Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Imi vreau Id-ul inapoi! :(

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005
Povestea incepe cam asa.... Aveam si eu pana acum cateva ore un id de messenger si un e-mail, [email protected], mai precis. In acea zi torida de vara (adica azi) am ramas logata pe messenger si am iesit din casa vtreo cateva ore. Cand m-am intors... surpriza "you have been signed out because you signed in from another machine" (sau ceva de genul). Am incercat sa ma reloghez dar imi dadea eroare de password sau de id, asa ca am intrat la sign-in problems. Am incercat sa schimb parola, dar nu imi recunostea data nasterii.
Intr-un final am intrat pe messenger cu un alt id si ca sa vezi fatalitate... eram logata ca si invisible cu vechiul id "xellaus". Vorbind cu o prietena am aflat ca "am dat" (addica, ma rog, cine era pe id-ul meu) si massuri de genul "incerca-mi si mie cartela cu numarul 0726643525 pt ca trebuie sa dau un telefon urgent".
Ajutati-ma, imi vreau id-ul inapoi!  :worthy:
Dau o bere rece celui care imi recupereaza id-ul si parola!

#2
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
nu prea ai sanse sa-l reuperezi

#3
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006
Creaza altul si pe viitor fi mai atent(a)! :o

#4
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006

 xella, on Jun 29 2006, 03:46, said:

Povestea incepe cam asa.... Aveam si eu pana acum cateva ore un id de messenger si un e-mail, [email protected], mai precis. In acea zi torida de vara (adica azi) am ramas logata pe messenger si am iesit din casa vtreo cateva ore. Cand m-am intors... surpriza "you have been signed out because you signed in from another machine" (sau ceva de genul). Am incercat sa ma reloghez dar imi dadea eroare de password sau de id, asa ca am intrat la sign-in problems. Am incercat sa schimb parola, dar nu imi recunostea data nasterii.
Intr-un final am intrat pe messenger cu un alt id si ca sa vezi fatalitate... eram logata ca si invisible cu vechiul id "xellaus". Vorbind cu o prietena am aflat ca "am dat" (addica, ma rog, cine era pe id-ul meu) si massuri de genul "incerca-mi si mie cartela cu numarul 0726643525 pt ca trebuie sa dau un telefon urgent".
Ajutati-ma, imi vreau id-ul inapoi!  :worthy:
Dau o bere rece celui care imi recupereaza id-ul si parola!
El nu putea sa-ti schimbe parola fara sa o stie pe cea veche. Ori tu daca ai lasat doar messengerul deschis nu putea sa-ti afle parola si implicit sa o schimbe cu una noua.
Daca totusi a aflat-o cumva si chiar ti-a schimbat-o... practic nu mai ai ce face. Si eu am patit-o. Singura posibilitate ii sa puna el botul cumva si sa ti-o dea. E o chestie care circula pe huburile de dc++ ca poti afla parola altui id daca trimiti un email la o anume adresa de email cu o anumita formula unde iti cere si parola proprie si de fapt adresa aia sa fie facuta de tine. Asa i-am aflat parola fostei mele prietene ca nu vroia sa mi-o spuna, insa e cam greu sa-l convingi sa faca asa ceva.

#5
pstefan75

pstefan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 06.09.2005

 iulian.dronca, on Jun 29 2006, 06:44, said:

El nu putea sa-ti schimbe parola fara sa o stie pe cea veche. Ori tu daca ai lasat doar messengerul deschis nu putea sa-ti afle parola si implicit sa o schimbe cu una noua.
Daca totusi a aflat-o cumva si chiar ti-a schimbat-o... practic nu mai ai ce face. Si eu am patit-o. Singura posibilitate ii sa puna el botul cumva si sa ti-o dea. E o chestie care circula pe huburile de dc++ ca poti afla parola altui id daca trimiti un email la o anume adresa de email cu o anumita formula unde iti cere si parola proprie si de fapt adresa aia sa fie facuta de tine. Asa i-am aflat parola fostei mele prietene ca nu vroia sa mi-o spuna, insa e cam greu sa-l convingi sa faca asa ceva.


Ii stia deja parola !!! A fost "data" afara pentru ca s-a logat de pe alt calculator. Deci daca stia parola veche, putea sa schimbe orice.

Scrie si tu un mail celor de la yahoo, in care pui si datele tale cu care te-ai inscris (id, parola, data nasterii, adresa,...) cine stie....

sau cu un alt cont pe care nu vrei sa-l pastrezi terorizeza-l  :angry: , exista n posibilitati.

#6
agnus

agnus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 03.02.2006
Ca idee, parola de yahoo (sau orice alt mail) se poate pierde foarte usor.
Imagineaza-ti ca te inregistrezi pe un site. Acolo iti este ceruta si adresa de mail si o parola cu care sa te loghezi. Pentru ca nu vrei sa ai 200 de parole la fiecare cont de mail, site etc, folosesti cam des aceeasi parola.
Acum imagineaza-ti ca webmasterul care tine site-ul salveaza in baza de date parola introdusa de tine in blank. Fara sa o codeze sau sa-i faca ceva. Si mai imagineaza-ti ca webmasterul respectiv are rabdarea necesara sa stea si sa caute adresele de yahoo inregistrate si sa le incerce folosind parolele introduce de useri. Si uite asa, fara prea multa imaginatie, nu mai ai cont de mail.
Sfat: schimba parola la mail cel putin o data la 2 luni. Nu folosi aceeasi parola la conturi diferite de mail. Nu folosi aceeasi parola de 2 ori decat in cazul in care nu ai probleme daca pierzi parola.
Sper ca am fost de folos.

#7
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005
nu prea ai sanse sa o recuperezi...:(

#8
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Ai sunat de curiozitate pe 0726643525 sa vezi cine-ti raspunde?

#9
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
deobicei, in astfel de cazuri gagica/gagicu

#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 xella, on Jun 29 2006, 03:46, said:

Povestea incepe cam asa.... Aveam si eu pana acum cateva ore un id de messenger si un e-mail, [email protected], mai precis. In acea zi torida de vara (adica azi) am ramas logata pe messenger si am iesit din casa vtreo cateva ore. Cand m-am intors... surpriza "you have been signed out because you signed in from another machine" (sau ceva de genul). Am incercat sa ma reloghez dar imi dadea eroare de password sau de id, asa ca am intrat la sign-in problems. Am incercat sa schimb parola, dar nu imi recunostea data nasterii.
Intr-un final am intrat pe messenger cu un alt id si ca sa vezi fatalitate... eram logata ca si invisible cu vechiul id "xellaus". Vorbind cu o prietena am aflat ca "am dat" (addica, ma rog, cine era pe id-ul meu) si massuri de genul "incerca-mi si mie cartela cu numarul 0726643525 pt ca trebuie sa dau un telefon urgent".
Ajutati-ma, imi vreau id-ul inapoi!  :worthy:
Dau o bere rece celui care imi recupereaza id-ul si parola!

xella draga, e o teapa pe net. a trimis de la tine la toti pe care ii aveai in lista porcaria aia cu trimite 1 dolar si apoi a trimis si ceva care imita yahoo photos si cerea sa te loghezi. ceea ce am si facut din greseala :lol: apoi am vazut ca e o adresa de la go.ro si mi-am schimbat repede parola  :w00t:

#11
grosualexandru2003

grosualexandru2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 28.10.2005
cand ai creat contul iti cerea un alternate email..incearca prin ala daca cumva l-ai completat

#12
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
A inebunit netul cu clonele de yahoo photos. Oameni buni, aveti grija unde va mai bagati parolele ca e o moda sa fie furate astfel si apoi sa va puna prietenii sa incarce telefoane.

Daca dati de site-uri care arata ca Yahoo Photos, trimiteti un email la Yahoo si o sa se ocupe ei de magari.

Edited by miromulus, 29 June 2006 - 11:36.


#13
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005

 xella, on Jun 29 2006, 03:46, said:

Cand m-am intors... surpriza "you have been signed out because you signed in from another machine" (sau ceva de genul). Am incercat sa ma reloghez dar imi dadea eroare de password sau de id, asa ca am intrat la sign-in problems. Am incercat sa schimb parola, dar nu imi recunostea data nasterii.

am avut o perioada in care imi aparea si mie acest mesaj si nu stiam ce se intampla. dupa o bucata de timp am aflat: o prietena imi descoperise parola(nu ca ar fi fost tare greu de ghicit). am lasat-o multe zile sa se joace, sa citeasca scrisori si alte tampenii pana mi-am dat seama ca ar fi cazul sa-mi schimb parola. si mi-am bagat o parola pe care trebuia s-o port scrisa pe-o bucata de hartie.

faza cu mesajul este testata si reala. m-am logat pe celalalt computer si mi-a pasat mesajul de sus.

singura solutie este sa-l descoperi pe ala care ti-a descoperit parola. eu am avut noroc pentru ca mi-a zis...

#14
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
Xella, ti se pare cunoscuta pagina asta? hxxp://www.peninsula.go.ro ?

Ti-ai bagat vreodata parola acolo sau pe alta asemanatoare?

Fii mai atenta data viitoare, yahoo nu e pe go.ro
Daca nici data nasterii nu ti-ai trecut-o corect cand te-ai inregistrat ... ia-ti adio de la cont. Sau cu multa insistenta la yahoo ... poate poate

Edited by submit, 29 June 2006 - 12:08.


#15
WeaselMan

WeaselMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 29.01.2004
Ar trebui sa suni la Yahoo sau sa le trimiti un mesaj si sa spun ca ti s-a furat ID-ul. Incearca sa le dai cat mai multe informatii, ca sa stie ca id-ul este al tau (adresa ip, adresele alternative de e-mail... etc.)

#16
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

 frexxl, on Jun 29 2006, 11:35, said:

nu prea ai sanse sa o recuperezi...:(

Da, am sunat si imi spune ca "abonatul xxx si-a rtestrictionat accesul la acest numar" nici siteul peninsula nu imi spune nimic. E foarte dubios pentru ca nu intru niciodata de pe altre calculatoare si nici nu accesez siteuri aiurea. Nu mi-am scris parola pe nicaieri si nici nu a fost nimeni langa mine cand m-am logat de acasa (cel putin nu in ultimile luni). Nu folosesc dc++ si nici alt program de download, deci sincer nu inteleg! Si mai era si o parola din 12 cifre si litere total alambicate.

Le-am scris celor de la yahoo cum stau lucrurile si momentan au suspendat contul pentru a investiga situatia. In 24 de ore ar trebui sa am un raspuns.
Foarte probabil e vorba de fostul pe care il roade gelozia. Daca se dovedeste ca am dreptate e vai de capul lui!

Zicea la un moment dat cineva de un programel de pe dc++, IL VREAU SI EU! Intre timp, cei care aveati id-ul meu, nu va lasati pacaliti de ce primiti "de la mine"; noul meu id este pubmalheur!
Va multumesc pentru ajutor si va tin la curent cu ce imi spun astia de la yahoo!

Edited by xella, 29 June 2006 - 13:10.


#17
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002

 xella, on Jun 29 2006, 13:08, said:

Da, am sunat si imi spune ca "abonatul xxx si-a rtestrictionat accesul la acest numar"

La cati a pacalit, atati il suna  :death:
Ce oameni, si-a barat toate apelurile de intrare. Este posibil sa-si fi restrictionat totul, inclusiv sms-urile.

Edited by FireEyes, 29 June 2006 - 14:59.


#18
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
@xella  nu esti singura care a patit asa ceva...

acum cateva zile statem pe id-ul meu linistit... si plec pana afara... inchid calculatoru, revin peste 2-3 ore.. incerc sa intru pe id-ul meu.. si..pauza... nu imi recunostea parola (parola pe care o stiam doar eu 100%, era schimbata de cateva zile)

intru pe un vechi id.. si ma trezesc cu 3mass-uri de la id-ul meu....

unul era cu "sal! imi poti trimite si mie 1$ pe numarul 0727661391 ? pls ca trebuie sa dau un telefon urgent!"

si celelalte doua erau cu "intra pe <nu mai stiu ce site era>.go.ro/<o aplicatie>.exe  ==> intrati sa vedeti pe <nu mai stiu cine > "

apoi am incercat sa schimb parola.. si tot asa, nu imi  recunostea data nasterii..sau ceva din datele personale! desi ultima oara cand le-am schimbat am facut si print screen ca sa nu le uit! deci teoretic stiam tot ce imi trebuie ca sa obtin o noua parola... dar..... ceva nu a mers... ceva s-a schimbat in datele personale !

si.. sunt sigur 100% ca nu am intrat pe nici un site care imita Yahoo Photos sau altceva.... si nu am pus parola care o aveam la acel id pe nicaieri.. pentru ca abia o schimbasem!


se mai poate face ceva ? imi vreau id-ul....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate