Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

I.C.E. Felix HC - 91

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
EmaAdi

EmaAdi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.05.2014

View Postcostelxoft, on 24 aprilie 2013 - 19:39, said:


Am eu un HC-91 cumparat in 1992 impreuna cu un casetofon deck realizat special pentru acest tip de calculator.
Mai am si un joystick pentru el si vreo 15 casete cu jocuri.

Totul e in stare de functionare, testat chiar luna trecuta (cu un cablu VGA pe un TV LCD).

Cat dai pe toate astea?
Eu dau pana la 100 RON daca e functional complet si dai si casetele. Vin si sa il iau. Sincer, doar pentru ca pot sa-i dau si "ca sa fie bine pentru toti, sa nu fie rau". Pentru un HC 90/91 nu poti primi mai mult de 50-60 RON, normal. Ma interesa mai mult un HC 2000, cu discheta de 3.5", pentru care as da pana la 250 RON, daca este totul ok la el. Ma poti suna la 0723.564712.

#38
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

costelxoft nu a mai intrat pe forum de mai bine de un an.
Nu cred că te va deranja la telefonul pe care ar fi mai bine să nu îl dai pe forum.
Mai ai timp să editezi mesajul, dar grăbeşte-te !
Au rămas doar 15 minute, după care doar un moderator te mai poate ajuta.

Eu am lucrat la repunerea în funcţiune a unui Hc 2000 care a stat vreo 20 de ani la păstrare în condiţii improprii.
Nu este de vânzare, nu este al meu, dar... apreciez că unul perfect funcţional, în cutia în care a ieşit din fabrică, cu sursa originală, cu documentaţie şi dischetele cu Demo-uri, merită ( cel puţin ) 100,00 de Euro.

Edited by Mos_Ilie, 28 May 2014 - 21:00.


#39
EmaAdi

EmaAdi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.05.2014

View PostMos_Ilie, on 28 mai 2014 - 20:55, said:

Salut,

costelxoft nu a mai intrat pe forum de mai bine de un an.
Nu cred că te va deranja la telefonul pe care ar fi mai bine să nu îl dai pe forum.
Mai ai timp să editezi mesajul, dar grăbeşte-te !
Au rămas doar 15 minute, după care doar un moderator te mai poate ajuta.

Eu am lucrat la repunerea în funcţiune a unui Hc 2000 care a stat vreo 20 de ani la păstrare în condiţii improprii.
Nu este de vânzare, nu este al meu, dar... apreciez că unul perfect funcţional, în cutia în care a ieşit din fabrică, cu sursa originală, cu documentaţie şi dischetele cu Demo-uri, merită ( cel puţin ) 100,00 de Euro.

Multumesc pentru sprijin. Am observat data postarii, dar ce ma costa sa scriu?
Numarul meu de telefon e suficient de public pe net ca sa nu mai aiba rost sa il protejez.

Si daca nu e Costel, poate e altcineva. Asa cum descrii tu, nu cred ca mai are cineva un HC2000, ca din cutie scos. Toate au fost folosite. Si din ce am vazut pe net, s-au mai vandut, dar 100 de euro e exagerat. In acest caz ma multumesc sa folosesc un emulator cu 12000 de jocuri, 10-15 dolari pe e-bay.
Cine il vinde nu vrea sa se imbogateasca, nici eu nu vreau sa pacalesc, dar nici sa arunc cu banii. Asa ca daca se ofera cineva, voi vedea ce pune pe masa. Amuzant e ca vorbim, dar nu prea se inghesuie nici vanzatorii, dar nici cumparatorii nu sunt coada ca la votare :) .

#40
lumyx

lumyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.08.2014
Am un HC 2000 de vanzare...nu stiu prea multe detalii legate de functionarea sa...insa pot spune ca l-am probat se aprinde un led verde de la alimentare si unul rosu de la tastatura si transmite semnal catre televizor...
pentru mai multe detalii : [email protected]

#41
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut şi bine ai venit pe forum.

Poţi pune o poză reală de calitate medie spre bună cu el ?
Ai sursa cu care a venit din fabrică ?
Tastatura cum se prezintă, ceva taste lipsă ?

Edited by Mos_Ilie, 12 August 2014 - 07:58.


#42
tehnicos84

tehnicos84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.09.2010
Salutare, daca mai e cineva!?
Caut un HC 2000, chiar si defect dar care sa aiba tastatura cat de cat buna (ma intereseaza in special tasta Symbol Shift), pentru o reconditionare.
Pentru detalii astept e-mail la adresa: [email protected].

#43
Hummer1

Hummer1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 31.12.2007
Dezgrop un topic vechi...
-intereseaza pe cineva asa ceva: Ice Felix 91+? Starea din poze, are doar sursa si un cablu.La punerea sub tesiune se aprinde un led rosu pe consola mai departe nu mai stiu... Mufa de iesire tv se misca[probabil a fost fortata]. Si mai are si cutia cu care a plecat in lume.
-Vreau sa-l vand,scumpPosted Image

Attached Files

  • Attached File  03032016194.JPG   681.05K   77 downloads
  • Attached File  1.jpg   347.94K   72 downloads
  • Attached File  2.jpg   364.83K   63 downloads
  • Attached File  3.jpg   320.58K   56 downloads


#44
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Cât de scump ?

#45
Hummer1

Hummer1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 31.12.2007
Cât se poate:-D -faceţi-mi o ofertă dacă vă interesează,sunteţi primul client şi ideea mea de preţ este 'rudă' cu aberaţiile de pe net,serios n-am idee cât valorează.

#46
Hummer1

Hummer1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 31.12.2007
Încă nu l-am pus pe net,dacă e cineva interesat cer 200 de euro+transportul(din Bacău).Cât primesc,e altă poveste...

Edited by Hummer1, 04 March 2016 - 13:25.


#47
cordell_matrix

cordell_matrix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2007
stie cineva tensiunile de alimentare a unui hc 2000, mai exact pe mufa de alimentare. multumesc

#48
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Tensiunile necesare sunt +5V ( circa 3 Amperi ) şi + - 12V ( circa 250 miliAmperi ).
Detalii pe Sursa-Calculator-Hc-2000 .

#49
cordell_matrix

cordell_matrix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2007
multam, dar pe mine ma interesa cum sa-i "dau" tensiunile in calculator. eu am sursa cu tensiunile, dar nu am mufa. :(

#50
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Conectorul respectiv nu se găseşte uşor. Am folosit o pereche de conectori Molex ( mama+tată ) de la sursele de Pc. Nu e prea elegant dar pot reveni uşor în caz că voi găsi conectorul original.

Edited by Mos_Ilie, 01 July 2016 - 15:06.


#51
geogrig

geogrig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.02.2008
Ok. Am eu ROM pentru HC91. Dar.. are cineva ROM-ul pentru IF? Interfata de floppy. Are un ROM de 32KB

#52
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
https://sites.google...rtoaca/software

#53
trafic

trafic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.09.2009
Salut.

Am intrat in posesia unui HC91 care, din pacate, are niste probleme: in primul rand tastatura nu este conectata (si pare ca lipseste si ceva din coltul stg sus-foto 2 ) la placa de baza iar, dupa cum arata lipiturile de pe placa de baza, pare ca au fost inlocuite si niste componente.
Nu am reusit sa-i fac proba pentru ca nu stiu exact cum as putea sa-l conectez la un tv lcd (nu am altceva la indemana). Am incercat cu cablu antenna insa nu am reusit, sau pur si simplu nu functioneaza placa de baza.  Conectorul video RGB este de tip DB15 dar sunt conectati doar 9 pini deci e compatibila DB9 cred.

Daca are cineva idee cum il pot conecta la un tv lcd (din conectorul RGB sau prin antenna (poate frecventa pe care s-o caut la TV )) il rog sa posteze.
Deasemenea schema pentru conectare tastatura la placa de baza (ordinea pinilor).
Eventual o idee despre cum as putea face o proba de functionare in starea actuala mi-at fi de ajutor..
Multumesc  anticipat.

Si cateva poze..

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   264.72K   36 downloads
  • Attached File  2.jpg   94.38K   35 downloads
  • Attached File  3.jpg   626.36K   35 downloads
  • Attached File  4.jpg   921.76K   33 downloads
  • Attached File  5.jpg   809.42K   34 downloads
  • Attached File  6.jpg   765.36K   36 downloads
  • Attached File  7.jpg   347.49K   34 downloads
  • Attached File  8.jpg   641.14K   36 downloads
  • Attached File  9.jpg   104.66K   35 downloads

Edited by trafic, 16 July 2017 - 15:09.


#54
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Placa aia este chinuita rau (se vad urme brutale de interventie cu letconul p e ea).

Pe partea de iesire video, modulatorul ala daca functioneaza ar trebui sa iti determine TV-ul sa faca lock pe o frecventa . De obicei modularea se facea in banda UHF (daca mai tin minte bine dupa secolul care a trecut de cand m-am jucat cu HC-uri).
Poti face bypass la modulator si sa baci in TV direct semnalele de intrare. Daca nu ma insel, modulatorul de HC primea luminanta si crominanta separat, pe cei 2 pini de intrare (sau altfel spus, un cablu S-Video clasic). Chiar si asa, daca iei doar semnalul Y de la intrarea modulatorului (luminanta) ar trebui sa obtii o imagine alb-negru pe intrarea "video In" de la TV.
Semnaul videocomplex e o combinatie a luminantei (Y) si crominantei © pe care o poti obtine cu un banal capacitor de cca 470pF pus de pe C pe Y. Semnalul il iei curat de pe Y si aduci C-ul prin condensator.

Nota: Ce e mai sus e asa, un fel de impuls in a cauta cauza pentru care nu ai imagine. Daca nici luand semnal de pe Y nu ai imagine inseamna ca problema e mai profunda si s-ar putea sa trebuiasca sa imlocuiesti niscaivai integrate de pe placa (daca nu toate).
In principiu daca placa aia e functionala se poate repara foarte usor cu un osciloscop si o schema a HC-ului, urmarind semnalele critice si inlocuind componentele defecte.

Edited by ro_explorer, 17 July 2017 - 10:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate