Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

De ce nu pot sa respir ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
417 replies to this topic

#379
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pentru ca nu inteleg mentalitatea, CPX.

daca ai o problema grava, te operezi. e singura cale, daca de 13 ani n-a dat nimic rezultate.
eu am stat "DOAR" aproape 3 ani si n-am mai rezistat.

atat timp cat iti permiti sa nu ai sperante si sa stai asa, inseamna ca nu e problema atat de grava.
sa stai asa, atatia ani,  sincer mi se pare un lux.

s-au schimbat lucrurile, vino la bucuresti la spitalul orl daca acolo nu ai incredere si incearca.
ce-ai de perdut ?! nu te costa nimic

Edited by spare-me, 08 July 2009 - 16:40.


#380
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Nu mie usor sa decid sa ma operez datorita divergentelor de opinii dintre medici si pentru ca am mai trecut odata prin asa ceva si a fost in zadar..dar oricum nu voi mai astepta mult..au fost si alte necazuri care m-au impiedicat dar nu intru acum in detalii...oricum e bine ca am scris si am mai aflat niste informatii noi..daca se schimba ceva in bine sau rau in masura in care o sa pot voi mai lasa mesaje aici pe forum...multumesc mult pentru ajutor. :)

#381
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
e clar ca suntem diferiti si asta e foarte normal.
nu te judec, nu te contrazic, etc
dar mie nu mi se pare mare filozofie sa iei aceasta "Decizie" ca nu e un capat de lume.
in cel mai rau, rau caz, nu se schimba nimic. dar in cel mai bun :naughty:

succes, si vb dupa

#382
Florinsh

Florinsh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.02.2008
Salutare

Acum o sapt m`am operat de rinita cronica.. radiofrcventa, 5 zile internat in spital, nu`i cine stie ce;

Intrebarea mea este: A mai trecut cineva printr`o asemenea operatie? as avea cateva intrebari despre "dupa"

#383
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si ? astepti invitatie speciala ca sa le pui ? sau ce...
ti-am raspuns si pe pm...acu mceva pagini eu am povestit toata operatia de cand m-am internat si pana am respirat ok.
daca ai alte intrebari pune-le si cineva va raspunde la ele

#384
Florinsh

Florinsh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.02.2008

View Postspare-me, on 15th August 2009, 17:15, said:

si ? astepti invitatie speciala ca sa le pui ? sau ce...
ti-am raspuns si pe pm...acu mceva pagini eu am povestit toata operatia de cand m-am internat si pana am respirat ok.
daca ai alte intrebari pune-le si cineva va raspunde la ele
nu draga ,

tine de logica, pun intrebarile atata timp cat are cineva anumite raspunsuri, adica o pers care a trecut prin asa ceva .. nu e prea greu de priceput este? ;)

in fine.. e lamurita treaba

bafta

#385
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da, asa e :lol:
tine de logica ca cineva sa presupuna ce intrebari ai tu ca apoi sa presupuna ca stie sa-ti raspunda :lol:
of...da' ce secrete de intrebari aveai...

#386
Florinsh

Florinsh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.02.2008

View Postspare-me, on 16th August 2009, 20:04, said:

da, asa e :lol:
tine de logica ca cineva sa presupuna ce intrebari ai tu ca apoi sa presupuna ca stie sa-ti raspunda :lol:
of...da' ce secrete de intrebari aveai...
doar o pers care a trecut print`o operatie de genu poate sa`mi raspunda nu unu` care citeste pe google ;) si isi da cu presupusul .. cam asta e ideea ; in fine .. oamenii sunt aici sa afle raspunsuri ca si mine nu sa caute explicatii de la presupusi stiutori in ale "operatiilor de rinita"
have fun si mersi pt raspunsuri

#387
Florinsh

Florinsh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.02.2008
vad ca nu pot sa`mi modific mesajul .. ciudat .. o sa continui mai jos:
.
.
.

Avand in vedere ca sunt prunc in "giugiulire de nasuc" , adica abea ce`am iesit din operatia de rinita acum 4 zile , o sa va tin la curent cu situatia mea , si recomandarea mea .. fratilor, fie ce aveti, deviatie, rinita , sinuzita , orice tip de problema care va obstructioneaza respiratia corecta , mergeti la medic , iar asta e , partea proasta este ca in 90% din cazuri treb sa va si operati, nu prea tine cu tratamente .
Am mai trecut printr`o operatie de cauterizare cu laser, ce sa va zic, fantastica senzatia sa poti respira normal, parca esti alt om, dar din pacate , 5 minute dureaza operatia in sine , cam pe atat te si tine efectul , hai sa inmultesc cu 5 zile ; Dupa aprox 1 luna esti la fel ca inainte .. da , nasol :(

#388
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
daca ai fi citit acest topic si anumite posturi ale mele INAINTE sa faci pe grozavul vedeai c-am trecut prin EXACT acelasi lucru, inclusiv prin cauterizari cu laser.
si pana nu m-am operat la ORL n-am scapat
ti-am zis si pe PM cat o sa te tina pana isi revine respiratia complete...

#389
Florinsh

Florinsh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.02.2008

View Postspare-me, on 18th August 2009, 22:02, said:

daca ai fi citit acest topic si anumite posturi ale mele INAINTE sa faci pe grozavul vedeai c-am trecut prin EXACT acelasi lucru, inclusiv prin cauterizari cu laser.
si pana nu m-am operat la ORL n-am scapat
ti-am zis si pe PM cat o sa te tina pana isi revine respiratia complete...
Poate chiar sunt grozav, mai stii, si nu .. n`am stat sa "rasfoiesc" 22 de pagini a cate multe posturi pe fiecare in parte ca sa gasesc pasajul unde relatezi experienta ta deosebita!
Lasand la o parte , daca nu te deranjez prea tare, ti`a recomandat sa folosesti picaturi de nas gen rinocort, rinofug .. si inca ceva , dupa operatie ai fost la "aspiratii", sau a trecut de la sine ?  

PS: O intrebare adresata oricarei persoane care a trecut prin asa ceva  si doreste oarecum sa impartaseasca pe forum ...

#390
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
doar vitamina a uleioasa si spray cu apa de mare (sarata) sterimar sau humex
si da, ma duceam la aspiratii la curatat nasul o data pe zi sau cel mult la 2 zile cam o luna.

#391
Florinsh

Florinsh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.02.2008

View Postspare-me, on 21st August 2009, 21:27, said:

doar vitamina a uleioasa si spray cu apa de mare (sarata) sterimar sau humex
si da, ma duceam la aspiratii la curatat nasul o data pe zi sau cel mult la 2 zile cam o luna.
Vit A fol si eu dar ma infunda rau de tot dupa utilizare, si practic tot restul zilei sunt blocat, apa de mare n`am incercat inca
Legat de aspiratii si curatare ma cam sidereaza, nu stiu daca ai avut noroc de proaspete studente dornice sa incvete meserie , dar  e cam neplacut pe pielea ta , asta e , trebuie sa invete ; Doctorul doar taie si consulta , de maruntisuri se ocupa rezidentii

#392
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
naspa de tine.
mie mi le facea doctorul, si in 25 % o rezidenta dar n-a fost in niciun caz mai nasol. a fost ok. si asta e
a trecut si gata
nu stiu ce te mai vaieti...mai dureaza cateva zile acolo si scapi. mult a fost putin mai este...

#393
Florinsh

Florinsh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.02.2008

View Postspare-me, on 21st August 2009, 22:11, said:

naspa de tine.
mie mi le facea doctorul, si in 25 % o rezidenta dar n-a fost in niciun caz mai nasol. a fost ok. si asta e
a trecut si gata
nu stiu ce te mai vaieti...mai dureaza cateva zile acolo si scapi. mult a fost putin mai este...

asta e ... fiecare cu norocul lui

inca ceva, tie ti s`a intamplat sa`ti curga secretiile alea si`n gat ? pt ca practic dp o saptamana am inca o voce ciudata , ragusita intr`un fel , pt ca pica "mucii" aia in gat si mereu treb sa tusesc sau sa beau apa ; Mentionez ca umplu 5 batiste zilnic

#394
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
evident. mai ales dimineata...
si eu la fel, imi suflam nasul de mai multe ori pe zi dar numai dupa ce le umezean (narile, secretiile) cu spray cu apa de mare

#395
Florinsh

Florinsh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.02.2008

View Postspare-me, on 22nd August 2009, 11:03, said:

evident. mai ales dimineata...
si eu la fel, imi suflam nasul de mai multe ori pe zi dar numai dupa ce le umezean (narile, secretiile) cu spray cu apa de mare
mi`e super aiurea ca eu lucrez la "deranjamente", relatii clienti la o firma de cablu, si ideea e ca nu prea am voce ; Tot am sperat ca intr`o saptamana o sa`si revina, dar din cate observ nu prea ;
La tine vocea a revenit la normal , sau bine, ca avand rinita normala n`a prea fost , dupa cat timp? O data cu desfundarea   completa a nasului?

#396
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ce rinita normala, mai ?
am avut rinita cronica hipetrofica, si cand m-am operat am facut 3 in 1, deviatia de sept, rezectia de cornete si rinita cronica hipetrofica.
ti-am mai spus pana acum de 1000 de ori cred ca nasul mi s-a desfundat complet dupa o luna, aproximativ timp in care m-am dus aproape zilnic la curatat.
si da, evidnt ca vocea, mirosul si altele adiacente si-au revenit cand nasul a fost complet gol...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate