Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Problema cu turatia calculatorului

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
championul

championul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.06.2006
Salut! Azi dimineata cand am deschis calculatorul m-am ivit de o problemă: Turația calculatorului a început să crească, nivelul zgomotului la fel. N-am apucat nici măcar să intru până în Windows! Făcea de parcă în următoarele 5 secunde ar exploda. L-am scos din priză, l-am deschis după 5 min și problema a dispărut.

Ce este această, problemă, din ce cauză a apărut, cum pot să o remediez în caz că mai apare?

Menționez că este prima dată când mă confrunt cu o astfel de problemă
Mulțumesc anticipat

#2
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
Omule, te rog eu, exlica-te. Cum vine asta cu "turatia calculatorului"? cum ti-ai dat seama? de unde ai dedus iminenta unei explozii?
Bun, lasand la o parte subiectivismele tale, am inteles ca se auzea un zgomot puternic (probabil ca de rasnita) si ti-a fost teama si l-ai inchis. Probabil e produs de ventilatorul sursei, sau de alta elice de racire din interiorul carcasei. Daca e de la sursa, atunci trebe desfacuta, curatata de praf, rearanjat ventilatorul si totu va fi ok. La fel si cu alte chestii de racire.

#3
championul

championul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.06.2006

View Postianus, on Jul 15 2006, 08:30, said:

cum ti-ai dat seama? de unde ai dedus iminenta unei explozii?


1.mi-am dat seama de la zgomotul produs
2.de la faptul ca zgomotul se auzea din ce in ce mai tare

#4
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
Ti-am zic care e problema, zgomotul trebuie sa vina de la un ventilator de racire, cel mai probabil al sursei. Daca nu te pricepi sa demontezi sursa si s-o cureti, apeleaza la cineva, sau mergi int-un service. Verifica si celelate ventilatoare de carcasa si coolerul.
Si inca ceva: nu prea exista "turatia calculatorului". Daca zici ceva de turatie te referi la o componenta anume care se invarteste, de pilda un cooler etc.

Edited by ianus, 15 July 2006 - 08:21.


#5
championul

championul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.06.2006
ok ms pentru ajutor  :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate