Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

internet pe laptop prin telefonul mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Turly

Turly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.10.2006
se poate foarte simplu utiliza telefonul ca si modem la pc/laptop. am facut doar pe windows aceasta legatura.
va trebuie un telefon, o cartela orange preferabil cu net (orange wap) activat.

pentru a te asigura ca merge internetul, incearca sa deschizi o pagina de net de pe telefon. setarile pe telefon pentru a accesa proxy-ul orange trebuie sa fie facute.

in prima etapa, conectezi telefonul la pc/laptop. (trebuie sa ai aplicatia cu driverele instalata)

- Mergeti in "Control Panel"
- Alegeti "Phone and Modem Options" (asa e in XP, in 9x e Modems)
- Alegeti modemul telefonului si dai click pe Properties
- Click pe tab-ul "Advanced"
- Adaugati la "Extra initialization commands":

AT+cgdcont=1,"IP","wap","",0,0

- Dupa asta se face o conexiune dial-up normala care sa foloseasca modemul telefonului
- Numarul dial-up este: *99#

Ca sa faci conexiunea dial-up trebuie sa mergi in control panel , unde dai la network connections, apoi pe lateral ai create a new conection...dai next, connect to the internet, set up my conection manually, connect using a dial-up modem, next, selectezi modemul telefonului, next, la isp scrii orange la phone number scrii *99#, next, next, si daca vrei o iconita pe desktop...atat.

SETARI PENTRU INTERNET EXPLORER.

- Mergeti la 'Internet Options', Connections
- La 'Dial-up and Virtual Private Network settings' alegeti conexiunea dial-up care foloseste ca modem telefonul vostru mobil
- Click 'Settings...'
- Bifati 'Use a proxy server for this connection...'
- La 'Address' scrieti wap.orange-gsm.ro (sau 62.217.247.252)
- La 'Port' scrieti 8799
- Click OK, OK

pentru a te bucura pe deplin de avantajele oferite si a putea intra chiar si pe yahoo messenger de pe pc/laptop te rog sa imi dai un pm pentru a-ti da un program.... (imi rezerv dreptul de a nu posta acest program aici)

Edited by Turly, 18 February 2008 - 16:40.


#20
galka1978

galka1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2008
salut am facut setarile la pc merge bine net-ul dar mai putin mes si mail ce setari treuie sa mai fak sau ce program mai trebuie?

salut am facut setarile la pc merge bine net-ul dar mai putin mes si mail ce setari treuie sa mai fak sau ce program mai trebuie? id meu este silviu_stc pana fac setarile intru cu tel

#21
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
si ce ai vrea sa luam noi legatura cu tine ca sa-ti rezolvam problema?
pt messenger uita-te la setari si la proxy pune ip-ul de mai sus
bafta!

#22
raul_br

raul_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 28.06.2007

View PostTurly, on Feb 18 2008, 17:39, said:

se poate foarte simplu utiliza telefonul ca si modem la pc/laptop. am facut doar pe windows aceasta legatura.
va trebuie un telefon, o cartela orange preferabil cu net (orange wap) activat.

pentru a te asigura ca merge internetul, incearca sa deschizi o pagina de net de pe telefon. setarile pe telefon pentru a accesa proxy-ul orange trebuie sa fie facute.

in prima etapa, conectezi telefonul la pc/laptop. (trebuie sa ai aplicatia cu driverele instalata)

- Mergeti in "Control Panel"
- Alegeti "Phone and Modem Options" (asa e in XP, in 9x e Modems)
- Alegeti modemul telefonului si dai click pe Properties
- Click pe tab-ul "Advanced"
- Adaugati la "Extra initialization commands":

AT+cgdcont=1,"IP","wap","",0,0

- Dupa asta se face o conexiune dial-up normala care sa foloseasca modemul telefonului
- Numarul dial-up este: *99#

Ca sa faci conexiunea dial-up trebuie sa mergi in control panel , unde dai la network connections, apoi pe lateral ai create a new conection...dai next, connect to the internet, set up my conection manually, connect using a dial-up modem, next, selectezi modemul telefonului, next, la isp scrii orange la phone number scrii *99#, next, next, si daca vrei o iconita pe desktop...atat.

SETARI PENTRU INTERNET EXPLORER.

- Mergeti la 'Internet Options', Connections
- La 'Dial-up and Virtual Private Network settings' alegeti conexiunea dial-up care foloseste ca modem telefonul vostru mobil
- Click 'Settings...'
- Bifati 'Use a proxy server for this connection...'
- La 'Address' scrieti wap.orange-gsm.ro (sau 62.217.247.252)
- La 'Port' scrieti 8799
- Click OK, OK

pentru a te bucura pe deplin de avantajele oferite si a putea intra chiar si pe yahoo messenger de pe pc/laptop te rog sa imi dai un pm pentru a-ti da un program.... (imi rezerv dreptul de a nu posta acest program aici)


Salut!
Vreau si eu sa te/va intreb daca,folosind aceasta metoda scrisa mai sus,o sa am net pe laptop direct de pe telefon(SE w810i)?
si inca ceva: Daca am optiunea Wap Unlimited activata si folosesc aceasta configuratie,in afara de cei 3,5eur pe care i-am dat sa activez optiunea,atunci cand o sa intru pe net de pe laptop(folosind telefonul ca modem) o sa ma mai taxeze? Sau o sa am net gratuit timp de 3 luni de zile?!\

Cheers!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate