Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Voi cu cat ati cotizat la BAC?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005
ei bine, lucrarile mele nu au fost supraapreciate pentru ca a trebuit sa depun contestatie. pentru umflarea notei si-a aranjat lumea in particular cu mult mai multi bani, si ca sa nu bata la ochi prea multe note bune, i-au dezavantajat pe altii care ar fi meritat mai mult, dar care nu si-au imaginat ca aici trebuia sa dai bani ca sa fii apreciat la adevarata valoare(pentru ca, nu-i asa?, un elev inteligent nu copie si nici nu isi doreste sa o faca).. banii care au ajuns la supraveghetori au fost pentru a "crea o atmosfera mai lejera" in sala. si au fost multi care au luat banii degeaba. eu dau admitere la facultate si media de la bac conteaza doar 10%, dar am dat banii aia pentru ca nu mi-ar fi picat bine ca un alt coleg (corijent) sa ia nota mai mare pentru ca am fost eu mai cu mot si nu am vrut sa dau nimic. singura proba unde poate nu meritam 10 a fost sportul pentru ca nu pot sa stau in maini si nu fac 20 de flotari. cat despre protocol, noi am fost obligati sa-l dam, indiferent cat de intelectuali am fi fost.

#20
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
nu ar trebui sa existe nici un protocol nentru note mari ci doar invatat/copiat si cam atat. protocolul e o aberatie inventata de elevi, acceptata de supraveghetori ca deh...implica bani si atentii si asta se mai cheama si luare de mita. Chit ca nu e in bani, e aceeasi chestie.

Am dat si eu bac-ul, si pe vremea mea exista "protocolul" dar sa dau bani ca sa trec de un examen....NO WAY. Mai bine tocesc toata vara si il iau in toamna decat sa umflu niste buzunare.

Prost obicei si-au format profesorii, medicii etc...daca totul se rezuma la bani in ziua de azi, daca totul se rezuma la a-ti fura singur caciula nu ma mir ca se duce de rapa tara asta...

#21
BNG

BNG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.03.2005

View Postangel, on Jul 18 2006, 14:23, said:

Am dat si eu bac-ul, si pe vremea mea exista "protocolul" dar sa dau bani ca sa trec de un examen....NO WAY. Mai bine tocesc toata vara si il iau in toamna decat sa umflu niste buzunare.

Pe bune? Eu unu as prefera sa "umflu" niste buzunare decat sa pierd toata vara tocind si implicit pierzand admiterea la o facultate buna.
Si daca tot ai spus, pai cam asta e rolul protocului, sa treci examenul... :)

#22
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005

View PostBNG, on Jul 18 2006, 15:09, said:

Pe bune? Eu unu as prefera sa "umflu" niste buzunare decat sa pierd toata vara tocind si implicit pierzand admiterea la o facultate buna.
Si daca tot ai spus, pai cam asta e rolul protocului, sa treci examenul... :)

da, din pacate asta e rolul.

cum era insa pe vremea comunismului atunci ? nu am habar pentru ca eram in clasa a 4-a (si nu am ajuns niciodata pionier :( )  cand a inceput revolutia dar cred ca nu era chiar asa.

Pe vremea aia cred ca se invata mai bine, exista probabil teama aceea de "securitate" care securitate insemna multe pentru oamenii de rand, si nu prea cred ca aveau tupeul profesorii sa ceara bani de la elevi. Exista teama probabil ca vei fi privit foarte urat daca ai note mici, teama ca nu o sa ajungi cineva, teama ca o sa ramai doar cu 12 clase si o sa fii trimis la munci agrare...

dar de atunci s-a trecut la o democratie prost inteleasa de multi oameni, la libertatea de a face orice fara a-ti fi teama ca cineva o sa vina in miezul noptii si sa te intrebe de ce ai luat bani sau de ce ai dat bani.

Parca asa era din cate am auzit de pe la cei mai in varsta...

#23
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005

View PostBNG, on Jul 18 2006, 15:09, said:

Pe bune? Eu unu as prefera sa "umflu" niste buzunare decat sa pierd toata vara tocind si implicit pierzand admiterea la o facultate buna.
Si daca tot ai spus, pai cam asta e rolul protocului, sa treci examenul... :)
crezi ca nu ai avut suficient timp ca sa invesi pentru sesiunea iunie-iulie sau cum?

Quote

decat sa pierd toata vara tocind
nu trebuie sa tocesti, ci sa inveti. te pronunti de ca si cum ar fi un chin sa iti cultivi propria cultura. cei care nu stiu sa invete ci doar sa toceasca vor intampina mari greutati in facultate, la cursurile kilometrice care trebuiesc invatate.

Edited by andragony, 18 July 2006 - 22:06.


#24
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
hehehe :)

din fericire am facut parte dintre cei care au trecut pe baza "protocolului" si daca nu ar fi fost atat de amabila supraveghetoarea de la Istorie sa ne dicteze subiectele din manual nu ar fi trecut nimeni din sala aia. :D

nu am "tocit" niciodata era doar un mod de exprimare. nu am invatat niciodata temeinic plus ca imi faceam temele din an in paste sau vechea metotda, copiat de la un coleg in pauza, dar cu toate astea am absolvit cu brio liceul. Prind repede din zbor, nu am nevoie sa tocesc ca sa invat ceva. Cat despre facultate, am nimerit la jurnalism-engleza. :)

#25
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005
postul ala nu era pt tine, ci pentru BNG.... sau te-ai simtit cu musca pe caciula? :P

#26
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
ah lol :D de-abia la ora asta vazusi, eram distrat la ora aia plus ca aveam ceva de muncit :P

dar am zis si eu ceva asemanator si poate de aia m-am simtit si eu :)

#27
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Eu ma intreb cati bani o fi data ala de la mine de la liceu care a luat 9 si ceva la romana pe caracterizarea lui Ion  -_-

#28
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006

View PostJaqueline, on Jul 23 2006, 13:24, said:

Eu ma intreb cati bani o fi data ala de la mine de la liceu care a luat 9 si ceva la romana pe caracterizarea lui Ion  -_-
Cum îl cheamă? Spune-i numele, prenumele și liceul.

#29
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Post*Victor*, on Jul 23 2006, 13:31, said:

Cum îl cheamă? Spune-i numele, prenumele și liceul.
....si codul numeric personal?  <_<

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate