Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Vizualizare data si ora filmarii

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 13.03.2005
Cum se poate obtine data si ora filmarii ? (tutorial pentru miniDV)

1. Din setarile camerei se alege vizualizarea datei si orei filmarii. In cazul meu (o camera Sony) din meniul de la Play/Edit am ales Data Code, optiunea Date/Time
2. Se face transfer prin Firewire, folosind programul WinDV
3. Se descarca programul DVSubMaker ( http://video2dv.com/.../DVSubMaker.zip )

[ http://img49.imageshack.us/img49/1453/image10sd.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img164.imageshack.us/img164/8379/image32wl.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

4. Se deschide fisierul DV rezultat in urma transferului
5. Puteti alege calea unde va fi salvat fisierul .dvdt si se apasa Start
6. Veti observa ca programul indica data si ora filmarii. Asteptati sa termine de procesat intregul film

[ http://img119.imageshack.us/img119/899/image43hy.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

7. Din meniul 2 (Make Subs) puteti selecta tipul subtitrarii (.sub / .sst), locul unde se afla fisierul anterior creat (cel cu extensia .dvdt) si locul unde va fi pus noul fisier. Din optiuni puteti alege modul in care vor fi afisate data si ora filmarii (eu am interschimbat cele doua linii, adica am setat sa apara pe primul rand data si pe cel de-al 2lea ora filmarii). Se apasa pe Start. De data aceasta nu va mai fi nevoie sa asteptati pentru a fi facuta subtitrarea, aceasta realizandu-se instantaneu.

[ http://img119.imageshack.us/img119/3838/image54ec.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum aveti un fisier-subtitrare ce contine data si ora filmarii. In continuare puteti urma celelalte tutoriale pentru a o adauga permanent pe film.

TheKat

#2
adi5ani

adi5ani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 17.09.2005
Multumim pentru ghid. E bun daca materialul transferat nu va fi editat, pentru ca dupa editare fisierul subtitrare care contine data si ora, practic devine inutilizabil, nu mai este sincronizat cu fisierul video. Mai simpla si mai practica mi se pare folosirea programului gratuit "DVDate by Paul Glagla".

#3
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Daca dupa editare exportul se face tot dv se poate extrage data si ora din fisierul final, singurele portiuni unde nu vei avea data si ora vor fi cele asupra carora s-au facut modificari: inserari de titluri, tranzitii etc. adica zonele care vor trebui renderizate. Dupa extragerea datei si orei din fisierul editat se poate folosi Notepadul si se scoat f usor acele linii (de genul 0, 0, 2000... se recunosc usor) si inlocuite cu spatiu prin Find-Replace. Cu Subtitle Workshop se sterg apoi liniile de subtitrare eronate (eroarea frecventa este de timp prea scurt) si obtii o subtitrare cu data si ora perfecta a fisierului gata editat.

#4
serghei

serghei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 25.08.2004

 daddy, on Sep 24 2006, 22:30, said:

Daca dupa editare exportul se face tot dv se poate extrage data si ora din fisierul final, singurele portiuni unde nu vei avea data si ora vor fi cele asupra carora s-au facut modificari: inserari de titluri, tranzitii etc. adica zonele care vor trebui renderizate. Dupa extragerea datei si orei din fisierul editat se poate folosi Notepadul si se scoat f usor acele linii (de genul 0, 0, 2000... se recunosc usor) si inlocuite cu spatiu prin Find-Replace. Cu Subtitle Workshop se sterg apoi liniile de subtitrare eronate (eroarea frecventa este de timp prea scurt) si obtii o subtitrare cu data si ora perfecta a fisierului gata editat.

Daca dupa editare exportul se face tot dv, dar editarea s-a facut cu Sony Vegas, de ex., nu mai exista data si ora filmarii, ci data si ora editarii  :nonobad:

#5
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
In cazul asta Sony Vegas are o mare problema. Aceea pe care o are si Pinnacle, anume ca renderizeaza din nou si portiunile din film asupra carora nu s-a facut nici o modificare. In PPro si Ulead acele portiuni sunt transferate prin direct stream copy si informatia referitoare la data si ora se pastreaza din dv-ul original. Evident, cum am scris si mai sus, nu se pastreaza la portiunile in care s-a intervenit la editare.

#6
aicieu

aicieu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 15.11.2003
Salut.
Am folosit DVDate si am fost f. multumit   File-Open > Convert-Inlay
Din tutorialul cu DVSubMaker, mi se pare mai dificil.

In cazul meu, am o camera Sony DCR-HC 96E, cum pot aplica datele la fotografiile stocate pe memory-stick?
Cind sint de ordinul 100, este cam dificil de facut asta manual.
Mersi. Astept un raspuns sau un sfat.

#7
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Adobe Photoshop, creezi un action prin care sa introduci data pe o imagine si apoi aplici action-ul pe toate imaginile din folderul respectiv. mai multe despre action in Photoshop gasesti pe o sumedenie de situri cu tutoriale photoshop.

#8
aicieu

aicieu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 15.11.2003

 daddy, on Nov 27 2006, 17:25, said:

Adobe Photoshop, creezi un action prin care sa introduci data pe o imagine si apoi aplici action-ul pe toate imaginile din folderul respectiv. mai multe despre action in Photoshop gasesti pe o sumedenie de situri cu tutoriale photoshop.





Asta in cazul in care imaginile au aceeasi data.
Dar in cazul in care imaginile au date diferite in care au fost facute?
Adica un program care sa aplice data crearii pe imagine.

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

 aicieu, on Nov 27 2006, 22:06, said:

Asta in cazul in care imaginile au aceeasi data.
Dar in cazul in care imaginile au date diferite in care au fost facute?
Adica un program care sa aplice data crearii pe imagine.
Fotografiile facute cu aparat digital contin implicit o *gramada* de informatii suplimentare(EXIF-extended informations- data, ora, aparat, setari, etc). Copiaza o poza pe PC si *uitat-te* la ea cu Notepad. Undeva la inceput, printre alte *hieroglife* vei gasi si data si ora la care au fost facute(daca acestea au fost setate corect pe aparat). Vizualizatoarele de fotografii de pe PC pot afisa aceste informatii, automat, si se pot *transfera* peste fotografie, inainte de a fi scrise pe CD. Unele playere mai destepte pot afisa si ele aceasta informatie, din setarile player-ului.
Verifica daca player-ul tau stie asta, si daca da, copiaza una - doua poze fara sa le faci absolut nici o modificare(chiar si simpla rotire duce la alterarea EXIF), pe un CD reinscriptibil si verifica. Daca nu stie, atunci cu un soft specializat de prelucrare imagini, creand un fisier batch(prelucrare pe loturi), aplici transferul datei si orei pe fotografie si apoi le *arzi* pe CD. Vezi celebrele TUTORIALE!

#10
aicieu

aicieu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 15.11.2003
@ viceroy56 - nu la asta m-am referit : In momentul cind afisez pe un aparat stand-alone fotografiile, sa-mi apara imprimat in coltul din dreapta jos (e un exemplu) data cind a fost creata. Asa cum sint unele fotografii transpuse pe hirtie.
De aceea am si inceput o comparatie cu programul DVDate si imaginile video. Adica rezultatul sa fie ceva asemanator.
Mersi oricum. Mai astept.

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

 aicieu, on Nov 28 2006, 07:20, said:

@ viceroy56 - nu la asta m-am referit : In momentul cind afisez pe un aparat stand-alone fotografiile, sa-mi apara imprimat in coltul din dreapta jos (e un exemplu) data cind a fost creata. Asa cum sint unele fotografii transpuse pe hirtie.
De aceea am si inceput o comparatie cu programul DVDate si imaginile video. Adica rezultatul sa fie ceva asemanator.
Mersi oricum. Mai astept.
Exact la asta m-am referit.
Se pot "imprima" DATA, ORA pe suprafata fotografiei, particularizat ca pozitie, exact ca la aparatele clasice, aceste informatii fiind luate din EXIF. Softurile bune (Adobe, Corel, etc) pot face asta, si nu manual, creezi un script, exista help, este interactiv, are wizard.
Parca si creatorul de PhotoCD stie sa faca asa ceva, dar nu pe poza, ci in interiorul frame-ului in care o pozitioneaza. Eu am facut PhotoCD pe vremea cand playerele nu stiau sa citeasca direct jpg-uri, si ruleaza perfect si pe DVD-urile de azi.
Incearca si un PHOTOCD si vezi daca te satisface(tranzitii, coloana sonora auxiliara, comentarii, bla, bla, bla).
In general "da" mai bine dacat un slidshow anost, cum fac majoritatea playere-lor.

#12
aicieu

aicieu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 15.11.2003
Da. Am mai invatat ceva - EXIF -
Am descoperit ca si Irfan View, pe care-l folosesc eu, poate sa insereze text pe baza EXIF.
Totusi, sper ca nu va exasperez - un program mai simplu sau un plug-in care sa aplice data pe un grup mai mare de poze in mod automat, poate chiar la incarcarea de pe memory stick.
Dar si Irfan View si majoritatea altor programe editeaza numai o singura poza(si asta manual).
Eu nu vreau sa fac un slide show; eu vreau sa aplic data si sa le salvez pe un CD.

#13
tdragomir

tdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.07.2006

 adi5ani, on Sep 24 2006, 09:18, said:

Multumim pentru ghid. E bun daca materialul transferat nu va fi editat, pentru ca dupa editare fisierul subtitrare care contine data si ora, practic devine inutilizabil, nu mai este sincronizat cu fisierul video. Mai simpla si mai practica mi se pare folosirea programului gratuit "DVDate by Paul Glagla".
o noua versiune a DVDate
aici  http://paul.glagla.f...r/dvdate_en.htm

versiunea din 07 noiembrie 2006

Attached Files



#14
sertar

sertar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2005

 aicieu, on Nov 29 2006, 21:17, said:

Da. Am mai invatat ceva - EXIF -
Am descoperit ca si Irfan View, pe care-l folosesc eu, poate sa insereze text pe baza EXIF.
Totusi, sper ca nu va exasperez - un program mai simplu sau un plug-in care sa aplice data pe un grup mai mare de poze in mod automat, poate chiar la incarcarea de pe memory stick.
Dar si Irfan View si majoritatea altor programe editeaza numai o singura poza(si asta manual).
Eu nu vreau sa fac un slide show; eu vreau sa aplic data si sa le salvez pe un CD.

domnule aicieu... intervin si eu. nu am facut asta dar iti pot spune ca ti s-a raspuns la intrebare de vreo 3 ori. in programe gen photoshop, photopaint si altele mai dichisite exista acele editoare de scripturi sau batch-uri (de citit in help macar). acestea iti dau posibilitatea sa executi aceeasi operatie pe un numar oarecare (si destul de mare) de poze sa spunem (in acest caz). asta au incercat unii sa-ti spuna. deci daca poti sa faci la o poza acest lucru poti face si la mai multe automat. si problema ta s-a rezolvat.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Tot ceva de date/time la fisierele avi DV:
Am mai multe capturi pe HDD facute dupa mai multe casete pe care acum as dori sa le fac DVD-uri dar nu mai stiu ordinea fireasca a filmarilor (la captura am uitat sa le dau nume sugestive). Acum le am: 1.avi, 2.avi, etc. dar nu in ordinea fireasca (am luat la gramada toate casetele si am facut captura). Cum pot afla cat mai simplu data filmarii fara sa mai procesez fiecare fisier in parte si sa ii extrag subtitrarea?

#16
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ai optiune de incarcare folder in DVDate. Dupa ce incarci folderul cu avi-uri, in dreapta iti va apare lista lor. Cu click dreapta pe acea lista poti alege diferite tipuri de sortare. Cu click pe fiecare dintre ele vei vedea in partea stanga data si ora.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 19 July 2007 - 06:18.


#17
tdragomir

tdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.07.2006

 tdragomir, on Dec 11 2006, 16:35, said:

o noua versiune a DVDate
aici  http://paul.glagla.f...r/dvdate_en.htm

versiunea din 07 noiembrie 2006
o noua versiune

Attached Files



#18
mondi

mondi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 17.10.2005
Aveam o caseta prelucrata(captura am sters-o) la care nu aparea direct pe imagine data si ora si nici nu o salvasem.
Am facut din nou captura si am salvat subtitrarea, ajutandu-ma de  DVDate, in format srt. Pe mine ma interesa ca data si ora sa nu fie incluse direct in imagine, ci sa fie afisata ca subtitrare selectabila. Autoringul l-am facut facut cu DVDLab, dar mi-a dat un mic decalaj intre imagine si subtitrare. Am incercat dupa aceea TMPGEnc DVD Author 3 care a mers perfect si a iesit cam asa:

Attached Files


Edited by mondi, 11 December 2007 - 14:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate