Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Vizualizare data si ora filmarii

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu ne-ai spus care este problema. Decalajul? Daca este constant, poti folosi direct pe DVD-ul salvat in calculator programul DVDSubEdit. Are optiune de delay.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 11 December 2007 - 21:17.


#20
mondi

mondi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 17.10.2005
Nu este nici o problema. Eu vroiam numai sa arat o posibilitate de afisare a datei si orei.

#21
dreammer54

dreammer54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.11.2006
Help me, please !!!
Editez un fisier capturat de pe camera miniDV; editarea cu script .avs

avisource("calea\nume.avi" pixel_type="yuy2")
urmeaza trim-urile, fadeinout si restul, dupa caz

Vreau sa iau ora si data si sa le fac subtitrare, ca sa nu fie imprimate permanent pe imagine la dvd-ul final.
Am deschis filmare.avs cu VirtualDubMod si am incercat, pe rand, urmatoarele setari:
- full processing mode - uncompressed(RGB)
- direct stream copy
- fast recompress - cu Cedocida DV codec avand setarile pe default, am incercat pe rand si fast si normal
- normal recompress - tot cu Cedocida, aceleasi setari ca la fast recompress
- ca ultima solutie, am schimbat script.avs, adica in loc de pixel_type="yuy2" am incercat cu pixel_type="RGB24"

Fisierele video rezultate le-am deschis pe rand cu DvDate, dar la DateCode si TimeCode nu-mi apare nimic (sau mai bine-zis apare fie N/A, fie cate o linie acolo unde ar trebui sa fie datecode si timecode)

Daca las fisierul neprelucrat, totul e OK, apare si data si ora filmarii.
Nu cred ca DvDate poate lucra numai cu fisiere needitate.Asta ar fi absurd.

Deci, va rog, spuneti-mi cum sa setez VDub(Mod) si/sau ce codec sa folosesc ca sa pastrez data si ora filmarii pe fisierul exportat.
Va multumesc si astept cu nerabdare o solutie, chiar am nevoie.

Edited by dreammer54, 19 April 2008 - 16:31.


#22
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Nu cred ca ai cum.
Direct stream copy, trecut prin AviSynth, NU mai este la fel ca originalul!!
Am facut chiar acum proba. Fisier de 2 Mb, deschis cu AviSynth, fara nici un fel de prelucrare, bagat prin VirtualDub, direct stream copy, iese la 160 Mb. Adica uncompressed.
AviSynth face intern decompresie, deci din start ai pierdut timecode.
Fa trimurile la inceput (doar astea afecteaza durata filmului, respectiv data/ora), din VirtualDub (fara AviSynth), cu direct stream. Lipesti toate bucatile la un loc, scoti titrarea cu data/ora, apoi bagi restul de efecte, cu AviSynth (pe filmul deja taiat).

#23
dreammer54

dreammer54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.11.2006
Multumesc.
Nu stiam ca avisynth face el decompresie.
Deci, fara avisynth pentru datetime si codetime !

#24
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009
salutare.am si eu o intrebare : dvdate proceseaza numai filmele avi?pentru ca eu am dat caseta la cineva si mia facut-o mpeg pentru ca daca mi-o facea avi iesea de 12 gb .acest avi brut trebuie sa-l procesez cu dvdate sau pot sa-l comprim pentru a intra pe un dvd si apoi sa-l trec prin dvdate.nu le am cu calculatoarele si as vrea sa stiu cum sa procesez caseta minidv pentru data viitoare avi sau mpeg.am fost si la un magazin kodak store dar pe dvd facut de ei nu am date si ora,nu puteau sa aiba si ei programul dvdate.multumesc

Edited by cfrtriaj, 19 February 2009 - 12:27.


#25
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
DVDate se poate folosi numai in cazul AVI DV, adica acel avi transferat prin firewire direct de pe caseta. Ia-ti o placa si cablu firewire si invata sa faci asta singur. Pentru transformare avi si a subtitrarii in DVD poti folosi ConvertXToDVD. E ghid despre el pe aici.

enjoy,
Mtz

#26
Heiffer

Heiffer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 20.11.2008
recomand Visual DV Time Stamp (vDTS) ca alternativa la DVDate pentru imprimarea datei/orei in materialul video (DV).

Edited by Heiffer, 05 January 2010 - 01:21.


#27
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Cred ca cel mai elegant este ca data si ora sa apara ca o subtitrare... mai exact sa fie afisata doar atunci cand se doreste, sau sa nu fie afisata, lasand o imagine "curata", atunci cand nu se doreste. Pt asta DVdate 6.4.4 este foarte bun, salveaza in format srt.

#28
dreammer54

dreammer54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.11.2006
Salut. Am o problema privind data si ora corecte: am uitat sa schimb ora din camera si am filmat asa. Rezultatul: daca folosesc fisier de subtitrare cu ora si data, o sa vad ca in noaptea de revelion am ciocnit paharele la ora 01:00 in loc de ora 12:00 :)
Intrebare: exista vreo metoda prin care sa corectez automat ora in fisierul pe care mi-l face dvdate ? Ca sa corectez manual fiecare linie, iese din discutie, pentru ca am aprox. 90 minute de filmare.
Multumesc.

#29
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Automat nu, "semi"automat...da. Deschizi fisierul .srt cu notepad (sau orice editor de text) si faci modificarile de rigoare. Sper ca nu i-ai dat sa salveze data... la secunda. Sper ca ai salvat-o din minut in minut.

#30
liviu_2010

liviu_2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.01.2010

View Postaicieu, on 26th November 2006, 00:52, said:

Salut.
Am folosit DVDate si am fost f. multumit   File-Open > Convert-Inlay
Din tutorialul cu DVSubMaker, mi se pare mai dificil.

In cazul meu, am o camera Sony DCR-HC 96E, cum pot aplica datele la fotografiile stocate pe memory-stick?
Cind sint de ordinul 100, este cam dificil de facut asta manual.
Mersi. Astept un raspuns sau un sfat.


Am incercat sa folosesc si eu versiunea 7.1.1 a lui DVDate pe o captura de tip .avi. Am dat Inlay dar data si ora nu a aparut !!!
Care e problema ? Ce se poate face ?

#31
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
La postul (mesajul) nr.17 ai DVdate 6.4.4 la care ai posibilitatea sa salvezi data si ora in format .srt . Cred ca e mai bine asa, decat sa iti apara data tot timpul pe filmare, mai ales ca asta ar insemna o reencodare a filmarii.

Edited by pif_foto, 13 January 2010 - 00:49.


#32
liviu_2010

liviu_2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.01.2010

View Postthekat, on 30th June 2006, 10:07, said:

Cum se poate obtine data si ora filmarii ? (tutorial pentru miniDV)

1. Din setarile camerei se alege vizualizarea datei si orei filmarii. In cazul meu (o camera Sony) din meniul de la Play/Edit am ales Data Code, optiunea Date/Time
2. Se face transfer prin Firewire, folosind programul WinDV
3. Se descarca programul DVSubMaker ( http://video2dv.com/.../DVSubMaker.zip )

[ http://img49.imageshack.us/img49/1453/image10sd.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img164.imageshack.us/img164/8379/image32wl.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

4. Se deschide fisierul DV rezultat in urma transferului
5. Puteti alege calea unde va fi salvat fisierul .dvdt si se apasa Start
6. Veti observa ca programul indica data si ora filmarii. Asteptati sa termine de procesat intregul film

[ http://img119.imageshack.us/img119/899/image43hy.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

7. Din meniul 2 (Make Subs) puteti selecta tipul subtitrarii (.sub / .sst), locul unde se afla fisierul anterior creat (cel cu extensia .dvdt) si locul unde va fi pus noul fisier. Din optiuni puteti alege modul in care vor fi afisate data si ora filmarii (eu am interschimbat cele doua linii, adica am setat sa apara pe primul rand data si pe cel de-al 2lea ora filmarii). Se apasa pe Start. De data aceasta nu va mai fi nevoie sa asteptati pentru a fi facuta subtitrarea, aceasta realizandu-se instantaneu.

[ http://img119.imageshack.us/img119/3838/image54ec.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum aveti un fisier-subtitrare ce contine data si ora filmarii. In continuare puteti urma celelalte tutoriale pentru a o adauga permanent pe film.

TheKat

Am incercat aceasta varianta si cand am dat "Start" imi apare mesajul " TProgressBar property out of range ". Rezultatul e un fisier cu extensia .dvdt de marime 0 bytes care binenteles ca nu se poate utiliza. Ce e de facut ?

#33
Pluty

Pluty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.03.2010
Salutare!
Am facut captura mai multor casete miniDV direct in format mpeg (cu Nero Vision).
Exista vre-un soft care sa-mi bage ora/data din mpeg in mpeg? (DvDate si DvdSubMaker nu lucreaza decat cu fisiere .avi)

#34
adi_osk

adi_osk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.01.2007

View PostPluty, on 20th March 2010, 18:53, said:

Salutare!
Am facut captura mai multor casete miniDV direct in format mpeg (cu Nero Vision).
Exista vre-un soft care sa-mi bage ora/data din mpeg in mpeg? (DvDate si DvdSubMaker nu lucreaza decat cu fisiere .avi)
salutare. si eu caut asa ceva  exista?

#35
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Nu, nu exista!

Informatiile sunt disponibile numai in fisierul original, cel TRANSFERAT, in format avi DV!
Cum voi ati facut conversia la mpeg2 "on the fly", aceste informatii au fost ignorate de soft-ul de encodare!

#36
adi_osk

adi_osk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.01.2007

View Postviceroy56, on 24th May 2010, 10:20, said:

Nu, nu exista!

Informatiile sunt disponibile numai in fisierul original, cel TRANSFERAT, in format avi DV!
Cum voi ati facut conversia la mpeg2 "on the fly", aceste informatii au fost ignorate de soft-ul de encodare!

Multumesc pentru raspuns.
De fapt la mine este altceva: camera sony DCR-SR57E, filmeaza direct mpeg2 pe hard, la vizionare direct de pe camera pe tv. apare data si ora, la transfer pe pc prin usb2.0, data si ora nu mai apar pe film.
Cum pot sa pun data si ora pe imaginea filmata ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate