Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Lamuriti-ma si pe mine...

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
MrWizard

MrWizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.04.2006
Am auzit ca sistemele mac sunt cele mai cele... ca pot lasa in urma un pc... ;))
Explicati-mi si mie care ar fi capitolele la care castiga Apple si pierde PC.
Si o alta nelamurire: funcioneaza numai cu soft special sau pot instala Linux pe ele??
Va multumesc pentru rabdare si pentru informatii!

#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
o sinteza haioasa este in campania Get a Mac. urmareste toate spoturile (vreo 9).

#3
MrWizard

MrWizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.04.2006

View PostCentris, on Jul 29 2006, 22:35, said:

o sinteza haioasa este in campania Get a Mac. urmareste toate spoturile (vreo 9).

Merci! O sa ma uit si o sa scriu ce am inteles! ;))

#4
MrWizard

MrWizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.04.2006

View PostMrWizard, on Jul 30 2006, 10:40, said:

Merci! O sa ma uit si o sa scriu ce am inteles! ;))

Sa vedem ce am inteles! Mac sunt foarte bune in materie de... media. Muzica, filme, design de pagini web, nimic nu-i sta in cale. In plus, avantajul de a nu avea virusi.  Stabilitatea si eficienta de asemnea sunt puncte forte. Dar nu am inteles ce m-ar determina sa aleg un Mac cu soft preinstalat si nu un PC cu Linux ???

#5
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
asta tine foarte mult de ceea ce vrei sa faci cu el. pentru majoritatea userilor, computer-ul a devenit un fel de "home entertainment appliance". sa ai toate aplicatiile de care ai nevoie free si cu o stabilitate care rivalizeaza cu programele closed-source nu este putin.

#6
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View PostMrWizard, on Jul 29 2006, 20:00, said:

Am auzit ca sistemele mac sunt cele mai cele... ca pot lasa in urma un pc... ;))
Explicati-mi si mie care ar fi capitolele la care castiga Apple si pierde PC.
Si o alta nelamurire: funcioneaza numai cu soft special sau pot instala Linux pe ele??
Va multumesc pentru rabdare si pentru informatii!
Marfa , dar scumpe , pentru noi si de aceea nu se gaseste un Mac soft installer pe piata,nu ai cum sa le virusezi , ca nu se stie ce folosesc , daca ai CD cu Mac , atunci incepe magaria , stabile&stuff , , gandire americana. Spori la treburi si o seara buna!

#7
MrWizard

MrWizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.04.2006

View Postwhitewizard, on Jul 30 2006, 20:41, said:

Marfa , dar scumpe , pentru noi si de aceea nu se gaseste un Mac soft installer pe piata,nu ai cum sa le virusezi , ca nu se stie ce folosesc , daca ai CD cu Mac , atunci incepe magaria , stabile&stuff , , gandire americana. Spori la treburi si o seara buna!

Hmm... I`ll continue searching... si o sa incerc sa vorbesc cu tatal unui vechi prieten care a instalat Mac OS pe un PC.  Poate ma lamuresc si eu mai bine ce e de capul sitemului de operare.

BTW: Eu mai am un mic si urat an de liceu si apoi vreau sa ajung pe bancile Politehnicii la AC. Credeti ca o asemnea jucarie ar ajuta???

#8
@lcor

@lcor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 09.06.2005

View PostMrWizard, on Jul 31 2006, 07:48, said:

Hmm... I`ll continue searching... si o sa incerc sa vorbesc cu tatal unui vechi prieten care a instalat Mac OS pe un PC.  Poate ma lamuresc si eu mai bine ce e de capul sitemului de operare.

BTW: Eu mai am un mic si urat an de liceu si apoi vreau sa ajung pe bancile Politehnicii la AC. Credeti ca o asemnea jucarie ar ajuta???
nu te ajută să intri la facultate! nu te ajută nici să o termini! în general, singurul care te ajută în problema asta este capul. iar daca ăsta te ajuta, iar neuronii ăia CHIAR fac sinapse, fă de unul singur comparațiile: mișcă mouse'ul pe un mac (dar mai cu sârg) si vei vedea care's diferențele.

#9
MrWizard

MrWizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.04.2006

View Post@lcor, on Aug 1 2006, 22:20, said:

nu te ajută să intri la facultate! nu te ajută nici să o termini! în general, singurul care te ajută în problema asta este capul. iar daca ăsta te ajuta, iar neuronii ăia CHIAR fac sinapse, fă de unul singur comparațiile: mișcă mouse'ul pe un mac (dar mai cu sârg) si vei vedea care's diferențele.

Nu am cerut sa ma ajute sa intru acolo! Acolo e nevoie doar de neuronii mei si de RAMUL capul meu si de procesorul din capul meu! Intreb daca din ce se face acolo, un Mac ar ajuta mai mult pe post de comp decat un PC facut  de mine!

Si din pacate nu am acces la un mac. Daca as avea, l-as gadila cateva ore si mi-as da seama(cred) de difernte!  Nu sunt chiar atat de greu de cap! Asta e si motivul pt care am deschis topicul! Vreau sa stiu mai multe despre aceste sisteme si voi sunteti singurul loc de unde pot afla! Daca nu ma puteti lamuri si pe mine cu motivul pentru care voi, utilizatori de mac, ati trecut de la pc la jucariile de pe care imi raspundeti mie acum spuneti-mi si imi iau jucariile si caut in alta parte...

#10
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
O enumerare rapida :

- Interfata grafica si OS-ul (net superioare Windowsului)
- Usurinta in folosire (asta nu inseamna ca nu poate fi customizat in adancime sau modificat dupa voie)
- Bazat pe FreeBSD - fara virusi, troieni, spyware si adware sa zicem
- Securitate si stabilitate
- Designul si rezistenta in timp a masinilor (hardware)
- Uzura morala nu asa accentuata (pe un iMac G3 la 400 merge f. bine Tiger de ex..)

si ar mai fi destule motive, dar din pacate nu mai imi vin in minte pe moment in graba in care sunt.

Sper ca ti-am fost de folos. Oricum, incearca MacOS..nu ai nimic de pierdut.

#11
MrWizard

MrWizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.04.2006

View Postalex_rom007, on Aug 3 2006, 09:22, said:

O enumerare rapida :

- Interfata grafica si OS-ul (net superioare Windowsului)
- Usurinta in folosire (asta nu inseamna ca nu poate fi customizat in adancime sau modificat dupa voie)
- Bazat pe FreeBSD - fara virusi, troieni, spyware si adware sa zicem
- Securitate si stabilitate
- Designul si rezistenta in timp a masinilor (hardware)
- Uzura morala nu asa accentuata (pe un iMac G3 la 400 merge f. bine Tiger de ex..)

si ar mai fi destule motive, dar din pacate nu mai imi vin in minte pe moment in graba in care sunt.

Sper ca ti-am fost de folos. Oricum, incearca MacOS..nu ai nimic de pierdut.

Multumesc mult!!!

#12
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Mac a fost întotdeauna diferit, de aceea a fost şi foarte cool. De asemenea, a fost folosit cu predilecţie în medii cool (mass-media, publicitate) şi a beneficiat din acest punct de vedere şi de popularitate. De asemenea, majoritatea computerelor din filmele americane sunt Macuri.

Desigur, această popularitate a avut şi substanţă. Steve Jobs era un personaj deosebit, iar computerele MacIntosh au avut permanent un design deosebit.

În ceea ce priveşte sporul de performanţă, este discutabil. Da, la un moment dat, superioritatea unui Mac era mai mult decât evidentă, mai ales în vremea procesoarelor Motorola. De asemenea, era ajutat din plin de sistemul de operare MacOS care a fost din totdeauna cu un pas înaintea Windowsului.

În momentul de faţă, plusurile Mac-ului sunt doar interfaţa SO mai bună şi designul deosebit. Din punct de vedere al performanţelor ele deveniseră chiar mai slabe, de aceea s-a luat decizia trecerii pe procesoare Intel.

În ceea ce priveşte securitatea & other, aici este obişnuita polemică Windows vs. *NIX şi nu doresc să intru în ea.

#13
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
ca o paranteza: mac-ul s-a impus pentru segmentul de piata atacat: grafica / design

acest fapt a fost hotaritor pentru Heidelberg, care a scos o serie de masini de tipar si nu numai, cu calculatoare apple incluse...

Edited by dacuburebista, 03 August 2006 - 13:00.


#14
MrWizard

MrWizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.04.2006
OK! Am inteles... dar ce nu am inteles este de ce mac si nu PC cu linux instalat? Ambele so sunt pe basa unix, nu?

#15
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
pe linga design, computerele Apple sunt folosite pe larg in media (film, video, muzica), domenii in care se stie ca lucrarile consuma resurse importante si de obicei trebuie predate "ieri". de aceea computer-ele trebuie sa fie foarte stabile si sa aiba o performanta foarte buna. ca profesionist, nu iti permiti sa pierzi ore cautind un driver nou sau sa setezi cine-stie ce musca in BIOS doar pentru a putea lucra linistit.

un program closed-source (Photoshop sa zicem) este dezvoltat special pentru lucrul in medii profesionale, iar cercetarea, dezvoltarea, si support-ul aplicatiei este asigurat de un producator tangibil si nu de 1000 de programatori care au si eu o viata. chiar daca eulele zic ca producatorul nu este responsabil pentru pagubele bla ba etc, in realitate daca soft-ul nu functioneaza cum trebuie producatorul are riscuri mari de a-si pierde utilizatorii.

open-source este dragut si free, dar nu m-as aventura sa lucrez nimic mai mult decit un office, email etc. desigur, un Linux-Box ca firewall sau router este foarte bun, dar asta este oarecum inafara scopului discutiei.

Edited by Centris, 03 August 2006 - 14:18.


#16
MrWizard

MrWizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.04.2006

View PostCentris, on Aug 3 2006, 15:08, said:

un Linux-Box ca firewall sau router este foarte bun, dar asta este oarecum inafara scopului discutiei.

Crezi? Eu cred ca este un mic dracusor care concureaza in mod corect tuturor sistemelor de operare. Si pana acum, parerea mea este ca se descurca foarte bine!

#17
macuser

macuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 20.01.2004
George Lucas a folosit MAC-uri la producerea prequelului la StarWars... Phantom Menace e primul film digital din seria StarWars... si nu a folosit Intel sau AMD...daca asta spune ceva...Sau sa zicem ca MAC e pentru segmentul de productivitate. Am facut un test de viteza (subiectiv & sumar). Power MAC G5 dual 2Ghz contra Flamingo Diablo. Aceeasi configuratie, doar ca Diablo avea procesor Intel  Pentium D 950 Dual Core 3.4Ghz. Un fisier de 630 Mb psd pe layere (efecte&stuff). Power Mac 2 minute, Intel ... peste 10 minute... si pe urma Ctrl-Alt Del -> Task Manager -> kill Photoshop. Intre timp pe mac deschideam un word, ma uitam pe mail, ascultam iTunes, discutam in Adium ...etc. In Windows ? Un ecran alb, respectiv Photoshop in chinuri... si restul de aplicatii destul de blocate... G5 @Ghz are deja aproape 3 ani ? Si inca mai poate...

Edited by macuser, 18 August 2006 - 21:05.


#18
florrinel

florrinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.02.2006
Folosesc de mai bine de 6 ani un server de printare platforma MAC(G3 300 mhz/512 ram), forjat la greu si sistemul de operare nu l-am reinstalat de atunci. Fara cuvinte!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate