Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

De cate ori ati vrea sa-i chemati pe cei de la OPC?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Intrebarea care se pune, e normal/legal? Sa incerc sa fac scandal la opc poate s-o misca cineva pana acolo, unde/daca e cazul?

in primul rand vreau (cel putin azi, ca pana maine imi trece, cred) sa fac reclama proasta magazinului SPOT; M-am dus sa cumpar un cd-mp3 player; Ajung acolo, arata ca naiba, ocolesc caramizi, trec peste un gardutz viu, cobor intr-o camerutza, era full acolo; intreb asa mai repede daca acolo pot sa vad/(aflu informatii despre) un produs; tipul, de la calculator, imi zice ca nu, nu poate sa-mi arate nici un produs; Intre timp vad ca mai vine cineva, plateste, ii da factura, si apoi se duce sa ia produsul... hmmm, norocul lui ca era doar o placa de retzea, noua; Eu aveam o oferta in fatza in care observasem, nu cu multe zile in urma ca cd-mp3 playerele pe care le aveau pe stoc purtau marca "Refurbished"; Imi ajunge rândul; il intreb prima data ce insemana exact Refurbished: imi zice: 'aaa, pai pot sa mai aiba zgarieturi... da' in general sunt bune. Sunt vandute in afara.' mi se acopera juma' din avântul pe care il aveam in a cumpara playerul, mai ales cand ma gandeam ca nu sunt noi piesele (refurbished) si eu semnez si platesc sa iau ceva 'reînnoit'; Il rog sa-mi zica si mie despre Redstar bla bla; imi zice ca tot ce stie e pe site... Dau sa-i zic sa mi-l arate si incepe cu gura mare la mine: "Nu ti-am zis domne ca nu pot, nu vezi ca suntem singuri aici (mai era cu o femeie) cine vrei sa ti-l arate, sunt plecati in concediu, noi avem treaba..!" Il intreb ce are pe stoc (din cele aprox 7 produse parca); imi zica ca doar unul dintre ele (pe site nu era chiar asa);  Imi raspundea foarte scurt, asa ca il mai intreb: Playerul redstar il avetzi? El: "Tre-sa vad"; Eu astept,... era cu monitorul in fatza.. Eu astept.. astept, vad ca incepe sa loveasca usor mousul, succesiv cu cele 5 degete de la mana imitand parca torpotul unui cal cu 5 picioare; Asa ca il intreb iar: puteti verifica de aici de redstar? el: "aaa, nu" asa calm, cu un ton care ma facea parca sa ma simt prost ca de ce nu mi-am dat seama singur de un fapt atât de logic... Ultima intrebare a fost: cand pot sa vin sa  Si am plecat de acolo;


Partea care se refera cel mai mult la apelul catre OPC:
Ajung la unirii, un magazin pe langa best, imediat langa intrarea pe coridorul lateral al magazinului, p-acolo; Sa fiu mai pe scurt, avea un cdplayer de vre-o luna acolo, si acum am cerut sa-l vad mai indeaproape, cutia era parca ploata; scria in germana cred pe ea, inauntru la fel, foarte mototolite cartoanele alea, playerul (singurul) statea in vitrina, avea destule accesorii DAR NU AVEA deloc MANUAL, si garantzie 6 luni.. (NO COMMENT); Chiar ieri fusese o emisiune la TV cu garatnzie legala minim 1 an...;

Si a treia,incerc tot pe scurt, ca la prima aveam cei mai multi draci; ma duc la ultra pro unirii, intreb de un aparat, imi zice (de pe calculator) ca il mai au la magazinele ... ... ... si cel de pe elizabeta; Il intreb daca are VCD (asa scria in revista) si daca are acumulatori; imi zica ca stie ca NU la ambele; ma duc la U.Pro de pe elizabeta, si NU avea aparatul; il intreb tot de vcd si acumulatori; imi zice ca suport vcd numai ca nu are cablu, sia ca logic ca are acumulatori; dar nu mai e decat in magazinele ... .. si stirbei; Ma duc la striberi; NU are aparatul, intreb de vcd si acumulatori; Zice ca NU la amandoua; Si-mi zice ca doar pe mosilor mai este un aparat, si ma intreaba daca sa sune; il rog sa da, suna, si nici acolo nu mai era aparatul... Am iesit cu capul ametzit (n-are,are,n-are vcd...) si enervat de drumuri;

Concluzie, ce raq mah... ;

PS. tre-a sa-mi descar nervii, pls spuneti si voi pareri;
PS2. Acum ma uit pe site la opc sa vad si eu amanunte depsre legislatie ( http://www.anpc.ro/ );

#2
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Eu am fost la un pas de a apela la ANPC, dar situatia s-a rezolvat pina la urma pe cale amiabila. Am vorbit cu cei de la ANPC cu ajutorul numarului verde 0800.080.999 si au fost foarte amabili. ANPC primeste sesizari si direct pe site.

Nu cunosc magazinele Spot. Am dat de site cindva si nu mi-a placut ca au produse refurbished, iar cele noi cred ca au o provenienta dubioasa. Spot e o firma foarte mica si pretentiile sint ca atare, asa ca nu te mai enerva!

Reorienteaza-te catre firmele serioase (UltraPro, Best Computers, Flamingo etc), chiar daca nici aici nu gasesti intotdeauna exact ceea ce vrei! :)

#3
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
La componente calc si electronice nu am avut probleme niciodata ( 10x God) dar mi s-a intamplat deseori in magazine de tot soiul... de la "alimentara" la orice altceva ( de obicei la produse alimentare sunt tot felul de nereguli...expirate, contrafacute..etc). Ideea e ca indiferent de produs, de cat de nesemnificativ e ce ai cumparat sau cat de mic si necunoscut e magazinul trebuie sa reclami cand este o problema. Ca tu pleci, iti schimba produsul.. dar mai au 'jde cutii expirate pe stoc (de ex) si dau la altii "mai fraieri" si daca doamne fereste omul prea grabit nu se uita nici acasa pe eticheta (si etichetele astea multe sunt suprapuse..etc) si daca e alimentar si se imbolnaveste... de ce sa se ajunga pana aici?
E drept ca vorbesc la modul ideatic si tre sa recunosc ca de fiecare data cand am avut o problema de genul asta m-am descurcat singurica... eu faceam cam asa: foarte calm ma uitam la produs si la vanzatoare (ea se facea ca nu stie.. nu e nimic aiurea) o chemam si ii aratam..facea pe desteapta, o intorcea la 180 grade... Atuci foarte rece ii insiram un set de legi nr 46546bla  si 4543tra  si apendici si legislatia si ANPC si  riscurile dumneavoastra cred ca va dati seama cat de mari sunt (totul era bla bla ca habar nu am de reguli, dar sigur nici ea nu are :) ; tehnica nu a dat gres niciodata!!! ) si toata discutia se schimba.. era cea mai serviabila persoana si facea orice sa ma ajute. Prin urmare traiasca cei de la ANPC ca de atatea ori, doar prin faptul ca exista, m-au scos din belele.

#4
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
faza cu OPC, povestita de prietena mea.

impreuna cu o verisoara de-a ei, au vrut sa-si cumpere o inghetata de la o toneta din aia ca pe vremuri (bad move). pe scurt, nu i-a convenit ce-a facut vanzatoarea cu cornetul p-acolo, si i-a trantit un "vrei sa vin cu OPC-ul peste voi?" Si in scurt timp (la inceput se tinea tare), vanzatoarea a ajuns la "Stati sa va dau banii inapoi!!", desi ele nu platiserea :lol: Ieri cand am tercut p-acolo, vanzatoarea respectiva nu mai era :) o fi fost ziua ei de pauza (sau nu? :D)

#5
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Chiar daca sunt intr-un oras mai mic si am sesizat ceva la un magazin , .. sau a fost o mica porblema pot sa sezisez ? Dar vin ei oare pana in orasul meu? .. pentru ca este cam mic .. 40.000 locuitori

#6
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by necromanc
Chiar daca sunt intr-un oras mai mic si am sesizat ceva la un magazin , .. sau a fost o mica porblema pot sa sezisez ? Dar vin ei oare pana in orasul meu? .. pentru ca este cam mic .. 40.000 locuitori

ANPC are birouri teritoriale in toata tara (cel putin 1 birou in fiecare judet), asa ca daca ii sesizezi, va veni sigur cineva si in orasul tau, unde 40.000 de locuitori sint contribuabili si au aceleasi drepturi ca toti romanii!  :oK:

#7
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Parerea mea este ca exagerati. Adica, este inadmisibil sa apelezi OPC-ul pt. niste nimicuri. Ganditi-va la oamenii care sunt in spatele tejghelei ca sunt la fel ca si voi. Si fiti mai indulgenti ca pt faptul ca cineva va serveste fara multumesc, asta nu inseamna ca gata: OPC-ul...Sau gata: "Vrei sa vin cu OPC-ul peste tine". De ce? Pt. ca nu-i umpluse cornul cu inghetata?

Opc-ul ar trebui semnalat cand se constata neregularitati majore:
Produse expirate, deteriorate transportului, produse care nu dispun de garantia minima pt. categoria din care fac parte, etc.

Nu poti sa o arunci asa..."Vrei sa vin cu OPC-ul peste tine"...

#8
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

Quote

De ce? Pt. ca nu-i umpluse cornul cu inghetata?

NU, pt ca i-l umpluse cu o zeama scarboasa, asa cum se face la 50% din dozatoarele de inghetata.

Nu am cerut multumesc si zambete, dar macar sa fiu servit cum trebuie. Sa mi se dea ce am cerut. Sa nu mi se dea porcarii, produse expirate, samd..

PS. anunt intr-un magazin: "Clientii trebuie sa verifice termenul de garantie al produselor inainte de a le cumpara"... cum adica domnilor????? sa fiu atent ca nu cumva sa-mi fie vandut ceva expirat? Pai e ca si cum vanzatorul recunoaste ca are produse expirate in rafturi. Sau s-ar putea sa aiba...

#9
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
Eu una nu exagerez deloc. Nu am chemat  ANPCul ever. Dar mi s-a intamplat de multe ori sa mi se "ofere" produse alimentare expirate si fraza cu legile m-a scos din impas.
Cum sa nu inteleg saracutzul vanzator sau pe patroana care ii ordona sa le vanda si pe alea..dar si banii mei sunt munciti si ar fi culmea sa dau din putinii bani pe care-i am ca sa ajung in spital.
Odata, cu ultimii bani am cumparat un kg de orez si o plasa...mi-a dat punga de orez in plasa si am facut bine sa ma uit. Nu exagerez deloc dar punga era mai mult neagra..plina de niste viermisori galbui si negri.
Altadata cu o zi inainte de onomastica m-am dus sa cumpar cateva butoiase de Muscat Ottonel la 2 litri; nu am facut 10-15 pasi si am vazut ca din plasele mele curgea un lichid ce mirosea f intepator.Era otet cu apa si toate erau sparte, in plase fiind un amestec de butelcute ce pluteau in lichidul respectiv.Alti bani nici nu aveam sa cumpar altele si nici nu mi se parea normal asa ca m-am intors si cu scuzele de rigoare mi s-au dat sticle de 750ml imbuteliate calumea, nu contrafacute, +o sticla din partea casei. :)
La conserve nu are rost sa fac referire de cate ori nu mi s-a intamplat sau de cate ori am cerut o paine si mi s-a dat ceva ce parea sa fie uneala de spart capul...
Odata am dat peste un salam mucegait la unul dintre capete..acolo chiar trebuiau chemati astia ca era dezastru..dar eram cu autocarul asa ca nu am avut cum in excursia ce era organizata minut cu minut...doar am bagat spaima in ei ca voi trimite pe cineva de la  ANPC cel tarziu a 2 a zi la amiaza.
Si sa arunci sau nu vorba aia...daca nu se simtea tipa cu musca pe caciula nu se scuza. Sa o inteleg pe ea ca fura ca saraca are nu stiu ce situatie...si sa furam cu totii si toti sa ne inteleaga...La cantina facultatii vazusem deseori sacose grele iesind prin spate..asa ca am considerat de rigoare sa facem (cei din liga studentilor de atunci) verificari dese cu cantaritul si verificatul a ceea ce se servea. Sa furi de la studenti... si asta nu conteaza cat conteaza ca furi si daca altul e mai fraier si tace incepe sa devina un obicei.

#10
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003

Quote

Originally posted by BlindGirl
......Odata, cu ultimii bani am cumparat un kg de orez si o plasa...mi-a dat punga de orez in plasa si am facut bine sa ma uit. Nu exagerez deloc dar punga era mai mult neagra..plina de niste viermisori galbui si negri.
Altadata cu o zi inainte de onomastica m-am dus sa cumpar cateva butoiase de Muscat Ottonel la 2 litri; nu am facut 10-15 pasi si am vazut ca din plasele mele curgea un lichid ce mirosea f intepator.Era otet cu apa si toate erau sparte, in plase fiind un amestec de butelcute ce pluteau in lichidul respectiv.Alti bani nici nu aveam sa cumpar altele si nici nu mi se parea normal asa ca m-am intors si cu scuzele de rigoare mi s-au dat sticle de 750ml imbuteliate calumea, nu contrafacute, +o sticla din partea casei. :)
La conserve nu are rost sa fac referire de cate ori nu mi s-a intamplat sau de cate ori am cerut o paine si mi s-a dat ceva ce parea sa fie uneala de spart capul...
Odata am dat peste un salam mucegait la unul dintre capete..acolo chiar trebuiau chemati astia ca era dezastru..dar eram cu autocarul asa ca nu am avut cum in excursia ce era organizata minut cu minut...doar am bagat spaima in ei ca voi trimite pe cineva de la  ANPC cel tarziu a 2 a zi la amiaza.
Si sa arunci sau nu vorba aia...daca nu se simtea tipa cu musca pe caciula nu se scuza. Sa o inteleg pe ea ca fura ca saraca are nu stiu ce situatie...si sa furam cu totii si toti sa ne inteleaga...La cantina facultatii vazusem deseori sacose grele iesind prin spate..asa ca am considerat de rigoare sa facem (cei din liga studentilor de atunci) verificari dese cu cantaritul si verificatul a ceea ce se servea. Sa furi de la studenti... si asta nu conteaza cat conteaza ca furi si daca altul e mai fraier si tace incepe sa devina un obicei.

In cazul tau se poate spune ca nu exagerezi. :) Dar dupa toate cele alterate mai traiesti?  :drac:
Eu sincer nu am avut ocazia sa dau de asa ceva prin comertz sau prin pietze. Dar am facut armata si am dat de multe si mai "frumoase"...:)

Fara discutii trebiue semnalat OPC-ul atunci cand se constata ca produsele sunt expirate sau alterate.

Dar sa simt nevoia sa chem OPC-ul pt ca nu mi-a placut de d'nul vanzator, nu! In acest caz, iau legatura cu seful lui. Nu ar fi normal si logic sa sufere intreaga societate din cauza unui singur om. O sa ziceti ca...Da! Ca il doare in cot pe seful. Dar nu este asa. Daca se vorbeste frumos si se constata intr-adevar ca respectivul este prost pregatit, seful ii va spune bye sau il va invata cum se face treaba. La asta m-am referit atunci cand am scris ca exagerati. Pai daca pstdgt nu a scris exact ce s-a intamplat, de unde sa stiu eu ca era moloz ci nu inghetzata?  :D

#11
padawan

padawan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.11.2002

Quote

Originally posted by Zvastrici
Parerea mea este ca exagerati. Adica, este inadmisibil sa apelezi OPC-ul pt. niste nimicuri. Ganditi-va la oamenii care sunt in spatele tejghelei ca sunt la fel ca si voi. Si fiti mai indulgenti ca pt faptul ca cineva va serveste fara multumesc, asta nu inseamna ca gata: OPC-ul...Sau gata: "Vrei sa vin cu OPC-ul peste tine". De ce? Pt. ca nu-i umpluse cornul cu inghetata?

Inghetata?....poate ca unii dintre noi suntem sensibili si la fluidele din narile vanzatoarei sau la jegul de pe mainile unora. Sigur ca nu e treaba OPC-ului sa verifice manutele vanzatoarei , totusi e important  ca fiecare dintre noi sa reactioneze atunci cand se considera agresat  de nesimtire si nepasare.Sint chestii elementare de eductie si corectitudine.....poate nu la noi in tara.

#12
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003

Quote

Originally posted by padawan
Inghetata?....poate ca unii dintre noi suntem sensibili si la fluidele din narile vanzatoarei sau la jegul de pe mainile unora. Sigur ca nu e treaba OPC-ului sa verifice manutele vanzatoarei , totusi e important  ca fiecare dintre noi sa reactioneze atunci cand se considera agresat  de nesimtire si nepasare.Sint chestii elementare de eductie si corectitudine.....poate nu la noi in tara.


:D  Bai frate?! OPC-ul nu se ocupa de nesimtire si (sau) nepasare! OPC-ul "sare" daca ceea ce ai mancat tu, inghetzata daca vrei, are gust de rahat...
Pai cum reactionezi tu atunci cand te consideri agresat de nesimtire si nepasare? Speri ca nu chemi OPC-ul... :D

#13
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
[JOKE]
Hehe, cate 2-3 Virginii Virgolici in fiecare judet si s-ar rezolva problemele.. iata o situatie "etica" de folosire a clonarii :)
[/JOKE]

#14
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003

Quote

Originally posted by pstdgt
[JOKE]
Hehe, cate 2-3 Virginii Virgolici in fiecare judet si s-ar rezolva problemele.. iata o situatie "etica" de folosire a clonarii :)
[/JOKE]

Eu nu m-am prins...

#15
padawan

padawan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.11.2002

Quote

Originally posted by Zvastrici
:D  
Pai cum reactionezi tu atunci cand te consideri agresat de nesimtire si nepasare? Speri ca nu chemi OPC-ul... :D

qed
In cazul tau chem Sanepidul sau daca insisti Spitalul 9. :mad:

#16
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003

Quote

Originally posted by padawan
qed
In cazul tau chem Sanepidul sau daca insisti Spitalul 9. :mad:

Hai nu fi suparat...Oricum eu tastez acum de la etajul 9...:)

Smile!!! :oK:

#17
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Neregulile minore pot ascunde nereguli majore. ANPC-ul trebuie sesizat si acolo se va lua decizia unui control de amploare, in functie de gravitatea situatiei.

@Zvastrici: "Oamenii din spatele tejghelei" nu sint INTOTDEAUNA vinovatii! Unii patroni fac bani frumosi prin sacrificarea cu buna stiinta a santatii clientilor. Nimeni nu cred ca a reclamat ceva legat de "zimbete" si "multumiri".

#18
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Ok. Io mi-am exprimat punctele de vedere si consider ca ma cam invart in jurul cozii...Din partea mea, cam atat.  :oK:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate