Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Fonduri de investitii

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Salut,

As dori sa aflu si eu mai multe amanunte despre fondurile de investitii (BCR Dinamic, BCR Clasic, etc.). Cat de mare este riscul (este posibil un nou FNI?) si care este profitul anual probabil?
Ma gandesc ca poate mai sunt forumisti care au o astfel de experienta si ma pot ajuta.

Multumesc

#2
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Chiar nu stie nimeni nimic despre fondurile astea?

Edited by mdc, 25 July 2006 - 18:37.


#3
UnDen|eD

UnDen|eD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.02.2006
La sfarsitul lui februarie am cumparat 145 de unitati la Transilvania,fondul celor de la globinvest.Momentan sunt pe -4 mil si asta in conditiile in care dobanda la rascumparare este 0% (au trecut 3 luni de candam cumparat unitatile) si fondul este unul de risc mediu.oricum in comparatie cu bcr dinamic a mers mult mai bine!

#4
paul3

paul3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 05.07.2006
SUPER-TZEPARI sunt cei de la CERTINVEST ! Feriti-va de ei cu toate puterile voastre! Te inseala la comisioane, afiseaza ceva si taxeaza altceva, mult mai mult, pun rezultatele vizibile doar pe perioada cand au avut crestere.

De-aia isi si fac atata reclama, sunt tzepari de joasa spetza.


#5
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
paul3 : nu vorbi aiurea daca nu stii despre ce vorbesti. Si nu ii nevoie sa urlii cu fonturi mari.
Certinvest (si alte fonduri de investitii) cu care lucrez de ani de zile, mereu au dat dovada de transparenta si profesionalism.

Inainte de a face acuzatii aiurea, prezinta-ne si tu niste dovezi, cifre, etc.

#6
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Eu sunt multumit de comportamentul celor de la Certinvest, totul este transparent, afisat pe site si oamenii raspund prompt. Intotdeauna mi-au lamurit problemele la telefon sau pe mail.

Am niste nemultumiri legate de strategia de investitii a fondului  (cum ar fi cumpararea RRC la 0,12 lei sau evitarea din rasputeri a actiunilor TLV) dar in privinta asta nu pot face nimic :)

Edited by Byt, 26 July 2006 - 17:10.


#7
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Si care sunt castigurile anuale cu astfel de fonduri? Cat a fost rata de crestere a actiunilor la fondurile de la Certinvest?

Corectati-ma daca nu am inteles bine: fondurile astea iti iau banii si incep sa se joace cu ei (cumpara si vand actiuni, obligatiuni emise de primarii, etc.). La un an (de exemplu) de cand ai bagat banii, valoarea fondului poate sa creasca sau sa scada in functie de cat de bine s-au descurcat brokerii lor pe bursa (si nu numai).
Am inteles bine? Pana acum cum s-au miscat fondurile astea?

Edited by mdc, 27 July 2006 - 16:12.


#8
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

View Postmdc, on Jul 27 2006, 17:09, said:

Si care sunt castigurile anuale cu astfel de fonduri? Cat a fost rata de crestere a actiunilor la fondurile de la Certinvest?

Corectati-ma daca nu am inteles bine: fondurile astea iti iau banii si incep sa se joace cu ei (cumpara si vand actiuni, obligatiuni emise de primarii, etc.). La un an (de exemplu) de cand ai bagat banii, valoarea fondului poate sa creasca sau sa scada in functie de cat de bine s-au descurcat brokerii lor pe bursa (si nu numai).
Am inteles bine? Pana acum cum s-au miscat fondurile astea?

http://www.kmarket.r...uri/fonduri.php

Pentru 2006 se estima o crestere a bursei de aproximativ 30-40%; sunt pe minus pana acum toate fondurile de investitii (de risc cel putin mediu, nu vb de cele monetare). Prin ianuarie eram hotarat sa-mi investesc banii 50% in Intercapital, 50% in Napoca, bine am facut ca nu am facut-o; mai astept. 2007 cred ca va fi un an bun, cu MULTE oportunitati, ramane de vazut cam ce strategii au fondurile de investitii si cat de publice le vor face.

#9
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006

View Postmdc, on Jul 27 2006, 16:09, said:

Si care sunt castigurile anuale cu astfel de fonduri? Cat a fost rata de crestere a actiunilor la fondurile de la Certinvest?

Corectati-ma daca nu am inteles bine: fondurile astea iti iau banii si incep sa se joace cu ei (cumpara si vand actiuni, obligatiuni emise de primarii, etc.). La un an (de exemplu) de cand ai bagat banii, valoarea fondului poate sa creasca sau sa scada in functie de cat de bine s-au descurcat brokerii lor pe bursa (si nu numai).
Am inteles bine? Pana acum cum s-au miscat fondurile astea?
Stie cineva de fondurile Raiffeisen: Prosper si Benefit. Am vazut ca nu au prea multi investitori dar ca si activitate pe bursa Raiffeisen este cea mai activa, e drept ca oferta nu a fost lansata decat la sfarsitul lui iunie. Ar fi mai bune fondurile de la TLV? Sunt sigure? Adica sunt cumva asigurate de BNR. Nu pierderea, dar daca vrei sa rascumperi esti asigurat ca iti vezi banii inapoi.
Am mai activat acest thread pentru ca este o buna opurtunitate de investitie, mai buna decat depozitele la banca

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate