Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

I.C.E. Felix HC - 91

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Da, vorbeste serios, discutia poate continua unde a inceput, adica aici ;)

#20
Zugravu

Zugravu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.03.2006
Salutare.
Intr-adevar, ROMul lui HC-91 standard este foarte similar cu cel de ZX Spectrum.
Il gasesti atasat. L-am numit .txt ca nu ma lasa sa atasez cu extensia standard .rom
O arhiva buna de ROMuri de ZX Spectrum si clone poate fi gasita pe www.zxspectrum.it


ps: Nostalgicii care doresc vreun HC ar trebui sa faca o vizita la ICE Felix. Vorbesc cat se poate de serios!

Attached Files


Edited by Zugravu, 17 March 2006 - 16:29.


#21
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
pai spune o adresa :)

#22
Zugravu

Zugravu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.03.2006

 Sergiu_Q, on Mar 19 2006, 17:38, said:

pai spune o adresa :)
...Adresa la ICE Felix? Vezi www.felix.ro
Se ajunge cu metroul, la statia Pipera. Cum iesi din statia de metrou, faci stanga, si mergi pana la o strada care face stanga. O iei pe acolo, mergi inainte si vei vedea pe stanga "ICE Felix Fabrica de calculatoare electronice" scris mare, cu albastru (pe site este rosu). Cred (sper) ca portarul te va ajuta (depinde de starea lui de spirit...)

NU sunt raspunzator de consecinte!

#23
integralechoes

integralechoes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 12.07.2003

 Zugravu, on Mar 17 2006, 17:25, said:

Salutare.
Intr-adevar, ROMul lui HC-91 standard este foarte similar cu cel de ZX Spectrum.
Il gasesti atasat. L-am numit .txt ca nu ma lasa sa atasez cu extensia standard .rom
O arhiva buna de ROMuri de ZX Spectrum si clone poate fi gasita pe www.zxspectrum.it
Multumesc mult pentru ROM. de mult timp (ani de zile) caut rom-ul la hc-91 (nu 85 sau 90).
Ai cumva niste poze de foarte buna calitate la hc-91 (cu 40 taste ca acesta http://www.homecompu...40key_Large.jpg )? M-ar interesa sa vad tastele *dar poza sa fie de calitate foarte buna).
Apopro, mai am jocul Serpenti (cel cu "viermii" care se mancau unii pe altii, care venea cu hc-ul). Daca intereseaza pe cineva sa ii spuna ca pot sa i-l dau (ca format .tap sau tzx).
Paul

Edited by paulnasca, 18 May 2006 - 11:49.


#24
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 paulnasca, on May 18 2006, 11:48, said:

Multumesc mult pentru ROM. de mult timp (ani de zile) caut rom-ul la hc-91 (nu 85 sau 90).
Ai cumva niste poze de foarte buna calitate la hc-91 (cu 40 taste ca acesta http://www.homecompu...40key_Large.jpg )? M-ar interesa sa vad tastele *dar poza sa fie de calitate foarte buna).
Apopro, mai am jocul Serpenti (cel cu "viermii" care se mancau unii pe altii, care venea cu hc-ul). Daca intereseaza pe cineva sa ii spuna ca pot sa i-l dau (ca format .tap sau tzx).
Paul

Am si eu un HC de dat. E cu floppy si monitor a/n. Stiti cumva vreun muzeu al tehnicii romanesti sau asa ceva?

#25
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
M-ar interesa pe mine. E functional?

#26
professional_service

professional_service

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2007

 pstdgt, on 23rd July 2003, 11:35, said:

asa stiam si eu, ca sunt 16K de la adresa 0.

eu zisesem chestia cu cablurile+Taper ca sa copieze ROM-ul intr-un PC normal :)


SALUTARE EU POT SA ITI COPIEZ BIOS-UL RESPECTIV DE PE UN HC PE ALTUL !!!
ITI TREBUIE IN PRIMUL RAND UN PROGRAMATOR DE BIOS-URI CE COSTA UNDEVA PE LA 300 RON
SAU POATE ARANJAM CEVA DIRECT CU VANZATORUL DE PROGRAMATOARE SA TI-L COPIEZE EL
I-AM MAI TRIMIS CEVA CLIENTI SI LE-A COPIAT BIOS-URI DE PC DE LAPTOP ... ARE TOT FELUL DE ADAPTOARE IAR TU AI UN EPROM ACOLO
Eu reparam hc-uri , cumparam vindeam ... am indelungata experienta in reparatia upgrade-ul de HC-uri

A  daca are cineva un hc 91+
hc 91 PLUS
vreau sa cumpar unul
imi place tare mult meniul lui chiar mi-as dori unul cu interfat pentru unitate de floppy si imprimanta seriala sau paralela
www.electronia.ro/cv/index.html
0723728904

#27
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,197
  • Înscris: 07.01.2007
Tocmai ai raspuns cuiva care a postat acum 6 ani :)
PS. am si eu un HC  dar e 90 vad, nu e 91, daca intereseaza pe cineva, il pot oferi, s-a jucat nepoata-mea cu pixul pe taste  :lol:
e inca functional, am si sursa la el :D

Attached Files



#28
professional_service

professional_service

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2007

 paulnasca, on 23rd July 2003, 00:50, said:

Salut.
Caut de catva timp imaginea ROM al calculatorului HC-91 (poate va mai aduceti aminte... :) ) Am cautat pe Internet, dar pana acum nu am gasit (de fapt am gasit la altele similare, dar nu la hc-ul 91 fabricat de ice felix).
Ma puteti ajuta?

Ve multumesc.
Paul
Eu as putea sa te pun in legatura cu cineva care vinde programatoare de bios-uri sa iti copieze e-prom-ul respectiv bios-ul respectiv
sau ai putea sa iti cumperi un programator 300 ron costa .
Dar de multe ori am trimis clienti la acest vanzator caruia le-a copiat fot felul de bios-uri
de aici poti sa faci download continutul bios-ului respectiv ! pentru hc-ul tau :
http://www.zxspectrum.it/_12.htm
http://www.zxspectrum.it




0723728904
[email protected]
www.electronia.ro/cv/index.html

#29
softpedia7777

softpedia7777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2010
salut,

mai este valabila oferta?

va multumesc.


 Danosul, on 1st September 2009, 12:28, said:

Tocmai ai raspuns cuiva care a postat acum 6 ani :)
PS. am si eu un HC  dar e 90 vad, nu e 91, daca intereseaza pe cineva, il pot oferi, s-a jucat nepoata-mea cu pixul pe taste  :lol:
e inca functional, am si sursa la el :D


#30
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,197
  • Înscris: 07.01.2007

 softpedia7777, on 5th March 2010, 17:09, said:

salut,

mai este valabila oferta?

va multumesc.
Nu il mai am, l-am dat anul trecut cuiva care facea colectie de HC-uri.

#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
No, dacă mai sunt amatori de H.C.-uri și nu se găsesc manualele pe net mă apuc eu să le scanez (digitalizez).

#32
0sAND1s

0sAND1s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.02.2006

 djl, on 22nd August 2011, 09:41, said:

No, dacă mai sunt amatori de H.C.-uri și nu se găsesc manualele pe net mă apuc eu să le scanez (digitalizez).

Salut, am pus mai toate manualele de HC scanate pe situl de mai jos. Daca aveti ceva in plus, pot sa scanez si eu:

http://sites.google....a/documentation .

#33
levi78

levi78

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.02.2004
Am si eu un HC 91 de vanzare  :peacefingers: am si cutia in care a fost cumparat. Stare buna, functional.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004

 0sAND1s, on 29th August 2011, 09:53, said:

Salut, am pus mai toate manualele de HC scanate pe situl de mai jos. Daca aveti ceva in plus, pot sa scanez si eu:

http://sites.google....a/documentation .

Văd că ai pus și cartea cu creatul de jocuri.  :peacefingers: Chiar vroiam să întreb dacă vrea cineva s-o scanez, dar bravo ție că mi-ai luat-o înainte ;)

#35
Rcostel

Rcostel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.05.2008
Buna ziua ! Daca aveti de vanzare calculatoare romanesti HC 91 sau alt model sunt dispus sa-l achizitonez. Caut de ceva vreme un hc 2000  si tot cautandu-l au cam disparut anunturile cu cele 90, 91. Nu sunt colectionar doar pentru nostalgie. Am avut hc 2000. Va multumesc si scuze pentru offtopic.

#36
costelxoft

costelxoft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.04.2013

 Rcostel, on 04 ianuarie 2013 - 20:30, said:

Buna ziua ! Daca aveti de vanzare calculatoare romanesti HC 91 sau alt model sunt dispus sa-l achizitonez. Caut de ceva vreme un hc 2000  si tot cautandu-l au cam disparut anunturile cu cele 90, 91. Nu sunt colectionar doar pentru nostalgie. Am avut hc 2000. Va multumesc si scuze pentru offtopic.

Am eu un HC-91 cumparat in 1992 impreuna cu un casetofon deck realizat special pentru acest tip de calculator.
Mai am si un joystick pentru el si vreo 15 casete cu jocuri.

Totul e in stare de functionare, testat chiar luna trecuta (cu un cablu VGA pe un TV LCD).

Cat dai pe toate astea?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate