Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Problema Video 3D

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
bineinteles

bineinteles

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2006
Salut. Am o problema cu sistemul si nu am reusit inca sa ii determin cauza. Am un intel p3 500 mhz, Motherboard IBM 6574D1G, 128 SDR, Quantum Fireball 13.0 Gb, (initial) S3 Savage 4 Video Card 8 mb (AGP) . Bineinteles ca am incercat sa schimb placa video, prima data cu un GeForce 2 mx 400, sistemul a recunoscut`o, drivere latest, tot, doar ca in tot ce insemna 3D se vedeau doar triunghiuri in diferite culori... Am inteles ca memoria RAM este defecta pe ea (aceasta pica toate testele d3d in dxdiag ). Am schimbat`o cu o Riva TNT 2, drivere instalate (61.77) ultimele de la nVidia in care mai apare RIVA TNT2, de data asta jocurile 3d merg dar pe Software, pe Opengl, texturile capata culori diferite, pete mai degraba, iar scrisul din meniuri este indescifrabil. Problema driverelor pica din start, stiu sa instalez drivere si tot tacamul, DirectX 9.0c, Direct Draw, Direct 3D, Accelerated Graphics Port (AGP) sunt toate enabled in Run/DxDiag/Display ( aici insa la primul din testele Direct 3D, "hardware-accelerated Direct3D 7 interfaces", logo`ul de pe cubul direct X este indescifrabil, acest test decurgand bine doar daca setez " disable " la AGP; celelalte 2 teste 8, respectiv9, decurgand insa bine ),am setat si Display settings/Troubleshooting/Full Hardware Acceleration + " enable write combining ". In BIOS ( care este din pacate in germana), am dat video AGP nu PCI. Deci nu cred ca este nici de acolo.  
In principiu nici o placa video nu functioneaza corect, in afara de S3 Savage 4, cea cu care am cumparat sistemul.
Suspectez BIOS`ul, deoarece versiunea este veche ( Nov 1999 ). Trebuie updatat ? Am atasat un txt cu toate informatiile despre BIOS`ul meu.

Astept sugestii legate de cauza si eventuale solutii.

                                                                                                       Multumesc.

Attached Files



#2
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006
iti vand eu o geforce 2 mx400, 64 MB/128 biti. merge garantat si perfect

#3
bineinteles

bineinteles

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2006

View PostConstantinD, on Jul 13 2006, 13:13, said:

iti vand eu o geforce 2 mx400, 64 MB/128 biti. merge garantat si perfect

Pai zi`mi si mie cat vrei p ea si din c oras esti... ma gasesti la ID Yahoo! : innersilencedotcom

#4
WiseMan

WiseMan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.01.2005
Am avut si eu un sistem identic cu al tau si am avut aceiasi problema. Dupa ce am schimbat naispe placi video am realizat ca pana la urma tot driverele erau "buba". Incearca sa pui o versiune mai veche de drivere si incearca cat mai multe "sortimente". Tu degeaba instalezi direct X 9 daca placa ta video nu are suport nici macar pentru versiunea 8.1 (Riva TNT 2 sigur nu are). Asa ii pe sistemele astea mai vechi. Nu stiu daca asta iti va rezolva problema dar la mine a functionat si repet, aveam sistem identic cu al tau si am incercat 2 modele de placi video exact modelele descrise de tine, in exact aceiasi ordine  :D .

Good luck.

#5
bineinteles

bineinteles

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2006

View PostWiseMan, on Jul 13 2006, 13:44, said:

Am avut si eu un sistem identic cu al tau si am avut aceiasi problema. Dupa ce am schimbat naispe placi video am realizat ca pana la urma tot driverele erau "buba". Incearca sa pui o versiune mai veche de drivere si incearca cat mai multe "sortimente". Tu degeaba instalezi direct X 9 daca placa ta video nu are suport nici macar pentru versiunea 8.1 (Riva TNT 2 sigur nu are). Asa ii pe sistemele astea mai vechi. Nu stiu daca asta iti va rezolva problema dar la mine a functionat si repet, aveam sistem identic cu al tau si am incercat 2 modele de placi video exact modelele descrise de tine, in exact aceiasi ordine  :D .

Good luck.

10x dude :) I`ll try...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate