Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

SCAD TARIFELE DE INTERCONECTARE

- - - - -
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#37
monel_33

monel_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2005

View Postmonel_33, on Aug 29 2006, 16:24, said:

http://www.rdslink.r..._abonamente.htm
*** Incepand cu 1 iulie 2006 tarifele se vor ieftini cu aproximativ 15%, in functie de aplicarea deciziei ANRC ce prevede scaderea tarifelor de interconectare cu operatorii de telefonie mobila.


View Posta21alex, on Sep 1 2006, 14:32, said:

De la RDS ?
Ma intreb ce preturi vrei sa mai scada la ei ...... ?
Ca nu prea cred ca se va intampla ....... Mie imi convin ... sunt mai bune ca la RTL ... spre exemplu ...... ca sa nu mai vorbim de retelele mobile .....


#38
zola

zola

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 24.10.2004

View Postmonel_33, on Sep 1 2006, 12:18, said:

Fiecare operator face ce vrea ! In principiu pentru multa lume nu s-a schimbat nimic ...

Eu astept o scadere de preturi de la RDS , Cosmo , Zapp.
Eu cred ca ar fi cazul ca ceilalti sa scada.  :angry: Astia mici tot au scazut.Sper ca cei din urma sa cresca atat de mult incat sai faca pe cei 2 mari sa-si alinieze tarifele.

#39
monel_33

monel_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2005

View Postzola, on Sep 1 2006, 14:34, said:

Eu cred ca ar fi cazul ca ceilalti sa scada.  :angry:

Decizia ANRC a scazut veniturile gigantilor ... si tu acum te astepti ca ei sa mai scada si preturile ...  Lololoi

#40
zola

zola

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 24.10.2004

View Postmonel_33, on Sep 1 2006, 14:37, said:

Decizia ANRC a scazut veniturile gigantilor ... si tu acum te astepti ca ei sa mai scada si preturile ...  Lololoi
Am aratat cum. daca astia mici dau cu tarifele la blana oricum au mari probleme pentru ceilalti mari termina oricum mai multe apeluri la ei in retea. Singura calea este sa cresti oricum, asa cum face Cosmote ca sa incepi sa pui presiune pe terminarea de tarife in retea si o sa vezi cum si ceilalti scad preturile sub o forma sau alta.

#41
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Pana una alta, tarifele de interconectare au scazut acum cateva zile. Ar trebui sa ne asteptam la modificari de planuri tarifare?

#42
ionut.tabacaru

ionut.tabacaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.08.2005

View Postburgher, on Sep 5 2006, 16:06, said:

Pana una alta, tarifele de interconectare au scazut acum cateva zile. Ar trebui sa ne asteptam la modificari de planuri tarifare?


Nu cred ca sunt sanse... :(

#43
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
La unele firme mici pe domeniul VoIP, se face simtita scadere de preturi inclusiv in tarife. La telefonie mobila cred ca sunt slabe sanse sa scada tarifele catre end-user :(

#44
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004

View PostIgnition, on Sep 5 2006, 16:51, said:

La unele firme mici pe domeniul VoIP, se face simtita scadere de preturi inclusiv in tarife. La telefonie mobila cred ca sunt slabe sanse sa scada tarifele catre end-user :(
Eventualele modificari de tarife se vor vedea doar la operatorii care nu sunt obligati la tarife de interconectare fixe (Cosmote, Zapp, RCS&RDS, Astral-UPC, etc.)

#45
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
Oficial au scazut tarifele de interconectare la Orange !
Vodafone nu a vrut inca sa isi actualizeze site-ul  :lol:

Tariful pentru terminarea apelurilor in reteaua Orange este de 0,0721 Euro/min.
http://www.orange.ro...-tarife-ro.html

#46
Corbul2004

Corbul2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 19.01.2004

View Postnsec, on Sep 5 2006, 20:41, said:

Oficial au scazut tarifele de interconectare la Orange !
Vodafone nu a vrut inca sa isi actualizeze site-ul  :lol:

Tariful pentru terminarea apelurilor in reteaua Orange este de 0,0721 Euro/min.
http://www.orange.ro...-tarife-ro.html


0,0721 Euro/min. in  USD FACE 0,092545  


MARE SCADERE

#47
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
Tariful de interconectare a scazut de la 8,31 Eurocenti/min. la 7,21 Eurocenti/min. => -1,1 Eurocenti/min.

Ciudat ca orange isi calcula pana acum tariful de interconectare in $ iar acum vad ca au trecut pe euro  :mellow:

Nu e de mirare ca unii considera Cosmote mai scump pe motivul ca are tarifele in euro ... daca toti fac asemenea calcule  :lol:

#48
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
deci eu ma prind mai greu ... preactic in cat consta aceasta ieftinire, ptr cine este valabila si decand  tarifele vor fi mai mici ?

#49
adialex

adialex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 01.12.2004

View Postburgher, on Sep 5 2006, 16:06, said:

Pana una alta, tarifele de interconectare au scazut acum cateva zile. Ar trebui sa ne asteptam la modificari de planuri tarifare?

eu cred ca orange si cnx fiind aproape la egalitate ca nr d clienti si avand >95% din clientii de tel. mobila, aceasta decizie a anrc s-ar putea sa nu influenteze in nici un fel tarifele orange, respectiv connex.
exemplu: daca avem 10 clienti orange si 10 connex, aproximativ 50% dintre apeluri se fac in alta retea. ori in cazul noii decizii anrc, orange plateste mai putin pt interconectare connexului, dar deasemenea primeste mai putin.
eventual tarifele cosmoteului vor scadea usor, pentru ca f. multe apeluri din cosmote se duc in orange si connex, iar acum cosmote plateste mai putin granzilor. (btw: interconectarea la cosmote este tot 0,12 - deci un motiv in plus)
.

Edited by adialex, 06 September 2006 - 10:05.


#50
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004

View PostEPoX, on Sep 6 2006, 10:55, said:

deci eu ma prind mai greu ... preactic in cat consta aceasta ieftinire, ptr cine este valabila si decand  tarifele vor fi mai mici ?
scaderea tarifelor de interconectare se aplica doar pentru Orange si Vodafone ! asta inseamna ca Zapp, Cosmote, RCS&RDS, Astral-UPC, etc. platesc mai putin pentru a desfasura convorbiri in Orange/Vodafone.

eventualele schimbari de tarife se vor vedea doar in cazul Zapp, Cosmote, RCS&RDS, Astral-UPC, etc. !

Edited by nsec, 06 September 2006 - 10:49.


#51
adrian_sibiu

adrian_sibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 08.04.2006

View Postnsec, on Sep 6 2006, 11:48, said:

scaderea tarifelor de interconectare se aplica doar pentru Orange si Vodafone ! asta inseamna ca Zapp, Cosmote, RCS&RDS, Astral-UPC, etc. platesc mai putin pentru a desfasura convorbiri in Orange/Vodafone.

eventualele schimbari de tarife se vor vedea doar in cazul Zapp, Cosmote, RCS&RDS, Astral-UPC, etc. !
Le asteptam cu drag  :D

#52
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006

View Postadialex, on Sep 6 2006, 11:02, said:

avand >95% din clientii de tel. mobila
O mica corectare, au mai putin de 95% acuma..

#53
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005

View Postnsec, on Sep 6 2006, 11:48, said:

eventualele schimbari de tarife se vor vedea doar in cazul Zapp, Cosmote, RCS&RDS, Astral-UPC, etc. !

Pai nu inteleg.. daca a scazut tariful de terminare a apelurilor in reteaua Vodafone, de exemplu, Orange nu plateste mai putin catre aceasta retea? Nu ar putea, teoretic, sa scada si ei preturile? De ce doar ceilalti?

#54
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

View Posthoria.popescu, on Sep 7 2006, 07:26, said:

Orange nu plateste mai putin catre aceasta retea? Nu ar putea, teoretic, sa scada si ei preturile? De ce doar ceilalti?
Cum a mai spus cineva in acest topic: Daca Orange si Vodafone au un numar cat de cat egal de clienti si (putem presupune ca) au un nr aproximativ egal de minte vorbite de clientii unei retele catre cealalta, fiecare retea va plati mai putin celeilalte, dar... minune a matematicii... va incasa mai putin de la cealalta. Deci, in acest caz, nimic nu se castiga, nimic nu se pierde.
Singurii avantajati vor fi clientii retelelor mici care, ar putea plati mai putin pt apelurile catre Orange si Vodafone.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate