pare ca intr-adevar sunt niste interferente acolo, pe situl oficial am gasit urmatorul post:

Quote

On my visit to the observatory, when I aim my digital camcorder to the north, the equipment goes "wild". The viewfinder flashes on and off and the image flickers. Finally, the tape stops. I thought my camcorder broke. This same phenomenon happened when I used to visit the World Trade Center Observatory,too. That was with a different camcorder and it was non-digital.It is caused, I guess by certain radio frequencies but why only when the camera is pointed northwards? Strange!

Edited by cyberDJ, 14 August 2006 - 09:28.


#17
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
circuitele de procesare a imaginii sunt dincolo de convertorul a/d deci lucreaza cu semnal digital care ar fi foarte greu de alterat si daca ar fi rezultatele ar fi mult mai pronuntate.
eu nu bag mana in foc dar poate imi confirma cineva, temperatura influenteaza zgomotul?

#18
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
se pare ca da: link

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate