Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Mufe care nu functioneaza

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
blizz

blizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2005
Salut tuturor!
Sunt oarecum un ignorant in ceea ce priveste partea de hard (si nu numai  :P )si de accea am nevoie de ajutorul dvs.
Am achizitionat de curand o scula noua de la una din firmele cunoscute pe piata de calculatoare si am oarece neplaceri. Este vorba de mufele din panoul frontal ( ma rog, e undeva deasupra) de pe carcasa.
Am doua USB-uri care functioneaza, un fire wire care nu merge si una audio out si mic in care iarasi nu merg. Initial am crezut ca nu sunt conectate la placa de baza ( asus P5LD2 cred ) dar cand am montat o placa PCI fire wire am vazut ca de fapt ele sunt conectate. Intrebarea mea este : De ce nu merg si ce trebuie sa fac sa mearga ? Multumesc anticipat tuturor celor care ma sfatuiesc de bine ! :D

#2
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postblizz, on Jul 6 2006, 15:38, said:

Salut tuturor!
Sunt oarecum un ignorant in ceea ce priveste partea de hard (si nu numai  :P )si de accea am nevoie de ajutorul dvs.
Am achizitionat de curand o scula noua de la una din firmele cunoscute pe piata de calculatoare si am oarece neplaceri. Este vorba de mufele din panoul frontal ( ma rog, e undeva deasupra) de pe carcasa.
Am doua USB-uri care functioneaza, un fire wire care nu merge si una audio out si mic in care iarasi nu merg. Initial am crezut ca nu sunt conectate la placa de baza ( asus P5LD2 cred ) dar cand am montat o placa PCI fire wire am vazut ca de fapt ele sunt conectate. Intrebarea mea este : De ce nu merg si ce trebuie sa fac sa mearga ? Multumesc anticipat tuturor celor care ma sfatuiesc de bine ! :D

Sigur ce-ai vazut nu erau cablurile de la USB? Eu cred ca nu-s conectate placa respectiva nu are FireWire decat in varianta DeLuxe.  :D

Edited by 2Fst4U, 06 July 2006 - 14:49.


#3
blizz

blizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2005

View Post2Fst4U, on Jul 6 2006, 15:46, said:

Sigur ce-ai vazut nu erau cablurile de la USB? Eu cred ca nu-s conectate placa respectiva nu are FireWire decat in varianta DeLuxe.  :D

Am verificat ! Sunt 3 cabluri separate care vin pe panoul de deasupra carcasei (THERMALTAKE CASE XASER V Black ). Am fost in magazin si am verificat si placa de baza daca are o iesire (mufa) audio pentru panoul frontal ( numai pt. audio firewire nu apucasem sa-l folosesc ) si are. E posibil sa nu fie activate din bios ?
Daca va ajuta cu ceva va pot spune toata configuratia !

#4
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postblizz, on Jul 6 2006, 15:57, said:

Am verificat ! Sunt 3 cabluri separate care vin pe panoul de deasupra carcasei (THERMALTAKE CASE XASER V Black ). Am fost in magazin si am verificat si placa de baza daca are o iesire (mufa) audio pentru panoul frontal ( numai pt. audio firewire nu apucasem sa-l folosesc ) si are. E posibil sa nu fie activate din bios ?
Daca va ajuta cu ceva va pot spune toata configuratia !

Spune-o te rog.

#5
blizz

blizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2005

View Post2Fst4U, on Jul 6 2006, 16:06, said:

Spune-o te rog.
Pai:
ASUS P5LD2-Ai life series Placa,
Carcasa e THERMALTAKE CASE XASER V Black
Sursa THERMALTAKE POWER SUPPLY 460W, 12CM FAN, DUAL SATA, DUAL FAN, W/ AUTO CONTROL, BLACK
Procesor Pentium ( nu dati ca sunt fan  :peacefingers: )D830 BOX
Memorie -DDR2 (240) 512MBx2 1024MB KIT DUAL CHANNEL PC5400 667MHZ CL 5-5-5-10 OCZ Value Pro series, Dual channel optimized, Copper Heatspreader
Hard Seagate 160G 7200 .......bla, bla, bla,
DVD RW - PLEXTOR PX-755A_T3KB .
si un flopi

#6
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postblizz, on Jul 6 2006, 16:25, said:

Pai:
ASUS P5LD2-Ai life series Placa,
Carcasa e THERMALTAKE CASE XASER V Black
Sursa THERMALTAKE POWER SUPPLY 460W, 12CM FAN, DUAL SATA, DUAL FAN, W/ AUTO CONTROL, BLACK
Procesor Pentium ( nu dati ca sunt fan  :peacefingers: )D830 BOX
Memorie -DDR2 (240) 512MBx2 1024MB KIT DUAL CHANNEL PC5400 667MHZ CL 5-5-5-10 OCZ Value Pro series, Dual channel optimized, Copper Heatspreader
Hard Seagate 160G 7200 .......bla, bla, bla,
DVD RW - PLEXTOR PX-755A_T3KB .
si un flopi

Ok placa ta nu are FireWire, iar sunetul nu poate merge daca nu sunt pusi conectorii cum trebuie sau trebuie sa fie setat din soft ( driverul placii de sunet) la unele placi intr-adevar trebuie activat din BIOS.

#7
blizz

blizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2005

View Post2Fst4U, on Jul 6 2006, 16:32, said:

Ok placa ta nu are FireWire, iar sunetul nu poate merge daca nu sunt pusi conectorii cum trebuie sau trebuie sa fie setat din soft ( driverul placii de sunet) la unele placi intr-adevar trebuie activat din BIOS.

O sa mai sap sa vad ce poate sa mai fie. Softul e ok pt ca are un utilitar care stie daca am mufa bagata sau nu si in momentul in care o introduc :w00t: ma intreaba ce vreau sa fie (IN, OUT, left ....., mic.....) Acolo in softul respectiv imi apar si mufele din front panel dar cand bag ceva in ele nu vede nimic  :deadtongue:

PS. Am uitat de video care e ASUS EN6600 SILENCER 256

Edited by blizz, 06 July 2006 - 15:43.


#8
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postblizz, on Jul 6 2006, 16:39, said:

O sa mai sap sa vad ce poate sa mai fie. Softul e ok pt ca are un utilitar care stie daca am mufa bagata sau nu si in momentul in care o introduc :w00t: ma intreaba ce vreau sa fie (IN, OUT, left ....., mic.....) Acolo in softul respectiv imi apar si mufele din front panel dar cand bag ceva in ele nu vede nimic  :deadtongue:

Da pentru ca la placile mai noi s-a introdus High Definition Audio care are nevoie de mai multi conectori printre care unul are rol sa detecteze cand pui mufa, carcasele din pacate sunt construite din punctul asta de vedere pe vechiul sistem, in concluzie nu prea ai ce sa-i faci. Eu acasa ii dau "by hand" sa scoata sunetul prin fata tocmai pentru ca nu stie sa faca tranzitia singura din cauza acelui conector lipsa.  :confuzzled:

#9
blizz

blizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2005
Attached File  1097840735_0.jpg   10.21K   58 downloads

Inca o intrebare. Pot sa-mi leg acum, la placa de firewire de pci, mufa de FireWire din front panel?

Placa arata ca in poza de mai sus numai ca nu e pt USB (n-am gasit pt fire wire)

Edited by blizz, 06 July 2006 - 16:02.


#10
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Da, daca se pupa mufa aia interna cu ce ai tu la front.

Edited by 2Fst4U, 06 July 2006 - 16:06.


#11
blizz

blizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2005

View Post2Fst4U, on Jul 6 2006, 17:06, said:

Da, daca se pupa mufa aia interna cu ce ai tu la front.
"Pupa" e un termen cam vag pt. mine.
Imi trebuie probabil un fir cu care sa fac legatura. Puteti sa-mi spuneti cum trebuie sa arate
un fir de genul asta si de unde pot sa-l cumpar?

Edited by blizz, 06 July 2006 - 19:35.


#12
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postblizz, on Jul 6 2006, 20:34, said:

"Pupa" e un termen cam vag pt. mine.
Imi trebuie probabil un fir cu care sa fac legatura. Puteti sa-mi spuneti cum trebuie sa arate
un fir de genul asta si de unde pot sa-l cumpar?

:lol:  Daca se potriveste am vrut sa zic, ciudat totusi nu ajunge din fata pana acolo? Altfel da trebuie sa gasesti un cablu, dar depinde cum ai tu la front, e mufa firewire cea interioara? ( ca eu asa am banuit)

#13
blizz

blizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2005

View Post2Fst4U, on Jul 6 2006, 20:55, said:

:lol:  Daca se potriveste am vrut sa zic, ciudat totusi nu ajunge din fata pana acolo? Altfel da trebuie sa gasesti un cablu, dar depinde cum ai tu la front, e mufa firewire cea interioara? ( ca eu asa am banuit)
Am inteles ce vrei sa spui. Ideea e ca nu stiu cum se poate mufa. Da, cea de pe placa PCI e mufa fire wire, nu stiu cum e mufa de la carcasa :angry: . O sa mai sap!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate