Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 

Benq DC1300

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
frmoett

frmoett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 21.07.2003
Se pare ca Benq dc1500 aduce ceva imbunatatiri dar ramane tot la stadiul de jucarie simpatica (tot la stadiul de senzor CMOS a ramas) care dupa parerea mea nu merita 5 mil. lei.
Pozele facute cu ea sunt graitoare, le poti vedea singur lahttp://www.digitalworld.ro/categorie.php?idcat=97

Mai bine mai pune un milion si ia Fuji A101 care e pe aceasi pagina de la digitalworld prezentat.

#20
Rektor

Rektor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.09.2003

Quote

Originally posted by iedi
dar benq dc1500??? stie cineva daca e mai buna ca precedenta 1300???
am avut si io din aia si e slaba rau la detalii!!!

WAKE UP Romania!!! Fratilor, cum reusiti sa gasiti toate porcariile astea de camere foto?? Benq e de banii aia! O jucarie de facut cadou unui dusman. Am mai vazut mai sus "Binocam" . Alta porcarie. Nici macar ca si binoclu nu este buna. Nu mai pun faptul ca face focus unde are ea chef si pozele ies de 2 lei. Am incercat sa fac o poza cu  o astfel de camera si sa focalizez coltul unui bloc insa ea (camera) s-a gandit ca ar fi mai bine sa focalizeze munele din spate. Foarte modeste ambele.  Prefer sa apelez la o solutie de rate pentru o camera cu lentila Canon (macar) sau, ideal, carl zeiss decat sa arunc banii pe asa ceva. :nu:

#21
frmoett

frmoett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 21.07.2003
Rektor,

Fara suparare dar nu toata lumea are in spate o experienta in fotografia digitala.
Omu’ vede si el un digi dragut,cat mai ieftin si intreaba pe unde poate cu speranta ca cineva ii zice : domne ia-l ca e bun, am facut eu poze cu el si merita banii.
De unde sa stie bietu’ om ca vechiul Smena Simbol sau alta “vechitura” din era analogica era de zece ori mai bun ?
Eu cred ca asta e rolul acestui forum , sa ne trezeasca la realitate pe toti astia mai neinitiati. Eu sincer am invatat multe citind pe acest forum.
De acord cu tine privind Benq si Bino Cam.

#22
Seven Crystal

Seven Crystal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.09.2002
Pentru cele aproape 3 milioane cheltuite pe DC 1300 (mai exact 2900000 lei) eu cred ca stie destule ... + e foarte mic, rezistent la socuri si nu consuma prea tare bateriile ... cine nu l-a incercat poate isi va schimba parerea cand o va face ! Doua „monstre” mai jos!

Attached Files



#23
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 21.08.2003
2,9 milioane...eo si ziceam ca am luat teapa cand l-am luat cu 2 (de la un pretenar)...adevaraul ca ptr banii astai nu trebuie sa ai prea mari pretentii...atata ai platiti ,atata ai! adevarul ca daca stiii cum sa-l folosesti poti sa scoti poze acceptabile ...(oricum pe hartie TOATE se vor veda la fel,indiferent de canon,fuzi sau altceva!..dar pe monitor...ei asta ailta poveste!)...e ideal ptr poze de famlie si pentru oameni calmi,care nu le tremura mana!!!
ps muntii vad ca-i scoate frumos..iata si un vapor (2mai)

Attached Files



#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,332
  • Înscris: 05.06.2002
te contrazic, se vede diferenta si la cele scoase pe hartie. Depinde cat de mari vrei sa le scoti si sa nu mai vorbim de culori, contrast.

#25
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 21.08.2003
la o adica sunt multi factori care contribuie la calitatea tehnica a unei poze...amintesc vechimea laboratorului foto,caliatatea consumabilelelor si cheful de munca al angajatilor...daca isi cunosc bine masina ei pot ajuta poza sa iasa la maximum de calitate...acum cateva zile am scos aproape 40 poze la un atelier fuji iar unele facute cu al meu benq1300 au iesit mai binisor pe hartie decat cele facute de  un canon de2Mpix ..cu toate ca pe monitor situatia era invers!! e vorba doar de cateva cazuri,nu e o regula generala (ambele aparate erau setate la maximum,si pozele au fost facute la aceeasi ocazie) ...data viitoare voi incerca  agfa  despre care am auzit  lucruri mai bune decat fuji...chiar,poate cineva sa fac un top d.p.d.v. al calitatii tehnice pentru firmele de procesare poze? m-am referit la  pozele standard (10/15 parca)...sunt convins ca la un poster se  vad diferente caliattive din cauza aparatelor si mai ales pozarilor!
ps:nu am primit nic un comentariu ref. la vapor...inseamna ca v-a placut?? il mai trimit odata,din alt unghi,la aceeasi ora de seara..

Attached Files



#26
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
pozele cu vaporul sunt submediocre.. sorry daca te dezamagesc....

#27
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 21.08.2003
nu-i problem,sunt baiat mare nu plang din atata...sper ca totusi te referi la calitatea tehnica...

#28
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
fireshte ca tehnic.. doar n'o sa stau sa critic pe cineva care are incadrare aiurea dintr'o mashina im mishcare....

#29
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 21.08.2003
adevarul ca masina nu prea era in miscare...dar mana mea de nevrotic da!
pai la panarama aia de aparat nici nu e de mirare! oricum orice reclamatie e binevenita atata timp cate e constructiva...orice shut in fund e o vanataie in plus,este??...adevarul ca 1,3Mpix cu sensor CMOS nu se impaca prea cu lumina slaba,de pe inserat...dar asta am avut,asta am folosit..oricum e mai buna decat nimic sau decat o poza clasica..

ps:cine nu si-ar dori o camera decenta??...dar aici e recesiune economica severa,fratele meu alb!...sunt alte prioritati ,financiar vorbind,dar promit ca primii mei bani disponibili la Canon ajung..

#30
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
e mai buna decat nimic.. decat o poza clasica... no way...

#31
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 21.08.2003
vb din experienta de pozar amator...nici macar fotograf amator! la prima mea experienta cu un aparat clasic (un smena dar nu mai stiu modelul) dintr-un film intreg am salvat  vreo 7 poze ...si alea nashpa!desie erau la catva metri de mine,personajele din poze au iesit departe-departe...si doar mi se explicase notiunilede baza,ca diafgrama de expunere &stuff!! deci la poze eo nu-mi pot da cu parea decat la calitatea continutului..partea tehnica o las in seama aparatului ,ca de aia platesc! ..sau ma rog : o sa platesc! tu de ex ai ochiul si mana formata,e usor ptr tine sa faci o poza dintr-o miscare incat sa prinzi si faza care o vrei iar in acelasi timp sa iasa si bine poza...

#32
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
evident, trebuie sa te ajute shi aparatul.. altfel...pauza...

#33
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 21.08.2003
...ma bucur ca ne-am pus de acord! ...din cand in cand am ocazia sa-mi intre pe mana un canon poweshot de 2mpix...o jucarie  f draguta si care face poze mai mult decat decente! ..aici la intrare in romania pe la vama Silistra
ps:poza a fost micsorata ptr a putea fi uploadata pe forum

Attached Files

  • Attached File  poza.jpg   1005.4K   13 downloads


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate