Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

DMA off la un hdd sata WD 80GB

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
pishty

pishty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.05.2006
Am un sistem cu CPU P4 2,6GB,placa de baza ASUS P5P800-MX,HDD Western Digital 80 GB SATA,3 memorii de 256 MB Geil.Problema e ca dupa ce am instalat sistemul de operare,si cateva programe utilitare,se misca greu,il verific cu Nero info tools si la hdd imi zice ca e DMA-ul off.Am schimbat toate configuratiile posibile din bios,s-ata,p-ata,enhanced, degeaba...Am mai avut si acasa aceeasi problema cu un hard sata,pana la urma mi-am luat altul pe ide pe care un instalat sistemul de operare.Aici insa este la serviciu si nu pot sa cumpar eu alt hard!!! Deci,a mai intalnit cineva problema asta,are cineva vreo solutie viabila ?!?

Attached Files



#2
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Ti enabled DMA-ul din Bios ?

#3
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postpishty, on Jul 11 2006, 10:29, said:

Am un sistem cu CPU P4 2,6GB,placa de baza ASUS P5P800-MX,HDD Western Digital 80 GB SATA,3 memorii de 256 MB Geil.Problema e ca dupa ce am instalat sistemul de operare,si cateva programe utilitare,se misca greu,il verific cu Nero info tools si la hdd imi zice ca e DMA-ul off.Am schimbat toate configuratiile posibile din bios,s-ata,p-ata,enhanced, degeaba...Am mai avut si acasa aceeasi problema cu un hard sata,pana la urma mi-am luat altul pe ide pe care un instalat sistemul de operare.Aici insa este la serviciu si nu pot sa cumpar eu alt hard!!! Deci,a mai intalnit cineva problema asta,are cineva vreo solutie viabila ?!?

uita-te in manualul mobo cum trebuie sa setezi in bios (acolo scrie ce tre facut cand ai sata+ata; sata simplu; 2 sata+ata; 1sata+2ata etc)
pe urma te duci in device manager (la controller) si vezi sa nu fie setat cumva pe pio (tre sa-l pui dma)

Edited by kretzu77, 11 July 2006 - 09:36.


#4
pishty

pishty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.05.2006
Indiferent in orice configutarie le-as pune;in plus nu am decat un hard si un cd-rom,am scos cd-romul si tot asa face:chestia e ca rescriu driverele de ide,dau restart,imi arata ca e DMA on,apoi daca rulez ceva,un Win RAR,de exemplu,sa dezarhivez un fisier,se da peste cap,in loc sa dureze 5-6 min la o arhiva de 4-5Gb,il face in 50 min.Am luat ultimele drivere de ide de la Microsoft,de la producator,si tot asa se comporta.acum de exemplu e on,dupa ce am rescris driverele de ide

Attached Files



#5
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Ai instalat driverele placii de baza?

#6
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postpishty, on Jul 11 2006, 12:33, said:

Attachment attachmentAttachment attachmentIndiferent in orice configutarie le-as pune;in plus nu am decat un hard si un cd-rom,am scos cd-romul si tot asa face:chestia e ca rescriu driverele de ide,dau restart,imi arata ca e DMA on,apoi daca rulez ceva,un Win RAR,de exemplu,sa dezarhivez un fisier,se da peste cap,in loc sa dureze 5-6 min la o arhiva de 4-5Gb,il face in 50 min.Am luat ultimele drivere de ide de la Microsoft,de la producator,si tot asa se comporta.acum de exemplu e on,dupa ce am rescris driverele de ide

vezi ca site-ul asus ai un chipset V7.2.2.1006/28.12.05
poate mere cu drivere mai noi

vezi ca in manual scrie ceva de enhanced mode in bios ... vezi acolo ce si cum

Edited by kretzu77, 12 July 2006 - 13:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate