Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Informatica de la Hyperion sau de la Titu Maiorescu?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
viobastea

viobastea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 03.02.2006
Care ar fi mai buna dintre aceste 2 facultati? Cam ce materii se fac la informatica ???
;)

#2
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006
Din cate stiu eu informatica merge mana in mana cu matematica ...daca tie nu iti pace matematica iti recomand o alta facultate....

#3
viobastea

viobastea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 03.02.2006

 freshness, on Aug 2 2006, 11:22, said:

Din cate stiu eu informatica merge mana in mana cu matematica ...daca tie nu iti pace matematica iti recomand o alta facultate....
nu am spus ca vreau o facultate in care sa nu se faca deloc matematica, si ca vreau una in care sa predomine informatica, gen web development, retele si alte minuni dinastea... :D

#4
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Un prieten s-a chinuit destul de mult la Hyperion cu matematica dar stiu ca nu prea le avea deci o concluzie clara nu poate fi trasa. Mai intreaba.

#5
viobastea

viobastea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 03.02.2006
Inca mai astept replici care sa ma indrepte spre una din cele 2 facultati............

#6
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004
Baga-te la ambele, vezi unde-ti place si ramai acolo(una cu taxa, una buget).
Si daca ramai la aia cu taxa, se transfera la buget.
Vb. cu ei.........

#7
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Nu stiu cum e pe la alte facultati particulare, dar la Hyperion este destul de ok. Bineitneles,faci matematica. Nu la modul excesiv, dar intri destul de tare in treaba. Este materie multa. Nu e deloc grea (parere personala), este chair faorte logica in mare parte. Dar, pe langa matematica, in primul semestru faci grafica computerizata in MatLAB + desen tehnic (tot in matlab, dar examenul e cu rigla, raportr si creion in mana :) ), iar in semestrul 2 se intra in C. Nu atat de mult pe cat s-ar dori, dar din cate am vazut / auzit si de pe la prieteni din Poli, nici acolo nu se face mai mult decat ce am facut eu in sem II al anului I.  Problematica este Fizica si Electrotehnica! doua materii frumusele, logice, nu atat de grele (mai putin al fizica unde, uneori, profesorul, care este de asemenea cercetator prin Magurele, se decide sa te faca praf), dar unde te vei lovi de rigiditatea seminaristei/laborantei de fizica & electrotehnica si de domnul foarte in varsta de la electrotehnica...unde, foarte probabil vei reusi sa nu itnri in examen din cauza colocviului pe care n-ai putut sa-l dai pentru ca n-ai fost la 2-3 laboratoare pe care oricum le stii...si risti sa ajungi (impreuna cu inca juamtate din colegi, daca nu chair mai mult) in sesiune de restante :D ... dar in rest, se merita. Chiar te invata oamenii lucruri ok, atata timp cat esti itneresat. In anii superiori se continua cu C, ASM, CAD/CASE, Mecatronica, Retelistica, Java, DB-uri (SQL si inca ceva, chiar nu mai stiu care), Inteligenta artificiala in ultimul an.
Eu recomand cu caldura Hyperion - Automatica. Mai ales daca ai nevoie/vrei sa lucrezi undeva tot in domeniu, este chiar genial. Te poti mobiliza dpdv al programului.

Bafta.

#8
viobastea

viobastea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 03.02.2006
Merci pt parerile voastre.
Dar astept in continuare pareri cat mai precise despre Titu Maiorescu

:worthy:  :worthy:

#9
C05T1N

C05T1N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 19.03.2007
Subscriu la ultimul post. Astept pareri despre TM.

#10
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006
Incredibil. Vrem să fim INGINERI dar fără prea multă matematică. Cum calculați domnule viitor inginer o subrețea dacă nu cunoașteți matematici? Progrămele alea de pe net nu sunt tot timpul disponibile...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate