Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

caut azil de batrani

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
axel_1

axel_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 16.12.2005
acum aproximativ o luna maica-mea era in culmea fericirii deoarece in sfarsit facuse rost de numarul de telefon  al unei colege pe care nu o mai vazuse de 20 de ani ; este vorba de o persoana de care mama isi amintea de  fiecare data  cu placere si o descria ca avand o  personalitate  foarte puternica
locuind mai departe m-a rugat sa o duc cu masina ...asa ca mai de voie mai de nevoie a trebuit sa merg si eu ;  ajunsi acolo am gasit-o intr-o stare jalnica  : o batrana la 72 de ani   imobilizata ( si-a rupt femurul acum vreo 6 luni ) incapabila sa-si poarte singura de grija .  singura ei legatura cu exteriorul era reprezentata de o vecina de 82 de ani care ii cumpara paine , ii mai dadea cate o cana de apa , si ii mai schimba pampersu'  ;
cu toate acestea nu-si pierduse simtul umorului ...parca inca mai avea o urma din scanteia pe care a avut-o o data
profund miscata , mama si-a luat angajamentul de a o ajuta material ; astfel la perioaade regulate ii aducea cam tot ce ii trebuia
  intre timp insa starea ei s-a agravat ; a suferit de curand un infarct si aproape ca nu mai poate sa miste nici un membru ; cea ce m-a socat cel mai mult a fost felul in care a fost tratata de cei de la ambulanta care au raspuns la primul apel numai pt a observa ca are 90 de kg si ca soferul nu o poate transporta  pana la ambulanta asa ca au hotarat sa o lase in voia sortii
norocul ei a fost ca taman in ziua acea ai mei s-au hotarat sa-i faca o vizita  ... dupa aproximativ 7 apeluri si multiple amenintari cu reclamatii , a venit in sfarsit si salvarea
dupa 12 zile  de spitalizare astazi a fost  externata  ....problema e ca intre timp vecina care avea grija de ea a ajuns la limita puterilor si s-a hotarat sa o trateze cu indiferenta . astfel ai mei sunt la ora asta in drum spre ea deoarece dupa ce a vb  la tel a aflat ca de 12 ore  ( de cand a ajuns acasa )   nu a primit nici o cana cu apa

astfel situatia ei este citica ... pt a putea supravietui are nevoie de cineva care sa aiba grija de ea 24  din 24
.... este greu de crezut ca cineva isi mai poate lua angajamentul asta pe un termen nelimitat

singura ei sansa ar fi internarea intr-un azi de batrani ... numai ca din cea ce stiu eu  aceste azile sunt ca un fel de afaceri menite a aduce profit  ,insa batrana asta nu mai are absolut nimic pana si casa a dat-o cuiva care ii promisese ca va avea gria de ea ..numai ca intre timp persoana respectiva s-a razgandit , insa casa tot pe numele respectivei e ; asa ca m-ar interesa sa aflu daca exista azile subventionate de stat ....sau de organizatii non-profit .. un loc in care sa fie  ingrijita fara a i se cere ceva in schimb

imi cer scuze daca am scris cam mult ... poate ca  am fost si putin cam patetic .... dar povestea femeii asteia m-a cam sensibilizat

Edited by axel_1, 24 July 2006 - 21:11.


#2
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Da, exista...dar sper ca esti constient ca si acolo conditiile sunt  :huh: si ca va trebui sa aveti grija de ea...

Oricum, uite aici lista de adrese :

Camine de batrani

Candva, pe langa Mecanica Fina (zona Obor) era si sediul Asociatiei Cristiana, dar nu mai stiu daca mai e acolo.

Bafta !  :)

#3
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Exista un program prin primarii pentru ajutarea persoanele cu handicap. Li se trimite o persoana care sa aiba grija de ele zilnic sau pot primi bani sa-si angajeze ei una

#4
axel_1

axel_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 16.12.2005

View Postmiromulus, on Jul 24 2006, 22:54, said:

Exista un program prin primarii pentru ajutarea persoanele cu handicap. Li se trimite o persoana care sa aiba grija de ele zilnic sau pot primi bani sa-si angajeze ei una

pai azi dupa ce am externat-o ne-am ocupat de treaba asta
de maine o data pe zi va veni la ea o asistenta ... numai ca este vorba de o perioada limitata  .. 2 luni mai exact

#5
Djice

Djice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.10.2005
Nici in camine de batrani nu e bine.. de multeori chiar le si bat pe saraci batrani.. nu prea exista omenie in tara asta...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate