Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Operatie & Coxartroza

  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Problema ar fi urmatoarea: un pacient de ~64 de ani, suferind de coxartroza cu scurtare de membru inferior. La Sp. de Recuperare din Iasi i s-a recomandat o operatie prin care i s-ar monta o proteza care sa-i sustina muschii, dar conditiile de aici sunt jalnice (nu au medicamente, aglomeratie etc.)
Pe de alta parte, am auzit ca operatia de genul asta se face si la Tg. Mures, cu rezultate bune.
Acum vin si va intreb cine poate sa-mi dea mai multe detalii, atat despre afectiune cat si despre operatie. Ma intereseaza si conditiile din spitale.
Thx.

#2
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Nimic? Macar despre starea spitalelor din Tg. Mures?

#3
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Sotia mea are un unchi din Blaj care a facut operatia la ambele picioare. Omul a fumat si baut mult pana pe la 40 de ani si pe la 45 l-a apucat la un picior. A cazut la pat fara sa se mai poata misca si a zis ca moare. Insa toate neamurile au strans bani si au cumparat o proteza din Germania din nu stiu ce aliaj si l-au dus la Bucuresti la spital (o sa ma interesez si la care si la ce doctor). Acolo operatia a decurs horror deoarece anestezia nu mai avea efect pt ca el era prea slabit si stresat. Aproape pe viu i-au pus proteza si dupa vreo doua luni a inceput sa umble. Mai intai cu greu dar apoi tot mai bine. Problema a fost ca i-a fost afectat si celalalt picior. Asa ca toate neamurile au mai strans inca o data bani si l-au dus din nou la Bukale.
Asta era prin 2000 iar acuma omul umbla si lucreaza normal (face mobila). In schimb nu mai bea, doar mai fumeaza cate putin.
Conditiile din spital cred ca erau bune in schimb au fost bani multi la mijloc. Oricum am sa ma interesez de sume si mai revin.

Sanatate multa

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Daca doriti conditii bune de operatie si tratament va recomand Spitalul Municipal din Bucursti. Am facut acolo ortopedie si pot spune ca  e OK.

Prb este ca si spaga e pe masura :@
Nu stiu preturi, dar acolo se duc vedetele sa isi lungeasca picioarele... (operatie horror)

#5
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Revin cu informatiile suplimentare. Deci operatia s-a facut la Municipal la Dr. Ion Dinulescu care este specializat in coxartroxa (are si o carte scoasa pe tema asta). Pretul protezei a fost de 20 mil in 1999 (nu in 2000). Conditiile din spital au fost bune.

#6
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Thx a lot.

#7
RoyalLily

RoyalLily

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.06.2004
@ Thorr
Operatii de coxartroza, se fac in Bucuresti la Spitalul Clinic Colentina. Ar fii super daca ai reushi sa ajungi La Profesor Doctor Andrei Firica, este cel mai bun din Tzara in acest domeniu la ora actuala. Daca nu la el poate la Dr. Niculescu de la acelasi spital, conditziile nu sunt din cele mai bune, lista de asteptare e lunga....., dar crede-ma ca merita.
Perioada de recuperare data de ei e 6 luni, insa se poate face si in 3-4 luni, nu mai repede.
Avand in vedere ca pacientul are o varsta inaintata, sigur ca recuperarea se face putin mai greu si proteza se pune cimentata, ciment care trebuie platit si costa cca.1 mil.
E nevoie de o serie de exercitzii de izometrie care se fac in recuperare, deoarece recuperarea totala se face numai si numai cu ajutorul lor.
Protezele care se folosesc acolo sunt gratuite, aduse din SUA in cea mai mare parte. Nu trebuie sa platesti proteza insa trebuie sa platesti medicii, te costa in jur de 6-700$.

P.S. Spitalele din Tg. Mures sunt ok, la fel si medicii, banii pt. medici sunt mai putini, insa nu stiu un nume de referintza.
Plus de asta cred ca acolo proteza e platita de CAS si trebuie sa asteptzi ceva timp, la Bucuresti nu ai personal nici o legatura cu chestii de genu'.

#8
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Multumesc din nou. Daca tot a fost reactivat threadul, pot sa va spun ca operatia s-a efectuat la Sp. clinic Sf. Ioan din Bucuresti, acum aprox 2 luni, si a fost un succes.

#9
Sally

Sally

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.10.2006
Buna ziua! Am 34 de ani si mi s-a recomandat o operatie la sold, diagnosticul fiind coxartroza. Eu nu mai locuiesc in Romania de cativa ani, deci nu platesc CAS dar as vrea totusi sa merg la Bucuresti pt operatie. Imi poate spune cineva cum as putea sa procedez? Imi trebuie o trimitere sau pot merge si fara, pt o noua consultatie?Aveti si alte informatii utile? Am citit si celelalte mesaje referitoare la operatie si nu par asa descurajante!:)
Multumesc! (imi cer scuze daca nu am postat corect!)

#10
brandusica

brandusica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2008

View PostRoyalLily, on Jun 19 2004, 22:56, said:

@ Thorr
Operatii de coxartroza, se fac in Bucuresti la Spitalul Clinic Colentina. Ar fii super daca ai reushi sa ajungi La Profesor Doctor Andrei Firica, este cel mai bun din Tzara in acest domeniu la ora actuala. Daca nu la el poate la Dr. Niculescu de la acelasi spital, conditziile nu sunt din cele mai bune, lista de asteptare e lunga....., dar crede-ma ca merita.
Perioada de recuperare data de ei e 6 luni, insa se poate face si in 3-4 luni, nu mai repede.
Avand in vedere ca pacientul are o varsta inaintata, sigur ca recuperarea se face putin mai greu si proteza se pune cimentata, ciment care trebuie platit si costa cca.1 mil.
E nevoie de o serie de exercitzii de izometrie care se fac in recuperare, deoarece recuperarea totala se face numai si numai cu ajutorul lor.
Protezele care se folosesc acolo sunt gratuite, aduse din SUA in cea mai mare parte. Nu trebuie sa platesti proteza insa trebuie sa platesti medicii, te costa in jur de 6-700$.

P.S. Spitalele din Tg. Mures sunt ok, la fel si medicii, banii pt. medici sunt mai putini, insa nu stiu un nume de referintza.
Plus de asta cred ca acolo proteza e platita de CAS si trebuie sa asteptzi ceva timp, la Bucuresti nu ai personal nici o legatura cu chestii de genu'.

In sfarsit gasesc discutii postate despre proteze.
Mama mea e operata la spitalul Colentina la ambele picioare de catre Doctorul Profesor Firica. La ambele picioare are proteze. La primul picior,acum 10 ani i s-a introdus un surub din fier (nu existau aceste proteze moderne) si la celalalt are proteza moderna. Avem nevoie acum de proteza pt piciorul operat acum 10 ani.
Proteza cea moderna merge excelent la piciorul mamei. nu mai are nici o problema!
Ceea ce vreau sa aflu este daca spitalul Colentina mai ofera proteze de sold (BHL se numesc). Se pare ca da, vin din State, dar de ce asa greu? Intreb asta pt ca mama mea este pe lista de asteptare de aproape un an si nimic pana azi. Dam telefoane in fiecare saptamana la Spital si auzim diverse povesti. Ultima ar fi ca nu s-au mai facut licitatii. Cui ar trebui sa ma adresez? De ce acest spital nu mai obtine proteze?
ce stiti de acest lucru? Astept vesti, va multumesc.[

Edited by adadoi, 06 March 2008 - 16:49.


#11
angelad

angelad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.03.2006

View Postbrandusica, on Mar 6 2008, 16:30, said:

In sfarsit gasesc discutii postate despre proteze.
Mama mea e operata la spitalul Colentina la ambele picioare de catre Doctorul Profesor Firica. La ambele picioare are proteze. La primul picior,acum 10 ani i s-a introdus un surub din fier (nu existau aceste proteze moderne) si la celalalt are proteza moderna. Avem nevoie acum de proteza pt piciorul operat acum 10 ani.
Proteza cea moderna merge excelent la piciorul mamei. nu mai are nici o problema!
Ceea ce vreau sa aflu este daca spitalul Colentina mai ofera proteze de sold (BHL se numesc). Se pare ca da, vin din State, dar de ce asa greu? Intreb asta pt ca mama mea este pe lista de asteptare de aproape un an si nimic pana azi. Dam telefoane in fiecare saptamana la Spital si auzim diverse povesti. Ultima ar fi ca nu s-au mai facut licitatii. Cui ar trebui sa ma adresez? De ce acest spital nu mai obtine proteze?
ce stiti de acest lucru? Astept vesti, va multumesc.[

Buna
Am 38 de ani si am nevoie de o astfel  de operatie de protezare a soldului.Nu stiu cum trebuie sa procedez. Am auzit ca exista proteze performante din titan dar nu stiu cum as putea obtine asa ceva, care sunt  costurile, unde se fac astfel de operatii.Daca ma puteti ajuta, astept orice indicatie in acest sens. Va multumesc.

#12
gcon

gcon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.11.2009

View Postangelad, on 9th March 2008, 10:39, said:

Buna
Am 38 de ani si am nevoie de o astfel  de operatie de protezare a soldului.Nu stiu cum trebuie sa procedez. Am auzit ca exista proteze performante din titan dar nu stiu cum as putea obtine asa ceva, care sunt  costurile, unde se fac astfel de operatii.Daca ma puteti ajuta, astept orice indicatie in acest sens. Va multumesc.

slt,
Exista proteze din titan pt operatia de protezare a soldului, eu am aplicat o asfel de proteza pe 14.07.2009 la spitalul ELIAS BUC. Proteza se poate cumpara sau cu programare se poate obtine de la CNAS, pretul unei proteze poate varia in functie de tipul  protezei de la 1000-1200 &#8364.
Sanatate multa,

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate