Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Site realizat cu "Publisher 2003"

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
tavy_m

tavy_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.07.2004
Sal. tuturor,
Ca tot romanul, care are un PC mai de doamne-ajuta in casa si o conexiune la internet, am incercat si eu sa realizez cu forte proprii un site simplu, asa ca pentru incepatori. Cum nu ma pricep la programare php (sau cum i-o mai zice) am ales sa realizez site-ul cu ajutorul programului Publisher din pachetul MS OFFICE 2003. Cel putin aparent, cu acest program poti face un site, nu foarte complex, fara sa ai cunostinte de programare.
Am realizat site-ul (1 pagina principala - index - si inca 5 pagini apelabile din meniu), am salvat totul in format html sau htm (care drk o fi diferenta?) si a rezultat un fisier "index.html" si un folder "index_files" in care se gasesc celelalte 5 pag. secundare in format htm si fisierele marunte aferente tuturor celor 6 pagini.
Pana aici totul pare ok, pt ca pe calculatorul meu site-ul functioneaza perfect (ofline, cum ar veni), problema apare dupa upload. Cand il trimit la locul lui acolo in domeniul pe care l-am creat pt. el, gata s-a terminat. Dupa upload, cand incerc sa-l deschid ca pe un site oarecare, nu apare nimic - ca si cand nu ar fi nici un fisier uploadat acolo.
C-am asta ar fi problema. Cum sa fac ca siteul meu sa funtioneze si pe net, nu numai la mine acasa?
Multumesc anticipat tuturor celor care vor incerca sa ma ajute.

#2
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
1. Cu ce program ai uploadat?
2. In acel program cu care ai uploadat iti arata fisierele uploadate?
3. Ce iti apare cand incerci sa deschizi siteul? The page cannot be found sau iti apare ecranul complet alb?

#3
tavy_m

tavy_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.07.2004

 radetzy, on Jul 21 2006, 20:25, said:

1. Cu ce program ai uploadat?
2. In acel program cu care ai uploadat iti arata fisierele uploadate?
3. Ce iti apare cand incerci sa deschizi siteul? The page cannot be found sau iti apare ecranul complet alb?
1. Cu "Total Comander", "Smart FTP" si "Ultra fxp" pe rand, bineinteles
2. Toate programele cu care am uploadat imi arata ca fisierele au ajuns cu bine la destinatie, adica se vad.
3. "The page cannot be found"

In plus: -  am incercat pt. fisierul index, pe rand, ambele extensii (htm si html)
             - daca uploadez un index facut de proba cu FrontPage functioneaza, dar numai cu extensia html,  
             cu  htm nu merge, din pacate cu FrontPage nu-mi ies decat niste "case daramate", nu stiu sa lucrez
             cu el, iar cu Publisher-ul am problema asta.

#4
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 tavy_m, on Jul 21 2006, 20:11, said:

1. Cu "Total Comander", "Smart FTP" si "Ultra fxp" pe rand, bineinteles
2. Toate programele cu care am uploadat imi arata ca fisierele au ajuns cu bine la destinatie, adica se vad.
3. "The page cannot be found"

In plus: -  am incercat pt. fisierul index, pe rand, ambele extensii (htm si html)
             - daca uploadez un index facut de proba cu FrontPage functioneaza, dar numai cu extensia html,  
             cu  htm nu merge, din pacate cu FrontPage nu-mi ies decat niste "case daramate", nu stiu sa lucrez
             cu el, iar cu Publisher-ul am problema asta.
Ai optiune de al face html si apoi Publish to the web in prima grila.Daca nu vrei sa-ti gaseasca el un hosting , cauta tu pe net , Free web hosting si vei gasi , carca , dar ai grija unde faci domeniul!

#5
ISseby

ISseby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.07.2006
Daca fisierele s-au salvat .htm schimba-le in .html. Sincer nu stiu care e diferenta insa am patit si eu la fel. Extensia o schimbi pur si simplu editand denumirea fisierului.

#6
tavy_m

tavy_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.07.2004
Cred ca s-a rezolvat. Whitewizard a avut dreptate. A mers facand uploadul folosind facilitatea pe care o ofera Publisherul. Am uploadat pe 2 domenii (www.as.ro si www.lx.ro) si merge pe amandoua. Cu programele de FTP nu a vrut nicicum. Se incarca destul de greu, dar asta este o alta socoteala. Tre' sa mai umblu pe la poze, sa mai optimizez site-ul. De aicea cred ca ma descurc.
Multumesc mult pentru ajutor! Eu nu m-am gandit ca ar fi vreo diferenta intre upluad-ul cu un program oarecare de FTP si optiunea de upload a lui Publisher.
Inca o data multumesc mult!
:D

#7
profmihai

profmihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.09.2007
pai care este optiunea asta directa? cum ai facut??? ca eu tot ma chinui cu ftp uploaderul asta...

Edited by profmihai, 09 July 2009 - 12:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate