Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Ce electrocasnice ati cumpara ... acum ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mi-e_lene

mi-e_lene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 09.05.2005
salut,

ipoteza de lucru: s-a achizitionat apartament.
trebuie refacut complet. vremurile au trecut peste noi, am mai vazut (comentat, gustat...)  intre timp cate ceva pe la prieteni, pe afara, pe unde s-a putut.
Daca ar fi sa cumparati de la zero acum ce ati achizitiona ? Si cam care ar fi argumentul pentru optiunea exprimata ?
Si cand spun electrocasnice ma refer la masina spalat vase, spalat rufe, dryer, cuptor, plita, gratar electric ... cu tuf vulcanic (nu stiu daca e chiar corect ce am scris aici), tocator resturi menajere, combina frigorifica.
Pe moment nu spun preferintele mele, dar sunt curios daca se mai gasesc pe undeva electrocasnice GE.

Pot interveni, ba chiar sunt bineveniti (din punctul meu de vedere) "oamenii" din domeniu.


Numai de bine,
cristian

#2
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006

View Postmi-e_lene, on Jul 10 2006, 18:50, said:

salut,

ipoteza de lucru: s-a achizitionat apartament.
trebuie refacut complet. vremurile au trecut peste noi, am mai vazut (comentat, gustat...)  intre timp cate ceva pe la prieteni, pe afara, pe unde s-a putut.
Daca ar fi sa cumparati de la zero acum ce ati achizitiona ? Si cam care ar fi argumentul pentru optiunea exprimata ?
Si cand spun electrocasnice ma refer la masina spalat vase, spalat rufe, dryer, cuptor, plita, gratar electric ... cu tuf vulcanic (nu stiu daca e chiar corect ce am scris aici), tocator resturi menajere, combina frigorifica.
Pe moment nu spun preferintele mele, dar sunt curios daca se mai gasesc pe undeva electrocasnice GE.

Pot interveni, ba chiar sunt bineveniti (din punctul meu de vedere) "oamenii" din domeniu.
Numai de bine,
cristian

Aragaz - omu tb sa manance.
Frigider - daca mananca si gateste ii mai si ramane.
Televizor - omu dupa ce mananca bea o bere si se uita la tv.
Masina de spalat - daca omu face toate chestiile de mai sus, se mai si murdareste.
Hota - pt aragaz - un moft.
Cuptor cu microunde - fineturi, cum faci o ciorba in el ?, il iei dupa toate celelalte

#3
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Teoretic, Genco ar trebui sa aduca GE.

Practic cred ca s-au reorientat, pentru ca-s prohibitive dpdv pret. Mai bine-ti faci casa decat sa iei electrocasnice de la ei... :D

#4
mi-e_lene

mi-e_lene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 09.05.2005
:)
multumesc pt raspunsuri (pana acum e bine :)) )

@zoro2 ... interesant
@Dana H senx dar au un site vraiste. de ge ma interesam pentru ca au fost primii la care am vazut tocator resturi menajere. acum n-am gasit decat la franke ... alti celebrii. cred ca pentru acest tocator si pentru grill cu roca vulcanica am sa ma uit pe afara, ca pe aici, sincer mi se par mult 300 E pentru aceste scule.

ca idee, ma asteptam la raspunsuri care sa vizeze ideea, principiul nu neaparat nume, si in nici un caz enumerari...:))

numai de bine
cristian

Edited by mi-e_lene, 12 July 2006 - 16:05.


#5
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Nu prea inteleg ce urmareste sa afle exact autorul acestui topic...  Ce electrocasnice ne-am cumpara noi  ?  Sau ce electrocasnice ii sunt necesare ?


  La a doua intrebare NOI

#6
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Nu prea inteleg ce urmareste sa afle exact autorul acestui topic...  Ce electrocasnice ne-am cumpara noi  ?  Sau ce electrocasnice ii sunt necesare ?


  La a doua intrebare NOI nu putem raspunde :) In general cumperi ce ai nevoie,iar nevoile sunt intotdeauna individuale si nu trebuie sa coincida neaparat cu ale celorlalti. Afli si singur ce iti trebuie. E logic :)  Cred...

Nu stiu ce e cu "dublura" de  mai sus a postului meu  :D

Edited by Airwaves, 12 July 2006 - 16:17.


#7
mi-e_lene

mi-e_lene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 09.05.2005
@Airwaves & all

reformulez (mea culpa):
trebuie cumparate toate electrocasnicele dintr-o casa (si aici nu includ CT, Audio-TV, Media... sau chestii de constructii ... astea de reamenajari vor fi probabil intr-un alt post, alti nervi).

Intre timp au aparut simturi in plus la masini de spalat rufe, amortizoare, ambreiaje ... puii mei.
Intre timp incep sa se vanda la noi dryere - uscatoare ok, dar unele mai si precalca, ca sa nu spun calca in functie de material - scoti articolul il pui pe tine si poti pleca pe strada.
Intre timp poate vreau sa nu mai am in gunoi decat hartie, ambalaje, pet-uri iar resturile menajere sa fie tocate si duse pe teava .... elegant si confortabil.
Masinile de spalat vase (este clar ca trebuie una - daca eu sunt lenes restul familiei sunt ca la hotel - OK ? - si asta e valabil la toate tipurile de electrocasnice, si poate cu asta trebuia sa incep...) ca si dryerele pot sau nu sa beneficieze de "condensatie".
Grill cu roca vulcanica: poate fi gaz sau electric oricum imi surade ideea, dar ofertantii sunt 2 pana acum, iar 300 E pt un grataras chiar mi se pare mult (putem discuta pe aceasta tema).
Combine frigorifice, ok, marketing, alea alea, dar sunt no frost, antibacterine, sunt nume care afirma ca ofera garantia temperaturii setate indiferent de cate ori deschizi usa ...
si fanteziile pot continua ...

In spiritul/spiritele astea am deschis topicul.
Daca, si sigur recitesc topicuri vechi de 3 ani referitoare la CT, aer conditionat, spalat vase, rufe... un zambet reapare in coltul gurii (si e foarte normal sa fie asa - alta discutie).
Daca e de ales, ce alegem in 2006 astfel incat sa ne simtim confortabil o oarecare perioada, ... si sa platim rate la banca linistiti si ... impacati...

numai de bine
cristian

ps vorbim numai de masinarii noi (din tara sau din strainatate).


spre exemplu, poate spune cineva cat costa un miele rufe + uscator de 5 Kg ? Si cum se comporta pe partea de uscare ?

Edited by mi-e_lene, 12 July 2006 - 20:58.


#8
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005

Quote

spre exemplu, poate spune cineva cat costa un miele rufe + uscator de 5 Kg ? Si cum se comporta pe partea de uscare ?

Daca vrei o parere, eu as zice sa nu te complici. Am luat o jucarica d-asta Siemens si zau daca folosesc uscatorul de 2 ori / an, in general airna. Dar daca vezi inc e hal mototoleste rufele, renunti sa-l mai folosesti.

Ma rog, al meu e editie de colectie (2000), cand aveam si eu boli "moderniste"  :D Acu mi-as lua un manechin d-ala de pui camasa pe el, il umfli si s-a calcat (tot Siemens, mi se pare), dar 1000 EUR ? :w00t: Sau aspiratoru ala Eletrolux in forma de OZN care se plimba singur prin casa (daca mai ai si un caine, distractia e garantata  :lol: )

#9
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Depinde cati bani vrei sa investesti in aparatura
Poti lua foarte multe daca ai buget mare.Eu as lua
Aragaz
Frigider
Cuptor Microunde
Hota
Aer conditionar
Televizor plasma/lcd
Sistem boxe+dvd pentru televizor
2 Aparate Radio sa le pun pe unde vreau sa ascult muzica sau combina/casetofon
Telefon wireless
Inca vreo 2 tv-uri
Calc
Aspirator
Masina de spalat
Poate am uitat ceva.Cel mai important mi se pare frigiderul aragazul televizor

#10
mi-e_lene

mi-e_lene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 09.05.2005
Dana_H senx again. Din auzite e drept sunt uscatoare care decat reduc umiditatea (adica usuca) si cu asta basta. la astea sincer chiar nu le vad rostul din moment ce se depune un efort after sa le inmoi si apoi calcare clasica, traditionala, deci calcare manuala.
DAR, cica mai sunt unele, mai putine ca modele care in momentul in care vrei sa nu mai calci after (dar inca o data vorbim aici de articole lana si bumbac - tricouri, bluze nu camasi) au o chestie ... "hardware" care se pune inauntru, un program special si pur si simplu le netezesc datorita .... unor "aere" (jeturi) speciale.
si pur si simplu, iei bluza o pui pe tine si ... iesi in oras.

De manechin am auzit si eu (si parca tot siemens). despre 1000 euri putem vorbi ... unde in ro, eu sau us ?
model link, ceva (chiar sunt in urma cu timpul ... pt a cauta acel manechin la care cel putin pantalonii se "bloceaza" cu niste clesti speciali si apoi intra jeturile de aer prin el.


crysti_91 ... ai dreptate ...

numai de bine
cristian

ps de investit o sa investesc cat am sa pot (intotdeauna, in cazul nostru, la sfarsit, constatam ca am  investit la max dar am obtinut mai putin decat ne-am dori, dar macar sa fiu in cunostinta de cauza). care sunt solutiile alea inteligente ... de peste tot ?

Edited by mi-e_lene, 13 July 2006 - 00:04.


#11
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
1000 EUR era in Ro evident - dar la lansare, poate acuma s-o mai fi ieftinit...

Siemens Dressman

#12
razec

razec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.03.2004
pt gratarul cu stuf vulcanic sau pt. cabana de la munte -------nu vrei si o drujba cu 4 operatii?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate