Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Probleme dupa schimbarea procesorului

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
m cata

m cata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.07.2006
Salut tuturor. :peacefingers:

La schimbarea procesoarelor amd am inteles ca trebuie aplicat un gel intre procesor si cooler. Eu am schimbat procu' athlon XP 2000+ cu sempron 2200+ fara sa folosesc gelul asta si cand dau drumul sistemului merge cateva secunde si se opreste. Am pus vechiul procesor si face la fel.
Mi se pare ciudat. Credeam ca fara o racire buna procesorul va functiona totusi cateva minute.
E normal ce se intampla?

Edited by m cata, 12 July 2006 - 06:49.


#2
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,360
  • Înscris: 23.05.2003
Ești masochist cumva? Vrei să vezi dacă-ți poți arde procesorul, sau vrei să vezi dacă funcționează C.O.P.-ul la MB?
Pune pastă termoconductoare după instrucțiunile de aici (de preferință ceva de calitate gen AS5, Ceramique sau MX-1) că altfel ești pe cale să-ți faci un breloc.

Edited by burebista, 12 July 2006 - 06:55.


#3
m cata

m cata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.07.2006

View Postburebista, on Jul 12 2006, 07:54, said:

Ești masochist cumva? Vrei să vezi dacă-ți poți arde procesorul, sau vrei să vezi dacă funcționează C.O.P.-ul la MB?
Pune pastă termoconductoare după instrucțiunile de aici (de preferință ceva de calitate gen AS5, Ceramique sau MX-1) că altfel ești pe cale să-ți faci un breloc.

Multumesc pentru raspuns si pentru rapiditate. "Meseriasul" pe care il cunosc eu mi-a spus ca fara cooler sistemul incarca si merge fara probleme cat timp nu rulez aplicatii care sa solicite f. mult procesorul. Dupa ce termin de scris ma duc sa-l bat. Multumesc din nou...

#4
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postm cata, on Jul 12 2006, 07:48, said:

Salut tuturor. :peacefingers:

La schimbarea procesoarelor amd am inteles ca trebuie aplicat un gel intre procesor si cooler. Eu am schimbat procu' athlon XP 2000+ cu sempron 2200+ fara sa folosesc gelul asta si cand dau drumul sistemului merge cateva secunde si se opreste. Am pus vechiul procesor si face la fel.
Mi se pare ciudat. Credeam ca fara o racire buna procesorul va functiona totusi cateva minute.
E normal ce se intampla?

nu ma face ischibitii din astea ca s-ar putea sa ramai fara el

#5
akenathon

akenathon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.02.2006

View Postm cata, on Jul 12 2006, 07:48, said:

...fara sa folosesc gelul asta si cand dau drumul sistemului merge cateva secunde si se opreste...
procu functioneaza pana ajunge la temperatura critica dupa care se opreste... ai mare grija sa nu ramai fara el...  :peacefingers:

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

procu functioneaza pana ajunge la temperatura critica dupa care se opreste... ai mare grija sa nu ramai fara el...

Nu e valabil si ptr procul sau. Chiar daca versiune a lui de proc s-ar putea sa aiba protectie interna, s-ar putea ca placa de baza sa nu o suporte. Chiar si Intelurile se strica dupa ce functioneaza un timp indelungat fara cooler.

Practic este posibil sa se arda chiar foarte repede. Deci pasta si un cooler bun cat nu s-a intamplat nimic. Iar "Meseriasul" ar trebui impuscat....

#7
m cata

m cata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.07.2006
Multumesc pentru raspunsuri. Pasta termoconductoare o sa fac rost peste vreo 2 zile si abia atunci o sa vad daca am ars amd-urile  :death: .
Stiam si eu ca procesoarele cand ating o temperatura maxima (care poate fi setata din bios) se opresc dar nu credeam ca pot ajunge la temperatura asta in 4-5 secunde cum se intampla la mine. Oricum nu mai incerc nimic pana nu cumpar pasta...
Cat despre meserias... :ciocan: .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate