Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Xerox Phaser 3122 sau Hp 1020

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
ddanl

ddanl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.07.2006
salut,

rog un sfat din partea persoanelor cu mai multa experienta.
as dori sa cumpar o imprimanta laser. am gasit cele 2 modele Hp 1020 sau Pfaser 3122 (3116 - 3117) de la Xerox. exista diferente de pret cam de 100-120 Ron. nu stiu care dintre cele 2 modele sunt mai fiabile in timp si care ar fi costurile ulterioare de reincarcare.
imi puteti recomanda alt tip de imprimanta cu pret comparabil si calitate similara?

multumesc
:worthy:

#2
technoart

technoart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.08.2005
salut.
eu cred ca am facut o prostie.am cumparat  o imprimanta  xerox pharser 3117 la sfatul vanzatorului si acum am gasit pe net ca la acest tip nu se face refill,are un chip care nu permite refilul.l-am intrebat de n ori pe vanzator si a zis ca nu stie si am mers la ghici.
a facut cineva refill la acest model???M-am cam desumflat.
am avut ani de zile o vechitura de hp si daca nu o stricam eu cred ca mai mergea ani buni.cartusul la acest model costa cat imprimanta si daca este adevarat ca nu se incarca m-am cam tepuit singur.

#3
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Modele si modele, unele bune altele mai putin bune. In general Xerox sunt scumpe atat ca pret cat si la consumabile.
In general consider ca fiabile imprimantele laser Kyocera si HP, care se pot "mesteri" usor. La capitotul copiatoare digitale destinate pentru office Konica- Minolta le consider cele mai bune.
Atentie mare insa la consumabile, fiecare firma are o multitudine de modele!

#4
co_ntw

co_ntw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.07.2006

 ddanl, on Jul 4 2006, 10:21, said:

salut,

rog un sfat din partea persoanelor cu mai multa experienta.
as dori sa cumpar o imprimanta laser. am gasit cele 2 modele Hp 1020 sau Pfaser 3122 (3116 - 3117) de la Xerox. exista diferente de pret cam de 100-120 Ron. nu stiu care dintre cele 2 modele sunt mai fiabile in timp si care ar fi costurile ulterioare de reincarcare.
imi puteti recomanda alt tip de imprimanta cu pret comparabil si calitate similara?

multumesc
:worthy:

iti pot aduce HP 4000 sau 4050, daca vrei, PM. vezi si posturile mele despre HP-urile seria 4. Eu cred ca sunt printre cele mai bune si am mai dovedit si altora.
multi fac prostia mare sa cumpere noi si cu chip. dar ce sa le fac eu ? ce se face azi e mai mult comercial decat profesional... cel putin cele facute pt piata romaneasca. Eu nu as da HP-ul meu pentru nicio suma.

#5
omucu

omucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.01.2007
am incercat eu sa incarc xerox 3117, am pus tonerul unde presupun ca ar trebui sa fie... dar nu imi listeaza bine
va rog sa ma lamuriti careva si pe mine daca puteti daca a reusit cineva sa incarce tonerul pt imprimanta asta
multumesc

#6
bogdan.tody

bogdan.tody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 20.07.2005
am si eu un xerox 3122 (care are cartus identic cu 3117) si nu am gasit pe unde se umple..mi-a zis  cineva ca trebuie desfacut un capac lateral dar nu era pe acolo... vreo idee pls?  :upset:

#7
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006

 ddanl, on Jul 4 2006, 09:21, said:

salut,

rog un sfat din partea persoanelor cu mai multa experienta.
as dori sa cumpar o imprimanta laser. am gasit cele 2 modele Hp 1020 sau Pfaser 3122 (3116 - 3117) de la Xerox. exista diferente de pret cam de 100-120 Ron. nu stiu care dintre cele 2 modele sunt mai fiabile in timp si care ar fi costurile ulterioare de reincarcare.
imi puteti recomanda alt tip de imprimanta cu pret comparabil si calitate similara?

multumesc
:worthy:
Buna. Eu am luat oun Xerox Phaser 3116 si sunt foarte multumit de el si ca pret dar si ca si consumabile. Am fost la o firma care se ocupa cu reumplerea cartusului de toner si mi-a spus ca se poate reumple fara probleme si ca ma costa in jur de 40 Ron. Adevarul este ca inca nu l-am umplut niciodata dar pana acum imprimanta se comporta excelent. La servici am avut un Phaser 3112 care arata la fel si unicul lucru pe care il obiectam era ca se incalzea cam mult inainte de printare ceea ce la 3116 nu este cazul. In rest am auzit ca 3117 are chip la cartus si in principiu de aceea nu am luat acel model cu toate ca era la acelasi pret.

#8
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006

 ddanl, on Jul 4 2006, 09:21, said:

salut,

rog un sfat din partea persoanelor cu mai multa experienta.
as dori sa cumpar o imprimanta laser. am gasit cele 2 modele Hp 1020 sau Pfaser 3122 (3116 - 3117) de la Xerox. exista diferente de pret cam de 100-120 Ron. nu stiu care dintre cele 2 modele sunt mai fiabile in timp si care ar fi costurile ulterioare de reincarcare.
imi puteti recomanda alt tip de imprimanta cu pret comparabil si calitate similara?

multumesc
:worthy:
Buna. Eu am luat oun Xerox Phaser 3116 si sunt foarte multumit de el si ca pret dar si ca si consumabile. Am fost la o firma care se ocupa cu reumplerea cartusului de toner si mi-a spus ca se poate reumple fara probleme si ca ma costa in jur de 40 Ron. Adevarul este ca inca nu l-am umplut niciodata dar pana acum imprimanta se comporta excelent. La servici am avut un Phaser 3112 care arata la fel si unicul lucru pe care il obiectam era ca se incalzea cam mult inainte de printare ceea ce la 3116 nu este cazul. In rest am auzit ca 3117 are chip la cartus si in principiu de aceea nu am luat acel model cu toate ca era la acelasi pret.

#9
copiatoare_imprimante

copiatoare_imprimante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 05.03.2007

 ddanl, on Jul 4 2006, 09:21, said:

salut,

rog un sfat din partea persoanelor cu mai multa experienta.
as dori sa cumpar o imprimanta laser. am gasit cele 2 modele Hp 1020 sau Pfaser 3122 (3116 - 3117) de la Xerox. exista diferente de pret cam de 100-120 Ron. nu stiu care dintre cele 2 modele sunt mai fiabile in timp si care ar fi costurile ulterioare de reincarcare.
imi puteti recomanda alt tip de imprimanta cu pret comparabil si calitate similara?

multumesc
:worthy:
Ia hp 1020. Nu lua marca xerox ca sunt scumpe la consumabile

#10
hop

hop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.03.2005
sal
eu am incarcat, si incarc xerox phaser 3121, nu are chip, si e ok
deasemenea incarc si hp 1018 ( adica q2612)
la hp schimbi mai des cilindrul decat la xerox
insa refillul e cam la fel
cat despre service la toate imprimantele e cam nasol
eu recomand hp
tel. 0729.REFILL

#11
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
xerox ph3117 nu are chip la fel si ph3122 care folosesc acelas tip de cartus,e mai ieftin tonerul de HP decat xerox dar nu cu mult, iar daca vrei sa-ti refilezi acasa cartusul mai bine iti iei xerox pt ca e mai putin complicat si iti trebuie mai putine scule sa desfaci cartusul.

#12
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Iti recomand fara ezitate HP. Aviz amatorilor pot incarca si Xerox pe loc - detalii pe PM

#13
mforce2

mforce2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.05.2006
Eu am spus ce am avut de spus aici : http://forum.softped...t...671&hl=3117
In curand o sa achizitioneze cei de la mama de la servici si Xerox Phaser 1117 iar HP 1018 si 1020 parca sunt deja. O sa pot atunci sa fac o comaparatie si sa va spun mai multe. Nu ma pot pronunta insa in legatura cu fiabilitatea , asta nu stiu.

#14
copiatoare_imprimante

copiatoare_imprimante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 05.03.2007

 mforce2, on Mar 19 2007, 22:28, said:

Eu am spus ce am avut de spus aici : http://forum.softped...t...671&hl=3117
In curand o sa achizitioneze cei de la mama de la servici si Xerox Phaser 1117 iar HP 1018 si 1020 parca sunt deja. O sa pot atunci sa fac o comaparatie si sa va spun mai multe. Nu ma pot pronunta insa in legatura cu fiabilitatea , asta nu stiu.
Inainte sa ia imprimante xerox phaser 1117 mai bine se intereseaza cat costa consumabilele. Toti se bucura de pret dar cand vine vorba de piese sau cartuse isi zmulg parul

#15
mforce2

mforce2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.05.2006
Consumabilele sunt destul de scumpe oricum.  Dar la Xerox se poate face destul de usor refill si initial imprimanta e ieftina. Pt. mai multe detalii uitati-va aici:
http://forum.softped...p;#entry2592070

#16
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,885
  • Înscris: 27.06.2006

 ddanl, on Jul 4 2006, 10:21, said:

salut,

rog un sfat din partea persoanelor cu mai multa experienta.
as dori sa cumpar o imprimanta laser. am gasit cele 2 modele Hp 1020 sau Pfaser 3122 (3116 - 3117) de la Xerox. exista diferente de pret cam de 100-120 Ron. nu stiu care dintre cele 2 modele sunt mai fiabile in timp si care ar fi costurile ulterioare de reincarcare.
imi puteti recomanda alt tip de imprimanta cu pret comparabil si calitate similara?

multumesc
:worthy:

HP 1020...cartusele se incarca simplu si tonerul este ieftin.

Gabriel

#17
Ocsi

Ocsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.04.2007

 gabicen, on May 30 2007, 00:42, said:

HP 1020...cartusele se incarca simplu si tonerul este ieftin.

Gabriel

Am luat un HP 1020 in Ianuarie. Incepe sa se termine tonerul. Toner se gaseste, intradevar e destul de ieftin DAR CUM MA APUC DE INCARCARE?
Nu gasesc nici un orificiu la cartus. Poate ma ajuta cineva.................................

#18
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
In fisierul PDF atasat ai instructiunile pentru refill

HP Q2612A refill
Attached File  Hp1010.pdf   272.74K   291 downloads

Edited by Doru_Neo, 09 July 2007 - 07:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate