Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Monitor vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
costyliniar

costyliniar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 05.02.2006
Am un pentium 1 din `97, nu l-am folosit de cativa ani, si vreau sa-l repun in functiune. Monitorul original nu-l mai am, insa am facut rost de un monitor vechi de 14''.
  Totul merge bine pana la "Starting Windows 98", inclusiv. Cand apare desktopul imaginea se multiplica de vreo 6 ori. Adica am desktopul(mult mai mic) de sase ori, am 6 cursoare si cand misc mouse-ul toate cursoarele se misca in aceasi directie. Nu stiu cum pot sa explic mai clar, poate reusesc sa pun o poza, dar e putin probabil.
Daca stiti cum as putea rezolva problema, va rog sa-mi ziceti.

#2
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 15.03.2006

View Postcostyliniar, on Aug 12 2006, 17:06, said:

Am un pentium 1 din `97, nu l-am folosit de cativa ani, si vreau sa-l repun in functiune. Monitorul original nu-l mai am, insa am facut rost de un monitor vechi de 14''.
  Totul merge bine pana la "Starting Windows 98", inclusiv. Cand apare desktopul imaginea se multiplica de vreo 6 ori. Adica am desktopul(mult mai mic) de sase ori, am 6 cursoare si cand misc mouse-ul toate cursoarele se misca in aceasi directie. Nu stiu cum pot sa explic mai clar, poate reusesc sa pun o poza, dar e putin probabil.
Daca stiti cum as putea rezolva problema, va rog sa-mi ziceti.

Problema se poate sa fie de la palca video (cel mai probabil) ... incearca sa intrii in safemode ... daca mere asta este problema (sterge driverul vechi si monitorul din "system" si incearca ... )  ;)

#3
Angel51%

Angel51%

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.07.2006
Exact...Intra in Safe mode si dezinstaleaza monitorul (care probabil e default). Instaleaza un Monitor Standat VGA 640 x 480 si ar trebui sa mearga. Daca ai placa video S3 s-ar putea sa nu iti mearga din prima asa k incearca de mai multe ori sa setezi rezolutia 640x480 si refresh cat mai mic dupa care da-i restart. Si eu am avut pe vremuri un asemenea sistem si cand instalam Winul ma chinuiam vreo 30 minute pana imi accepta rezolutia si refreshul pe care le vroiam. :cursing:

Good luck.

#4
Wally_Gl

Wally_Gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.03.2006
Problema apare de la frecventa si rezolutie...
monitorul ala mic si amarat nu stie de asa ceva...
tre sa dai cele mai mici setari posibile... vezi daca o scoti la capat..
caz contrar cu vreo 200 lei iti iei un sh de 17 ff bun

#5
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006
cunosc si eu pe cineva care a patin ceva asemanator cu un "batran" de P1 ..si problema era ca avea instalat driverul de monitor cu care a venit initaial...sau ceva de genul...oricum era o legatura intre placa video-driver.
nu prea ma pricep asa bine la astea vechi :).
Ce-ai facut pana la urma ai rezolvat? ai incercat ce-au zis baietii mai sus?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate