Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

SOBE de teracota

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3892 replies to this topic

#2197
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View PostXAN, on 02 ianuarie 2015 - 09:26, said:

Îmi puteți spune care este arderea optimă a lemnelor într-o sobă de teracotă? Pentru maxim de randament.
Adică introducerea lemnelor pe rînd cîte 2 ca să țină focul cît mai mult timp, sau burdușirea sobei! Am mai citit pe forum referitor la centrale despre aranjarea mai multor lemne și aprinderea de sus, că ar ține focul mai mult, dar e mai greu aplicabil la sobă.

La sobe de zidarie ,,mai sus , pa pag 4o8/ 7328  poz. este pus un film de Ciobimar despre  arderea lemnelor in focar.

#2198
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
O soba de teracota facuta special pt gaze ( nu accepta lemne pt ca iese miros in casa) e greu de modificat astfel incat sa poata functiona in regim mixt?  Intreb pt ca la vara vreau sa fac modificarea asta , nu eu ci cu vreun sobar. Trebuie modificate traseele fumului in soba sau ce?
Multumesc

#2199
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002

View Postbobon, on 03 ianuarie 2015 - 12:04, said:

La sobe de zidarie ,,mai sus , pa pag 4o8/ 7328  poz. este pus un film de Ciobimar despre  arderea lemnelor in focar.

În film tipul ăla are o cameră mare de ardere și ceea ce e mai important cu o ușă pe măsură, face ușor aranjamentul de lemne, la o teracotă stă un pic altfel treaba. Ideea care se dsprinde este că trebuie un foc lung.

Edited by XAN, 10 January 2015 - 10:30.


#2200
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Intr-o teracota cu usa 22x22 sau 24x24 cat sunt cele "standard" se poate aprinde focul de sus fara probleme.

#2201
crisklm

crisklm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.03.2014
salut,

am o teracota acasa, cred ca are 30 de ani vechime , si as vrea sa o demontez.
imi puteti da un sfat cum sa procedez? de unde se incepe, ce unelte sa folosesc etc...
dupa atata timp inca arata impecabil si as vrea sa o vand.

multumesc

#2202
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De ce nu o vinzi montata, la vedere si si-o demonteaza clientul?Daca n-ai mai facut, risti s-o ciobesti si-i scade valoarea.

#2203
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Incepi de la cupola (partea de sus). Iti trebuie un spaclu, si o galeata. Placile se scot cu mana, altfel se sparg.

#2204
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
incepi de deasupra....dai tot "acoperisu" de pamant la o parte...scoti tigla sau caramizile de sub pamant...si apoi incepi sa scoti cate o placa...pana termini fiecare rand....apoi treci la urmatorul rand...ca unelte...o tezla...un spaclu, un ciocan, eventual de cauciuc...si multa rabdare...trebuie sa fii constient ca nu o sa poti scoate chiar toate placile intregi....vei mai distruge si cateva ca o sa crape...decat poate ai mare noroc Posted Image

Edited by yo_suporter, 11 January 2015 - 17:23.


#2205
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007
Începi de sus,apoi cărămizile de teracotă se vor desface f. ușor;soba este arsă,crepată singurele lucruri ce  o ține legată sunt niște sârme în formă de u.

#2206
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Nu vad cine ar cumpara o soba, in conditiile in care te costa 500 de lei sa ti-o faca cineva(sau poti sa o faci singur, ca nu e mare smecherie).
Oricum nu poti recupera decat placile alea.
Trebuie sa spargi lutul ala din interior complet, si sa le scoti bucata cu bucata. Mai bine iei un baros, ii f*ti 3 lovituri si dupa incepi sa maturi. Nu uita sa astupi cosul de fum.

#2207
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View PostJesusInDaHood, on 11 ianuarie 2015 - 17:42, said:

Nu vad cine ar cumpara o soba, in conditiile in care te costa 500 de lei sa ti-o faca cineva(sau poti sa o faci singur, ca nu e mare smecherie).
Oricum nu poti recupera decat placile alea.
Trebuie sa spargi lutul ala din interior complet, si sa le scoti bucata cu bucata. Mai bine iei un baros, ii f*ti 3 lovituri si dupa incepi sa maturi. Nu uita sa astupi cosul de fum.

La faza cu barosul intervine o problema. Murdaresti peretii de funingine si praf. Daca o desface bucata cu bucata da doar cu matura.

#2208
b107

b107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 02.01.2011
Si numeroteaza-le cumva pentru ca ele (placile de teracota) sunt şlefuite şi păsuiesc la fix una cu alta, astfel va fi mult mai usor de reconstituit noua soba.

#2209
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010

View PostJesusInDaHood, on 11 ianuarie 2015 - 17:42, said:

Nu vad cine ar cumpara o soba, in conditiile in care te costa 500 de lei sa ti-o faca cineva(sau poti sa o faci singur, ca nu e mare smecherie).

cineva care se incalzeste cu lemne....teracota e o investitie care te tine o viata...costa 500 lei sa ti-o faca...dar inca peste 1000 lei sa o cumperi...

#2210
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postcrisklm, on 11 ianuarie 2015 - 17:11, said:

am o teracota acasa, cred ca are 30 de ani vechime , si as vrea sa o demontez.
imi puteti da un sfat cum sa procedez? de unde se incepe, ce unelte sa folosesc etc...
dupa atata timp inca arata impecabil si as vrea sa o vand.
Daca are 30 de ani acum , indiferent cum arata este zero ca valoare , deci nu cistigi nimic pe ea .
Demolarea se face de sus , de la capac .Itit trebuie o galeata de apa , ciocan , spaclu , mistrie ... Umezesti si desfaci . Nu este complicat , vei afla singur , ca este intuitiv ,
Daca insisti sa recuperezi teracota , va trebui sa scoti si caramida care se afla in placi , pe post de captuseala . Asta este alta distractie .
In final vei avea un morman de moloz si casa distrusa , deci va urma o renovare serioasa .

#2211
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmaximg, on 11 ianuarie 2015 - 18:06, said:

Daca are 30 de ani acum , indiferent cum arata este zero ca valoare , deci nu cistigi nimic pe ea .Nu-i adevarat.Din contra.
Demolarea se face de sus , de la capac .Itit trebuie o galeata de apa , ciocan , spaclu , mistrie ... Umezesti si desfaci . Nu este complicat , vei afla singur , ca este intuitiv ,
Daca insisti sa recuperezi teracota , va trebui sa scoti si caramida care se afla in placi , pe post de captuseala . Asta este alta distractie .
In final vei avea un morman de moloz si casa distrusa , deci va urma o renovare serioasa .Povesti.Se poate desface fara multa mizerie.

Prima si ultima propozitie n-au nimic de-a face cu realitatea.

#2212
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postadisz, on 11 ianuarie 2015 - 18:28, said:


Prima si ultima propozitie n-au nimic de-a face cu realitatea.
Ai desfacut asa ceva , ca eu nu cred !
1. Daca soba are 30 de ani , deci din anii 80 , are zero valoare
2. Daca spui ca nu se face mizerie , cind vorbim de pamint ud si funingine ....
chiar n-ai legatura cu realitatea .

#2213
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009
Iti trebuiesc mai multe. Masa ,scaune, galeti, spaclu, un ciocan, o surubelnita mecanica sau un cui de 290  cm  faras , matura. ,,saci , rabdare si atentie.

     Pe cupola pui apa , lasi  citeva minute sau  misti pe acolo  cu surubelnita si spaclu prin nisip si  pamintul ala pina se inmoaie. Tot cu ele  scoti pamintul, si tiglele sau sobincile de deasupra. .apar fumurile. Scoti cit poti di n caramizi sau sobinci  care fac fumurile  cu atentie si le pui in galeti sau saci. Cauti intre placi unde sunt prinse cu cleme de electrozi sau sirma  in doua  cu  una sau doua prinderi, pe  verticala.si scoti aceste cirlige . tot cu surubelnita. S-ar putea sa fie si pe orizontala. .Dupa ce scoti clemele, incepi sa misti  placile drepte incepind cu cele din spate si le misti  concomitent  doua daca se poate.Oricum misti  placile drepte, apoi scoti colturile. Ca sa scoti pamintul interior  si bucata de tigla folosesti  tot ciocanul si surubelnita sau numai surubelnita. .sa nu fortezi prea tare ca se sparg mai cu seama colturile Daca nu merge , le bagi in apa cel mult  doua minute si le rezolvi. Dupa ce  faci citeva bucati  o sa pricepi. Important sa desfaci  primad data interiorul  care s-ar putea desprinde destul de usor.

Edited by bobon, 11 January 2015 - 19:16.


#2214
crisklm

crisklm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.03.2014
multumesc mult pt raspunsuri.
voi incerca asa cum mi-ati explicat...
de mizerie nu imi bat capul, casa e parasita....
cineva vrea sa-mi dea 250 ron doar pe placi, de aceea as vrea s-o desfac.
nu cred ca ar merge de mutat intreaga, e mare, are cam 2 m.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate