Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Servicii Medisystem

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
mmihalca

mmihalca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.07.2006
Vreau sa imi fac un abonament (un fel de asigurare) la primul spital privat din Bucuresti (Euroclinic). Din cate am inteles eu de fapt o asigurare la Interamerican care la randul ei are contract cu Euroclinic - spitalul. Abonamentul e destul de scum: 30Euro/luna si vreau sa stiu daca cei care si-au incheiat astfel de abonamente sunt multumiti.
De asemenea sunt interesat si de alte variante (eventual mai ieftine).

Multumesc anticipat.

#2
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Daca ne spui si ce este inclus in abonament poate ne dam cu parere in cunostinta de cauza. De exemplu daca vrei sa-ti faci o operatie estetica  :D (I'm joking)

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
La Allianz Tiriac (doar pt angajatii firmelor) ai costuri mai bune si pachet destul de avantajos doar ca lucreaza cu ff multe societati.
Vezi la ei pe site.

#4
mmihalca

mmihalca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.07.2006

View PostAprilia, on Aug 5 2006, 16:55, said:

Daca ne spui si ce este inclus in abonament poate ne dam cu parere in cunostinta de cauza. De exemplu daca vrei sa-ti faci o operatie estetica  :D (I'm joking)

Sorry. Completez facilitatile.

Au 2 tipuri de abonamente: Basic Plan si Full Plan.

Costuri:
- intre 18 - 20 ani Basic Plan (BP) - 16Euro/luna, Full Plan (FP) - 32Euro/luna
- intre 21 - 40 ani Basic Plan (BP) - 30Euro/luna, Full Plan (FP) - 60Euro/luna
- intre 41 - 50 ani Basic Plan (BP) - 60Euro/luna, Full Plan (FP) - 120Euro/luna
( daca va intereseaza si alte varse revin cu toate preturile)

Descriere Basic Plan:
     1.Include 7 consultatii pe an efectuate de medici de orice specialitate din reteaua Medisystem.
     2.Include toate procedurile medicale.
     3.Include toate examenele de diagnostic.
     4.Include controlul anual preventiv:

                    Examinare medic generalist
                    Hemoleucogram
                    Test de urina
                    HDL colesterol
                    LDL colesterol
                    Colesterol total
                    Glucoza
                    Uree
                    Creatinina
                    Acid uric
                    EKG
                    Radiografie toracica
                    Test citologic Papanicolau

     5.Acopera in totalitate cheltuielile de spitalizare si interventii chirurgicale in spitalul Euroclinic.
     6.Include transport medical de urgenta de 3 ori/an.
     7.Limita superioara de acoperire financiara pentru fiecare an calendaristic este de 25.000 EURO.
     8.Va garanteaza acces 24 de ore din 24 la Centrul de Coordonare 9677.

Descriere Full Plan:
     1.Include un numar nelimitat de consultatii pe an efectuate de medici de orice specialitate din reteaua Medisystem.
     2.Include toate procedurile medicale.
     3.Include toate examenele de diagnostic.

             Examinare medic generalist
             Hemoleucograma completa
             Test de urina
             HDL colesterol
             LDL colesterol
             Trigliceride
             Colesterol total
             Potasiu
             Sodiu
             Calciu
             Magneziu
             Proteine totale
             SGOT, SGPT
             Glucoza
             Uree
             Creatinina
             Acid uric
             EKG
             Radiografie toracica
             TSH
             T3, T4
             Test citologic Papanicolau

     4.Include vizite la domiciliu.
     5.Va confera dreptul la a doua opinie a unui medic.
     6.Acopera pana la 70% din costul unei interventii chirurgicale majore in strainatate.
     7.Acopera in totalitate cheltuielile de spitalizare si pentru interventii chirurgicale in spitalul Euroclinic.
     8.Acopera transportul medical de urgenta nelimitat.
     9.Include asigurarea medicala de calatorie.
     10.Limita superioara de acoperire financiara pentru fiecare an calendaristic este de 100.000 EURO.
     11.Va garanteaza acces 24 de ore din 24 la Centrul de Coordonare 9677.

Cam asta e....
Partea buna e ca acopera totalitate cheltuielile de spitalizare si interventii chirurgicale in spitalul Euroclinic (care mi se pare un spital OK). Ce nu imi convine e ca nu  este inclusa nasterea (chiar daca sunt barbat sunt interesat de acest aspect) care costa 1.600 Euro.

De curiozitate: in spitalele particulare se mai da spaga?

Alte detalii gasiti pe www.medisystem.ro iar spitalul poate fi vizualizat pe http://www.spitaluleuroclinic.ro/

10x

#5
teo0

teo0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 07.02.2006

View Postmmihalca, on Aug 7 2006, 17:58, said:

De curiozitate: in spitalele particulare se mai da spaga?
EVIDENT, DAR NU SE ACCEPTA

Edited by teo0, 09 August 2006 - 10:31.


#6
kenzo

kenzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.01.2005
poate te intereseaza ...
policlinica mi s/a parut super! (pentru RO). am fost prima data anul trecut in oct., dar nu in calitate de pacient, am avut alte treburi pe acolo. evident, am tras o privire si in interes personal, asa ca am revenit cu prima ocazie. adica anul asta in mai, cu o urgenta (presupusa hernie de disc). m/au asistat inclusiv la telefon, inainte de a veni la ei. am fost foarte multumit, m/au vazut 4 medici (anestezist/de garda, ortoped, neurolog, neurochirurg), pentru ca fiecare a vrut sa fie cit se poate de sigur ... in fine ... pretul pentru o consultatie obisnuita (poate ca te ajuta sa iti faci o idee daca merita sa te abonezi): cam 20 Euro. nu m/am uitat pe pachetele tale, ma depaseste problema si, in fond, cred ca depinde de cit cistigi. nu? am mai avut si alte experiente cu clinici particulare, dar astia mi s/au parut cei mai cei. culmea, chiar astazi am primit scrisoarea de la asigurari, cu decontarile respective. happy end: m/au lamurit ca inca nu e cazul sa ma operez! :))))))
succese! sau, si mai bine, sanatate! (nastere usoara, daca e cazul) (nu tie, ei!) :))))))))))

#7
mmihalca

mmihalca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.07.2006

View Postkenzo, on Aug 13 2006, 03:00, said:

poate te intereseaza ...
policlinica mi s/a parut super! (pentru RO). am fost prima data anul trecut in oct., dar nu in calitate de pacient, am avut alte treburi pe acolo. evident, am tras o privire si in interes personal, asa ca am revenit cu prima ocazie. adica anul asta in mai, cu o urgenta (presupusa hernie de disc). m/au asistat inclusiv la telefon, inainte de a veni la ei. am fost foarte multumit, m/au vazut 4 medici (anestezist/de garda, ortoped, neurolog, neurochirurg), pentru ca fiecare a vrut sa fie cit se poate de sigur ... in fine ... pretul pentru o consultatie obisnuita (poate ca te ajuta sa iti faci o idee daca merita sa te abonezi): cam 20 Euro. nu m/am uitat pe pachetele tale, ma depaseste problema si, in fond, cred ca depinde de cit cistigi. nu? am mai avut si alte experiente cu clinici particulare, dar astia mi s/au parut cei mai cei. culmea, chiar astazi am primit scrisoarea de la asigurari, cu decontarile respective. happy end: m/au lamurit ca inca nu e cazul sa ma operez! :))))))
succese! sau, si mai bine, sanatate! (nastere usoara, daca e cazul) (nu tie, ei!) :))))))))))

10x pentru informatii.
Cred ca pana la urma imi fac si eu o programare sa vad pe pielea mea. Am sa revin pe forum cu detalii.

#8
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Ce bine ar fi sa putem plati o asigurare din asta in locul celei obligatorii la stat. M-ar costa la fel de mult si as primii servicii in loc sa mi se cerea spaga  :death:

#9
andreeah

andreeah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.09.2006
Ai facut programare? Cum ti s-a parut? :huh:

#10
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postazertiti, on Aug 17 2006, 16:00, said:

Ce bine ar fi sa putem plati o asigurare din asta in locul celei obligatorii la stat. M-ar costa la fel de mult si as primii servicii in loc sa mi se cerea spaga  :death:

va trebui platita in plus, nu in locul celei obligatorii.

#11
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003

View Postdata, on Sep 6 2006, 23:46, said:

va trebui platita in plus, nu in locul celei obligatorii.

Stiu asta, insa as renunta oricand la cea "obligatorie" care nu imi ofera nimic daca nu dai spaga, practic ajungi sa platesti mai mult decat la particulari si primesti servicii foarte proaste.

#12
bluebunny69

bluebunny69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.10.2006

View Postteo0, on Aug 9 2006, 11:30, said:

EVIDENT, DAR NU SE ACCEPTA
NU!!!!sa intelegeti toti ca daca intrati in acest sistem nu va trebui sa dati nici un fel de spaga!!!!!si asa cum zice si quote NU SE ACCEPTA!!!

#13
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
mmihalca, nu esti multumit de medicul de familie sau de policlinica la care esti arondat?
Platesti o asigurare obligatorie care nu iti acopera mare lucru si, in plus, mai astepti si cu orele la cozile infernale pe care le cunoastem cu totii. Ideal ar fi sa platesti exact ce-ti trebuie, dar 30$ pe luna cred ca acopera mai mult decat ai nevoie in mod normal. Exista medici foarte buni care nu cer bani, ba chiar ii si refuza . Eu am renuntat la serviciile policlinicii la care sunt arondata (fosta policlinica nr.10... cine o cunoaste, stie prea bine cat de mult a decazut). Cand am nevoie, merg la un medic bun (fara acordul policlinicii si cu ceva cunostinte, evident) si se rezolva si fara spaga, si fara stat la cozi neomenesti. Dezavantajul este ca nu poti lua retete compensate, dar decat sa imi moara neuronii la coada, prefer sa imi platesc medicamentele integral si incerc sa nu ma imbolnavesc prea des. :D

View Postbluebunny69, on Oct 17 2006, 23:14, said:

NU!!!!sa intelegeti toti ca daca intrati in acest sistem nu va trebui sa dati nici un fel de spaga!!!!!si asa cum zice si quote NU SE ACCEPTA!!!
Nu se accepta pentru ca, in sistemul privat, medicii sunt bine motivati din punct de vedere financiar. Desi cred ca mai exista si exceptii.

#14
rotweiler29

rotweiler29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.11.2008
Buna,
eu am aceasta asigurare la Interamerican. este vorba de un card de sanatate privat. il am de 2 ani de zile si sunt foarte multumita de el. intr-adevar suma de 30 euro/luna este mult.....dar crede-ma merita.  am inteles ca pe 30 de euro se poate face la intreaga familie, iar atunci nu va fi asa de scump.

Multumesc anticipat.

#15
r-ad-u17

r-ad-u17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.11.2008
SALUT

Pentru a afla mai multe despre asigurarea de sanatate la spitalul euroclinic , ma puteti contacta pe adresa de maill [email protected],si am sa va dau toate informatiile necesare pentru a incheia o astfel de asigurare benefica pentru dumneavoastra si familie.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate